Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыАғылшын тілі біздің өмірімізде

Ағылшын тілі біздің өмірімізде

Скачать материал

Коучинг сессия жоспары

 

Сабақтың тақырыбы: Ағылшын тілі біздің өмірімізде.

Сабақтың мақсаты: Мұғалімдердің топтық жұмыстың ережелері туралы ойларын нақтылау.

Ынтымақтастық және топтық жұмысты ұйымдастыру туралы пікірлерін кеңейту

Оқу нәтижелері : Сабақтағы топтық жұмысты жүргізу   жүйесін меңгеріп,өз сабақтарында пайдалану.Өз сабақтарындағы осы уақытқа дейінгі жүргізген топтық жұмыс туралы пікірлерімен кері байланыс орнатады. Мұғалімдердің топтық жұмысқа деген көзқарасы өзгереді. 

Негізгі идеялар : Жұмыла көтерген жүк жеңіл. Ағылшын тілі біздің өмірімізде екенін түсіну.

Жаттығулар

 

 Рефлексия 10минут  1.Тренинг «Жақсы тілек – жан жылуы» Мұғалімдер ортаға шақырылып, бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады.

2. топқа бөлу (Молекулалар) Музыка әуенімен билеп жүріп, коуч 1,2 сандарын айтып тұрады сол кезде музыка әуені тоқтаған кезде бір-бірін ұстап қалады. Сол бойынша топқа бөлінеді.

2. Бейнеролик қарау («Ағылшын тілі») - 5 мин.

3.Тақырыпты анықтату, сессия мақсатын тапқызу

4.Ағылшын тілін бірінші сыныптан енгізу дұрыс па, бұрыс па?

Топта талқылау.

 5. «Ағылшын тілі біздің өмірімізде»

6. Сергіту сәті

7. «Кім көп біледі?»

8. Кері байланыс.

 

Сабақ барысы:

I .Тренинг «Жақсы тілек – жан жылуы»

Мұғалімдер ортаға шақырылып, бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады.

 

II. 2 топқа бөлу

Музыка әуенімен билеп жүріп, коуч 1,2,3,4 сандарын айтып тұрады сол кезде музыка әуені тоқтаған кезде бір-бірін ұстап қалады. Сол бойынша топқа бөлінеді.

 

III. Бейнеролик қарау («Ағылшын тілі бірінші сыныптан оқыту») - 5 мин.

 

IV.  «Біздін өмірдегі ағылшын»

Мен кеше жұмыстан соң сатып алу орнына бардым. Онда мен кір жууға арнап толқын және жоғалып кету сатып алдым. Күйеуіме арнап бас және иықтар, ал балаларыма жегенге  жаңғақ пен крассовка, өзіме жуда да бар сатып алдым.

      -Кеше мен қайда бардым?

      -Не сатып алдым?

Мына сөздерді орнына қойып көрейік

Supermarket, tide, Danish, head & shoulders, nuts, snickers, wash & go.

Supermarket - сатып алу орны

Tide - толқын

Vanish - жоғалып кету

Head & shoulders - бас және иықтар

Nuts - жаңғақ

Snickers - крассовка

Wash & go - жуда бар

V. Сергіту сәті. «Көнілді куй»

VI. « Кім көп біледі?»

2 топ өздерінің білетін сөздерін жазып жарысады. Жазылған сөздерін ортада қорғайды.

VII. Кері байланыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Мен кеше жұмыстан соң сатып алу орнына бардым. Онда мен кір жууға арнап толқын және жоғалып кету сатып алдым. Күйеуіме арнап бас және иықтар, ал балаларыма жегенге  жаңғақ пен крассовка, өзіме жуда  бар сатып алдым.

      -Кеше мен қайда бардым?

      -Не сатып алдым?

 

Supermarket - сатып алу орны

Tide - толқын

Vanish - жоғалып кету

Head & shoulders - бас және иық

Nuts - жаңғақ

Snickers - крассовка

Wash & go - жуда бар

Supermarket

Tide

Vanish

Head & shoulders

Nuts

Snickers

Wash & go.

No more champagne
And the fireworks are through
Here we are, me and you
Feeling lost and feeling blue
It's the end of the party
And the morning seems so grey
So unlike yesterday
Now's the time for us to say...

