Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Ашық сабық. Сауат ашу. Тақырыбы:" С с дыбысы мен әрпі".
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Ашық сабық. Сауат ашу. Тақырыбы:" С с дыбысы мен әрпі".

библиотека
материалов

С дыбысы мен әрпі

Пәні: Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: С дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: «С» дыбысы мен әрпін таныту, ол арқылы берілген сөздерді оқу мен жазуға үйрету. Сөздерге дыбыстық талдау жасауға жаттықтыру. Сөздерді буынға бөлгізу. Балалардың тілін дамыту. «С» әрпінің жазба түрімен таныстыру. Әдемі, таза жазуға баулу.
Дамытушылығы: с дыбысын білдіру арқылы оқушылардың тіл байлығын, ой - өрісін, ойлау қабілетін, сөздік қорларын, сөйлеу тілін дамыту.
Тәрбиелігі: ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, ұйымшылдылыққа, жинақылыққа, шапшаңдылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.
Түрі: панорамалық сабақ
Типі: ойын
Көрнекілігі: кеспе әріптер, буындар, жұмбақ, суреттер, ребус, ойын, жаңылтпаш.
Әдіс – тәсілі: сұрақ – жауап, баяндау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі:
Психологиялық дайындық.
Қуан, шаттан алақай,
Қуанатын күн бүгін
Қайырлы түн, қайырлы күн
Күліп шықты бүгін күн
- Бүгінгі сабағымызда серуенге шығамыз. Серуенге шығу үшін бәріміз де мынандай белгі болу керек. Бұл не?
- Сағат
- Сағатты қалай пайдаланамыз?
- Уақытты білу үшін, бізге сағат керек. Сондықтанда сағат бізге қажет. Сағатқа қарап отырып, серуенді уақытында аяқтауымыз керек. Жолға ұранмен аттанамыз.
Ұран: Дәптерімізді ашайық
Салақтықтан қашайық
Қолға қалам алайық
Әдемі етіп жазайық
- Жақсы ұранымыз дайын болса, дәптерімізді ашып, күннің жадын жазып, көркем жазу жазамыз.
Көркем жазу.
Қатар – қатар көк терек
Көкке бойлап өседі
Жапырағы көкпеңбек
Сәнге бөлер көшені
Суреттер үлестіру:
- Ұранымыз дайын, енді әрі қарай жолға аттанамыз. Жолда кедергілер өте көп болады.
Сұрақтарға жақсы жауап беріп, тапсырманы дұрыс орындасақ, кедергілерден өтетін боламыз.
1 - кедергіден өту үшін мен сіздерге жұмбақ жасырайын.
1. Жаздай інге тығылып,
Жатқан қызыл түлкіні
Құйрығынан суырып
Әкелді әкем бір күні ( Сәбіз )
2. Сәбіз сөзінде неше әріп, неше дыбыс бар.
- 5 әріп 5 дыбыс
2 - кедергіден өту үшін жылдың төрт мезгілін айтайық
- Күз, - Қыс, - Көктем, - Жаз.
- Олай болса өтілген әріптерді есімізге түсірейік.
- А, Т, П, Р, Л, Ғ, Н, И, О, Ш,
- Өте жақсы
3 – кедергіден өту үшін ребус шешу
Ребустың шешуі: 1. Айгүл, 2. Күш, 3. Үйрек.
Жаңа сабақты меңгерту:« С» дыбысы мен әрпі
- «С» дыбысы дауыссыз дыбыстар қатарына жатады. Себебі ол дауысты дыбыс сияқты еркін айтылмайды. Тіс пен тіл арқылы шығады. «С»дыбысы құлаққа қатаң естіледі.
- Балалар суреттен не көріп тұрмыз?
- Сағат
- Сағат не үшін адамдарға қажет?
- Уақытты білу үшін
- Сағаттың тілін қалай жүретінін білеміз бе?
- Білеміз
- Сағатты танимыз ба?
- Танимыз
- Енді балалар бәріміз қосылып «С» дыбысын бірнеше рет қайталайық.
- Балалар үстел үстінде не тұр?
- Сағат
- Қане тыңдайық, сағат қандай дыбыс беріп тұр?
- Сырт – сырт
- Қане бәріміз қосылып осы сөзді қайталап айтайық
- «Сырт – сырт» сөзі сөздің басында «с»дыбысы кездесіп тұр.
- Балалар, жаңбыр қайтіп жауады?
- Жаңбыр «тырс – тырс»етіп жауады.
- Біздің өтіп жатқан «С» дыбысы бар ма?
- Бар.
- Сөздің соңында «с»дыбысы кездесіп тұр.
Сергіту сәті
Аспаға қарап ай көрдік
Төменге қарап жер көрдік
Оңға, солға бұрылып
Егеменді ел көрдік
4 - кедергіден өту үшін суретпен жұмыс
- Балалар, суреттен не көріп тұрмыз?
- Сиыр
- Сиыр қандай жануар?
- Үй жануары
- Сиыр сөзінде «С әрпі бар ма?
- Бар
- Сиырдың адамдарға пайдасы бар ма?
- Сиыр адамдарға пайдалы, сиырдан сүт, қаймақ, айран, май, құрт жасалады.
5 - кедергіден өту үшін дәптермен жұмыс
1. С с әрпін жазғызу
2. Сөзді оқытқызу С - а, са, са - ла, сала
3. Сағат, сырға, сәукеле, сандық
Ойын: «Сиқырлы сандық»
Сандық ашылады. Ішінен сурет алып, буынға бөліп, сөйлем құрау. Мысалы: Сырға, сәукеле, сандық, сырмақ, сағат.
Жұмбақ шешу:
1. Дәмі де жоқ түсі жоқ
Пайдаланбас кісі жоқ (Су )
2. Сыртылдайды күнімен
Сыртылдайды түнімен
Білгің келсе уақытты
Көрсетеді тілімен ( Сағат )

Сабақты бекіту. Суретпен жұмыс. Суреттерге қарап сөйлем құрау.

Қорытынды. Сөзжұмбақ шешу
Жаңылтпаш жаттау.
Алма, алма, бал ал
Жая алма жал ал
Ойын: «Гүл теру»
Мақтау, мадақтау.
Сағат суретін сыйға беру.
Үйге тапсырма беру: С әрпіне сөздер құрап келу.




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
