Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / Ашық сабақ тақырыбы:"Бір – біріне қарама – қарсы қозғалыс " (4сынып)

Ашық сабақ тақырыбы:"Бір – біріне қарама – қарсы қозғалыс " (4сынып)


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:




Жалпы білім беретін Шипов орта мектебі









Сабақтың тақырыбы:


Бір – біріне қарама – қарсы қозғалыс















Өткізген: Лукпанова Ф.Р.








2014 – 2015 оқу жылы






Сабақтың тақырыбы: Бір – біріне қарама – қарсы қозғалыс

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Әр түрлі жылдамдықтағы денелердің

қозғалысына байланысты есептерді шығаруға

оқушыны дағдыландыру. Өткен сабақты

бекіту ,тиянақтау .

Дамытушылық : Оқушыларды белсенді шығармашылық

жұмысқа баулу, ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік : Оқушының зейінін шоғырландыру

ұқыптылыққа, дәлділікке, ұжым намысын

жоғары қоюға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: дәстүрлі

Сабақ әдісі: ұжымдық

Көрнекілігі: интерактивті тақта, дидактикалық ойын, кестелер

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі

Үйге берілген тапсырманы тексеру

Психологиялық дайындық

Шырылдайды қоңырау

Біз сабақты бастаймыз.

Партамызға отырып,

Табыс тілеп көзбенен

Алға қадам бастаймыз.


Қызығушылықты ояту

hello_html_3166a98b.pnghello_html_m176d8558.pnghello_html_4778c4c0.png







hello_html_7d632469.pnghello_html_3ea445e3.pnghello_html_20d2c17d.pnghello_html_782f0fe7.pnghello_html_6b4ce74.pnghello_html_da5105.png

hello_html_m1b80a2c5.png


hello_html_7c57b1ba.pnghello_html_m1708342f.png








Жасырын сөзді тап" ойыны


Д

А

Ж

Ы

М

Қ

Л

Д

Ы

272 км

920км

60км

150км

156км

70 км

120 км

90 км

98 км











1есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді?

2есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді?

3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.

4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?

5есеп. Саяхатшы 10минутта 92 м/м жылдамдықпен неше метр жол жүреді?

6 есеп. Спорт машинасымен жарысушы тасжолда 78км/сағ жылдамдықпен қозғалады. Ол 2 сағатта қандай қашықтықты жүріп өтеді?

7 есеп. Велосипедші 2 сағатта 45 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді?

8 есеп. Мотоциклші 30км/сағ жылдамдықпен 5 сағатта неше километр жүреді?

9 есеп. Жеңіл машина 35 км/сағ жылдамдықпен 2 сағатта неше километр жүреді?

Өткенді қайталау

Қозғалысқа байланысты ережелерді қайталайды және қозғалысқа байланысты ұғымдарға қарай сыныпты топқа бөлемін.

І топ Жылдамдық

ІІ топ Уақыт

ІІІ топ Қашықтық

Мағынаны тану

Оқулық бойынша топпен жұмыс


І топ Арасы 4О км болатын екі ауылдан бірдей уақытта бірінен –бірі қарама –қарсы бағытта екі шаңғышы жолға шықты. Бірінші шаңғышы12 км/сағ жылдамдықпен ,екіншісі 1О км /сағ жылдамдықпен сырғанады. 2 сағаттан кейін олардың арақашықтығы қандай болады?



hello_html_464ea8fd.jpg








ІІ топ Сызбаға қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.



hello_html_48e7cd91.jpg


ІІІ топ Сызбаға қара. Өрнектердің нені білдіретінін түсіндір.



hello_html_m66f677ac.jpg



Сергіту сәті


«Кім алғыр ойыны»

Кестеден математикалық термин сөздер шығару


hello_html_75e2c813.png


hello_html_m1a6041bd.png hello_html_m30559cf4.png





Есептерді әртүрлі тәсілмен шығар:


І топ Екі ұшақ бір әуежайдан бірінен –бірі қарама қарсы бағытта екі жаққа әуеге көтерілді. Бірінші ұшақ 748 км/сағ жылдамдықпен, ал екіншісі 827 км /сағ жылдамдықпен ұшты. 5 сағаттан кейін ұшақтардың арасындағы қашықтық нешеге тең болады?

Шешуі: 1. (748+827) * 5= 7875( км)

2. 748 *5+827*5= 7875 (км)

Жауабы: S – 7875 км


ІІ топ Екі жаяу жүргінші бір ауылдан бірінен- бірі қарама -қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. Біріншісі 5 км/сағ жылдамдықпен, ал екіншісі 3 км/сағ жылдамдықпен жүрді. 2 сағаттан кейін олар бір-бірінен қандай арақашықтықта болады?

Шешуі: 1. (5+3) * 2 = 16 (км)

2. 5*2 + 3*2 = 16 (км)

Жауабы: S – 16 км


ІІІ топ Есепті шығар.

Екі жүзгіш ұзындығы 2ОО м болатын бассейіннің екі жағынан бір –біріне қарама- қарсы бағытта жүзіп шықты. Біріншісі 28 м /мин жылдамдықпен, ал екіншісі 22 м/мин жылдамдықпен жүзді.

Олар неше минуттан кейін кездесті?

Кездескенге дейін әр жүзгіш неше километр аралықты жүзіп өтті?

Шешуі: 200 : (28 + 22) = 4 (мин)

28 *4 = 112 (км)

22*4 = 88 (км)

Жауабы: бірінші жүзгіш – 112 км, екінші жүзгіш – 88 км


Ой толғаныс


І топ


Тауардың массасы

Тауардың құны

1ОООг

? теңге

5ООг

4ОО теңге

25Ог

? теңге







ІІ топ

Сәйкес санды таңда

1ООО = ... + ... + ... 1ООО = ... - ... - ... -

32О 27О 46О 39О 23О 171О 29О 56О 53О 1850

36О 38О 27О 32О 450 250 1900 370


ІІІ топ

Ұзындығы 6 см болатын тіктөртбұрыш сыз . Тіктөртбұрышқа шеңберлер сызу үшін, нені білу қажет?



Кім жүйрік?

  • Пойыз 50 км/сағ жылдамдықпен 5 сағар жүрді. Пойыз қанша километр жол жүрді?

  • Пойыз 55 км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Пойыз қанша километр жол жүрді?

  • Жаяу жүргінші 5 км/сағ жылдамдықпен қозғала отырып, жолда 3 сағат болды. Жүргінші қанша километр жол жүрді?

  • Машина 54 км/сағ жылдамдықпен 5 сағат жүрді. Машина қанша километр жол жүрді?

  • Пойыз 200 километр қашықтықты 40 км/сағ жылдамдықпен жүрсе, қанша жолда болғаны?

  • Саяхатшылар 30 км қашықтықты 3 сағат жүріп өтті. Олар қандай жылдамдықпен қозғалды?

  • Егер жүк машинасы 204 км жолды 51 км/сағ жылдамдықпен жүрсе, ол неше сағат жолда болды?

  • Қайық 24 км/сағ жылдамдықпен қозғала отырып, жолда 3 сағат болды. Қайық қанша километр жүзді?

Үйге тапсырма

7

А, В, С, Д әріптерін қолдана отырып, бірдей әріптермен белгіленген кесінділер болмайтындай неше кесінді сызуға болады? Жауабыңды тексеру үшін кестені пайдалан.

Бағалау

Үздік топты анықтау








hello_html_75e2c813.png













hello_html_m1a6041bd.png






hello_html_m30559cf4.png



















Жылдамдық









Қашықтық







Уақыт