Happy new year
Happy new year
May we all have a vision now and then
Of a world where every neighbour is a friend
Happy new year
Happy new year
May we all have our hopes, our will to try
If we don't we might as well lay down and die
You and I

Sometimes I see
How the brave new world arrives
And I see how it thrives
In the ashes of our lives
Oh yes, man is a fool
And he thinks he'll be okay
Dragging on, feet of clay
Never knowing he's astray
Keeps on going anyway...

Happy new year
Happy new year
May we all have a vision now and then
Of a world where every neighbour is a friend
Happy new year
Happy new year
May we all have our hopes, our will to try
If we don't we might as well lay down and die
You and I

Seems to me now
That the dreams we had before
Are all dead, nothing more
Than confetti on the floor
It's the end of a decade
In another ten years time
Who can say what we'll find
What lies waiting down the line
In the end of eighty-nine...


 

I work all night, I work all day, to pay the bills I have to pay
Ain't it sad
And still there never seems to be a single penny left for me
That's too bad
In my dreams I have a plan
If I got me a wealthy man
I wouldn't have to work at all, I'd fool around and have a ball...

Money, money, money
Must be funny
In the rich man's world
Money, money, money
Always sunny
In the rich man's world
Aha-ahaaa
All the things I could do
If I had a little money
It's a rich man's world

A man like that is hard to find but I can't get him off my mind
Ain't it sad
And if he happens to be free I bet he wouldn't fancy me
That's too bad
So I must leave, I'll have to go
To Las Vegas or Monaco
And win a fortune in a game, my life will never be the same...

Money, money, money
Must be funny
In the rich man's world
Money, money, money
Always sunny
In the rich man's world
Aha-ahaaa
All the things I could do
If I had a little money
It's a rich man's world


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Date:                                                                                                 Form:

Тақырыбы:My house.
Мақсаты:
Білімділік: жаңа сөздерді қайталай отырып, мәтінмен жұмыс жасау, оқушыларды қызықтыратындай жаттығуларды орындату.
Дамытушылық: білімдерін, тілдерін, сөздік қорларын, сөйлеу мәнерін, қызығушылықтарын, ойларын дамыту.
Тәрбиелік: шапшаң болуға, жүйелі сөйлеуге, сөздерді дұрыс жеткізе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың типі: дәстүрлі
Әдіс тәсілдер: түсіндіру, ой қозғау, сұрақ - жауап, әңгімелеу.
Көрнекіліктер: сызба, бөлме суреттері, болме заттарының, яғни жихаздардың суреттері.
Кезеңдері:
1.
Ұйымдастыру бөлімі.
2.
Үй тапсырмасын тексеру.
3.
Грамматикалық жаттығулар.
4.
Сызбамен жұмыс.
5.
Мәтінмен жұмыс.
6.
Суреттеу.
7.
Қорытынды.
8.
Үй тапсырмасы.
9.
Бағалау.
1.
Ұйымдастыру бөлімі:
Good morning, boys and girls. How are you? I’m glad to see you6 sit down. Children, what day is it today? What date is it today? Who is on duty today? Who is absent? Good, boys and girls. Let’s begin our lesson. Keep silent!
2.
Үй тапсырмасын тексеру.
Children, let’s check up your homework. What was your homework? Learn by heart new words, yes?
Children, look at the blackboard. We can see fruits, vegetables and we must collect them. In the other side writing the names of furniture in Kazakh, and you must get one of them, say it in English and put down.
3.
Грамматикалық жаттығулар.
The next item of our lesson to solve the crossword. We must answer to a riddle and write down it in English on blackboard.
Riddles:
1.
Кезекті бір жануар, үстінде екі тауы бар.
(
түйе - camel)
2.
Спортшыдан аумайды, секіреді аунайды,
Таңқы танау - ойынпаз, мазақтайды заулайды.
(
маймыл - monkey)
3.
Асқар тауда қара орман. (шаш - hair)
4.
Жаны жоқ болса да, ақылды адам ісін істейді.
(
кітап - book)
5.
Төрт қарны бар, бір аузы бар. (үй - house)
6.
Ән салады чемодан,
Ішінде жүр көп адам.
Естімейді сөзіңді,
Сөйлесеңде сен оған. (теледидар - TVset )
7.
Кішкентай ғана тостаған, жер дүниені бастаған.
(
көз - eye)
4.
Сызбамен жұмыс: Scheme.
Children, look at the blackboard. We can see a scheme and furniture. We must put them in the right room.
living room bed room
rooms in a flat
kitchen bathroom
5.
Мәтінмен жұмыс.
Read and translate the text.
I give you text. You must read and translate this text.
Oleg’s room.
This is Oleg’s room. There is a bed in the room. In the corner of the room there is a bookcase with many books. There are Russian and English books. There is a table and two chairs in the room. The table is in front of the window. The window is open and you can see flowers in the garden.
Oleg is in the room. He is sitting at his table. He is reading an English book.
Open -
ашық
You can see -
сен көре аласың
Garden -
бақша
6.
Суреттеу.
The next item of our lesson to describe the rooms. I give you rooms with many furnitures and you must describe them. What furnitures you can see in this room, and what colour their.
7.
Қорытынды.
So, children, what do you do today at the lesson?
8.
Үйге тапсырма.
At now, children, write down your homework. Describe one of the room in your house.
9.
Бағалау.

