Инфоурок Дошкольное образование Другие методич. материалыАшық сабақ "Төрт түлік мал"

Ашық сабақ "Төрт түлік мал"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:         “Төрт түлік “

 

Сабақтың мақсаты:   Балалардың  төрт түлік мал туралы түсініктерін кеңейте отырып, халқымыздың төрт түлікті дәріптеген өлең жырлар, әңгімелер арқылы танымын, жан-жануарлар туралы түсініктерін арттыру, жылқылардың басқа малдардан айырмашылығын таныту, сөздік қорын байыту, тіл байлықтарын дамыту, ұлттық тағамдар түрлері туралы ұғымын пысықтап, тиянақтап, көбірек білуге ынталарын ояту, балалардың тазалыққа, бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу.

 Әдіс-тәсілі:    түсіндіру, әңгімелеу,көрсету.

 Сабақтың көрнекілігі: Төрт түліктің суреттері  слайд түрінде

 Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

-Қуан, шаттан, алақай!

Қуанатын күн келді.

Қайырлы таң, қайырлы күн,

Күлімсіреп шықты күн!

-Сәлеметсіздер ме, балалар!

-Отырыңдар. Бүгін бізде ерекше бір қызық сабақ. Сондықтан сабаққа барлығымыз қатысайық. Бүгінгі сабақтың тақырыбы: “Төрт түлік “

-Балалар, бүгін біз сендермен саяхатқа шығамыз. Қане, көздеріңді жұмыңдаршы, енді ашайық. Балалар , біз жайлауға келдік. Қане, қалай демаламыз? Бәріміз таза ауамен дем алайықшы.  Қараңдаршы жайлауда не жайылып жүр екен? (Осы кезде  өрісте жүрген малдардың дауыстар қойылады.

Балалар: -Қойлар, сиырлар, ешкілер, жылқылар, түйелер.

Тәрбиеші: Осы үй жануарлары сендердің үйлеріңде бар ма?

Тәрбинші: Олар қайда жайылып жүр?

-Дұрыс, жайлауда немесе өрісте жүр.

– Балалар, ал қазір «Мал қалай  дыбыстайды?” деген ойын ойнаймыз.

Ойынның шарты: Тақтада үй жануарлар берілген. Қазір мен сендерге төрт түліктің дыбыстарын қосқанда, сендер ненің дыбысы екенін тауып алу керексіңдер.

Ойынның мақсаты: Қандай төрт түліктің дыбысы екенін тауып алу. Оларды атау.

                                 https://lh3.googleusercontent.com/JimrJcGqd6RSdJiPWap_wjM06GOp_ZzKKuy9VkJBYW5b9OPLxWte4wKl3ptYqhid1i_GL7ZAn7jPjxho-QK8pzZTp1uygjqdJ_vQarCtJVXen3_5KfJ2PjXkTJK3_fYGlFHw_NZpqsE

https://lh4.googleusercontent.com/BFqkNspeAtFkrE2lNDlYIJV8-p8KKWUnJXleSF9G8zYfru86Q7w22HgW2hBTLoILP7DBD-S1uPzOAfsMe2eO0LP8T0RfdHd-mHoPjGztph0fg38D6iLAy6_A8FN8ihKejiR4KYPfWyA

Сергіту сәті:

Қошақаным тұршы,

Беті –қолыңды жушы.,

Айнаға қарашы,

Шашыңды тарашы.

Орныңа отыршы.

Тәрбиеші: Ал енді балалар тақтаға қарайық.

-Балалар тақтада ненің суреттерін көріп тұрсыңдар?

-Дұрыс, айтасыңдар. Ал енді осы малдардың әрқайсына тоқталайық.

https://lh4.googleusercontent.com/7jhbWg4n_ze9PivZXJYJiwoO2E21q9xA4NsvWtgzeeEN1JnZa99Y2fgY958IvdF9e49Oa0WOTWdcSN7pCxrYETILxS2pPm_7f-G7w8CJw6FFFN28LsApVtgbTLkJjKDILkJ6jpbHrFs-Мынау ненің суреті?

