Предпросмотр материала:
Масалимова Дидар Маулиевна
География пәні мұғалімі
ШҚО, Семей қаласы
«№38 жалпы орта білім беретін мектеп-лицей» КММ
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Сынып: 8 |
Күні: |
Пән: География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Шығыс Еуропа жазығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме |
8-сынып оқулығы,Ұ.Ә.Есназарова, әдістемелік нұсқаулық, жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
- Шығыс Еуропа жазығының географиялық орны, жер бедері, геологиясы, климаты, өзен-көлдері, табиғат зоналары туралы түсініктер алады. - Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау. - Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
- Шығыс Еуропа жазығының географиялық орнымен танысады. - Жер бедері, геологиясы, климатының ерекшеліктерін сипаттайды. -Топпен жұмыс жасау арқылы сыни ойлауға ынталанады, ойын еркін жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар |
Интерактивті тақта, оқулық, Қазақстанның физикалық картасы, карталар, постерлер, слайдтар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, Джигсо әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдер/уақыт (45/) |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І кезең Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 3 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. -Бүгінгі сабақ ерекше сабақ. Сабағыма қатысып отырған әр оқушыны белсенділікке шақырамын. Жағымды психологиялық ахуал туғызуда оқушылар бір-бірін өз есімдерінің бірінші әрпіне сәйкес жағымды сөз тіркестері арқылы тілек білдіреді. Нұрай-нұрлы, Ақерке-ақылды, Әйгерім-әдемі, Камилла-көрікті, Ақерке-алғыр, Сабина-сымбатты, Алихан-абыройлы, Тойжан-талапты, Аяулым-ақжарқын, Диляра-дарынды, Алмас-айбынды, Малика-мәдениетті, Бекболат-байсалды, Гаухар-гүлдей жайнаған. Топтарға бөліну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ кезең |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Үй тапсырмасын сұрау.
- Қазақстанның жері неше табиғат аймақтарына бөлінеді? -Жазықтарды ата -Тауларды ата
-Картаға Қазақстанның физикалық-географиялық аудандарын дұрыс орналастыру тапсырылады. -Сөздік сұрау (зона, белдеу, жануарлар әлемі, өсімдіктер әлемі, орманды дала, дала, шөлейт, шөл, биіктік белдеу, табиғат зонасы)
«Миға шабуыл» Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу. Мен жатырмын бөлігінде батыстың Мұнай менен газым бар Каспий маңы, Жалпы сырт, Орал алды Ойпат пен үстірттерім және бар Ойлап көрші қай жазықпын табыңдар? (Шығыс Еуропа жазығы) Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады. -Осы сабақтан нені білгілеріңіз, не үйренгілеріңіз келеді? - Қандай мақсат қояр едіңдер? - Осы мақсаттарға жету үшін тапсырмаларды орындайық. |
Оқушылар интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындайды. - Қазақстанның жері ірі 9 аймаққа бөлінеді? -Жазықтары: Шығыс Еуропа, Батыс Сібір, Тұран -Таулары: Сарыарқа, Орал, Алтай, Жетісу Алатауы, Сауыр-Тарбағатай, Тянь-Шань -Оқушылар Қазақстанның физикалық–географиялық аудандарын орналастырады. -Оқушылар берілген сөздердің ағылшын тілінде жауабын айтады. зона, белдеу-Belt, zone жануарлар әлемі-fauna өсімдіктер әлемі-flora Орманды дала- forest steppe Дала-steppe Шөлейт-near desert zone Шөл-desert Биіктік белдеу-highland Табиғат зонасы-nature zone
Оқушылар жұмбақ-өленнің шешуін айтып, тақырыпты ашады.
Оқушылар Шығыс Еуропа жазығы жөнінде не білгісі келетіңдерін жайлы айтып, сабаққа мақсат қояды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ кезең Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
22 мин |
«Мағынаны тану» 1. Джигсо әдісі бойынша оқушыларға ағылшын тілінде мәтінді оқуға бөліп беріледі. 2. Топқа түсінгендерін айтып, талқылау. Сергіту сәтін өткізу (жаттығу жасату 2 мин) 3. Әр топқа берілген тапсырмалар бойынша таныстырылым жасайды. 4. Мәтіннен географиялық терминдерді теріп, сөздікке жазу.