 

 

 

 

 

Date:                                                                                                Form:

Тақырыбы :’’Animals are in danger’’
Мақсаты:
1.
Балаларды ағылшын тілінде аңдар әлемімен таныстыру.
2.
Аңдарды қорғау, сүйіспеншіліктерін ояту.
3.
Оқушылардың оқу, сөйлеу, ойлау қабілеттерін дамыту.
1.
Ұйымдастыру кезеңі: Greetings.
T. Good morning, children!
P. Good morning, teacher!
T. Thank you, sit down , please!
Who is on duty today?
P. I am on duty today.
T. Who is absent?
P. All are present.
T. Thank you, sit down, please!
2.
Сабақтың барысы:Now children, I want to ask you some questions about the weather.
1. What season is it now?- It is autumn now.
2. What is the weather like today?-It is cloudy/rainy, windy, sunny, snowing. /
3. How many months are there in autumn?-There are three months in autumn.
4. What are they?-They are September, October and November.
T. All right children. Let us begin our lesson.
3. Phonetic practice: At first listen the song and then sing along: Way Ahaed 1=12b, new words.
4. The new words: domestic animals and wild animals.
5.
а Қазақстан жануарлары туралы:- There are a vast and varied collection of wild animals in Kazakhstan. There are 178 species of mammals, 500 species of birds, 49 species of reptiles, 104 species of fishes.
Iwant to introduce you with the wild animals and domestic animals. Look at these pictures. We divide these animals into:
1. mammals-
сүт қоректілер
2. birds-
құстар класы
3. cats-
мысық тұқымдастар
4. reptiles-
бауырымен жорғалаушылар
Mammals are animals wich feed their young with milk.
Birds: They can fly.
Cats: Animals wich are like the cats lions, tigers, leopards and others
Reptiles: crocodiles, snakes, tortoises and etc.

b
Оларды қорғау:-In this book there are many animals. There are many fish, birds and animals. They are in danger. We must defend these animals, because they are very rare or extinct. We have in our land 8 reserves. They are:Aksu-Zhabagaly, Almaty, Markhakol, the West Altay, Khorgalzhyn, Nauryzym, Barsakelmes, Ustirt. In the future will be created another 9 reserves. They are Karatau, Betpakdala, Torgay. Alakol, Zhongar, Zaysan, Balkhash River, Khysylkhum and Ereimentau. In these reserves are many animals and people work with animals all day.
c
Қызыл кітап туралы:
Many of these animals are in danger. Many of them are very rare or extinct.
сирек немесе жойылу үстінде. They are dying, because man had destroyed their homes. You know that a lot of forests are damagedзиян, so these creatures тірі организмдер are in danger. Every ten minutes one kind of animals or plant or insect disappears. The wild animals have no space to move, no grass to eat, no water to drink.

d There is a big zoo in Shymkent. I think it is interesting to go to the zoo, but I also find it depressing. I don’t think that people ought to put animals in those cages. Animals should be living in nature. But they got treatment in the zoo. Probably they have become used to the zoo and could not live in nature now.

