Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Конспекты / Ашық сабақтың тақырыбы: "1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • История

Ашық сабақтың тақырыбы: "1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс"

библиотека
материалов

hello_html_a4c60fc.gifhello_html_73a0eade.gifhello_html_3a029cea.gifhello_html_2a6f6544.gifhello_html_2778f69d.gifhello_html_594afebf.gifhello_html_m776a8c61.gifhello_html_m1bb31837.gifhello_html_ma256b4e.gifhello_html_7db7c0c6.gifhello_html_4256cc17.gifhello_html_m5238dd61.gifhello_html_m708b8afa.gifhello_html_m41911ded.gifhello_html_m4018c904.gifhello_html_27629781.gifhello_html_7b278fcd.gifhello_html_m2f2933b.gifhello_html_m6199050e.gifhello_html_619746e9.gifhello_html_m6f622974.gifhello_html_3a151ced.gifhello_html_3c48cc7b.gifhello_html_5d71d6c8.gifhello_html_398f0cb0.gifhello_html_36ce13fd.gifhello_html_m1f9b9209.gifhello_html_3ea81e59.gifhello_html_23f56dd4.gifhello_html_m7292c3b4.gifhello_html_2c26a47c.gifhello_html_36ce13fd.gifhello_html_m232dfa9c.gifhello_html_d1b7181.gifhello_html_5a4c2366.gifhello_html_m152378ed.gifhello_html_dc418ba.gifhello_html_5c95cf45.gifАшық сабақ

Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің отаршылдыққа,

империализмге қарсы сипатын және ұлт-азаттық соғысқа

ұласқанын түсіндіру.

Дамытушылық: Отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық көтеріліске талдау

жасап, топтамалар арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту.

Тәрбиелік: Жас ұрпақтың бойына ұлтжандылық, отаншылдық тәрбие

бере отырып, халқымыздың басынан өткен қатпарлы тарихын

ден қойып оқуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Әңгіме, ауызша сұрау, тест, Мультимедиалық лекция, ойтолғау және шағын пікір талас.

Сабақтың көрнекілігі: Мультимедиалық тақта, суреттер, тірек-сызбалар

Пәнаралық байланыс: Дүние жүзі тарихы, география, ән


  1. Ұйымдастыру бөлімі:

Амандасу, оқушылардың сабаққа қатысымын және оқу бөлмесінің тазалығын тексеру.

  1. Үй тапсырмасын сұрау:

«Ия немесе жоқ» ойыны (ауызша тест)

  1. Бірінші дүние жүзілік соғыс 1916 жылы басталды. Жоқ (1914ж)

  2. Соғыстың басталуына Франц Фердинандтың өлтірілуі сылтау болды (Ия)

  3. Бірінші дүниежүзілік соғыс Үштік одақ пен Антанта арасында болды (Ия)

  4. Түркия бұл соғыста Антанта жағында болды (Жоқ)

  5. Түркияның Үштік одақ жағына шығуы және Дарданелл бұғазын жабуы Ресейдің экономикасын дағдарысқа түсірді (Ия)

  6. Қазақтар майданға қымбат бағамен ет, нан, киіз үй, малды сатып отырды (Жоқ)

  7. 1916 жылы 25-маусымда патша жарлығы бойынша, қара жұмысқа 19-43 жас аралығандағы ер адамдар алынды. (Ия)

  8. Бүкіл Еуропадан соғысқа 500 мыңнан астам жігіт алыну көзделді. (Жоқ)

  9. А. Байтұрсынов «жұрт сеңдей соғылды, түнде ұйқыдан, күндіз күлкіден айырылды» деді. (Жоқ)

  10. 1916 жылы 23-тамызда генерал-губернатор А. Куропаткиннің бұйрығымен қара жұмысқа шақырудан босатылғандар: қарапайым халықтың жұмысқа жарамсыз балалары еді. (Жоқ)

Ассоциация құру.



Соғыс















  1. Жаңа сабақ

Жоспары:

Отаршылдыққа қарсы көтерілістің басталуы

Көтерілістің сипаты, жеңілу себептері мен тарихи маңызы

Көтеріліс басшылары және Алаш зиялылары


Мультимедиалық тақтадағы тірек сызбалар бойынша сабақты түсіндіру.

