Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Ашық сабақ "10 санының құрамын оқыту"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Ашық сабақ "10 санының құрамын оқыту"

библиотека
материалов

Солтүстік Қазақстан облысы

Уәлиханов ауданы

Озерный орта мектебі

бастауыш сынып мұғалімі

Бельгубаева Б.Х.


hello_html_1cf4fbbc.jpg


1 сынып

Сабақтың тақырыбы: 10 санының құрамын оқыту


Сабақтың мақсаты: 1. 10санын екі санның қосындысы түрінде жазу, кез келген 10-нан кем санды 10-ға дейін толықтыру, 10 санының құрамын пайдаланып, мәні 10-ға тең қосынды, оған кері айырма құрастыруды қалыптастыру.

2. Оқушылардың зейінін, зерде үрдістерін, жүйелі ойлау қабілетін дамыту.

3. Оқу қызметіне, өз оқу әрекетіне саналы көзқарасқа, ұжымда өз бетінше жұмыс жасай білуге, есептеу дағдыларын күнделікті тұрмыста қолдана білуге тәрбиелеу.


Көрнекіліктер: сандар қатары, цифрлар, белгілер, дидактикалық көрнекіліктер, магнитті суреттер.


Сабақтың барысы:


І.Ұйымдастыру кезең: оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру,сабаққа назар аудару.

ІІ.Қайталау (оқушылардың білімін жан-жақты тексеру)

Тақтада: 1. Математикалық диктант.(дайын сызып тұрған кесте бойынша)


Қосылғыш


0

4

5

1

4

3

2

Қосылғыш


3

2

3

5

4

4

5

Қосынды-ның мәні











2. 10 санының құрамын түсінуге дайындық ретінде 8 және 9 сандарының құрамын қайталау:

hello_html_39eee868.gifhello_html_625952db.gifhello_html_m2a7690f7.gif

hello_html_m54e136e9.gifhello_html_m682cdf42.gifhello_html_7e0a5019.gif

hello_html_m54e136e9.gifhello_html_m682cdf42.gifhello_html_7e0a5019.gif

hello_html_m682cdf42.gifhello_html_7e0a5019.gif

hello_html_m682cdf42.gifhello_html_m682cdf42.gifhello_html_7e0a5019.gifhello_html_7e0a5019.gif


hello_html_m682cdf42.gifhello_html_m682cdf42.gifhello_html_7e0a5019.gifhello_html_7e0a5019.gif


hello_html_m682cdf42.gifhello_html_7e0a5019.gif



3. 5+1*5 5*5-1 9см * 10см

6-2*7 6*5+2 10см * 1дм

Тақтадағы салыстыруға берілген тапсырмаларды оқушы тақтаға шығып жазып көрсетеді, басқа балалардан қалай орындағаны сұралады. Мысалы: 5+1>6

- Бұл не?

-_Өрнек пен санды салыстыру.

- Қалай салыстырамыз?

- Сол жағындағы өрнекті есептеп, мәнін табамыз 5+1=6, 6 > 5

Енді сан мен санды салыстырамыз.

  • Қалай салыстырамыз?

  • Үлкен саннан кіші санды аламыз, 6-5=1, 1-еуі артық, яғни 6>5.Ендеше 5+1>5. Сол сияқты 10см=1дм, себебі, 1 дециметрде 10сантиметр бар.(сызғышпен жұмыс, ұзындығы 1см жолақшаны жалғастырып 10 рет бойлай алып, 10см=1дм теңдігін құру арқылы түсіндіріледі)

4.Есептеу дағдыларын жетілдіріп, шапшандыққа, алғырлыққа баулу үшін, өлең-есеп оқу: Біз үлкен жанұя,

Ең кішіміз Аяжан.

Қалғанымыз мыналар:

Торғын,Әсет,Аселя,

Айтжан,Дамир,Диастар,

Аққуымыз тағы бар,

Кане, есептеп алыңдар.

ІІІ.Жаңа сабаққа дайындық.

Сандар қатарымен жұмыс: а)тура санау; ә)кері санау; б)қай санды өттік?(10); в)2 санын (3,4,5,....10)қалай шығарып алдық? (1-ді қосу арқылы); г)10 санын қалай алдық? (9+1).Қалай жазамыз?(Жаңа цифр алмаймыз, өзіміз білетін 1 және 0 цифрлары арқылы жазамыз). Оқушылар өздері: кез келген санға 1-ді қоссақ, келесі сан шығады деген қорытынды жасайды.

