Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Школьному психологу / Другие методич. материалы / Ашық сабақтың тақырыбы: Адами қарым-қатынас ізгіліктері
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Школьному психологу

Ашық сабақтың тақырыбы: Адами қарым-қатынас ізгіліктері

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m38b40131.gifhello_html_m2945b0ed.gifhello_html_m2dd23d9.gifhello_html_58252824.gifhello_html_436fd294.gifhello_html_m7fee2410.gifhello_html_5abaee31.gifhello_html_313b24a7.gifhello_html_m6072c513.gifhello_html_m71934a6e.gifЖамбыл облысы Тараз қаласы Абай атындағы Жамбыл гуманитарлық колледж

Оқытушы: МелдебековаУлдана Серикбаевна

Сабақтың тақырыбы: Адами қарым-қатынас ізгіліктері

Сабақтың мақсаты: Білімгерлерге қарым-қатынас туралы білімдерін тереңдете түсу.

Сабақтың барысы:


І . Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Үй тапсырмасын сұрау.


Білімгерлерді тынышталдырып, түгендеу.

  1. Шаттық шеңбері

  2. Топқа бөлу (білімгерлер үш топқа бөлінеді, топ басышларын сайлайды, топ бағалаушысын сайлайды)



ІІІ Жаңа сабақ:

1. Жеке адамдар мен топтар күнделікті өмірде кімдермен қарым-қатынас жасайды?

2. Ұстаздар мен мектеп оқушыларынан топтасқан ұжым кімдерге айналады?

Түсінудің өзі де – адамның үлкен еңбегі.


Б. Момышұлы.


Адам қарым-қатынастағы ең басты әдептілік – бұл сәлемдесу сәлемдесу болып табылады. Қазақ халқының сәлемдесудің түрлері көп . Әрбір ұлттың сәлемдесу түрлері де әртүрлі . Мәселен , Сәлемтсіз бе! Здраствуйте ! Бонжур ! Чао ! Хау ду ю ду ! және т.б.


Сөйлесу




Вербальды емес


Вербальды


Сөз, айтылған сөздің мағынасы


Интонация , тембр , сөздің мәнерлігі , пауза , мимика, әріптестер арасындағы қашықтық және т.б.














Вербальды емес сөйлесу барлық елдің адамдары үшін үлкен маңызға ие. Өйткені адамның ана тілін білмеген жағдайдың өзінде жымию арқылы да онымен тіл табысуға болады. Қазіргі уақытта әр түрлі елдер мен мәдениеттер арасында бірін-бірі түсінуге ешқандай кедергі жоқ. Біз адами қарым-қатынаста тек туған халқымыздың ғана емес, әрбір ұлттың әдет-ғұрыптарын сыйлауды үйренуіміз қажет .


Адами қарым-қатынастағы игі әрекеттердің бірі – тіл табысу және өзара түсінісу болып табылады. Қолдан келгенше кикілжінді болдырмауға әрекеттенген дұрыс. Тіл табысудың басты кілті болып – кешірім сұрау болып табылды.

Басқа адамды түсіну оңай емес. Сондықтан біздің өмірде шиеленіскен кикілжіңді жағдайлар болады.


Тапсырма:Талқылауға арналған сұрақтарға кластер құрастырыңыз:

  1. Адам өмірінде сөйлесудің қандай маңызы бар ?

  2. Адамдармен дұрыс қарым-қатынас орнату үшін адам қандай сапаларға ие болу керек?

  3. «Сені түсінсе – сол бақыт» деген тұжырымды қалай түсінесіздер?


Тапсырма : Күндклікті өмірде кездесетін әдепті сөздерді естеріңізге түсіріп төмендегі кестені толтырыңыз.


1 топ

2 топ

3 топ

Сыпайы сөздер

Құрметтеу сөздер

Жағымды сөздер



Тапсырма: Мәтінмен жұмыс (үш топқа үш мәтін беріледі)


Шығармашылық жұмыс: (Топпен бірлесіп сурет салу )

Топпен бірлесіп сурет салғанда қандай қиыншылықтар болды.