6. Children, we have one guest today. He is a veterinarian. He will tell about your work with animals:
-Hi, I’m Sultan. I am a veterinarian. I work with animals all day. Every day I treat quite a few dogs and cats, and every week I see a few horses and cows. Even though horses and cows are larger than dogs and cats, I think they are easier to take care of. I like being a veterinarian, because I love animals. I own several animals. At home I have two dogs, a cat, one horse, three cows and ten sheep. The hardest part is feeding my animals. They eat so much food! (
Сұлтан ағылшын тілінде, екінші оқушы орыс тілінде, үшінші оқушы қазақ тілінде айтады. )
7. Open your books at page 57, ex. 2. ‘’Do you know that…’’-
жаңа сөздерді пайдалана отырып тексті мәнерлеп оқу, аудару.
Оқушыларға қойылатын қосымша сұрақтар:
1Do the people threaten some animals? -Yes, they do. The people threaten some animals. The wild animals have no space to move, no grass to eat, no water to drink.
2Can we defend these animals?-Yes, we can. These animals can live in the reserves. We can help and feed these animals.
8. You must find the animals in the following sentences:’’Animals in hiding’’.
9. And now children, we work with Grammer:
aThe Present Perfect Tense
жедел өткен шақ
Тақтадағы таблица бойынша жасалу жолдары мен қолданылуын түсіндіремін.
b grammer tests.
10. Work with the computer; a Way Ahead1=14a, 14b, 19a, 19b.
bWay Ahead2=3a, 11b, 20a.
11. Homework:
a Texts at pages 59-60.
b Conjugate 5 verbs in the Present Perfect.

Date:                                                                                                Form:

The theme of the lesson: The world
The aims of the lesson:
• 1. Speaking about nature, to get the main information about Earth.
2. To develop listening, reading, writing, speaking, thinking, attention skills.
3. To educate pupils to save, to protect our Motherland, to educate to love for one’s country.
The type of the lesson: mixed
Methods: question - answer
Visual aids: cards, pictures, interactive – board

The procedure of the lesson
I. organization moment
II. phonetic drill
III. checking up homework
IV. new materials
V. giving the homework
VI. conclusion

I. Good morning children! How are you?
Who is on duty today? Who is absent?
What date is it today? What day is it today?
What was your homework for today?

II. Now, I have a phonetic drill. At first I‘ll read this poem then you’ll repeat after me! Do you understand me?
“We are the World,
We are the Earth.
We are the ones who make a brighter day.”

III. Let’s check up your homework. What was your homework for today who is ready?
IV. Our lesson is save the nature. Also we have new words.
Petrol stations -
жанармай құйып алатын бекет
Factories -
завод
Road -
жол, шоссе
Pollute -
ластау
Pollution -
ластану
Fur -
аң терісі
Skin -
тері
Destroy -
қирату
Soil -
топырақ
Rhinoceros –
мүйізтұмсық
Horn –
мүйіз
Increase –
ұлғаю
Fume –
буға айналу

That is the theme of our lesson. We are concerned about the ecology today. There are some problems indeed Today we’ll try to explain some problems of ecology and environment.

Should –
кеңес беру, өзіндік пікір айту, нұсқау беру, іс - әрекеттің болу мүмкіндігін білдіреді.
The instructions should be written in clear language.

She should be angry with us
ex 2 p 137 match the new words to the right translation
Petrol stations
аң терісі
Factories
тері
Road
ластау
Pollute
ластану
Pollution
фабрика
Fur
жанармай құйып алатын бекет
Skin
топырақ
Destroy
қирату
Soil
жол, шоссе

Ex 9 p 140. Read
Different foreign oil companies and our national oil company work in Atyrau region. Our brings them a lot of profit. Now read the for and against arguments of the companies and the Friends of Nature.

The oil companies the Friends of Nature
We gave jobs for people. You’ll destroy the land
and sea world.
The country becomes rich. You’ll kill fish.
We have good experiences. Our health is in danger.
Oil industry is very important Air is polluted.
For the future of Kazakhstan. Water is polluted.

Next task discussion the for and against arguments of the companies and the Friends of Nature.

Why are animals in danger

A million years ago there wer a lot of more species of animals than there are now. Of course, some species disappear naturally, but today they are disappearing faster than before.
Rhinocers die because people want their horns.
We put new buildings on empty land and do not think of animals. We make new roads, we take away trees.

