Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Рабочие программы / Ауыл (8 сынып) қазақ тілі
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • История

Ауыл (8 сынып) қазақ тілі

библиотека
материалов

Сыныбы: 8 «Б»

Мерзімі: 26.01.2015.


Сабақтың тақырыбы: Ауыл.


Сабақтың мақсаты: оқушылардың сөздік қорларын байыту және қазақ тілінде

жатық сөйлеуге төселдіру.

Сабақтың міндеттері: 1.Білімділік: тақырып бойынша әр түрлі тапсырмалар орындау,

дейін шылауын қолдануды меңгерту, жаңа сөздерді жаттау,

оларды ауызекі тілде қолдана білуге үйрету.

2. Дамытушылық :оқушыларды суретпен жұмыс істеуге,

сөз тіркестерімен өз беттерінше әңгіме құрай білуге үйрету,

өз беттерімен ізднеуге баулу.

3.Тәрбиелік: өз туған еліне, тұрған жерлеріне деген сүйіс-

пеншілік сезімдерін ояту,Отанды, табиғатты аялауға шақыру.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, жаттығу, топпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: топ суреттер, оқулық, тапсырмалар, ойын, т.б.


Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Фонетикалық жаттығу.

Ә-қ әрпіне байланысты сөздер айтқызу.

Әже,әтеш, әке,құс,қалам т.б.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

2-тапсырманы оқып, әңгімелеп айту.


III.Жаңа сабақ.

- Көктем мезгілі де жақындап қалды.Көктемде қандай мейрам болады ?

- Наурыз мейрамы .

- Көктемгі демалыста қайда барасыңдар ?

- Кім ауылға барады ?

- Ауылда кімдер бар ?

Балалар, айтыңдаршы «ауыл» деген сөзді естігенді нені көз алдарыңа елестетіңдер ?



лақ


hello_html_m2aad0880.gifТау

киіз үй өзен мал




жайлау шөп сиыр қой

-Сендер дұрыс айттасыңдар.Айтылған сөздер мына суретте бар.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Ауыл».


Ауылда

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_4641c3ba.gif


hello_html_m2a7690f7.gifмал

hello_html_m399e9bc9.gifhello_html_m697b7f35.gif


Ірі ұсақ


болып екіге бөлінеді.

Қазақта малды төрт түлік деп атайды.төрт түлік малға : жылқы, сиыр, түйе, қой, ешкі

жатады.

Ұсақ мал туралы тақпақ тыңдаңдар да шешіңдер.

Қорасында маңыраған,

Қозысымен жамыраған,

Қозысынан айырылса,

Қоймай , ұзақ аңыраған.

( Қой )

Тастан тасқа секіріп,

Ойнағанын қайтерсің,

Жауын жауса қорғалап,

«Шек» десе де иесі

Болмағаның қайтерсің ...

( Ешкі)


-Көктемде мал не істейді ?

- Мал төлдейді.

- Сиырдың төлі не ? -бұзау.

- Биенің төлі не ? -құлын.

- Түйенің төлі не ? - бота.

- Қойдың төлі не ? - қозы.

- Ешкінің төлі не ? - лақ.

Суреттері көрсетіледі.


Сергіту сәті.


Сөздікпен жұмыс.

Құлын-жеребенок / құлұн /

Бота-верблюжонок

Қозы-ягненок

Лақ-козленок

Бұзау-теленок / бызау /


Кітаппен жұмыс.

1-тапсырмамен жұмыс. Сурет бойынша 2-3 сөйлем құрату.


-Балалар, сендер білесіңдер ме Президентіміз ауыл жылы деп қай жылды белгіледі

2003-2005 ауыл жылы деп белгіледі.


Ойын « Малдар қалай дыбыстайды ? ».


Дәптермен жұмыс.

3-тапсырманы жазбаша орындату.


Малдардың төлін әр түрлі дыбыстар беріп шақырамыз.Бұзауды «аухау-аухау»,

Құлынды «құрау-құрау», қозыны «пұшайт-шұшайт», ботаны «көс-көс».

Қазақ халқында малға байланысты тыйымдар бар.(Малды сүтін төгуге, басуға болмайды)

Бекіту кезеңі .

Сұрақ-жауап түрінде өту.

Қорытынды:

Үйге тапсырма. 2-тапсырманы оқу, аудару. мазмұндау.

Бағалау. .









Краткое описание документа:

Сыныбы:  8 «Б»

Мерзімі:  26.01.2015.