-Дұрыс, сиыр. Сиырдың пайдасы қандай?

Одан не аламыз?

Балалардың жауаптары:

Сиырдың төлін -бұзау дейміз. Сиырдан біз сүт, ет, тері аламыз. Ал сүттен қаймақ, май, ірімшік, айран аламыз. Сиырдың атасы -Зеңгі баба.

Сиырды аухау-аухау деп шақырамыз. Сиыр шөп, су, жем жейді.

Келесі ненің суреті?

-Дұрыс, жылқы. Жылқының пайдасы қандай? Одан не аламыз?

https://lh3.googleusercontent.com/zCDg8hE-8mERpaHBy9mRJSOLBie8g6N_hsl5KFBup-hM5wms6VefDpdAwfe8we038Uh-Oui48qNii4TTlrFmowyCcOzbEtCV7YwRKwE1g76G0yixwT4b0LnfiXgBAz8-5K1UHOazKVg

Балалардың жауаптары:

Жылқының төлі-құлын. Жылқыны көлік ретінде пайдаланамыз.

Көбінесе, арбаға жегеміз.(отын, шөп, су, жүк тасығанда) Жылқыдан біз сүт, ет, тері аламыз Сүтінен қымыз жасайды .Қымыз-шипалы сусын. Оны өкпе ауруына емдік ретінде қолданады. Жылқы жем, су, шөп жейді. Жылқының атасы-Қамбар ата. Оны құрау-құрау деп шақырады.

Ойын: «Төлін тап»

Ойынның мақсаты: Малдардың төлін тауып алу.Төлдерін атау.

                              https://lh5.googleusercontent.com/NHuikGNFHdkdbzkkWBwWxkPIav6YYCX2xFa8rlJFPqyBVZm-bOUbBAkIHIua-PVDNlSThUxgNfzueVunuk_rc6pb_8jbUWX3RzbavbcLK8fwmPT-uhLUczvuwRTXBUce286qJzlE7I8

https://lh5.googleusercontent.com/UDcq1ebkVGjgMOOJTZwgw3Z_FmCWY9kan-OgPNSJcxF5vxMDVSwqzVGnK4Yd5X8bNp2Oy0Ad_jyL3xwu9JjX77G80VgIeWmTRgbo1bIlHXx7wIKbCz8W_HaUb7iO-CTpaAKKBHaT2gEКелесі ненің суреті?

-Дұрыс, қой. Қойдың пайдасы қандай? Одан не аламыз?

Балалардың жауаптары:

https://lh4.googleusercontent.com/CU2fdmkZaddA61AY6VL0DDXgP82rXf-q_s80Q-e99vOriH_p0WhNtoHBTRsgfnMZ6pHMSc0HpheVOozlhEcDjGnwerlPlvmj09oYRXARkPe47oHuQiqAcuECvUjHomWxcX_ivjLumBMҚойдың төлі-қошақан. Қойды Шопан ата бағады. Қойды пұшайт-пұшайт деп шағырады. Қойдан ет, жүн, тері аламыз. Жүннен әжелер байпақ, , қолғақ т.б тоқиды.

Келесі ненің суреті?

Балалардың жауаптары:

-Дұрыс, ешкі. Ешкінің төл-лақ.

Ешкі шөре-шөре деп шақырады.

Ешкіден ет, түбіт аламыз. Әжелеріміз түбіттен шәлі, байпақ, қолғақ тоқиды.

Ойын: «Ішіне-сыртына».

Ойынның мақсаты: Балаларды үй жануарлары мен жабайы жануарларды айыра білуге үйрету.

