Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Восточный жалпы орта білім беретін мектебі
Тақырыбы: Тіл дамыту
5 “А” сынып
Өткізген: Сутибаев Е.К.
Ашық сабақ
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
фонетикадан өткен тілдік теориялық материалды қайталау,
ауызша, жазбаша талдау жұмысын жүргізе отырып білімдерін бекіту.
Сабақтың дамытушылық мақсаты:
өздері жасайтын сызбалар бойынша теориялық материалды
дұрыс баяндау машығын қалыптастыру, фонетикалық талдау
дағдыларын тұрақтандыру, ойлау, сөйлеу, тіл дамыту.
Сабақтың тәрбиелік мақсаты:
оқушыны білімділікке, ойлылыққа жетектеу, пәнге қызығушылығын арттыру, туған тілін сүюге, қадірлеуге тәрбиелеу.
3 слайд
Сабақтың түрі:
бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі:
сөз, дәлелдеу, талдау, іздендіру, қайталау,
сатылай кешенді талдау.
Сабақтың көрнекілігі:
Интербелсенді тақта, сызбалар,кестелер.
4 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу.
Сыныпты қима қағаздар арқылы 2 топқа бөлу.
Топтарға ат қою. Сабақтың тақырыбымен таныстыру.
Топтардың өздеріне сабаққа мақсат қойғызу.
ІІ. Үй тапсырмасы
ІІІ. Жаңа сабақ:
«Дауыстылар» мен «Дауыссыздар» тобы
бүгінгі сабағымызды қайталауға қатысады.
5 слайд
Үннен ғана тұрады
Өкпеден шыққан ауа кедергіге ұшырамайды
Буын құрайды
Орыс тілінен енген дыбыстар
Қазақ тілінің төл дауысты дыбыстары
12 дауысты дыбыс
6 слайд
Дауысты дыбыстар
жуан
жіңішке
7 слайд
Жақ кең ашылса
Жақ тар ашылса
ашық
қысаң
8 слайд
Еріннің дөңгеленіп алға қарай созылуы арқылы жасалынған
Езудің кейін қарай тартылуы арқылы жасалынған
9 слайд
«Дауысты дыбыстар» тақырыбын
сатылай кешенді талдау үлгісіне түсіру
Дауысты дыбыстар
1.Тілдің қатысына қарай: жуан,жіңішке
2.Жақтың қатысына қарай: ашық, қысаң
3.Еріннің қатысына қарай: еріндік,езулік
4.Жалпы саны:
10 слайд
Тест
1. Жуан дауысты дыбыстарды белгілеңіз
А) ы, ұ, а. В) ұ, и, л. С) ү, ы, э. Д) а, ө, о. Е) й, е, ы.
2. «Ы,Ұ» дыбыстары жақ қатысына қарай қандай дыбысқа жатады?
А) Қысаң дауысты
В) Еріндік дауысты
С) Ашық дауысты
Д) Езулік дауысты
Е) Жуан дауысты
3. Әріп дегеніміз не?
А) Дыбыстардың жазылу реті
В) Сөздіктегі сөздердің орналасуы
С) Дыбыстардың дұрыс айтылуы
Д) Сөздерге қосымшалардың жалғануы
Е) Дыбыстың жазудағы таңбасы
4. Берілген сөздердің қайсысында «у» дыбыс жіңішке дауысты дыбыс болып тұр?
А) Ашу В) Сауық С) Көну Д) Аула Е) Жу
5.Қазақ әліпбиіндегі қазақ тіліне тән дыбыстар нешеу?
А) 7 В) 6 С) 8 Д) 9 Е) 11
11 слайд
Сергіту сәті
12 слайд
Дауыссыз дыбыстар
салдыр
Салдыр мен үн
Үн мен салдыр
қатаң
ұяң
үнді
13 слайд
Көп нүктенің орнына тиісті жұп дауыссыздардың тиістісін қой
1
2
14 слайд
Тапсырма.
Жұмбақтарды шешу .
1.Бір-бірімен сыбайлас.
Бірі айтылады да естіледі,
Екіншісі жазылады да көрінеді.
2.Бір ағашта отыз жеті алма.
Оны алып жемек болсаң,
Он шақтысы тамағыңнан еркін өтіп кетеді,
Қалғандары қақтығып барып өтеді.
3.Дыбыс емес таңба,
Оқылмайды, жазылады.
Бірақ сөзден табылады.
Ол қай әріп еді.
Ойлап көрші,есіңде бар ма?
15 слайд
Ата,әже,аға,апа
Ұл,ел,ес,ет,ер
Тау,саз,нан,белбеу
БУЫН
“Кім жылдам? ”
Бүгін, бес, біз, есеп, тақта, домбыра, сызғыш,жақсы, пән, ұнайды, ән, сабақ, парта, әтеш, дәптер, терезе, оқы, қалам, есік, өшіргіш, күнделік.
Жуан буынды сөздер:
Жіңішке буынды сөздер:
16 слайд
Тапсырма
Әр буынға 5 сөзден тауып жаз.
17 слайд
Тапсырма.
Буынға бөліп, рет-ретімен орналастыр.
Отан, қант, Қазақстан, қанағатсыз, талапкер, егемен, жасампаз, ел, қоян, талапты,
құмырсқа, жезтаңдай, кәсіпорын, сүт, қамқоршылық, Қызылорда, адамгершілік,
сүтқоректі, сайыпқыран, қиын, иық, жайылым, серт, кеден.
18 слайд
Тапсырма: Екі топқа да. Екінші буынымды тап.
19 слайд
Таңдаған
суреттеріңе
фонетикалық
талдау жаса
Тапсырма
20 слайд
Тестік тапсырма
1.Ашық буынды сөзді тап.
а) аз. ә) қаз. б) боса.
2.Бітеу буынды сөзді тап.
а)оқушы. ә) дауысты. б) мектеп.
3. Бірыңғай ашық буынды сөзді тап.
а) тамаша. ә) еркіндік б) басылым.
4.Тұйық буынды сөзді тап.
а) анар. ә)ант. б) қант.
5. Буынның неше түрі бар.
а) екі ә) төрт. б) үш
21 слайд
Сергіту сәті
22 слайд
Назарларыңызға рахмет!!!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың мақсаты:
фонетикадан өткен тілдік теориялық материалды қайталау,
ауызша, жазбаша талдау жұмысын жүргізе отырып білімдерін бекіту.
Сабақтың дамытушылық мақсаты:
өздері жасайтын сызбалар бойынша теориялық материалды
дұрыс баяндау машығын қалыптастыру, фонетикалық талдау
дағдыларын тұрақтандыру, ойлау, сөйлеу, тіл дамыту.
Сабақтың тәрбиелік мақсаты:
оқушыны білімділікке, ойлылыққа жетектеу, пәнге қызығушылығын арттыру, туған тілін сүюге, қадірлеуге тәрбиелеу.Сабақтың түрі:
бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі:
сөз, дәлелдеу, талдау, іздендіру, қайталау,
сатылай кешенді талдау.
Сабақтың көрнекілігі:
Интербелсенді тақта, сызбалар,кестелер.
6 663 155 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Сутибаев Ербосын Кожантайулы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.