Let’s play by chain.
What do we do to keep the Earth clean?
Now, pupils, let’s make the Code of Ecological Rules for all people of our town. I think these rules should be placed all over the forest.
Code of Ecological Rules. You should ….
– Don’t break trees.
– Don’t leave litter.
– Keep the country tidy.
– Respect the life and work of the countryside.
– Keep dogs under control.
– Put litter away.
– Grow trees and flowers.
– Don’t frighten birds and animals.
– Don’t cut wild flowers.
– Don’t burn fires.

Our lesson is coming to an end. In conclusion I’d like to tell you that the protection of nature is everybody’s business.
An outstanding English writer John Galsworthy said:”If you don’t think about the future you will not have it.” Let’s think about the future. Let’s keep our planet tidy and make it better place to live in. Let’s save the Earth for ourselves and for the next generations.

V. Your homework is write topic about ecological problems in Kazakhstan.

VI. Your mark is …
Your mark is …

The lesson is over.
Good bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

Date:                                                                                                Form:

The theme of the lesson:My pet
The aims of the lesson:
Animals. My pet
тақырыбына байланысты жаңа сөздерді енгізу,
I have got…
структурасын қолдана отырып, ауыз екі сөйлеуге дағдыландыру. Ағылшын тілінде дыбыстарды әдемі, таза айта білуге үйрету.
Hh, Ii
әріптерін енгізу.
The procedure of the lesson:
I. Org. moment.
A). Greeting. T - Cl. Good morning!
B).
Балалар, біз бүгін сабақта сүйікті үй жануарларының атарын ағылшын тілінде үйренеміз. және әріптерімен танысамыз.
Ағылшын тілінде әдемі, таза сөйлеу үшін біз сабақты фонетикалық жаттығудан бастаймыз.
II. Phonetic drilling.

Қане, біздің тісіміз қақпа. Қақпа ашылған кезде тісіміздің арасынан Mr. Tounge шығады. Ол таңертең ерте оянып, терезені ашып: [w],[w],[w]. Ауа - райы сондай керемет:[a:], [o:], [e:], ол енді үй жинауға кірісті: [p], [b], шаң сорғышпен шаң сорды:[t], [d], айнанын бетін сүртті:[h], [h], таңғы асын ішті, шәйі ыстық болғаны сонша оны үрлеп ішті: [f], [v], конақтар келді, есікті ашып, таң қалды: [ai], [ei], [oi], оның иті қонақтарға ырылдады:[r], [r], қонақтармен бірігіп шар үрледі:[s], [s]
III. Phonetic game.

[d],
дыбысын естісек бір рет қол шапалақтаймыз,[t] дыбысын естісек екі рет қол шапалақтаймыз.
Doll, robot, hamster, dog, train, cat, parrot, duck, kite.
IV. The main part of the lesson.
Look at the picture and say after me. It’s a cat. It’s a dog. It’s a hamster. It’s a parrot.
T - Cl., T - P1, T - P2 …

Look and answer my questions!
Is it a cat? Yes, it is.
Is it a dog? No, it isn’t.
Look and listen to the track 36.

Anar: I have a cat.
Alibek: I have two hamsters.
Muni: I have a dog.
Bota: I have a parrot.
Teacher: I have a cat. ------------------ Pupil: It’s Anar
I have two hamsters. ---------------- It’s Alibek
I have a dog. ---------------------- It’s Muni.
I have a cat. --------------- It’s Bota.

LISTEN AND SING. Track 37.
Hamsters and dogs,
Parrots and cats.
They are all our pets.
V. Learn new letters and new words.

Hh, Ii
әріптерін енгізе отырып, осы әріптерден тұратын сөздерді айтқызу:
Hh is for horse, hamster, hello,
Ii is for ice - cream.
V. Warm - up.
VI. Writing.

1. Write the number
2. Say the number then colour
3. Colour the horses with Hh
4. Trace
5. Put the missing letters. Say the words.