                                    https://lh3.googleusercontent.com/Zi37Zf1IzCqGMd2tymgqhbLh1t8LBLzVLh3l0n1QdJHFMoqBQJ3Jf6hAfhVyXwPnZ4ooszUd8BPzLHGK_ySEKpOiFv41xb2b7mRfv1Nt5eh7fg7AMT7yRXTvZgYKD_OzcXKMJ5F-akU

 

https://lh6.googleusercontent.com/14381qsk1PP-f8BK6c7S4oUKBA6w3-Ke_lLf1Hq7NidlAg_-TOlfgTh9d_LpcqxLgoDD0t5aFOm5RhBy8RfezCBQZ0MXOarr1J9zOC-Z8_UrSSfUUDkG9n9W502-Zkor5V-aMEoFyj8Келесі  ненің суреті?

Балалардың жауаптары:

-Дұрыс, түйе. Түйенің төлі-бота.

Түйе киелі жануар.

Ол ұзақ уақыт бойы су ішпей жүре алады.

Түйенің атасы-Ойсылқара. Түйені көс-көс деп шақырады. Түйені көлік ретінде пайдаланамыз. Түйенің сүтін сусын ретінде ішеді. Шұбат ашытады. Ол-айраннан сұйық, қымыздан қою. Оның емдік те қасиеті бар.

Сергіту сәті:

Бала, бала балақан,

Кәне қайсың алақан

Саусақтарың әйбәт,

Былай-былай ойнат.

Балалар, ал енді “Не артық? ” ойынын ойнайық.

Ойынның мақсаты: Балалардың мақсаты,артық суретті тауып алу. Неге артық екенін түсіндіру.

                              https://lh6.googleusercontent.com/ViukApFjfj8UNLXM0kQusf0zZaHeVh_lSvl2yvbs22Um-takpxcheZ53GihM2ZkfEm8VVV6hfsSSHYQi5W0GRZPR4taVZgOXD8NtrNkZtkhfNEcUPZJ6amimBmofebUU2DPmqCGrOzw

-Жарайсыңдар, балалар.

-Балалар, енді төрт түлік туралы жұмбақтар шеше аласыңдар ма?

https://lh4.googleusercontent.com/uXr4AK06sWKCeRRzTtOFrr-yyU5i4zUwKLT9NnufphOlm7kxcRnINJ5O-lVf1EhEQ0zVFNz5yl9ssPVW8TRnnX_MTllpTPTSNNtSIX72ObULGl4N-6DdXPJi8mv_ue5JjwaLnMyuKpoЖұмбақтар

Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар. (қой)

 

https://lh6.googleusercontent.com/VuLVHbSkcyTLKhgvR8irpG-QAnw8QdD8AnreppwF1_3Ia5ERn_SbDb8rwONCPmKqU61l_pO3ixye4EY5Quab6NOQ4ykUS1op-EVL3R92snieL9tEUYGY0IJ9wKcz4ZVmvTEgCKZx8gEЕкі айнасы бар,

Екі найзасы бар,

Төрт жылтырмағы бар,

Бір шыбыртқысы бар.        (сиыр)

https://lh5.googleusercontent.com/ATm22J9IxqBLubBCTLtc0dCrKCbNnr0kPar-IpEcQ_IfMWzCj2nlaTqXXfoefAZPTHpsfQq62Zm0T-LY-GYRwC5wX9Se4jKc3yX-qNH9S7n_2FRjmFXaRfbySPn5c7uGYHuRUfFrE7I

 

Кезікті бір жануар,

Үстінде екі тауы бар.           (түйе)

 

-Балалар, жарайсыңдар. Жұмбақты жақсы шешеді екенсіңдер?

-Балалар, кім маған төрт түлік туралы тақпақтар айтып берем дейді?

(Балалар білген тақпақтарын айтады.)

Төрт түлік малдар туралы тыйым сөздерді оқушыларға айту.

Малды теппе.  Ақты төкпе. Малды ұрма.

-Енді балалар, бәріміз   төлдер”Төлдер” әнін орындайық.

-Жарайсыңдар, балалар.

Қорытынды: -Балалар, сендерге саяхат ұнады ма?  Не ұнады? Біз бүгін көп нәрсені біліп көрсете білдік. Яғни, төрт түлік малдардың  қалай дауыстайтынын, олардың төлдерін, пайдасын біліп үйрендік.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ "Төрт түлік мал""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Корреспондент

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