ІҮ.Жаңа сабақ.

1. Тақтадағы магнитті суреттермен жұмыс.(Ойыншықтарды санап, жауап береміз. 10дегеніміз неше және неше санның қосындысы?)

10 дегеніміз 9 және 1 немесе 1 және 9.

9+1=10 1+9 = 10 10-9 = 1 10-1=9

Кері амалдар құрастырылады. Хормен оқылады, басқа жағдайларын оқушылар тақтаға орындайды. Қалган оқушылар өзбетімен санақ материалдарын пайдаланып жазулар құрастырады (тақтадағы суреттер бойынша).

2. Тағы қандай жағдайы бар?

10 дегеніміз 10 және 0.

V. Жаңа сабақты түсінгенін байқау (орташа оқитын оқушылардан сүрау).

а) 6+4=10 (1-қосылғыш, 2-қосылғыш, қосындының мәні).

ә) үш цифрадан басқа цифр қолдандық па?

VI. Сабақты бекіту.

1. Сонымен 10 дегеніміз:

10 10 10 10 10 10

hello_html_m15efa60c.gifhello_html_m15efa60c.gifhello_html_m15efa60c.gifhello_html_m15efa60c.gifhello_html_m401f4e26.gifhello_html_m15efa60c.gifhello_html_m15efa60c.gifhello_html_be45e8f.gifhello_html_be45e8f.gifhello_html_be45e8f.gifhello_html_be45e8f.gifhello_html_be45e8f.gifhello_html_be45e8f.gif

9+1 8+2 7+3 6+4 5+5 10+0

Оқушылардан сүрау.

2. Сергіту сәті (қимылмен көрсету).

Оң қолымда бес саусақ.

Сол қолымда бес саусақ.

Алақанды ашамыз,

Бесті беске қосамыз.

Кел санайық ал мұны,

Нешеу болды барлығы?

Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ.

Жасырып ем бесеуін,

Қалды соңда нешеуі?

VII. Оқулықпен жұмыс.

№1 тапсырма бойынша:

1. Не көріп түрсыңдар? (Шыршаның ойыншықтарын).

- Қандай мереке келе жатыр? (Жаңа жыл.)

- Қай жылды қарсы аламыз? (Жолбарыс жылы кетіп, Қоян жылы келеді, XXI ғасырдың 2011 жылын қарсы аламыз .)

2. Қораптағы барлық ойыншықтың саны анықталып, оны қорапқа бөліп салу тәсілдері суреттегі үлгі бойынша жүргізіледі және схемалар толтырылады.

№ 2 тапсырмада жолақшалардағы дөңгелектердің түсіне сәйкес қосынды 09растыру ёкер3 айырмалар жазу )

9+1=10; 8+2=10; 7+3=10; 6+4=10.

№ 3 тапсырманы орындағанда цифр жазылмай, тек белғілер салынған, ұзыдығы 10 см сызғышты (келесі жағында 1 дм деген жазу бар) қолдану. Кесіндіге қойып, 0-ден бастап нұктелеп санау. 10 см = дм. 9 см .< 10 см деген қорытындыға оқушылар өздері келді.

№ 4 тапсырмада «Кім жылдам» ойынына ұйымдастырылып, 3 қатар жарысты.

VIII. Дәптермен жұмыс.

1. Берілген цифрларды әдемілеп жазу.

2. №5 тапсырмада берілген кестені пайдаланып, 10 санының құрамын жазу.

IX. Қорытындылау.

1. –Сонымен біз бүгін сабақта не өттік? Не үйрендік?

- Мысал шығардық, есеп шығардық.

- 10 санының құрамын өттік.

2. «Дос таңдау» ойыны.

Дидактикалық мақсаты: балалардың логикалық ойлау қабілетін дамытуға, мысалы, 10 санын екі саннң қосындысы түрінде жазуға, санның құрамы туралы білімі, мәні 10-ға тең қосынды, оған кері айырма құрастыруға үйрету.

Мазмүны: 5 оқушы тақтаға шығып, кеудесіне 1 санын тағып, бір қолдарына 1, 2, 3, 4, 5 сандарын үстап тұрады. Мұғалім тағы 5 оқушыға 5, 6, 7, 8, 9 сандарын үлестіріп, ал әрбір санды тиісті баланың екінші қолына үстатуды ұсынады.

Х. Сабаққа тиянақты қатысқан барлық оқушыларды бағалау.




Автор
Дата добавления 22.01.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров133
Номер материала ДВ-366328
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