Патша жарлығы

Отаршылдыққа қарсы

Көтерілістің шығу себебі Орыстандыру саясаты

Алым салықтың өсуі

Жерден айырылу

Қазақ шаруалары

Басқа да ұлт өкілдері

Көтерілістің қозғаушы күші Жұмысшылар

Қолөнершілер

Батырлар

Феодалдар

Жерлерін қайтарып алу

Көтерілістің мақсаты Отаршылдықты тоқтату

Дербестігін алу



Либералдық демократиялық зиялылар мен революцияшыл демократиялық зиялылардың көзқарасы жөнінде және ортақ белгілерін түсіндіру.

Бытыраңқылық

Әскери қарудың жетіспеуі

Көтерілістің жеңілуі Руаралық тартыстар

Жергілікті халық пен қоныстанушылар арасындағы қайшылықтар

Қазақ феодалдарының сатқындығы

Ресей империясында 617,5 мыңға азайды

Көтерілістің салдарынан Астрахань губерниясында 51,8 мыңға азайды

қазақтардың саны азайды Орта Азияжа 121,7 мыңға азайды

Қазақ өлкесінде 446 мыңға азайды

Көтерілістің басшылары мен ірі ошақтары

Қамтыған аудандар

Басшылары

Торғай

А.Иманов, Ә.Жангелдин

Жетісу

Б.Әшекеев, Т.Бокин

Орал мен Бөкей ордасы

С.Меңдешов, Ә,Әйтиев

Маңғыстау

Ж.Мыңбаев

Ақтөбе

Ә.Майкөтов



Сабақты бекіту:

I.Кесте толтыру


1916 жылғы ұлт азаттық көтеріліс

Шығу себебі


Мақсаты


Қозғаушы күші


Жеңілу себебі


Тарихи маңызы



II.Шағын пікір талас

Алаш зиялылары мен революциялық демократиялық зиялылардың көзқарастары


III. Ой толғау

Сіздер 1916 жылғы маусымдағы патша жарлығына байланысты жиынға қатысып отырмыз деп көз алдарыңызға елестетіңіздер

  1. Қандай мәселе талқылануы мүмкін?

  2. Егер басқа халық өкілдерімен бірдей қолына қару беріп майданға әскер ретінде шақырылса, қалай болар еді? Қалай ойлайсын?

  3. Алаш зиялыларвының «халықтың аман қалуы оның этникалық тұтастығын сақтау» идеясын орынды болғаны расталды ма?


IV.Тәуелсіздік шыңы. (Көтерлістерді кімдер басқарғанын оқушылар айтады)




1986ж



1916ж



1869-1870жж



1837-1847жж



1836-1838жж



1783-1797жж


Үйге тапсырма: 1916 жылғы көтеріліс туралы мәнжазба жазу

Бағалау: Білімдеріне қарай бағалау



Краткое описание документа:

Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс

Сабақтың мақсаты:

          Білімділік: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің отаршылдыққа,

                             империализмге қарсы сипатын және ұлт-азаттық соғысқа

                             ұласқанын түсіндіру.

 Дамытушылық: Отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық көтеріліске талдау

                            жасап, топтамалар арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту.

         Тәрбиелік: Жас ұрпақтың бойына ұлтжандылық, отаншылдық тәрбие

                             бере отырып, халқымыздың басынан өткен қатпарлы тарихын

                             ден қойып оқуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Әңгіме, ауызша сұрау, тест, Мультимедиалық лекция, ойтолғау және шағын пікір талас.

Сабақтың көрнекілігі: Мультимедиалық тақта, суреттер, тірек-сызбалар

Пәнаралық байланыс: Дүние жүзі тарихы, география, ән

 

I.                   Ұйымдастыру бөлімі:

Амандасу, оқушылардың сабаққа қатысымын және оқу бөлмесінің тазалығын тексеру.

II.                Үй тапсырмасын сұрау:

«Ия немесе жоқ» ойыны (ауызша тест)

1.      Бірінші дүние жүзілік соғыс 1916 жылы басталды. Жоқ (1914ж)

2.      Соғыстың басталуына Франц Фердинандтың өлтірілуі сылтау болды (Ия)

3.      Бірінші дүниежүзілік соғыс Үштік одақ пен Антанта арасында болды (Ия)

4.      Түркия бұл соғыста Антанта жағында болды (Жоқ)

5.      Түркияның Үштік одақ жағына шығуы және Дарданелл бұғазын жабуы Ресейдің экономикасын дағдарысқа түсірді (Ия)

6.      Қазақтар майданға қымбат бағамен ет, нан, киіз үй, малды сатып отырды  (Жоқ)

