Инфоурок Технология Научные работыАшық сабақ. "Тұрғын үйдің өзіне тән ерекшеліктері, тұрғын үй гигиенасы.

Ашық сабақ. "Тұрғын үйдің өзіне тән ерекшеліктері, тұрғын үй гигиенасы.

Скачать материал

 

Сынып/мерзімі

6 «Б» сынып. 14.03.2016ж.

Сабақтың тақырыбы

Тұрғын үйдің өзіне тән ерекшеліктері, тұрғын үй гигиенасы.

Пәні

Технология

 Пән мұғалімі

Зейнеп Искендировна Сертаева.

Сабақтың мақсаты

Тұрғын үй интерьерінің талапқа сай болуы мен тұрғын үй гигиенасы туралы ақпарат беріп, тазалыққа, тазалықты үнемі сақтауға үйрету.

Күтілетін нәтиже

Тұрғын үй интерьерін жиһаздауды, үй мәдениеті туралы түсінік қалыптасады. Тазалықты үнемі сақтауға үйренеді.

Сабақтың әдісі

 Шеңбердегі доп, кластер, ассоциация жасау, атаулар туралы үш сұрақ, атаулар кестесі, бес саусақ әдісі.

Тапсырмалар

Оқулықпен жұмыс, жеке, жұптық, топтық жұмыс, кері байланыс жасау.

Құрал-жабдықтар

Флипчарт, маркер, ақ қағаз, қалам, АКТ.

                                                               Табыс критерийлері

Барлық оқушылар:

Үй-ішін жинастырудың тәсілдерін біледі, интерьер не екенін түсінеді.

Көпшілік оқушылар:

Тұрғын үй интерьерінің ерекшеліктері мен тазылықты сақтау жолдарын үйренеді.

   Жекелеген оқушылар:

Тұрғын үй гигиенасы туралы ақпарат жинап, жинастырудың түрлерін іздейді.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт

Ұйымдастыру кезеңі

Ұйымдастыру кезеңі

 Ынтымақтастық атмосферасын құру

Өткен сабақты «Шеңбердегі доп» тәсілі арқылы пысықтау.

Түстерден гүл құрастырып, топқа бөлу.

Шеңбер жасап, бір-біріне кішкене доптылақтырады. Доп тиген оқушы өткен сабақ туралы бір сөйлем айтады. Гүлдердің күлтелерін алып, құрастырып топ құрады.

5мин

 

Проблема айқындау

 

 

 

 

 

 

 

Қарастырылатын тақырып бойынша негізгі проблемаларды анықтап, оларды игеруге оқушыларды ынталандыру, қызығушылығын ояту.

1.Тұрғын үй интерьері дегеніміз не, ол туралы не білесіңдер?

2.Тұрғын үй интерьерінің талапқа сай болуы үшін не білгілерің келеді?

3.Тұрғын үй гигиенасы туралы не білесіңдер?

1-топ Интерьер сөзіне кластерлер жасайды.

2-топ Гигиена сөзіне ассоциация жасайды.

Өзін-өзі бағалау

«Бағдаршам» әдісімен бағалау.

Тақырып бойынша өз мақсаттарын, өз өмірлеріне тікелей қатысы бар нақты проблемаларды айқындайды

 1-топ Интерьер сөзіне кластерлер жасайды.

2-топ Гигиена сөзіне ассоциация жасайды.

Топтар бірін-бірі «бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.

 

10мин

 

Проблема шешу

Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі. Мұнда проблеманы шешу жолдары қарастырылады.

Атаулар туралы үш сұрақ – тәсілі арқылы оқушыларға сұрақтар қою.

Терминдер: функционалды аумақ, гигиена, шаңсорғыш, микроорганизмдер, ылғалды жинастыру.

1.      Қайда? Бұл терминдерді қайда  және

 қандай мағынада кездестірдіңдер?

2.      Қалай? Өз тәжірибелеріңде осы

 атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласың ба?

3.      Қандай? Осы сабақта бұл атаулар

қандай қолданыста болады деп ойлайсыңдар?

 

 

Топпен бірге «Атаулар кестесін» толтыру.

 

функционалды аумақ

гигиена

ылғалды жинастыру.

Атау туралы білімдері, мағлұматтары, түсініктері

Атау туралы білімдері, мағлұматтары, түсініктері

Атау туралы білімдері, мағлұматтары, түсініктері

Өзін-өзі бағалау

«Қол шапалақтау» әдісімен бағалау.

Жекелей, жұппен, топпен жаңа ақпаратпен танысады, пікір алмасады, өзіндік пікір қалыптастырады.

Бұл жұмысты оқушылар жеке жазбаша орындайды, кейін жұппен талқылайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен бірге пікірлесіп, атаулар кестесін толтырады.

 

15мин

 

 

Проблема шешімін қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйренгенді айқындау және бағалау, проблема бойынша шешім қабылдау кезеңі.

«Бес саусақ» тәсілі арқылы рефлексия жасау

Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс жасадым? Қімге көмек бердім?

Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

Өзін-өзі бағалау

 

Осы сабақта білгендері мен үйренгенін тұжырымдайды, олардың қолданысы туралы ойланады, өзінің жаңа біліміне баға берееді.

10мин

Қорытынды

Бағалау

 

Үйге тапсырма

Күнделікке бағаларын қойдырады.

Түртіп алу.

5мин

   

 «Тексерілді»                                                                                                                                                                     Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Атаулар кестесін» толтыру.

 

функционалды аумақ

гигиена

ылғалды жинастыру.

 

Атау туралы білімдері, мағлұматтары, түсініктері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Атау туралы білімдері, мағлұматтары, түсініктері

Атау туралы білімдері, мағлұматтары, түсініктері

 

 

 

 

«Бес саусақ» тәсілі арқылы рефлексия жасау

 

Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс жасадым? Қімге көмек бердім?

Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гигея – денсаулықтың әйел құдайы. Оның есімімен гигиена (денсаулық туралы ғылым) термині пайда болған. Гигея тостағаннан жыланды тамақтандыратын сымбатты жас әйел болған деп саналады. Жылан – медициналық даналықтың белгісі. Тостаған – дұрыс  тамақтану туралы ғылым және тамақтану гигиенасының белгісі, сондай-ақ, медицина эмблемасы.

 

Тұрғын үйді әрлеу кезінде интерьердің негізгі қасиеттеріне айрықша назар аударады. Олар:

-         функциональды;

-         гигиеналық;

-         эстетикалық болып табылады.

Функциональды қасиеттер отбасылық өмірдің қалыпты жағдайларына болысады. Пәтердегі әр бөлменің өз міндеті бар, сондықтан, жоспарлау рациональды болған сайын, жиһаз бен жабдықтарды ыңғайлырақ орнастырылған сайын, үй-жай да қарапайым,  әрі жайлырақ бола түседі.

Гигиеналық қасиеттер дегеніміз – бұл дыбыс оқшаулануды (акустикалық изоляция), жақсы ауа алмасуды, қалыпты жылу-ауа ортасын, санитарлық-гигиеналық жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.

Интерьердің эстетикалық қасиеттері деп заттар мен кеңістіктің жарасымын, олардың тұтастығы мен үйлесімділігі.

Интерьер құрылымы дегеніміз – оның негізгі бөліктерінің айрықша орналастырылуы және арақатынасы

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ. "Тұрғын үйдің өзіне тән ерекшеліктері, тұрғын үй гигиенасы."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Системный аналитик

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
