Инфоурок Математика КонспектыАшық сабақ "Теңдеу"(1 сынып)

Ашық сабақ "Теңдеу"(1 сынып)

Скачать материал

Мұғалімнің аты-жөні

Сердалинова Гульмира Химиевна

«Жезқазған қаласының білім бөлімінің №11жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Пәні: ана тілі

  

Сынып : 1 «Ә»

Сабақтың тақырыбы:

Шопан еңбегі. Саққұлақ.

Мақсаты:

Оқушылардың қысқы шопан еңбегі. Саққұлақ туралы  түсініктерін іске асыруына жағдай жасау.

 

Күтілетін нәтиже:

-оқушылар  тұтас сөзбен жүгірте оқуын жетілдіре отырып, мәнерлеп, түсініп оқу дағдыларын үйренед,

-қысқы шопан еңбегінің ауырлығы туралы түсінік береді,

-сауатты жазу дағдылары қалыптасады.
-дауысты дыбыстар туралы алған білімдерін
қайта жаңғыртады,
-нақты мәселелерді шешу үшін, әр түрлі көз қарастарды білдіруде және сыни ойлауда білімдерін қолданады

- рефлексияға қатысады, өзін және өзінің сыныптастарын  бағалай алады

Бағалау:

-өзін-өзі бағалау

-сыныптастары бағалау

-топтық бағалау

Табыс жолдары:

критерийлер арқылы табысты оқытуға қол жеткізу

Оқулық:

Алматы «Атамұра»2012 «Ана тілі» оқулығы  (авторлары: Ш.Әуелбаев, Ә. Наурызбаева, Р. Ізғұттынова, А. Тәжімбетова)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               Сабақ барысы/мұғалім жазбасы:

Уақыт

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Бағалау түрлері

Ресурстар

Формативтік

 

Жиынтық

5 мин

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру.

Психологиялық дайындық

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

 

 

Түрлі-түсті қима қағаздар

3 мин

Үй тапсырмасын «екі шеңбер»

стратегиясын қолдану

- Дыбыс дегеніміз не?
- Дыбыстар айтылуына қарай нешеге бөлінеді?
- Дауысты дыбыстарды ата.
ә). Сөздік диктант:
Айгүл,Гүлнұр,Гүлсім (Дауысты дыбыстардың астын сызу).

Мәтін бойынша оқушыларға сұрақтар қойып, толық жауап алу.
- Өлеңдегі еңбек түрлерін ата. (Гүл өсіру, кесте тігу, сабаққа дайындалу).
- Еңбек туралы қандай мақал - мәтел білесіңдер?
- Осы өлеңді оқи отырып, қандай ой түйдіңдер?

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-wifCHPbVvz8WXa2O4hhsOVgInkhpRgmScu8VB-tDTimJdbj0sg

 

 

- Дыбыс дегеніміз не?
- Дыбыстар айтылуына қарай нешеге бөлінетінін айтады.
- Дауысты дыбыстарды атайды

 

 

Мәтін бойынша оқушыларға сұрақтар қойып, толық жауап береді.
- Өлеңдегі еңбек түрлерін атайды.

(Гүл өсіру, кесте тігу, сабаққа дайындалу).

Мақал-мәтел айтады.

 

Еңбек етсең ерінбей,

Тояды қарның тіленбей.

 

 

Әр топ өздеріңе тиісті сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Бас бармақ

 

Бармақ

3 мин

Кіріспе Ашық сұрақ қою. 

 Слайдпен жұмыс. (қасқыр мен боранның даусы).

- Балалар, қысқы табиғат көрінісін кім сипаттап береді?

                     Қысқы  көрініс

күн  суық                  далада  шөптер 

жоқ     қалың  киім  киеді                          

    малдар  қорада  тұрады үйге от жағады    қысқа  дайындалады

 

 

 

                   

 

 

 

 

Қысқы  көрініс

Қыста күн  суық болады. Далада  шөптер  жоқ.    Адамдар  қалың  киім  киеді.Малдар  қорада  тұрады. Үйге от жағады.Барлық адамзат    қысқа  дайындалады.

