Сабақтың тақырыбы: Үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты: Үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін түсіндіру, меңгерту.
Күтілетін нәтиже: а) Тақырыпты түсініп, меңгереді.
ә) Үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін қарастырады.
б) Тақырыпты тұжырымдайды.
Қажетті құрал-жабдықтар: оқулық, интербелсенді тақта, қалам, дәптер.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
I. Кіріспе
Оқушыларды төрт топқа бөлу.
I-топ “Бірліктер”
II-топ “Ондықтар”
III-топ “Жүздіктер”
IV-топ “Мыңдықтар”
II.Тұсау
Кесер
“Шынжыр” әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген тапсырманы бірінен-соң бірі айтады,
“Басбармақ” әдісі арқылы бағалайды.
III.Негізгі
Бөлім
IV.
Қорытын
Ды
Интербелсенді тақтадан үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тақырыбында
Электрондық оқулықтан түсіндірмені көрсету.
1364 1364
х 11 х 211
1364 1364
+1364 + 1364
15004 +2728
287804
1261
х 324
5044
+2522
+3783
408564
“Өкіл” әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді.
№1.Топқа бөлініп беріледі.
№2(б) баған түрінде жазып, есепте.
1235 ∙ 231 2541 ∙ 235
5261 ∙ 175 2311 ∙ 253
4078 ∙ 133 4103 ∙ 221
№3.Сызба бойынша өрнектер құрастыр және амалдар ретін белгілеп көрсет.
1488
∙
316
:
3
+
3612
∙
152
-
1025
:
5
∙
272
№4.Кесте бойынша есептер құрастырып, оларды шығар.
№5.Есептерді шығар.
I, II топ а бөлімін
III, IV топ ә бөлімін шығарады.
№6.Есепті шығар.
“Х тер мен О дер” әдісі арқылы жүргізу.
Кері байланыс
“Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі” әдісі арқылы жүргізу.
“Бағдаршам” әдісі арқылы бағалау.
Үйге тапсырма №8 54 б
Оқушылар мұқияттылықпен тыңдайды, түсінеді.
Санды бірлікке көбейтіп, бірінші толымсыз көбейтінді аламын, оны бірліктің астынан бастап жазамын.
Санды ондыққа көбейтіп, екінші толымсыз көбейтінді аламын, оны ондықтың астынан бастап жазамын.
Санды жүздікке көбейтіп үшінші толымсыз көбейтінді аламын, нәтижесін жүздіктің астына жазамын.
Барлық көбейтінділерді қосып, нәтижесін аламын.
Өкілдер әр топты аралап жаңа тақырыпты түсіндіреді.
I-топ
720
36 ∙ 20
1440 : 2
II-топ
15854
15000 + 854
15890 - 36
III-топ
1200
6 ∙ 200
50 + 1150
IV-топ
100000
1 + 99999
100540 - 540
1235 ∙ 231=285285
5261 ∙ 175=920675
2541 ∙ 235=597135
2311 ∙ 253=584683
4078 ∙ 133=542374
4103 ∙ 221=906763
Шешуін әр топ өздері талқылап топта орындайды.
1488 ∙ 316=470208
470208 : 3=156736
3612 ∙ 152=549024
1025 : 5=205
205 ∙ 272=55760
156736 + 549024=705760
705760 – 55760=650000
Өнімділік
Уақыт
Жұмыс
а)
70 бөлшек
3 сағат
120 бөлшек
ә)
150 бет
5 күн
750 бет
б)
8 дана
40 сағат
320 дана
а)Дайындау керек – 1500 б
I станок – 15 сағ
II станок -10 сағ
Екі станок біріксе неше сағат жасайды?
Ш: 1500 : 15=100 100 + 150=250
1500 : 10=150
1500 : 250=6
Жауабы: 6 сағат
ә)Түптеу керек – 18000 кітап
I-шеберхана-3 күнде
II-шеберхана-6 күнде
Екі шеберхана біріксе неше күнде - ? түптейді.
Ш:18000 : 3=6000 18000 : 6= 3000
6000 + 3000=9000 18000 : 9000=2
Жауабы: 2 күнде түптейді.
V1- 240 м/мин
V2-250 м/мин
S-12 км
t- ? мин
Ш: 12км=12000 м
12000 : 240=50 мин
12000 : 250=48 мин
50- 48=2 мин
Жауабы: V1- 50 мин, V2- 48 мин
240:3 560:8 36000:6
7∙8000 4∙4000 9630:30
2600:2 4000:5 8∙9000
Есептерді шығарып тез ұпай жинайды.
Бүгінгі сабақтан
“Чемодан” не аламын?
“Еттартқыш”- әліде нені қарастыруым керек.
“Қоқыс жәшігі”- маған қажеті жоқ.
Осы бағытта кері байланыс парағын толтырады.
Өз өздерін бағалайды.
Үй тапсырмасын жазып алады.