Инфоурок Дошкольное образование Рабочие программыАшық сабақ Тақырыбы: "Үй жануарлары"

Ашық сабақ Тақырыбы: "Үй жануарлары"

Скачать материал
библиотека
материалов

                                               Ересек топ.

       

Білім беру саласы:  Қоммуникация

Тақырыбы: Үй жануарлары.

Мақсаты: Білімділік: Үй жануарлары  және олардың төлдері туралы  білімдерін бекіту, үй жануарларының төлдерін ажырата білуді үйрету, пайдасы жайлы алған білімдерін бекіту. 
Дамытушылық:  Балалардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін арттыру, өз ойларын еркін, әрі нақты жеткізе білуге дағдыландыру, ойын арқылы сөздік қорларын молайту.
Тәрбиелік: Жануарларға қамқорлық жасауға, оларға сүйіспеншілікпен қарай білуге тәрбиелеу.
Жабдықтар : Үй жануарлардың, төлдердің суреттері, сызбалар.

Биллингвалдық компанент: Үй жануарлары-домашние животные, төлдер-детеныши домашних животных, сиыр-корова, жылқы-кобыла, ешкі-коза, қой-овца, түйе-верблюд, бұзау-теленок, қозы-ягненок, лақ-козленок, бота-верблюжонок,құлын-жеребенок.

Іс-әрекет

кезеңдері

Этапы

деятельности

Қазақ тілі мұғалімінің әрекеті

Деятельность учителя казахского языка

Балалардың іс-әрекеті

Деятельность детей

Мотивациялық-

қозғаушылық

Мотивационно-

побудительный

 

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері:

Күннен алып шуақты,

Жерден алып қуатты.

Алақандар ашылып,

Жылуларын таратты.

Жылулары жүрекке,

Моншақтай болып асылды.

Сол моншақтар әлемге,

Шаттық болып шашылды.

Сәлеметсіңдер ме,балалар!

-Балалар қазір қай жыл мезгілі?

-Қыс айларын атап берші.

-Қазір қай ай?

 

 

Сәлеметсіз бе апай!

Сәлеметсіздер ме қонақтар!

 

 

 

 

 

 

 

Жыл мезгілі қыс.

желтоқсан,қантар,ақпан.

Желтоқсан айы.

 

Ұйымдастыру-

іздестыру

Организационно-

поисковый

II. Балалар тақтаға назар аударайық.

Мынау не?

Қоражайда нелер тұрады?

Балалар  үй жануарларын  есімізге түсірейік.

«Дауысынан таны»

Шарты:Үй жануарларының төлдерінің дауысын тыңдау, қай төлдің даусы екенін  айту.

Мынау ненің дауысы?

Балалар төлдер адасып қалыпты.

Біз оларға көмектесейік!

Төлдердің  аналарын табайық.

Құлын, қозы,лақ,бұзау,бота бір сөзбен қалай айтамыз?

Сиыр, ешкі, қой, түйе, жылқы бір сөзбен қалай айтамыз?

Сөз ойыны:

 Шарты:Айтылған сөздер қай жануарға тән екенін табу керек.

1.Үлкен,сүт,бұзау, ол не?

2.Кішкентай,қозы, жүн,ет ол не?

3.Бота,шұбат,ет, үлкен ол не?

4. Ет, үлкен,құлын,қымыз ол не?

5.Лақ,жүн, кішкентай,ет ол не?

III.Триз: Не жейді? Не ішеді?

Не береді?

Схема бойынша сөйлем құрау.

IV.Cергіту сәті.

Қимылды ойын «Қамшы»

Шарты: Балалар шеңбер құрып тұрады, музыка ойнағанда қамшыны бір-біріне береді, музыка тоқтағанда, мұғалім үй жануарын атайды,қай баланың қолында қамшы қалса, сол бала  төлін дұрыс атау тиіс.

Мысалы: Мұғалім түйе десе, бала бота дейді, керісінше бота десе түйе деп жауап береді.

V.Мақал-мәтелдерді  жатқа айту.

1.Төрт түліктің төресі түйе.

2.Сиыр су ішкенде,

   Бұзау мұз жалайды.

3.Теңге тиынан өседі.

   Жылқы құлынан өседі.

4.Төлден мал өседі.

Шыбықтан тал өседі.

5.Ат-адамның қанаты.

Мынау қоражай.

Қоражайда үй жануарлары тұрады.

Мынау сиыр. Сиыр үй жануары.Сиыр қоражайда тұрады.

Балалар бір-бірден шығып үй жануарларын атап шығады.

-Мынау бұзаудың даусы.

 

Қозы қойдың төлі.

 

 

 

Балалар жауап береді- төлдер.

Үй жануарлары.

 

 

Сиыр.

Қой.

Түйе.

Жылқы.

Ешкі.

Сиыр шөп,жем жейді.Сиыр су ішеді.

Сиыр сут, ет береді.

 

Балалар кимыл  ойынды қызықтап ойнайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар схема арқылы көрсетіп, айтып береді.

 

 

Рефлексивті-

түзетушілік

Рефлексивно-

корригирующий

  VII. «Артығын тап»

Шарты: Артық жануарды тауып айту .

Мысалы: Сиыр,қой,ешкі,аю не артық?

Қимылды ойын «Сымсыз телефон»

Шарты:Мұғалімнің айтылған сөзін,бір-біріне дұрыс жеткізу.

 

VIII.Қорытынды.

Бүгін  біз үй жануарлардың және олардың төлдері жайлы білгенімізді қорытындыладық.

Балаларды мадақтау.

Сау болыңдар балалар!

 

Сиыр,қой,ешкі үй жануарлары.

Аю жабайы жануар.

Аю артық.

 

Балалар бір-біріне айтып шығады.Соңғы отырған бала сөзді мұғалімнің құлағына айтады.

 

 

 

 

Сау болыныз!

Күтілетін нәтиже.

Нені біледі: Үй жануарларының аттарын, төлдерін білу.    

Қандай түсініктерді игерді:  Әр жануардың өзіне тән ерекшелігі мен берер пайдасын;

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тақырыпқа сай мақал-мәтелдер меңгеру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Социализм негізгі орта білім беретін мектебінің жанындағы              «Балбөбек»шағын орталығы

 

 

 

 

 

"Әрқашан күн сөнбесін"

 

 

 

 

                                                                                Тәрбиеші :Тайжумиева А.Е

 

 

 

 

                                            

 

2019-2020ж

          Социализм негізгі орта білім беретін мектебінің  жанындағы

                            «Балбөбек» шағын орталығы

 

 

 

 

 

 

Күнтізбелік тақырыптық жоспар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-2020

  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Курс профессиональной переподготовки
Воспитатель детей дошкольного возраста
Скачать материал