Бас бармақ

 

Инт.тақта

 

 

Бармақ

2 мин

Балалар бүгінгі сабағымыз не жайында болады деп ойлайсыңдар?

-Бүгінгі сабақ тақырыбы біздің топтың шешімі бойынша қыстағы шопанның еңбегі жайлы

Бас бармақ

 

Бармақ

1 мин

Менің мақсатым сендерге: Сіздерге жұппен,топпен жұмыс жасауға  жағдай жасау.

-Біздің мақсатымыз адамның еңбегін бағалау,қиын болса да соны жеңіп шығу

 

 

 

1мин

Сергіту сәті

(Бейне ролик).Балапан биі

Балалар балапан биін билейді.

 

 

 

 10+16мин

   Шопан еңбегі жеке-жеке оқыту,жұппен оқу,топқа салу.

Мынандай критерийлер арқылы түсіндіру; 

1-топ

- Қыстағы шопан еңбегі дегеніміз не деп ойлайсыңдар?

-Неліктен?

- Боран қайтеді?

 - Алыстан не естіледі?

2-топ

- Иттер неге шабалана үреді?

- Шопан ата не істейді?
- Мылтықты не үшін атады деп ойлайсыңдар?

– Тағының ұлығаны неге бәсеңдеді? –

3-топ

-Шопан ата неге көз ілмеді?

– Шопан атаның еңбегі қандай?
-Шопандардың көмекшісі иттері қандай көмек көрсететіні туралы өлеңнің мазмұнына сүйене отырып әңгімелету

 

Сөздік жұмысы: (Слайдпен көрсету)
қыстау – малшылардың қыста отыратын жері;
отар – қойлар;
иесін ес тұтқан иттер – иесін арқалану, иесі шыққанына масаттану;
шабалана – қатты үру;
тағы – жабайы, жыртқыш аңдар;
кәсіп иесі – мамандық;
қайыспайды – қорықпайды;
көз ілмеді – ұйықтамады.
           

 

Бір қора қойОтар – бірге бағып- күтуге арналған қой тобы. Бір отардағы қой саны жасына, жынысына, басқа да ерекшіліктеріне байланысты алты жүз бен мыңның арасында болады. Үлкен фермаларда, шаруашылықтарда қойларды саулық, тұсақ, тоқты, ісек, қошқарлар отарына бөледі. 

http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=7637f4c9f79abfb7&mb=imgdb_preview_664

1-топ

Қыстың күні шопан еңбегі малды бағып қағу,оларды жыртқыштардан корғау.Боран ұлиды,соғады.

Алыстан қасқырлардың дауысы естіледі?

2-топ

Иттер оарды айналып, мазасыздана үреді,себебі қасқырлардың дауысы естілген соң деп ойлаймын.

Тағының ұлығаны мылтық атылған соң ғана ұлығаны бәсеңдеді.

3-топ

Шопан ата малдарды күзеткеннен көз іле алмады.

Шопан атаның еңбегі өте ауыр.

Шопанның көмекші иттері малды күзетуге көмектесті.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сөздік жұмыстарды балалар бірге отырып талдайды.Бір-біріне түсіндіреді.

 

 

 

 

 

 

 

Отар не екенін айтады.

 

 

 

 

 

 

Топтар бірін-бірі  бас бармақпен

бағалайды

 

 

Баббс бармақ

1 мин

Дәптермен жұмыс.

1-топ.

Шопан ең қиын да ауыр кәсіп иесі.

2-топ.

 Шопан атаны нағыз батыр десе болады. 

3-топ

Еңбектің наны тәтті.
Жалқаудың жаны тәтті.

Жаңылтпаш жаттау

Бұл қар-

Сүр қар,

Сұр қар-

Кір қар.

Үстіне аунама,          

Үстіңді бұлғама.

Саққұлақ деген не?

Оның қандай пайдасы бар.

