Сабақтың кезеңдері
|
Әдіс- тәсілдер
|
Оқытушының
іс- әрекеті
|
Оқушының
іс- әрекеті
|
Күтілетін нәтиже
|
Ұйымдастыру жұмыстары
|
Психологиялық ақуал
|
Аудиторияның
тазалығына,сабақ өтуге дайындығына назар аударып, оқушылардың назарын
сабаққа аудару
|
Оқушылар
сәлемдесіп болған соң, топқа бөлініп, бар назарларын сабаққа аударады.
|
Кезекші оқушы мен оқытушының арасындағы
әрекет
|
Рефлекция
|
Көңіл
-күйді анықтау
|
Берілген
суреттердің ішінен өз көңіл- күйіңді көрсететін суретті белгіле.
|
|
Көңіл-
күйді орнықтыру
|
Үй
тапсыримасын сұрау
|
Ой шақыру
|
)
1.
Электр өрісінің күштік сипатта
2.
масын ата?
2. Күш сызықтары қандай
қасиетке ие?
3. Электр өрісінің
энергетикалық
сипаттамасы
қандай?
3. Өткізгіштер дегеніміз не?
5 Диэлектриктер
дегеніміз не?
6. Электр өрісі
күштерінің жұмысы
Не неге тең?
Электр өрісінің энергетикалық
сипаттамасын ата.
|
Электр
өрісі
Е=
|
Электр өрісінің күштік және энергетикалық
сипаттамаларын ажырата білу
|
Жаңа сабақ
|
Топпен және
жекелей жұмыс,
білімді
бақылау және бағалау,
мағынаны
тану
|
Жаңа
сабақтың мақсатын үй тапсырмасымен байланыстыра отырып таныстыру
1.Әр
топқа жаңа сабақ бойынша тапсырмалар бөлініп беріледі.
2.Ойлануға,
пікірлесуге уақыт бөлініп, әр топтың тапсырмаларды орындауын қадағалайды.
3.Оқушылардың
тапсырмаларды орындау белсенділіктерін анықтау, бағалау.
|
Оқушылар
топтық жұмыс жасайды.
Өз
дәлелдемелерін ұсынады
Формулалар
мен өлшем бірліктерге басты назар аудара отырып, конденса- торларды жалғайды.
|
Жекелей және
топпен
жұмыс жасау барысында олар тақырыптың мазмұнын өз бетінше ашады.
|
«Бәрін білгім келеді!»
|
АКТ-ны тиімді пайдалану
|
1.
Конденсатор –ортасы диэлектрик қабатымен бөлінген параллель пластинадан
тұратын екі өткізгіш
2.Алғашқы
конденсатор
3.Конденсаторлардың
түрлері
4.Конденсаторларды
жалғау
5.Конденсаторлардың
қолданылуы
|
1.Конденсаторлардың түрлерін ажырату
2.
Конденсаторларды:
А)тізбектей
жалғау
Б)параллель
жалғау
|
Оқушылар конденсаторды жалғау арқылы
Потенциалдар
айырымы, электр сыйымдылығы және зарядтың өзгерісін біле алады.
|
|
Ой толғаныс»
Түсіндіре-баяндау,
сұрақ-
жауап
|
Оқытушы оқушылармен жұмыс дәптерлеріне
конденсаторларды бірнеше тәсілмен жалғауды ұсынады
|
- q0 =
q1 + q2;
- U0 =
U1 = U2 =const;
- C0U=C1U1+C2U2=>
Оқушылар
талдау жасайды.
|
Теориялық
білімін, есте сақтау қабілеттерін байқау
|
|
Ыстық
картошка ойыны
|
Жаңа
сабақты толықтыра отырып, сабақта қолданылған физикалық шамалар мен
құралдарды, формулаларды сұрайды
|
Оқушылар
қолдарындағы ыстық картошкаларын түсіріп алмай қойылған сұрақтарға жауап
беріп, бір- біріне жалғастырады
|
|
Сергіту
сәті
|
|
Оқытушы
музыканы ойнатып қойып, тренинг жүргізеді
|
Оқушылар
сол музыка ырғағымен дыбыстар шығарып, шаршағандарын басады.
|
Сабақ үстіндегі «мен білмей қалдым»деген
жағымсыз эмоциядан арылу.
|
Жинақтау
|
Білімді
бақылау, бағалау.
Ассоциация
|
-Оқытушы
топ оқушыларының білімдерін, шапшаңдығын, өз ойларын дұрыс жинақтап, қолдана
білуін ескереді.
-Білімдерін
жинақтауға арналған перфокартамен жұмыс жасатады
|
Әр топ
оқушылары конденсатордың түрлері, қолданылуы, жалғануы,
Конденсатордың
электр сыйымдылығы туралы ассоциация жасау
Перфокартамен
жұмыс жасау оқушылар тақырып бойынща білімдерін жинақтайды
|
Өтілген тақырып
бойынша оқушылардың ойын дұрыс жинақтауы
Шығармашылық
тапсырма ізденіс туғызады.
|
Қорытынды
|
Бес
жолды өлең
|
Оқытушы
бүгінгі өтілген тақырыпты қорытындылай отырып,
бес
жолды өлең құрастыруға тапсырма береді.
|
Оқушылар
өз ойларын түйіндейді.
НЕ?-
Конденсатор
Қандай? – Жазық
,қағаз
НЕ
істеді?
Қайтті?
Жинақтады,
сақтады,зарядталды.
Конденсатор-электр
зарядын жинақтайды.
-Жинақтаушы
|
Оқушылар
жаңа сабақ барысында не үйренгендерін дәптерлеріне жазып алады
|
Оқушыларды
бағалау
|
Білімді
бақылау, бағалау.
|
Сабаққа
жақсы қатысқан топ пен жеке оқушылар жинаған смайликтері бойынша бағаланады
|
|
|
Үйге
тапсырма
|
|
§
8.10-8.11 Б.Кронгарт
Физика
-10 оқулығы
Осымен
бүгінгі сабағымыз аяқталды. Сау болыңыздар
|
Тақырыпты
оқып келу
|
|