Күні: ...........................
Тақырып: Тығыздалған пішен дайындау
машиналары
№ 7 сабақ тақырыбы: ПС – 1,6
жинауыш-пресі.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың трактор басқару
дағдыларын және шеберліктерін қалыптастыру, ПС-1,6 жинауыш-пресіне техник қарау
жүргізу әдістерін үйрету, білім көрсеткішін жоғарылату.
Сабақтың
көрнекілігі:
1.
МТЗ-80
тракторы
2.
Аспаптар
жинақталымы
3.
Нұсқамалық
технологиялық карта
4.
Сүрту
материалдары
5.
Жанармай құю
жабдықтары жинақталымы
6.
ПС-1,6
жинауыш-пресі
Өндірістік жұмыстары өтетін оқу объекті: Оқу полигоны немесе гараж
Сабақтың барысы
мен мазмұны:
I. Ұйымдастыру кезеңі: 1 минут
1. Оқушының сабаққа дайындығын
тексеру.
2. Сабақ тақырыбын мақсатын және
өтетін жерін жариялау.
ІI. Арнайы технологиядан
сұрақтар: 5 минут
1.
Пішен
үшін орылатын шөпті ору тәсілдері?
2.
ПС-1,6
жинауыш-пресінің атқаратын қызметі қандай?
3. Орылған шөптің ылғалдылығы
қанша пайыз болуы керек?
IІI. Кіріс нұсқауы: 5 минут
1.
ПС-1,6
жинауыш-пресінің негізгі бөлшектері туралы түсінік беру.
2.
ПС-1,6
жинауыш-пресінің жұмыс істеу принциптерін түсіндіру.
3.
ПС-1,6
жинауыш-пресінің жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасының ерекшелігін
түсіндіру.
4.
ПС-1,6
жинауыш-пресіне техник қарау кезіндегі қауіпсіздік техникасын түсіндіру.
Пысықтау үшін сұрақтар:
1. Престі байлайтын құрылымдағы
сермердің міндеті.
2. Бәсеңдеткіш қандай қызмет
атқарады?
3. Жинауыш, ораушы, байлаушы,
мікбастың міндеттерін түсіндіру.
4. Байлауыш аппараты қандай бөлшектерден
құралған?
5. Оқушыларға
іс-тәжірибелік тапсырма беру және олардың өзіндік жұмыстары:
1. ПС-1,6 жинауыш-пресіне ауысым
сайынғы техникалық қызмет көрсету.
2. ПС-1,6 жинауыш-пресін
жұмысқа қосу.
6. Ағымдағы нұсқау:
1-айналым: жинауыш-пресіне техник қарау
өткізу.
2-айналым: жинауыш-пресін тексеру,
қажет болған жағдайда байлаушы аппаратты реттеу.
3-айналым: ПС-1,6 жинауыш-пресін жұмыс
органдарының жұмысқа дайындығын тексеру
4-айналым: ПС-1,6 жинауыш-пресін жұмысқа
қосу және орылған шөпті престеу.
7. Жұмыс орнын
тазалау: ПС-1,6
жинауыш-пресін трактордан ажырату, шаң мен ластан тазалау және тұраққа қою.
8.
Қорытынды нұсқау:
1. Оқушының бағасын жариялау.
2. Жақсы және нашар тараптарына
талдау жасау.
3. Оқушының сұрақтарына жауап беру.
4. Сабақ қорытындысын шығару.
9. Үйге тапсырма:
Ю.И. Воронов. 218-224
беттер.
Ө/о
шебері: Искандаров Х.