Пәні: Геометрия
|
Күні:
|
Сыныбы: 9 «А»
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Аудан
ұғымы.
Дөңгелектің ауданы.
|
Сілтеме
|
Геометрия./
С.Шәкілікова, Ж.Нұрпейіс, Ғ.Қалдыбаева Алматы: «Мектеп», 2013. – 107-112 беттер.
|
Мақсаты
|
Мақсаты: Аудан туралы түсінік кеңейеді
Дөңгелектің ауданын есептейтін формуласымен
танысады.Дөңгелек аудандарына есептер шығару дағдылары қалыптасады.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім
алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, тапсырмалар бойынша есептерді
формуламен шығара алады, өздеріне деген жауапкершіліктері артады
меңгеруге құмарлығы
артады,
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа білімді меңгерту
|
Қолданылатын әдістер
|
Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу.
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету: ашық сұрақтар қою,
сәйкестендіру,
АКТ-ны қолдану: сегіту сәті,презентация, видео
«Командыдағы ең бастысы»
Жас ерекшелікке сәйкес оқыту: деңгейлі тапсырмалар.
Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері
бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы,кері байланыс
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық, интерактивті тақта, түрлі- түсті
қағаздар,бағалау парағы,стикер, смайликтер, түрлі-түсті қарындаш, қағаздар
|
Сабақтың барысы:
|
|
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
3 мин
|
Ұйымдастыру
Ынтымақтастық атмосферасын құру
«Арқадағы сурет»
|
|
Тұсаукесер
|
6 мин
|
Топқа бөлу
Дөңгелек фишкалар арқылы сыныптың оқушыларын
топқа бөлу. Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.
Психологиялық ахуал туғызу
Мұғалім оқушыларға видео ролик көрсетеді
«Командыдағы ең бастысы»
Сұрақ:
-Бұл видеоның мағынасы неде, және мен не
үшін көрсеттім?
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін,
«Сұрақ -жауап» мұғалім-оқушы, оқушы –оқушы әдісін пайдалану
3. Оқушылардың білімдерін бағалау
|
оқушылар дөңгелек фишкалардың артындағы
сандар бойынша топ-топқа бөлінеді
Оқушылар өз
ой-пікірлерін айтады
Оқушылар бір-біріне сұрақ қойып «Досик»
ойыншығын лақтырып ,сол оқушыдан жауап алады.
Оқушылар бір-бірін «Бармақ» әдісімен
бағалайды.
|
Негізгі бөлім
Білу
|
3 мин
|
«Миға шабуыл» арқылы жұмыс жүргізеді.
-Оқушылар,шеңбер мен дөңгелектің ұқсастығы
мен айырмашылықтары бар ма?
Мұғалім толықтырады.
-Дұрыс айттыңдар,өте жақсы!
-Олай болса, бүгін сіздер дөңгелек және
оның ауданы жайлы тереңірек танысасыңдар.
|
Оқушылар өз
ой-пікірлерін айтады
|
Түсіну
|
8 мин
|
Тақырыптың
мазмұнын ашу мақсатында , топтарға «Кластер» әдісін ұсынамын
|
1.Оқулықпен жұмыс. Оқушылар топ болып
тапсырманы орындайды
2. Әр топтан бір оқушы ортаға шығып түсіндіреді,
сұрақтарға жауап береді
3. «Бағдаршам» арқылы оқушылар өз-өздерін
бағалайды
|
Қолдану
|
5 мин
|
Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін
қадағалау.
«Сәйкесін тап » тапсырмасы беріледі
R=6 болса
|
|
R=11
|
D=22 болса
|
шеңбер центрі арқылы өтіп, оның екі
нүктесін қосатын кесінді
|
Радиус -
|
шеңбермен
|
Диаметр -
|
шеңбердің кез келген нүктесін центрмен
қосатын кесінді
|
Шеңбер -
|
πṚ2
|
Дөңгелек
... шектелген
|
3,14
|
Толық
бұрыш
|
берілген нүктеден бірдей қашықтықта жатқан
нүктелер
жиыны
|
Шеңбер
ұзындығы
|
|
D=12
|
пи
|
|
360
|
Дөңгелек
ауданы
|
|
2πṚ
|
|
Оқушылар өз бетімен тапсырманы орындайды,
топта талдайды, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы түсіндіреді, келесі топ
тексереді, қатесін түзетеді.
Әр топ өздерін жеке- жеке «бағдаршам»
әдісімен бағалайды.
|
Сергіту сәті
|
2 мин
|
«Мозайка» ойыны,дөңгелек фигуралар
құрастыру. Бұл кезеңде алдын ала қиылып дайындалған фигуралардан дөңгелек
құрастыру керек. Топ болып сайысады,
мұғалім музыка қосып қояды.
|
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Жеңген топты қол соғып шапалықтап құрмет
көрсетеді
|
Талдау
|
6 мин
|
Мұғалім әр топқа
тапсырма береді
1 топтың
тапсырмасы «Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы
10см,ал оған іштей сызылған шеңбердің радиусы 2 см.Шеңбердің сыртқы бөлігінің
ауданын табыңдар»
2 топтың
тапсырмасы «Шеңбердің радиусы 5дм, оған іштей
тікбұрышты үшбұрыш сызылған. Тікбұрышты үшбұрыштың сыртқы бөлігінің ауданын
табыңдар»
|
1. Оқушылар топ болып тапсырманы постерде орындайды
2. Әр топтан бір оқушы ортаға шығып қорғайды,
сұрақтарға жауап береді
|
Жинақтау
|
3 мин
|
Мақсаты: Алған білімдерін пайдалана отырып жинақтау,бекіту.
Мұғалім сұрақтары:
1. Шеңбер
дегеніміз не? Оның ұзынды?
2. Дөңгелек
дегеніміз не? Оның ауданы?
3. Айырмашылықтарын
және элементтерін атаңдар
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Қорытынды
|
3 мин
|
Мақсаты:
Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын
қадағалау.
Күнделікті тұрмыстық жағдайда,табиғатта
кездесетін шеңбер мен деңгелекке мысалдар келтіруін сұрау
|
Оқушылардың түйнді ойлары
|
Үйге тапсырма
|
1мин
|
Ауызша айтып,
тақтаға жазады
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
|
Рефлексия
|
2мин
|
Бүгінгі сабақ
несімен ерекшеленді?
Не білдім?
|
Не ұнады?
|
Сабақтан алған
әсерім
|
|
|
|
|
Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.
|
Бағалау
|
2 мин
|
Жиынтық бағалау
|
Топ басшылары өз топтарын зерттеушілік
жұмыстары бойынша өзі бағалайды.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|