 

 

 

 

 

Дауысты дыбыстардың астын сызады.

 

Жаңылтпашты өз беттерімен жаттайды.

 

Саққұлақтың пайдасы туралы айтады.

 

 

 

 

5 мин

Кері байланыс

– Бүгінгі сабақта не үйрендік? Не білдік? Сендердің еңбектерің не?

 

-бүгінгі сабақ  мен үшін жақсы өтті.

 

басбармақ

стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспарлау

Қысқа мерзімді жоспарлау тізбектелген сабақтардың орта мерзімдік жоспары негізінде құрылады және пән бойынша оқу бағдарламасы бойынша құрастырылады. Жоспарлаудың бұл түрі сабақтың тек құрылысын көрсетпейді, барлық оқушылардың сұраныстарын ескере келе, тапсырмалардың спектрін, білімді тексерудің түрлерін, бағалау стратегияларын, мұғалімнің әдістемелік деңгейін жетілдіреді.

Қысқа мерзімді жоспарды жасау барысында білім беру үдерісіндегі барлық оқушылардың іс-әрекеттері мен сабақтың барлық кезеңдерін ескерген жөн.

Сабақтың қысқа мерзімді жоспарының схемалық үлгісі:

Т.А.Ә. және жұмыс орыны

Сердалинова Гульмира Химиевна

«Жезқазған қаласының білім бөлімінің №11жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Пәні: математика

  19.02.2016 жыл

Сынып : 1 «Ә»

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеу 

Мақсаты:

(SMART, орта мерзімді жоспардан алынады)

Теңдеуді шешудің қарапайым әдістерін үйрену;

Күтілетін нәтижелер:

(орта мерзімді жоспардан алынады)

Әртүрлі тапсырамаларды шешу арқылы олардың ойлау қабілеттерін дамыту дағдыларын үйренеді,

-теңдеу туралы түсінік береді,

-есеп шығару дағдылары қалыптасады,

- оқушыларды шапшаңдыққа, логикалық ойлау жылдамдығы артады,
-теңдеу туралы алған білімдерін қайта жаңғыртады,
-нақты мәселелерді шешу үшін, әр түрлі көз қарастарды білдіруде және сыни ойлауда білімдерін қолданады,

- рефлексияға қатысады, өзін және өзінің сыныптастарын  бағалай алады,

Жетістік критерийлері:

 критерийлер арқылы табысты оқытуға қол жеткізу

Түйінді идеялар/бөліктері (подход):

-жеке жұмыс

-жұптық жұмыс

-топтық жұмыс

Оқулық:

(ҚР ББҒМ ұсынған)

Оқулық: Алматы: Атамұра, 2012 жылы

Оқулық авторы:  Ә.С. Акрамова,Ж. Қ. Астамбаев

 

 

 

 

 

Сабақ барысы/мұғалімнің ескертпелері:

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Бағалау

 

Ресурстар

Формативті

Суммативті

2 мин

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру.

 

Психологиялық дайындық

Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

 

Бас бармақ

Бәрекелді!

Түрлі-түсті сандар жазылған қима қағаздар

2 мин

«Менің көңіл күйім»
- Балалар мен сендердің көңіл күйлеріңді білгім келеді. Мына сүретке қараңдар. Мұнда балалардың көңіл күйлері белгіленген. Енді өздерін қандай көңіл-күйдемін деп ойлайсыңдар, алдарыңдағы парақтарға соны саласыңдар (өте жақсы, жақсы, орташа).

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

 

 

Талқылау құралдары

7 мин

 

«Қораптағы сұрақтар»стратегиясы

1 топ

Мысалдарды сызық арқылы өз жауабымен қос.
4 + 3 ----------- 7
10 – 3 --------- 7
6 – 3 ----------- 4
6 + 3 ----------- 9

2 топ

Өрнекті шығар: 4+2      5+3       6-2         10-5

Қосудың компоненттерін ата.Азайтудың компоненттерін ата.   

