Инфоурок / География / Другие методич. материалы / Ашық сабақ "Солтүстік америкаға саяхат" (7 сынып)
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Ашық сабақ "Солтүстік америкаға саяхат" (7 сынып)

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Солтүстік Америка материгіне саяхат


Сабақтың мақсаты: Солтүстік Америка материгі туралы алған білімдерін тиянақтау, өткен сабақтан алған білімдерін жүйелеу.



Сабақтың міндеттері: 1) Білімділік: Оқушылардың Солтүстік Америка материгі туралы алған білімдерін тиянақтау, өткен сабақтан алған білімдерін жүйелеу арқылы тақырыптарды тереңірек меңгерту.

2) Дамытушылық: Оқушылардың өз ойларын жете айта білуге, өткен тақырыптарды байланыстыра отырып жан-жақты ойлау, топпен, картамен жұмыс жасау қабілеттерін, дағдыларын дамыту. Саяхат сабақ арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

3) Тәрбиелік: Әдептілік ережелерін бойына сіңірген шығармашылық қабілеті мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу


Сабақтың түрі: Саяхат сабақ

Сабақтың әдісі: Өздік ізденіс жұмыс

Сабақтың пәнаралық байланысы: әдебиет

Сабақтың көрнекілігі: Солтүстік Американың физикалық картасы, интерактивті тақта, слайд, жұмыс дәптері.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру

ІІ. Қызығушылықты ояту

ІІІ. Материкке шолу

IV. Бекіту

V. Қорытындылау. Бағалау

VI. Үйге тапсырма беру

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың көңіл-күйін сабаққа аудару.

ІІ. Қызығушылықты ояту. Солтүстік Америка материгін таныстыру туралы тақпақ оқып, тақырыпты ашу. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Мен өзім үш бұрышқа ұқсас жермін,

Қазір де әл-ауқатты бірнеше елмін.

АҚШ бар, Канада бар, Мексика бар,

Даңқымен таң қалдырған барлық елдің,

Тауларым бар Кордильер мен Аппалачтай,

Макензи, Миссисипи суым қандай!

Виннипег, Ұлы көлдер, тұзды көлім,

Тамаша көрген адам таң қалғандай.

-Балалар осы өлең жолдарында қай материк туралы айтылған? (Солтүстік Америка)

-Солтүстік Америка материгінің қандай ерекшеліктерін білеміз? (Ерекшеліктерін атап интерактивті тақтаға «өрмекшінің торын» құрайды)

hello_html_5cc1d614.gifЕң ұзын жер асты үңгірі – Флинт-Мамонт

Ұhello_html_70de41e0.gifhello_html_m312fbb80.gifhello_html_3189e092.gifзын тау – Кордильера Ең биік ағаш – секвоя


Еhello_html_7f6cbb4e.gifhello_html_m2386317b.gifң үлкен арал – Грнеландия Ең үлкен каньон – Колорадо

hello_html_m560f918f.gif

Ең үлкен тау мұздығы – Аляска

ІІІ. Материкке шолу.

-Бүгінгі сабағымыз Солтүстік Американың ең биік жері Кордильер тауының Мак-Кинли (6193 м) шыңына саяхат жасаймыз. Оған шығуда жолымыздағы кедергілер бар екен, одан өту үшін Солтүстік Америка материгіне байланысты тапсырмаларды орындауымыз керек. Саяхатқа дайынбыз ба? (сынып үш топқа бөлініп жұмыс жасайды)



ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ОРНЫ.

1-тапсырма

Картаға Солтүстік Американың шеткі ,ең биік және ең төмен нүктелерін белгілеу. (әр топтан бір оқушы шығып орындайды)

1 топ – Солтүстік Американың солтүстік шеткі нүктесін көрсету. (Мерчисон мүйісі)

Кордиельер тауының ең биік нүктесі (Мак-Кинли)

2 топ – Солтүстік Американың оңтүстік шеткі нүктесін көрсету. (Марьято мүйісі)

Солтүстік Американың мұхит деңгейінен төмен нүктесі. (Өлім аңғары)

3 топ – Солтүстік Американың батыс шеткі нүстесін көрсету. (Принц Уэльский мүйісі)

Солтүстік Американың шығыс шеткі нүктесін көрсету. (Сент-Чарльз мүйісі) 10 ұпай


ЗЕРТТЕЛУ ТАРИХЫ

2-тапсырма /Карусель стратегиясын қолданамыз/

Солтүстік Америка материгінің зерттелу тарихы бойынша кестені толтыру. (2, 3-ші бағандарда зерттеушінің суреті тұрады ,ашқан жерлерін табуы тиіс)

