Сынып: 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Жемістер
Мерзімі: 20.11. 2015
Сабақ мақсаты:
Жемістердің
түрлерімен құрылысын білу, билогиялық маңызын анықтап, өзара салыстыру арқылы
баға беруге үйрену.
Күтілетін нәтиже:
1) Барлық оқушы:оқулық,
қосымша ақпараттар арқылы жемістердің биологиялық маңызын
анықтайды
2) Көпшілігі: жемістердің түрлерін өзара
салыстыра алады
3) Кейбір оқушылар: кеппе шөптер
жинақтары арқылы, қосымша материалдар арқылы жемістерге баға беруді үйренеді
Міндеттер:
- оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасай
отырып, ойлау, өз пікірін еркін жеткізу, ізденгіштік, салыстыру қабілеттерін
дамыту;
- сабақ мақсатына жетуге мүмкіндік беру,
қолайлы жағдай орнату;
-оқулық, сызба нұсқалармен, диаграммамен,
графикпен жұмыс істеу тәсілдерін үйретуді жалғастыру;
- Оқушыларды ережені сақтай отырып,
бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай білуге,
ортақ шешім қабылдай білуге, өзін әділ бағалай білуге тәрбиелеу болады.
Сабақтың түрі:
жаңа сабақ
Құралдар:оқулықтар,
қосымша материалдар, қима қағаздар, жемістердің жинақтары.
Әдіс-тәсілдер:
топтық,бағалау парағы ,проблемалық сұрақтар.
Сілтеме:
Биология 6 сынып. «Мектеп» 2015, Биология ҰБТ-ға дайындаламыз «Астана»-
2014», «Самғай біл»ЖШС қосымша мәліметтер
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
3мин
|
Оқушылармен амандасу.
Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Сыныпта
психологиялық ахуал туғызу.
Мұғалім
оқушыларды топқа бөлу үшін жеміс салаты әдісін пайдалану
|
Оқушылар
амандасады. Сабаққа дайындалады.
- Оқушылар топқа жеміс түрлері
мен бөлініп, топ ережесін қолдана
отырып топ басын сайлайды.
|
|
6
минут
|
-
Сыныптың сабаққа деген зейінін шоғырландыру үшін. Өткен сабақпен
байланыстыра отырып жаңа тақырыптқа шығу. Доп лақтыру әдісі. Үй жұмысын
тексеру. Жеміс туралы оқушылардың ойларын білу.
-
Жетістік критерилерімен таныстырады
|
Оқушылар
өсімдіктің құрылысын еске түсіре отырып, тақырыпты ашады.
Жемістер
туралы оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
Негізгі
бөлім.
|
20
минут
3
мин
|
Күтілетін
нәтижеге жету мақсатында топтарға «Кезбе тілші» әдісі арқылы «Жемістер»
туралы жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Рөлдік ойындар беріліп, жетістік
критеридері ұсынылады, түсінік деңгейі бағаланады.
1
топ- Телестудиядағы диктор ( Ақпарат береді)
2
топ- Газет тілшілері (Сабақ барысынан ақпарат ұсынады) Құрғақ және шырынды
жемістерді салыстыру
3
топ- Тілшілер сұхбат алады. (Сұрақтар дайындап топтарға сұрақ қояды)
4-топ:
Радио тілшілері: Сабақ бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.
Осы
тапсырманы орындау үшін бағалау критерийлері беріледі.
-
Табыс
өлшемдерін беру (тақырыптың маңыздылығын анықтау, мағынасын толық жеткізу,
тапсырманы талабына сай жасау, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы)
-
5 мин
уақыттан кейін әр топтағы оқушылар бір-біріне, топқа түсіндіреді. Диалогқа
түседі.. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды
Сурет арқылы жемістердің арасындағы
айырмашылығын
табу. НЕГЕ?
4 топқа төрт түрлі сурет
беріледі. Суретке қарап айырмашылықтарын табады
Сергіту сәті. Би
|
1
топ- Телестудиядағы диктор ( Ақпарат береді)
2
топ- Газет тілшілері (Сабақ барысынан ақпарат ұсынады) салыстыру
3
топ- Тілші сұхбат алады.
4-топ:
Радио тілшілері: Сабақ бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.
Осы
тапсырманы орындау үшін бағалау критерийлері беріледі.
-
Табыс
өлшемдерін беру (тақырыптың маңыздылығын анықтау, мағынасын толық жеткізу,
өнімнің/тапсырманың талабына сай жасау, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы)
5
мин уақыттан кейін әр топтағы оқушылар бір-біріне, топқа түсіндіреді.
Диалогқа түседі. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
Жетістік
критерилері арқылы бағалайды.
Барлығы
орнынан тұрып билейді.
|
Рефлексия
|
7
мин
|
Тақырыпты
қорытындылау мақсатында компьютерде тест тапсырмасын орындайды.
|
Оқушылар
тест тапсырмасын орындайды. Бағалайды.
|
Үйге
тапсырма
|
1
мин
|
Мақал-мәтелдер
жазып келу. Бір жеміске сипаттама беру. Тақырыпқа презентация жасау
|
Оқушылар
күнделіктерін алып жазып алады.
|
Сабақты
бағалау
|
6
минут
|
Сабақ
басындағы мақсат пен күтілетін нәтижеге қайтып оралу, сабақты қорытындылауға
мүмкіндік беру
Жалпы
жұмыс бойынша кері байланыс:
1
топ- «Синквейн» әдісі бойынша өлең шығарады.
2
топ- Эссе жазады.
3
топ- «Досыма хат»
4
топ- Болжау кестесін толтырады.
Білеміз
|
Білдік
|
Білуіміз керек
|
|
|
|
|
Оқушылар
өз мақсаттарына қайтып оралып, жетістік критерилері арқылы өзін-өзі бағалайды,ауызша
қорытынды шығарады
Кері
байланыс береді. Оқушылар сабақтан алғанын қорытады.
|
«Малайсары
жалпы орта білім беретін мектеп» ММ
Ашық
сабақ
Тақырыбы
Жемістер
6
сынып
Өткізген биология
пәнінің мұғалімі
А.Т. Койлыбаева