Бейне таспа(6 қалпақ)

(Ой бөлісу)


Тұлғааралық қатынасты анықтауға арналған әдістемелер


В.Ф.Ряховскийдің «Қарым-қатынас компетенттілігін анықтауға арналған» әдістемесі


Бұл әдістеменің мақсаты: тұлғаның кәсіби маңызды ерекшеліктерін анықтауда қарым - қатынас негізгі саты болғандықтан, курсанттардың кәсіби күтуі мен іс-әрекет потенциялын анықтау, кәсіби және жеке тұлғалық дамудың перспективаларын және адамның коммуникативтілік деңгейін анықтауға мүмкіндік береді.

Әдістеме 16 сұрақтан тұрады. Әдістеме нұсқауы: «Сіздің алдыңызға бірнеше қарапайым сұрақтар беріледі.Сіздің міндетіңіз тез және бірізді «иә», «жоқ», «кейде» деген нұсқауларға жауап қайтарыңыз. Әдістеменің бағалануы: «Иә» жауабына – 2 ұпай; «кейде» жауабына – 1 ұпай, «жоқ» жауабына- 0 ұпай беріледі.




Тапсырма: Ұлағатты сөздердегі ойларды талдау негізінде адами қарым-қатынасқа қажетті тағы қандай ізгіліктердің бар екендігін табыңыздар.


Тапсырма:Жағдаяттарды әдептілік тұрғысынан шешіңіздер.(Сахналық қойылым)

А)Сенбілік. Куратор тазартуға тиісті орындарға 10 білімгерден бөліп, әр топқа бір білімгердерн жауапты етіп қойды. Сіз сол жауапты білімгердің бірісіз. Оның бесеуі жұмсы істейді де, бесеуі әңгімелесіп отыра береді. Сіз не істер едіңіз?

Б) Тәрбие жөніндегі деканның оырнбасары Наурыз мерекесін өткізуге байланысты олйанып келуг тапысырды. Жақсы идея үшін сыйлық болатынын ескертті. Сіз өз идеяңызды топтағы курстасыңызбен бөлістіңіз. Ол жиналыста сіздің идеяңызды өзінің атынан айтты. Сіз не істер едіңіз?

В) Ақылы бөлімде оқитын екі білімгердлің барлық пәннен бағалары да , колледжде жұмыстарына белсенділіктері де, тәртіптері де бірдей. Грантқа ауысуға осы мамандық бойынша 1-ақ орын бөлінген. Бөлім меңгерушісі білімгерлерді шақырып алып осы мәселені шешуді екі білімгерлердің өздеріне қалдырды. Сіз екі білімгердің бірі болсаңыз не істер едіңіз?


Тапсырма : Сызбада көрсетілген адамдармен қалай сөйлесер едіңіздер ?



Менің жасымдағы адам қызметтік міндеттерін атқаруда






Менің жасымдағы танымайтын адам

Шамамен сіздің жасыңыздағы алыс туыс





Ата-ана

Жас оқытушы



Қарым-қатынас ортасы





Жұмыстағы әріптес

Достар






Жұмыстағы әріптес

Жұмыстағы әріптес






Дүкендегі сатушы











ІҮ. Қорытынды:

Жақсы қарым-қатынас құруға көмектесетін алтын қағидаларды жинастырайық.


1. Ыңғайы келсе адамдарды әрдайым қолдап, мадақтап тұрыңыз. Сіздің қолпаштауыңыз оларға күш-қуат береді.

2. Ешкімдіешқашанкелемеждеп, қорламаңыз.

3. Адам жайлы тек жақсынәрсеайтыңыз. Егеролжайлыжақсыештеңеайтаалмасаңыз, ондаүндемегеніңіздұрыс.

4. Адамдардыңісінезейінсалыпқараңыз. Сонда жағымпаздануғаемес, шынмақтауғасебептабылады.