 

Сабақтың тақырыбы:   Ауыл.

 

Сабақтың мақсаты:     оқушылардың сөздік қорларын байыту және қазақ тілінде 

                                      жатық сөйлеуге төселдіру.

Сабақтың міндеттері: 1.Білімділік: тақырып бойынша әр түрлі тапсырмалар орындау,

                                      дейін шылауын қолдануды меңгерту, жаңа сөздерді жаттау,                                                                                                             

                                      оларды ауызекі тілде қолдана білуге үйрету.

                                      2. Дамытушылық :оқушыларды суретпен жұмыс істеуге,

                                      сөз тіркестерімен өз беттерінше әңгіме құрай білуге үйрету,

                                      өз беттерімен ізднеуге баулу.

                                      3.Тәрбиелік: өз туған еліне, тұрған жерлеріне деген сүйіс-

                                      пеншілік сезімдерін ояту,Отанды, табиғатты аялауға шақыру.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,  жаттығу, топпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: топ суреттер, оқулық, тапсырмалар, ойын, т.б.

 

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Фонетикалық жаттығу.

Ә-қ әрпіне байланысты сөздер айтқызу.

Әже,әтеш, әке,құс,қалам т.б.

 

II. Үй тапсырмасын тексеру.

 2-тапсырманы оқып, әңгімелеп айту.

 

III.Жаңа сабақ.

- Көктем мезгілі де жақындап қалды.Көктемде қандай мейрам болады ?

- Наурыз мейрамы .

- Көктемгі демалыста қайда барасыңдар ?

- Кім ауылға барады ?

- Ауылда кімдер бар ?

Балалар, айтыңдаршы «ауыл» деген сөзді естігенді нені көз алдарыңа елестетіңдер ?

 

 

                                               лақ

 

                                                            Тау

                               киіз үй                                      өзен        мал

 

 

 

                             жайлау                       шөп              сиыр       қой

-Сендер дұрыс айттасыңдар.Айтылған сөздер мына суретте бар.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Ауыл».

 

                               Ауылда

                                                        

 

                                    мал      

           

 

 

 

                               Ірі       ұсақ

 

 болып екіге бөлінеді.                          

Қазақта малды төрт түлік деп атайды.төрт түлік малға : жылқы, сиыр, түйе, қой, ешкі

жатады.

Ұсақ мал туралы тақпақ тыңдаңдар да шешіңдер.

Қорасында маңыраған,

Қозысымен жамыраған,

Қозысынан айырылса,

Қоймай , ұзақ аңыраған.

                                            ( Қой )

Тастан тасқа секіріп,

Ойнағанын қайтерсің,

Жауын жауса қорғалап,

«Шек» десе де иесі

Болмағаның қайтерсің ...

                                          ( Ешкі)

 

-Көктемде мал не істейді ?

- Мал төлдейді.

- Сиырдың төлі не ?  -бұзау.

- Биенің төлі не   ?    -құлын.

- Түйенің төлі не ?   - бота.

- Қойдың төлі не ? - қозы.

- Ешкінің төлі не ?  - лақ.

Суреттері көрсетіледі.

 

Сергіту сәті.

 

Сөздікпен жұмыс.

Құлын-жеребенок          /  құлұн /

Бота-верблюжонок

Қозы-ягненок

Лақ-козленок

Бұзау-теленок             / бызау /

 

Кітаппен жұмыс.

1-тапсырмамен жұмыс. Сурет бойынша 2-3 сөйлем құрату.

 

-Балалар, сендер білесіңдер ме  Президентіміз ауыл жылы деп қай жылды белгіледі

2003-2005 ауыл жылы деп белгіледі.

 

Ойын « Малдар қалай дыбыстайды ? ».

 

Дәптермен жұмыс.

3-тапсырманы жазбаша орындату.

 

Малдардың  төлін әр түрлі дыбыстар беріп шақырамыз.Бұзауды «аухау-аухау»,

Құлынды «құрау-құрау», қозыны «пұшайт-шұшайт», ботаны «көс-көс».

Қазақ халқында малға байланысты тыйымдар бар.(Малды сүтін төгуге, басуға болмайды)

        

Бекіту кезеңі .

Сұрақ-жауап түрінде өту.

Қорытынды:

Үйге тапсырма. 2-тапсырманы оқу, аудару. мазмұндау.

Бағалау.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор
Дата добавления 31.01.2015
Раздел История
Подраздел Рабочие программы
Просмотров415
Номер материала 353890
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