VII. Conclusion.
Балалар, бүгін біз сендермен үй жануарларының атауларын үйрендік.
Бүгінгі сабақта үйренген сөздерімізді үйге барған соң ата - аналарымызға айтып береміз, басқа бостарымызды үйретеміз
Our lesson is over.
Good – bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Date:                                                                                          Form:

Тақырыбы:My Pet. 
Мақсаты: Оқушыларға жаңа сөздерді меңгерту, “Jj, Kk” әріптерімен таныстыру, “I have a cat”- құрылымының қолданылуын түсіндіру.
Ауызша сөйлеу қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Көрнекілігі: сюжетті суреттер, интерактивті тақта, ойыншықтар.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка.
Жоспар:
I.
Ұйымдастыру.
II.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
III.
Фонетикалық жаттығу.
IV.
Өткен тақырыпты қайталау. «Кім жылдамойыны.
V.
Жаңа сөздермен таныстыру.
VI. “I have a cat”-
құрылымын енгізу
VII. Let’s sing a song
VIII. “Jj, Kk”-
әріптері мен және сол әріптерге қатысты жаңа сөздермен танысу
IX.
Сергіту сәті
X.
Оқушы дәптеріндегі жаттығуларды орындау
XI.
Сабақты қорытындылау.
I.
Барысы:
- Good morning, children!
- I am glad to see you! O’K.

II.
Слайд 1. The theme of our lesson for today is “My Pet “ Балалар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Менің сүйікті үй жануарым»- деп аталады. Яғни, ағылшын тілінде үй жануарларын атап үйренеміз.
Слайд 2. Мақсатымыз берілген жаңа сөздерді меңгеру, жаңа әріптермен танысу.
Very good!

III.
Слайд 3. Look at the active board, please and repeat it!
Look at the boy,
He has a toy.
Look at the girl,
She has a doll.
Хормен және жеке - жеке қайталату.

IV. Let’s play the game.
«
Кім жылдамойынын ойнаймыз. Өткен тақырыпты еске түсіру үшін мен сіздерге доп лақтырып, қазақша сөз айтамын, допты алған оқушы ағылшын тіліндегі аудармасын айтып, келесі оқушыға допты лақтырады. Осы ретпен жалғаса береді. Тек өткен сөздерден ғана сұрақ қоясыздар.

V.
Слайд 4, 5, 6, 7. Тыңдап - түсіну арқылы меңгерту.(Аудирование )
Look at the board and say:- What you can see in the picture?
Listen and repeat! It’s a dog. It’s a cat. It’s a hamster. It’s a parrot.
VI.
Менің қолымнан қандай ойыншықты көріп тұрсыздар?- Мысық.- Өте жақсы!- Менің мысығым бар. Енді осы сөйлемді ағылшын тілінде жеткізу үшін I have - құрылымын енгіземіз. Мысалы: I have a dog. I have a two hamster.
I have a parrot. (
хормен, жеке - жеке айтқызу) Слайд 8.
VII.-
Шаршадыңыздар ма? Let’s sing a song.(Құлаққап арқылы тыңдату)
Listen and sing:
Hamsters and dogs,
Parrots and cats
They are all our pets.
VIII. Learn the new letters and new words. Listen:
Слайд 9, 10. H h, I i
H is for horse,
I is for ice - cream
Ice - cream -
балмұздақ
Horse -
жылқы
IX.
Сергіту сәті.
Stand up!
Hand up!
Hands down!
And sit down!
Excellent!
X. Open your work books. Ex\s 1.
Әр сөйлемнен кейін әр жануарға қарама - қарсы шаршыға сандарды жазыңыздар. Сандарды сәйкес жануарға қарама - қарсы жазу керек.
Өте жақсы.
Ex\s 2. Say the number, then colour
Қажетті жануарлар санын бояп, сандарды маған атап бересіздер.
Ex\s 3. Colour the horses with H h
яғни H h әрпі бар жылқыларды әдемілеп бояймыз
Тамаша!
Ex\s 5. Put the missing letters. Say the words.
O’KXI.
Ал енді барлығымыз бірге өтілген әріптерді атап шығайықшы
Өте жақсы, әріптерді жақсы біледі екенсіздер. Мына ойыншықтарды ағылшын тілінде кім атап бере алады екен?
It’s a dog. It’s a cat. It’s a parrot. It’s a hamster.
Слайд 11. Сөйлем құрап айтып көр
Үйлеріңізде қандай жануар бар екендігін атап беріңіздерші?
I have a cat. I have a dog.
Very good! Well done! Stand up! The lesson is over! Good bye!

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ағылшын тілі біздің өмірімізде"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Администратор баз данных

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