5. Адамныңжақсықасиеттерінкөбірекбайқауғатырысыңыз. Егероладамсіздіңкөзіңіздеәлібекзаттық пен ақылынкөрсетеқоймаса, оны бәрібірсондайадамретіндеқабылдаңыз. Солкездеоладамміндеттітүрдесоғансайболуғатырысады.

6. Адамдардысынап, мінемеңіз. Егерсынағыңызкеліп бара жатса, ондаоның тек ісінсынаңыз, жекебасынемес.

7. Үнемібасқаадамдарданартықшылығыңыздыкөрсетіпжүруденаулақболыңыз. Бұлай тек дұшпандарыңыздыкөбейтіпаласыз. Адамдармендосболғыңызкелсе, ондаадамсіздіңжаныңыздаөзініңмаңыздылығынсезінсін.

8. Әрдайымөзқателіктеріңіз бен кінәларыңыздыбайқапжүріңіз – жәнекешірімсұраңыз.

9. Елдерсіздітыңдасындесеңіз, ондабұйырыпемес, ұсыныпүйреніңіз.

10. Ашулану – бұладамныңкөмек пен қолдауғазәруекендігінбілдіреді. Сондықтанадамныңмұндайкүйінетүсіністікпенқарауғатырсыңыз.

11. Тыңдапүйреніңізжәне аз сөйлеңіз.

12. Кейдежақсыойды, идеяныәңгімелесушіңізайтқандай, басымдықберіңіз. Кімніңбіріншіайтқанымаңыздыемесқой, маңыздысы – жақсынәтижешығару.

13. Егерәңгімелесушіңіздіңойықатеболса, ондаоныңсөзінбөліп, тоқтатамындепойламаңыз. Өзойынайтыпбітпейінше, олбәрібіррайынанқайтпайды.

14. Кезкелгенұрыстытоқтатуүшін, бәлкім, менікідұрысемесдейсалыңыз. Сонда жанжалдыңнеденшыққаны да, ұрыс та тыйылады.

15. Адамдарғаешсебепсізжиісыйлықжасаптұрыңыз. Бұлсіздіңешмейрамғақарамай, адамдыәрдайымқуантқыңызкелетінінкөрсетеді.

16. Егерсіздіңбірдеңегеашуыңызкеліптұрса, сабырлықтанытыңыз, үндемеңіз, эмоцияңыздыіштесақтаңыз. Бәрін шорт кесуденаулақболыңыз. Жайғанаадамғаойындағысынайтуға, ісінтүсіндіругемүмкіндікберіңіз, ал сосынөзіңізгежағатынсөздерінемәнберіңіз. Әңгімебіткенсоң, оныңсөздерінтағысаралапкөреміндеңіз.

17. Адамдарғақызықболамындепемес, оларғақызығыпөмірсүріңіз.

18. Жымиыпжүріңіз.

19. Адамдытолықатыменатаңыз. Осылайшаоныңжекебасынасыйластығыңыздыбілдіресіз.

20. Әңгіменіаяқтағанда, әңгімелесушіжақсыкөңіл-күйдеқалғанынқадағалаңыз.

21. Кешірімдіболыңыз.


Бағалау:

  1. Қарым-қатынастың қоғамдық өмірдегі орны?

  2. Шартты топқа жататындардың қарым-қатынасы қандай ?

  3. Байланысты топ деп қандай топ деп атайды?

  4. Ұжымдық топтың қоғамға пайдасы бар ма ?

  5. Топтағы адамдардың қарым-қатынас түрлерін ата?

  6. Ұжымдық топтың мақсаты қандай?



Ү. Бағалау:


ҮІ. Үйге тапсырма : «Қашан және қалай кешірімм сұрау керек», «Кешірім», «Сізге жолуға рұқсат етіңіз» мәтіндерін оқуға.


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 10.03.2016
Раздел Школьному психологу
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров177
Номер материала ДВ-515506
Получить свидетельство о публикации