Сабақтың
тақырыбы :Жұмыс.Қуат. Энергия тарауы бойынша
қортынды.
Есептер шығару.
Сабақтың мақсаты: а)білімділігі:Жұмыс.Қуат.Энергия
тарауы бойынша
білімдерін
тиянақтап,тексеру
,есептер шығару арқылы бір жүйеге келтіру.
ә)дамытушылық:Есептер
шығарта отырып,формулалар қорыту арқылы оқушылардың логикалық ойлау
қаблеттерін дамыту, сонымен қатар есептеу дағдыларын жетілдіру.
б)тәрбиелік:Оқушыларды
ұлтжандылыққа,жауапкершілікке,ұқыптылыққа,
ізденімпаздыққа,ынтымақтастыққа тәбиелеу,пәнге деген қызығушылықтарын арттыру
Сабақтың типі:қайталау,пысықтау
Сабақтың түрі:аралас
Сабақтың ұраны: «Аз сөйле,Терең ойла,Көп біл»
Сабақтың жүрісі:
I.Ұйымдастыру кезеңі
1.
Сәлемдесу;
2.
Оқушыларды түгендеу;
3.
Сынып бөлмесінің тазалығын тексеру;
4.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы
түрлері);
5.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Ой
қозғау
“Аз сөйле” атты физикалық
тест
1.Денені орын ауыстырған кезде істелетін жұмыс А)
Механикалық жұмыс Ә) Жай жұмыс Б)Ауыр жұмыс
2.Механикалық
жұмыстың формуласы
А) А = Fm Ә) А = FS Б)А=Nt
3.Жұмыстың
өлшем бірлігі А)
Ньютон Ә) Джоуль Б)Ватт
4.Жұмыстың
орындалу шапшаңдығын сипаттайтын шама
А) Энергия Ә) Қуат Б)Масса
5.Қуаттың
формуласы
А)
N = Ә) N
=
Б)N=At
6.Қуаттың
бірлігі
А) Ватт Ә) Джоуль Б)Ньютон
7.Кинетикалық
энергияның формуласы
А)
Е = Ә)Е= Б)Е=mgh
8.Ауырлық күші әрекет ететін дененің потенциалдық энергиясы
А) Е = gmһ
Ә)Е = mgV2
Б)Е=Е1+Е2
9.Күш
моменті қандай әріппен белгіленеді?
А) d Ә) М Б)F
10.Күш
моментінің формуласы
А)
М = Ғ*d Ә) М = Б)М=М1+М2
“Терең ойла”
“Жұмбақ конверт” ойыны
Ғалымның хаты өлмейді
1.Энергияның
сақталу заңын тәжірибе жүзінде дәлелдеген,жұмыстың өлшем бірілігі XIX ғасырдағы
ағылшын ғалымы?(Д.Джоуль)
2.Алғашқы бу
машинасын ойлап тапқан 1736-1819 жылдары өмір сүрген ағылшын ғалымы?(Джеймс
Уатт)
3.Германияның
Гайбах шахтасындағы көмір шығаратын,ұзындығы футбол алаңынан он есе артық
болса, биіктігі отыз қабатты үймен тең әлемдегі ең үлкен машина?(Экскаватор)
Білім көзі -тәжірибеде
4.Айналмалы
бұранда ылди бойымен суды жоғары көтереді.Тұтқа бұранданы
айналдырады.Бұранданың көмегімен суды жоғары көтеретін бұл машинаны 2200 жыл
бұрын грек ғалымы кім ойлап тапты?(Архимед)
III.“Көп
біл”(есептер шығару)
1.Массасы 2 т автомобиль 0,5
км жолда бір қалыпты қозғалғанда оның двигателі қандай жұмыс өндіреді?
Берілгені: Шешуі:
m=2т=2000
кг A=F*s; F=mg; А=mgs:
S=0,5км=500
м A=2000кг*10
Н/кг*500м= 10 МДж
Т/к
А-? Жауабы:А=10 МДж
2.Спортшы массасы 200
кг штанганы 4 секундта 2 м биіктікке көтереді. Сонда ол қандай қуат өндіреді?
Берілгені:
Шешуі: t=4
с A=F*s; F=mg; А=mgs;
m=200 кг s=
2 м
Т / к N -?
Жауабы: N=1 кВт
Тақтамен жұмыс
3.Жер бетінен 3м биіктікке көтерілген
массасы 2кг дененің потенциалдық энергиясы неге тең?
Берілгені: Шешуі:
һ=3м Еп=mgһ
m=2кг Еп=2кг* 98Н/кг*3м=60Дж
т/к Еп-? Жауабы:Еп=60Дж
4.Массасы
80кг, жылдамдығы 5м/с велосипедшінің кинетикалық энергиясы неге тең?
Берілгені: Шешуі:
m=80кг Еп=
𝜗=5м/с Еп==1000Дж=1кДж
т/к
Еп-? Жауабы:Еп=1кДж
5.Жер бетінен 120м
биіктіктегі балконнан массасы 0,5кг доп көкжиекке параллель 10м/с жылдамдықпен
лақтырылған.Жерге түсер кездегі доптың механикалық энергиясы неге тең?
Берілгені: Шешуі:
Һ=120м W=Еп+Еп
m=0,5 Еп===25Дж
𝜗=10м/с Еп=0,5кг*9,8120м=600Дж
т/кW-? W=25Дж+600Дж=625Дж
Жауабы:W=625Дж
6.Иіндіктің кіші иініне 600 Н, ал үлкен
иініне 400 Н күш әсер етеді.Кіші иінінің ұзындығы 10см.Үлкен иінінің ұзындығын анықтаңдар.
Берілгені: Шешуі:
F1=600H =
F2=40H d2===1,5м=150см
d1=10см=0,1м Жауабы:d2=150см
т/к d2-?
Жеке оқушыларға тапсырма IV.Қорытынды.
Білім іздегенге ғана табылады
V.Бағалау
VI.Үйге
тапсырма:§51-59 қайталау