7.      1916 жылы 25-маусымда патша жарлығы бойынша, қара жұмысқа 19-43 жас аралығандағы ер адамдар алынды. (Ия)

8.      Бүкіл Еуропадан соғысқа 500 мыңнан астам жігіт алыну көзделді. (Жоқ) 

9.      А. Байтұрсынов «жұрт сеңдей соғылды, түнде ұйқыдан, күндіз күлкіден айырылды» деді. (Жоқ)

10.  1916 жылы 23-тамызда генерал-губернатор А. Куропаткиннің бұйрығымен қара жұмысқа шақырудан босатылғандар: қарапайым халықтың жұмысқа жарамсыз балалары еді. (Жоқ)

Ассоциация құру.

   

 

 

 

 

 

 

 

III.             Жаңа сабақ

Жоспары:

     Отаршылдыққа қарсы көтерілістің басталуы

     Көтерілістің сипаты, жеңілу себептері мен тарихи маңызы

     Көтеріліс басшылары және Алаш зиялылары

 

Мультимедиалық тақтадағы тірек сызбалар бойынша сабақты түсіндіру.

                                                   Патша жарлығы

                                                   Отаршылдыққа қарсы

Көтерілістің шығу себебі        Орыстандыру саясаты

                                                   Алым салықтың өсуі

                                                   Жерден айырылу

                                                          Қазақ шаруалары

                                                          Басқа да ұлт өкілдері

Көтерілістің қозғаушы күші          Жұмысшылар

                                                          Қолөнершілер

                                                          Батырлар

                                                          Феодалдар

                                              

                                               Жерлерін қайтарып алу

Көтерілістің мақсаты           Отаршылдықты тоқтату

                                               Дербестігін алу

 

Либералдық демократиялық зиялылар мен революцияшыл демократиялық зиялылардың көзқарасы жөнінде және ортақ белгілерін түсіндіру.

                                                 Бытыраңқылық

                                                 Әскери қарудың жетіспеуі

Көтерілістің жеңілуі              Руаралық тартыстар

                                                 Жергілікті халық пен қоныстанушылар арасындағы қайшылықтар

                                                 Қазақ феодалдарының сатқындығы

                                                       Ресей империясында 617,5 мыңға азайды

Көтерілістің салдарынан             Астрахань губерниясында 51,8 мыңға азайды

 қазақтардың саны азайды          Орта Азияжа 121,7 мыңға азайды

                                                       Қазақ өлкесінде 446 мыңға азайды

                                 Көтерілістің басшылары мен ірі ошақтары

Қамтыған аудандар

Басшылары

Торғай

А.Иманов, Ә.Жангелдин

Жетісу

Б.Әшекеев, Т.Бокин

Орал мен Бөкей ордасы

С.Меңдешов, Ә,Әйтиев

Маңғыстау

Ж.Мыңбаев

Ақтөбе

Ә.Майкөтов

 

Сабақты бекіту:

I.Кесте толтыру

 

1916 жылғы ұлт азаттық көтеріліс

Шығу себебі

 

Мақсаты

 

Қозғаушы күші

 

Жеңілу себебі

 

Тарихи маңызы

 

 

II.Шағын пікір талас

Алаш зиялылары мен революциялық демократиялық зиялылардың көзқарастары

 

III. Ой толғау

    Сіздер 1916 жылғы маусымдағы патша жарлығына байланысты жиынға қатысып отырмыз деп көз алдарыңызға елестетіңіздер

1.      Қандай мәселе талқылануы мүмкін?

2.      Егер басқа халық өкілдерімен бірдей қолына қару беріп майданға әскер ретінде шақырылса, қалай болар еді? Қалай ойлайсын?

3.      Алаш зиялыларвының «халықтың аман қалуы оның этникалық тұтастығын сақтау» идеясын орынды болғаны расталды ма?

 

IV.Тәуелсіздік шыңы.  (Көтерлістерді кімдер басқарғанын оқушылар айтады)

 

   

 


                                                                 

                                                                1986ж

 

                                                               1916ж

 

                                                           1869-1870жж

 

                                                            1837-1847жж

 

                                                          1836-1838жж

 

                                                          1783-1797жж

 

Үйге тапсырма: 1916 жылғы көтеріліс туралы мәнжазба жазу

Бағалау: Білімдеріне қарай бағалау

 

 

Автор
Дата добавления 13.01.2015
Раздел История
Подраздел Конспекты
Просмотров436
Номер материала 292966
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