 

 

 

 

3 топ

«Математикалық сөзжұмбақ шешу»

 

 

  ң

   е

  д

  у

  т

е

 

 

 

 

1

 2

 3

 4

 5

2

 

 

 

 

 

 

Мысалдарды сызық арқылы өз жауабымен қосады.

 

Қосудың компоненттерін атайды;

 

Азайтудың компоненттерін атайды;азайғыш,азайтқыш,айырманың мәні   

 

 

 

 

 

 

 

 

Математикалық сөзжұмбақты  шешеді;

 

 

Жарайсың!

 

4 мин

 3+a=7       10 - a=1       a - 2=6
Бұлартеңдеулер.
Теңдеуді шешу үшін тура теңдік шығатындай етіп, аның мәнін іздейміз.
3+a=7 теңдеуіндегі а – ның орнына сандарды біртіндеп қойып, тексереміз.

Теңдеуді шешу үшін тура теңдік шығатындай етіп, а – ның мәнін іздейміз.
3+a=7 теңдеуіндегі а – ның орнына сандарды біртіндеп қойып,тексереміз
,

Оқушылар мұғаліммен бірігіп жұмыс жасайды;

 

 

 

7 мин

Теңдеулерді шешу.

 1 топ             2 топ            3 топ

а+2=5         5+а=9            а+3=5

а-4=4            8-а=6            9-а=6

Әр топ мүшелері өздеріне берілген тапсырмаларды бірігіп орындайды;

Бас  бармақ

 

 

2 мин

Сергіту сәті «Балапан»

Балалар би билейді,көңіл-күйлері көтеріледі;

 

 

 

10 мин

а) Ләззат – 5 г.? г.
Қайрат – 3 г.
5+3=8 (г.)
Жауабы: барлығы 8 гүл сыйлады.
ә) Ләззат – 5 г.?, г. артық сыйлады
Қайрат – 3 г.
5 - 3=2(г.)
Жауабы: Ләззат 2 гүл артық сыйлады.
б) Ләззат – 5 г.
Қайрат – 3 г.?, г. кем сыйлады
5 - 3=2(г.)
Жауабы
: Қайрат 2 гүл кем сыйлады.

 

 

 

Әр топ мүшелері өздеріне берілген тапсырмаларды бірігіп орындайды;

Бас  бармақ

Жарайсың!

 

2 мин

Ойын « Кім тез есептегіш?» 
а) Аулада 5 үйрек, Қорада 3 үйрек
1 үйрек тығылды,1 үйрек жығылды
Қалғаны неше үйрек?
ә) Ал, балалар, балаларҚағаз бенен қалам ал
Екі ешкінің мүйізіКәне, кімдер табады
Сонда қанша болады?
б) 10 асықтың үшеуін, Досың сұрап алады
Айтшы сонда нешеуі ,Өз қолыңда қалады?

Ойын « Кім тез есептегіш?»

Оқушылар жылдам жауап беруге дағдыланады;

 

 

 

3 мин

Бос орындарды толтыр: 8,9,10 құрамын қайталау;

 

Бос орындарды

толтыр:8,9,10

құрамын қайталап еске түсіреді;

Бас бармақ

Бәрекелді!

 

2 мин

Бүгін  қандай  тақырыппен  таныстық?

     -Сабақта  не істедік?

    -Қандай  тапсырма қиын  болды?

 

 

 

 

 

3мин

«Он сұрақ»стратегиясы

-          Санды өрнектер ма?

-          Әріпті өрнек па?

-          Қосынды ма?

-          Айырма ма?

-          Кесінді ма?

-          Фигуралар ма?

-          Нүкте ма?

-          Сан ба?

-          Теңдік пе?

-          Теңсіздік пе?

(Теңдеу ) теңдеуді қалай табамыз?

 

«Он сұрақ»стратегиясы

 

Оқушылар «ия», «жоқ»деп жауап береді;

 

 

Бәрекелді!

Сабақты аяқтау

1 мин

Үйге тапсырма №2 179 бет

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Теңдеу"(1 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор музея

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