Жылдар және ғасырлар

Зерттеушілердің

аты-жөні мен суреттері

Ашқан және зерттеген жерлері

1492 жылы

Христофор Колумб


hello_html_m42316404.jpg

Материктің оңтүстік жағалауын ашты

ХV ғасырда

Джон Кабот

Ньюфауленд аралы мен Лабрадор түбегі жағалауын ашты

ХVІІ ғасырда

Генри Гудзон

Александр Макензи

Материктің солтүстік және шығыс жағалауында жаңа жерлерді ашты

1741 жылы

Витус Беринг

hello_html_m1b5c4955.jpgАлексей Чириков

Аляска жағалауын зерттеді


ЖЕР БЕДЕРІ МЕН ПАЙДАЛЫ ҚАЗБАЛАРЫ

3-тапсырма

Кhello_html_607ee11a.gifhello_html_3edffcb6.gifартаға пайдалы қазбаларын шартты белгілер арқылы түсіру.

hello_html_1297b903.jpgмұнай

тас көмір

hello_html_7cfd9fc0.gifтемір

hello_html_1d86df92.gifтабиғи газ


1- Солтүстік Америка материгінің батыс бөлігіндегі тау. (Кордильера тауы)

2- Солтүстік Америка материгінің шығыс бөлігіндегі тау. (Аппалач тауы)

3- Солтүстік Америка материгіндегі жазық. (Орталық жазық)



КЛИМАТТЫҚ БЕЛДЕУЛЕР.

4-тапсырма "Кім жылдам" /әр топ қағазға жазады/ /


1-Солтүстік Америка материгінің климаты қай материкпен ұқсас? (Еуразия)

2-Неше кламматтық белдеу кесіп өтеді? (6 белдеу)

3- Солтүстік Америка материгінің ең суық жері? (Гренландия аралының орталығы -70 0 С)

4- Солтүстік Америка материгінің ең ыстық жері? (Өлім аңғары +570 С)

5- Солтүстік Америка материгінде жауын-шашын ең көп түсетін жері? (Кордильераның солтүстік-батыс жағалауы 6000 мм)

6- Солтүстік Америка материгінде жауын-шашын ең аз түсетін жері? (Калифорния шығанағының солтүстігі мен Үлкен Алап 100 мм)




ІШКІ СУЛАРЫ

5-тапсырма

Солтүстік Америка өзендерінің және осы ерекшеліктерін туғызып отырған себептерді белгілеу.

/сәйкестендіру/

Өзендерінің ерекшеліктері

Себептері

Жауаптары

Миссисипидің күрделі режимін

а) сең жүру көктемнің аяғында жоғары ағыстан басталады

1-ә

Жаз айынның басында Макензи өзенінің төменгі ағысында мұз кептеулері жиі пайда болып тұрады

ә) бірнеше климаттық белдеулер арқылы ағып өтеді

2-а

Колораданың саласы жоққа тән

б) жауын-шашын көп болады

3-в

Колумбияның жыл бойына суы мол

в) жауын-шашын аз түседі

4-б


ТАБИҒАТ ЗОНАЛАРЫ

6-тапсырма

Сандық диктант: Төменде берілген зоналарға сәйкес келетін белгілерді санмен көрсету.

1 топ. Арктикалық шөл – 6, 2

2 топ. Тундра және тайга – 1,7

3топ. Орманды дала – 3, 8

  1. Бұл зонада карибу бұғысы тіршілік етеді.

  2. Өсімдігі мүк пен қына.

  3. Зонада биіктігі 1,5 метрге жететін селеу, боз, шалғын т.б. өсімдіктері өседі.

  4. Мұнда тікенекті бұталар, жусан өседі.

  5. Климаты ылғалды, жұмсақ болып келеді.

  6. Дүниежүзілік Қызыл Кітапқа еңген қойөгіз тіршілік етеді.

  7. Жануарлардан қара аю, гризли аюы, сілеусін т.б. бар.

  8. Ылғал мен жылу жеткілікті болғандықтан топырағы қара және күрең болып келеді.


ХАЛҚЫ МЕН ЕЛДЕРІ

7-тапсырма

Солтүстік Америка материгінің үш мемлекеті карточкада берілген қай топқа қай ел келеді сол елдің астанасын және халқының санын жазу, картадан көрсету.

Мемлекеттер

Астанасы

Халқының саны

АҚШ

Вашингтон

290 млн.

Канада

Оттава

32,2 млн

Мексика

Мехико

76 млн


8-тапсырма РІSA

Жел энергиясын өндіру, мұнаймен көмір жағу арқылы энергия өндіретін орталықтарды ауыстратын болады. Мынау суреттегі жел диірмендердің қанаттары желдің күші арқылы айналады. Осыған байланысты жел диірмендердегі генераторлар электр энергиясын өндіреді. Төменде жел арқылы энергия өндірудің 4 графикасы берілген.

1/ Жел диірмендердің қанаттары желдің жылдамдығы V1-ге тең болғанда айналады.

2/ Қауіпсіздік шараларын ойластыруға байланысты егер желдің жылдамдығы V2-ге ден көп болса, жел диірменнің қанаттарының айналу жылдамдығы артпайды.

3/ Желдің жылдамдығы V2-ге тең болғанда электр энергиясы көп (максималды) мөлшерде өндіріледі.

4/ Желдің жылдамдығы V3-ге тең болғанда жел диірмендердің қанаттары тоқтайды.

1 сұрақ: Осы жұмыс шарттарын сақтай отыра желдің жылдамдығы мен өндірілетін электр энергиясының арасындағы байланыс мына графиктердің қайсысында дұрыс көрсетілген?