«Қызығушылықты ояту» 5. Кескін картадағы тапсырмаларды орындау (өзендерін, көлдерін, пайдалы қазбаларын белгілеу). 6. Шығыс Еуропа жазығының жер бедері мен өзендерін ағылшын тілінде жазып, белгілеу. |
1. Оқушылар ағылшын тілінде мәтінді оқып, аударады.
2. Топта түсінгендерін бір-бірлеріне айтып, талқылайды.
3. 1-топқа географиялық орны 2-топқа пайдалы қазбалары, өзендері 3-топқа өсімдік, жануарлары 4. Терминдерді тауып жазады. Жазық-plain Ойпат-lowland Қырат-hilly locality Үстірт-superficially Каспий маңы ойпаты-Caspian lowland Жалпы сырт қараты-Zhalpy Syrt hilly locality Орал алды үстірті-Ural aldy superficially Бэр төмпешіктері- Картамен жұмыс 5. Кескін картаға Каспий теңізін, Жайық, Ойыл, Жем өзендерін белгілейді. 6. Шығыс Еуропа жазығынның жер бедерлері мен өзендері: Caspian lowland, Zhalpy Syrt, Oral aldy, Caspian sea, Zhem, Zhaiykh, Oiyl сөздерін ағылшын тілінде жазып, белгілейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
12 мин |
Топтарға тапсырма 1-топқа «Семантикалық карта» толтыру.
2-топқа «Resources» кестесін толтыру.
3-топқа «Fish bone» диаграммасында берілген сандарды тауып, жазу.
|
1-топ. Оқушылар «Семантикалық картада» берілген сөздерді нені білдіретінін тауып, «+» таңбасын қояды.
2-топ. Пайдалы қазбалары туралы кестені толтырады.
3-топ. «Fish bone» диаграммасында берілген сандардың нені білдіретінін тауып, толтырады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Үйге тапсырма: Жаңа сөздерді жаттау. Әр топ өз-өздерін смайликтер арқылы бағалайды. Бүгінгі сабақ несімен қызықты? |
Кері байланыста «Әлем ағашына» стикерлерді жапсыру арқылы оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Шығыс Еуропа жазығының географиялық орны, жер бедері, геологиясы, климаты, өзен-көлдері, табиғат зоналары туралы түсініктер алады.
- Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.
- Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.
«Миға шабуыл»
Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу.
Мен жатырмын бөлігінде батыстың
Мұнай менен газым бар
Каспий маңы, Жалпы сырт, Орал алды
Ойпат пен үстірттерім және бар
Ойлап көрші қай жазықпын табыңдар?
(Шығыс Еуропа жазығы)
- Шығыс Еуропа жазығының географиялық орны, жер бедері, геологиясы, климаты, өзен-көлдері, табиғат зоналары туралы түсініктер алады.
- Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.
- Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.
«Миға шабуыл»
Жұмбақ-өлеңді шешу арқылы тақырыпты ашу.
Мен жатырмын бөлігінде батыстың
Мұнай менен газым бар
Каспий маңы, Жалпы сырт, Орал алды
Ойпат пен үстірттерім және бар
Ойлап көрші қай жазықпын табыңдар?
(Шығыс Еуропа жазығы)
Профессия: Учитель географии
В каталоге 7 023 курса по разным направлениям
Учебник: «География», Алексеев А.И., Николина В.В., Липкина Е.К. и др.
Тема: § 3. Наша страна на карте часовых поясов
Учебник: «География», Алексеев А.И., Николина В.В., Липкина Е.К. и др.
Тема: § 6. Наше национальное богатство и наследие
Учебник: «География», Алексеев А.И., Николина В.В., Липкина Е.К. и др.
Тема: § 1. Мы и наша страна на карте мира
Учебник: «География», Алексеев А.И., Николина В.В., Липкина Е.К. и др.
Тема: § 1. Мы и наша страна на карте мира
Учебник: «География. Начальный курс», Герасимова Т.П., Неклюкова Н.П.
Тема: Виды изображений поверхности Земли
Учебник: «Всеобщая история. История Древнего мира», Вигасин А.А., Годер Г.И., Свенцицкая И.С. /Под ред. Искендерова А.А.
Учебник: ««Нохчийн мотт (Чеченский язык)»», Солтаханов Э.Х., Солтаханов И.Э., Эдилов С.Э.