Инфоурок Начальные классы КонспектыАшық сабақ тақырыбы: "Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту бөлу"

Ашық сабақ тақырыбы: "Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту бөлу"

Скачать материал

                                                Математика

Сыныбы: 4

 Сабақтың тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша 

                                         көбейту бөлу

Сабақтың мақсаты:

- Нөлмен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілін меңгерту.

 - Дамытушылығы: Ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру мен қатар ой ұшқырлығы мен логикалық ойлауын дамыту.

 - Тәрбиеліл:ігіҰқыптылыққа, шапшаңдыққа, татулыққа баулу.

Типі: Жаңа білім беру.

Әдісі:

Көрнекілігі: Интербелсенді тақта, тақта, бағалау парағы, смайлик

 Сабақ барысы:   

I. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Психологиялық даярлық:

                                                               Біріміз бәріміз үшін,      

                                                                бәріміз біріміз үшін

2. Топқа бөлу:   I-топ  Халық банк

                             II-топ  БТА банк

                             III-топ  Каспий  банк 

Топ басшылары тағайындалып, топ мүшелерін «Бағалау парағында» бағалайтынын түсіндіру.

II.Үй тапсырмасын тексеру: 90-бет №4 мысал слайдта.  Оқушылар бір-бірімен дәптерлерін алмасып, тақтадағы мысалдарға қарай отырып, бірін-бірі тексереді.

III. Ой қозғау:  Слайдта.  Есепте.

I- топ                                       II-топ                                        III-топ

100-ді 2есе арттыр,              30 –дың кв                                 10-ның кубы

90-ды 3есе кеміт,                 40-тың кв                                   20-ның кубы

40-ты 4есе арттыр.               50-дің  кв                                   100-дің кубы

Әр топ өз мысалдарын жеке дәптерге есептеп топ мүшелері дәптерлерінен оқиды. Осы мысалдардың мәндеріндегі сандарға назар аударайық.  -                                       -Қандай сандар?                                                                                                                           -Нөлмен аяқталған сандар.  Олай болса біздің бүгінгі сабағымы:«Нөлмен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту» деп таныстырып тақтаға сабақ тақырыбын жазу                                                                                                               Жаңа сабақ: Слайд та және Постерде әр топқа ортақ беріледі.

 I-топ                                  II-топ                                 III-топ

2300*20                             2100*40                            3100*30      мысалддарын жазбаша есептету. Әр топ осы мысалдан не байқағандарын және қалай есептеудің тиімді жолдарын айтады.   Осыдан кейін мұғалімнің тақтада  1 мысалды оқушылармен бірлесе есептеу барысында түсіндіруі және осының нәтижесінде ереже шығарамыз.  Мы: 170*30                                               Ереже: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту кезінде нөлдерді есепке алмай, алдымен көбейтуді орындап, содан кейін жауабына екі көбейткіште неше нөл болса, сонша нөлді жазамыз

Оқулықпен жұмыс:                                                                                            №3 мысал.  

 I-топ                                      II-топ                                  III-топ

 450*300=135000                180*700=126000                  530*90=47700

147*2000=294000               680*60=40800                      230*400=92000

Үш топ үш қатарын дәптерлеріне  жазбаша есептейді. Әр топтан бір бала тақтаға шығарады. Болған соң әр топ өз мысалдарымен  салыстырады, қатесін табады.                                                                                                                №5 есеп                                                                                                                   Әр топтан бір бала тақтада шығарады. Қалғандары дәптерге шығарады.  Әр топ өз есебін тақтамен салыстырып қатесін табады.

I-топ  а)                               II-топ  ә)                                  III-топ б)

1 автомат 1күнде-200        t=1 мин                                  Қ-50    10артық

3автомат 1күнде-?             S=720 м                                 Ж-?

 22 күнде-?                          V= ?                                       А-?   (Қ+Ж ) : 2                                                           Шешуі:200*3=600             Шешуі: v=s                           Шешуі: 50-10=40

  22*600=13200                 v=720м:1мин=720м/мин          (50+40) :2=45

№7  ауызша  Оқулықта сәйкестендіру

А-----В,  Ә-----Б

Сергіту:  Қызыл өрік билету

Қай топ шапшаң?  Әр топқа мысалдар беріледі.

 

 

 

 

 

 


 Ой  толғаныс:  Тірек сызбамен жұмыс жұмыс. 3топқа суретті плакат таратылады. Топта окушылар бірлесе отырып есептің сөзін құрастырып шығарады. Әр топтан бір оқушы ортада қорғайды.

 I-топ                                    II-топ                                 III-топ              

V=150км/сағ                     S=1200км                            S= 50км

t =4сағ                               V=300км/сағ                        t =5сағ                   

S=?                                     t =?                                       V=?

S=150км/сағ*4сағ= 600км     t =1200км:300км/сағ=4с        V=50км:5сағ=10км/с

Логикалық тапсырмалар:

1.Оңынан оқысаң да сол сан, солынан оқысаң да сол сан.   (40)

2. 1кг темір мен 1кг мақтаның қайсысы ауыр?

3.  Жасы 100-ге келген бір қария өмір бойы өзінің туған күнін 25 рет қана атап өткен. Себебі  анықта.

4. Екі адам тоғыз құмалақты екі сағат ойнайды. Әрқайсысы неше сағаттан ойнайды?

5. Аңның екі оң аяғы, екі сол аяғы, екі алдыңғы аяғы, екі артқы аяғы бар. Аңның баарлығы неше аяғы бар?  

Бекіту :

 «Ойла,ойла,ойлада ойна! »  Слайд

I-топ  Ұзындығы 7см, ені 5см,  биіктігі 2см қораптың көлемі нешеге тең?

7*5*2=70

II-топ  Ұзындығы 14м, ені 5м ауланың  ауданы нешеге тең ?

14*5=70

III-топ  Ұзындығы 20м, ені 15м алаңның сыртын қоршау үшін қанша сым қажет?

(20+15)*2=70

Әр топтың есебінен не байқадыңдар? 3 топта да мәні 70

Олай болса, 70 санына байланысты не біледі екенбіз? ортаға салып көрейік. 2015жылы Ұлы жеңіске 70 жыл.

Балалар, біз әдебиеттік оқу сабағынан есімізге түсірейікші, бір ғасыр жасаған ақынды білеміз бе?   Жамбыл Жабаев. Өте жақсы.                    Бір ғасырда неше жыл бар? 100 жыл

Олай болса, осы 70 санын 100ге арттырайық- 170  осы 170 санына байланысты не білеміз?

Біздің ауданымызда 2015жылы үлкен бір мереке болмақ. Ол қандай мереке?  Атбасар ауданына -170 жыл

-70 және 170 қандай сандар?

- Нөлмен аяқталған сандар.

170*70=11900

Бағалау: Топ басшылары өз тобындағы әр оқушыны бағалайды және               топ мүшелері топ басшысын бағалайды. Сонымен қатар мұғалімнің бағалауы яғни мадақтай отырып күнделіктеріне смайлик жапсырып беру.

Үйге тапсырмасын беру: 92-бет №8

 

 

 

 

                                               Бағалау парағы

 

 

   1

  2

  3

   4

   5

  6

  7

8

баға

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

                              

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ тақырыбы: "Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту бөлу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер-постановщик

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
