Күні: 17.10.15
|
Класс: 8
|
Пәні:
биология
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жүйке
жүйесінің бөлімдері. Жұлын, жұлынның ақ, сұр заты
|
Жалпы
мақсаттар:
|
v
Білімділік: Жүйке
жүйесінің бөлімдерін таныстыру. Жұлынның маңызы, құрылысы мен қызметі,
шартсыз рефлекстің рөлі туралы оқушыларға білім беру
v
Дамытушылық:
Оқушылардың логикалық ойлауын талап ететін тапсырмаларды пайдалана отырып
интелектуалды қабілеттеріндамыту; Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, танымдық
белсенділігін, өз бетінше білім алу, саралау, қорытынды жасау дағдыларын
дамыту
v
Тәрбиелік:
Салауатты өмір сүруге, денсаулықты күтуге, спортпен шұғылдануға тәрбиелеу;
|
Ресурстар:
|
Оқулық,
интерактивті тақта, сабаққа қажетті ресурстар
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Тәсіл:
жеке, жұппен жұмыс
|
Әдісі:
АКТ, СТО
|
Оқыту
нәтижесі:
|
Оқушылар
жұппен жұмыс жасайды, тақырыптың мазмұнын бір біріне түсіндіреді, өзгенің
қатесін түзейді. Оқушылар жекелеме, жұппен жұмыс істей отырып, идея бөліседі,
өнім жасалады, талдайды, жинақтайды, қорытындылайды, бағалайды.
|
Түйінді
идеялар
|
Сомалы
жүйке жүйесі,, вегетативті жүйке жүйесі, Жұлын, Орталық жүйке жүйесі, шеткі
жүйке жүйесі, жұлынның орталық өзегі, аралас жүйкелер, жүйке түйіндері, менингит.
|
Дерек
көздер
|
Оқулықпен
жұмыс, қосымша мәліметтер
|
Сабақтың
барысы:
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс - әрекеті
|
Оқушының
іс - әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
2 мин
|
Мұғалім
оқушылармен амандасады, түгендейді, тренинг өткізіп, жақсы көңіл-күй
сыйлайды.
|
«Ынтымақтастық
орнату» тренингіне қатысу.
|
Үй
тапсырмасын тексеру
Ой жинау
|
7 мин
|
І. Термин
сөздерге анықтама беру:нейрон, аксон, дендрит, рецептор, рефлекс.
ІІ.
Биологиялық диктант орындау. (жұппен жұмыс)
|
Оқушылар
жеке жұмыс жасайды, жұппен ақылдасады, ортақ шешім шығарылады.
|
Жаңа
тақырып: Мағынаны ажырату.
|
15мин
|
Интербелсенді
тақтаның көмегімен жаңа сабақты түсіндіру.
Мұғаліммен
оқушылар арасында сұрақ - жауап
|
Оқушылар
мұғалімнің сұрақтарына жауап беріп отырады
|
«Ойланып
жауап беріңдер»
Логикалық
сұрақтар қойылады
|
6мин
|
Жаңа
материалдағы білімді түсінгенін анықтау үшін, диалогтық байланыс жасау.
Оқушылардан ойларын өзгеше сұрау:
Сұрақ:
(Топтық тапсырма)
1)Асқар
басы ауырып, құсып, есінен айырылып дәрігерге көрінсе, дәрігерлер «менингит»
деген диагноз қойды.Асқар бұл аурудың сипаттамасы жайлы интернет көздерінен
іздеп, мынадай тоқтамға келді:
1. Ми
мен жұлын жұмсақ қабығының қабынуынан пайда болады.(иә, жоқ)
2.Бактериялар
мен вирустардан пайда болып, ауа арқылы жұғады. (иә, жоқ)
3.Вирусты
менингит өте кең таралған , бактериалды менингитке қарағанда өмірге қауіт
төнгізбейді(иә, жоқ)
4.Тез
арада дәрігерлік көмекке жүгінбесе, өлімге соқтыратын ауру. (иә, жоқ)
2) Жұлын жарақатының салдары
қандай?
(Топтасып
сұрақтың жауабын іздеп, талқылау, дәлелдеу)
|
1-4-ия
Тітіркенгіштік,
әлсіздік, тез шаршау, бас ауруы, бас айналуы басым болады. Олар ыстықты,
транспортты көтере алмайды, қызметтің бір түрінен екінші түріне ауысқанда қиындықтар
туындайды.
|
Дәптермен
жұмыс
|
5 мин
|
50 бет 1
- тапсырма
|
Оқушылар
дәптерге кестені толтырады
|
ІІ. «Доп
ойнау» ойыны.
|
5 мин
|
Сұрақтарды
мұғалім екі топ ішінен таңдаған оқушыға қояды.
|
Оқушылар
мұғалімнің сұрақтарына жауап береді
|
Рефлексия
|
2мин
|
|
Әр оқушы
сабақ соңында нені біліп, үйренгендерін қорытындылайды білгендерін
қорытындылайды
|
Бағалау
|
2мин
|
Бағалау
парағын мұғалім қарап, өзінің қорытынды бағасын айтады
|
Оқушылар
өз жұмыстарын бағалау парағына қояды. Сабақ барысында болған кезеңдердің жиынтық
бағасы қойылады.
|
Үйге
тапсырма
|
1мин
|
§15
Жұлынның құрылысы
- оқып-білу,
сұрақтарға жауап беру
- терминдерге
анықтама жазу, жаттау
- шығармашылық
жұмыс
«Жұлынның
адам ағзасы үшін маңызы» (эссе жазу)
|
|
|
|
|
|
|