Жел диірмендер мұхит деңгейінен неғұрлым биік болса оның қанаттары ақырын айналады. Тау етегіндегі желдің жылдамдығымен бірдей болғанына қарамастан

2 сұрақ: Мұхит деңгейінен неғұрлым биік болса, желдің жылдамдығы бірдей болған жағдайда жел диірменнің қанаттары ақырын айналады.

Мына жауаптардың ішіндегі қай тұжырымдамалардың осы құбылысты дұрыс түсіндіреді.

Жауабы: А/ Мұхит деңгейнен жоғарлаған сайын ауаның тығыздығы кемейді.

В/ Мұхит деңгейнен жоғарлаған сайын ауаның температурасы төмендейді

С/ Мұхит деңгейнен жоғарлаған сайын ауырлық күші кемейді

Д/ Мұхит деңгейнен жоғарлаған сайын жауын көп жауады.


Бекіту тапсырмалары. / Әр оқушыға тестті тарату /

Т Е С Т

1-вариант

  1. Солтүстік Америка материгінің экваторға қатысты орны.

а) тек оңтүстік жарты шарда жатыр

ә) көпшілік бөлігі солтүстік жарты шарда

б) экватор материктің ортасын кесіп өтеді

в) тек солтүстік жарты шарда жатыр


2. Солтүстік Америка материгінің ең төмен жатқан жері.

а) Каспий теңізі ә) Өлім аңғары

б) Өлі теңіз в) Валдес түбегі


3. Көлемі жағынан ең үлкен арал.

а) Куба ә) Гаити

б) Баффин жері в) Гренландия


4. Мына белдеудің қайсысы Солтүстік Америкада кездеспейді?
а) экваторлық ә) арктикалық

б) қоңыржай в) тропиктік


5. Солтүстік Америка шығыс жағалауындағы жылы ағыс.

а) Калифорния ә) Лабрадор

б) Гольфстрим в) Батыс желдер

2-вариант

1. Солтүстік Америка материгінің бастапқы меридианға қатысты орны.

а) түгелдей шығыс жарты шарда жатыр

ә) көпшілік бөлігі батыс жарты шарда

б) түгелдей батыс жарты шарда жатыр

в) көпшілік бөлігі шығыс жарты шарда


2. Өлім аңғарының абсолюттік биіктігі.

а) -150 м ә) -132 м б) -86 м в) -403 м


3. Солтүстік Американың ең ұзын өзені.

а) Миссисипи ә) Ниагара

б) Макензи в) Колумбия


4. Солтүстік Америка материгінің көпшілік бөлігі қай климаттық белдеуде орналасқан?
а) арктикалық ә) қоңыржай

б) тропиктік в) экваторлық


5. «Прерий» деп нені айтады?

а) шөлді ә) саваннаны

б) орманды в) даланы



Жауаптары:

1-вариант 1 в


2 ә


3 в


4 а


5 б

2-вариант

6 б


7 б


8 а


9 ә


10 в


Әр оқушы бір-бірлерін тексереді. Дұрыс жауабы тақтада жазылып тұрады.


V. Қорытындылау. Бағалау.

-Бүгінгі саяхат-сабағымызда біз Солтүстік Американың ең биік Мак-Кинли шыңына жеттік. Шыңға шыққанда нені көрдік? (биік таудың суретінде Қазақстанның туы тұрады ). Әр топ тапсырмаларды жақсы орындады. Өмір де, білімде де осындай биік шыңдарға жете біліңіздер.


VІ. Үйге тапсырма: «Солтүстік Америка материгіне бір күндік саяхат» тақырыбында шағын шығарма жазу.























hello_html_m6e1bd77e.gifhello_html_m7276364.gifhello_html_527c4024.gifhello_html_m6e1bd77e.gifhello_html_m64fca3da.gifhello_html_469ecd31.gifhello_html_469ecd31.gifhello_html_469ecd31.gifhello_html_m34efaa20.gifhello_html_m34efaa20.gifhello_html_m34efaa20.gifhello_html_m34efaa20.gifhello_html_m34efaa20.gifhello_html_m13d35483.gifhello_html_m34efaa20.gifhello_html_m6e1bd77e.gifhello_html_m6e1bd77e.gifhello_html_469ecd31.gifhello_html_469ecd31.gifhello_html_m1066e35c.gifhello_html_m1066e35c.gifhello_html_m1066e35c.gifhello_html_m1066e35c.gifhello_html_m1066e35c.gifhello_html_m1066e35c.gifhello_html_m1066e35c.gifhello_html_643c4ecd.gifhello_html_643c4ecd.gifhello_html_643c4ecd.gifhello_html_643c4ecd.gifhello_html_11966ec9.gifhello_html_m68e14a06.gifhello_html_m13d35483.gifhello_html_8802950.gifhello_html_8802950.gifhello_html_8802950.gifhello_html_8802950.gifhello_html_8802950.gifhello_html_m64fca3da.gifhello_html_m64fca3da.gifhello_html_m64fca3da.gifhello_html_m64fca3da.gif



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
