Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыҚазақ әдебиеті пәніне семинар сабақ жоспары. Тақырыбы "Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы"

Қазақ әдебиеті пәніне семинар сабақ жоспары. Тақырыбы "Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:   Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы

Сабақ эпиграфы:  «Шоқанның ұлылығы соншама, біз оны енді ғана

                                  толық түсіне бастағандаймыз».

                                                           Ғ. Мүсірепов

Сабақтың мақсаты:         

 а) білімділік:

Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан Уәлихановтың  өмірі, өмір сүрген ортасы, ғылымға қосқан үлесі жайлы  оқушылардың шығармашылық жұмысы арқылы кең  түрде мағлұмат беру. 

 

 ә) дамытушылық:

 Шоқан еңбектерінің құндылығы, ғылымға қосқан үлесі жайлы талдау  

  

б) тәрбиелік:

Оқушылардың бойында еліміздің біртуар ұлы ғалымы Шоқанның өміріне деген қызығушылық сезіміне  тәрбиелеу

 

Сабақтың түрі:     аралас сабақ

Сабақтың типі:    жаңа материалды меңгерту сабағы

 

Сабақтың әдіс-тәсілдері:   ізденушілік, зерттеушілік іс-әрекеттері, баяндау,

                                                талдау, сұрақ-жауап.

 

Көрнекі құралдар:   слайдтар,   суреттер,  нақыл сөздер.

 

Пәнаралық байланыс: тарих, география, бейнелеу өнері, орыс тілі мен әдебиеті 

 

Нақыл сөздер: «Намысқойлық – қазақ халқының қозғаушы ұлы күші»

                                                                                                    Ш.Уәлиханов

                           «Халықтың кемеліне келіп, өркендеу үшін,

                           ең алдымен азаттық пен білім керек»

                                                                                                    Ш.Уәлиханов                   

                           «Шоқаны бар ел – шоқтығы биік ел».

 

Сабақтың барысы:

 Ұйымдастыру бөлімі. 1 мин.

а) Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұрау;

ә) Оқушыларды тізім бойынша түгендеу;

 

Үй тапсырмасын сұрау . 5 мин.

«Кім жылдам?»  әдісі.

1.     ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ әдебиетінің сипаты қандай болған?

2.     Әдебиет пен қоғам шындығы, тарихи  жағдай қандай үндестікте болған?

3.     Зар заман ақындары шығармаларының ерекшеліктері қандай?

4.     Қазақ әдебиетінде жаңа бағыттардың тууына қандай оқиғалар негіз болды?

5.     ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы әдебиетке кімдерді жатқызамыз?

6.     ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы қазақ әдебиетінің сипаты қандай болды?

7.     ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы белгілі ақын –жыраулар деп кімдерді атайсыңдар?

8.     Ағартушылық-демократтық бағыттағы әдебиеттің даму ерекшеліктері қандай болды?

9.      Осы ағартушылық-зерттеушілік бағытта әдебиетке үлес қосқан әдебиет зерттеушісі кім?

 

Оқушыларды  топқа бөлу.     1 мин.

 

Психологиялық сәт. «Шаттық шеңбері» 2 мин.

Ой қозғау. 2 мин.
Гүлдер солып, жұлдыздар сөніп, адамдар өліп жатады.
Бірақ, адамзаттың бір ерекшелігі сол – одан із қалады, іс қалады, сөз қалады.

 (Ы. Жақаев)
Сұрақ: Қандай  адамдардан із, іс, сөз қалады?
Артына ұмытылмас із қалдырған қандай ұлы тұлғаларды білесіңдер?
Сұрақ
: Н.И.Веселовский: « Шығыстану әлеміне құйрықты жұлдыздай жарқ етіп шыға келді», - деп кімді айтқан?
- Дұрыс,балалар, бүгін біз Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығын  өтеміз.

 

Оқушының презентациясы.  5 мин.

Топпен жұмыс.

І топ – Шоқанның  шығармашылығы.

ІІ топ – Шоқан – әдебиетші ғалым. 

ІІІ топ – Шоқан – зерттеуші. /постер қорғау/  10 мин.

 

Жаңа сабақты бекіту.  5 мин.

«INSERT» стратегиясы.

Білемін

Білдім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Аквариум» әдісі. 5 мин.

І және ІІ  топ бір-біріне сұрақтарын қояды.

ІІІ топ – жауаптың дұрыс –бұрыстығын тексеріп отырады./зерттеуші топ/

 

Қорытындылау. “Автор орындығы” 5 мин. /Авторға хат/

 

Үй тапсырмасы:1 мин.

1. Ш.Уәлихановтың өмірбаяны мен шығармашылығын оқып келу.

2. «Егер мен ғалым болсам...»  эссе.

 

Бағалау. 1 мин.

Сабаққа белсене араласып отырған оқушыларға баға қою.

 

Кері байланыс. 1 мин. «Менің сабақтан алған әсерім»

 

Мұғалімнің қорытынды сөзі.
- Балалар, бүгін барлықтарың сабақта тамаша жұмыс істедіңдер. Сендерге үлкен рахмет! Білімдерің шыңдала түсуіне тілектеспін! Сабақ аяқталды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бекітемін»                                                                                 «Келісемін»

Мектеп директоры:                                                                     АББ әдіскері:

_________________                                                                    С.А.Бахрамова

Д.А.Баянова

                                                                                                 «___»_________2015 ж                                                                   «___»_________2015 ж

 

 

 

 

 

Аудандық семинар-практикум

 

Тақырыбы: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы

 

 

 

 

 

 

Мектебі: №27  Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп

 

Сыныбы: 10-сынып

 

Бағыты: қоғамдық - гуманитарлық

 

Пән мұғалімі: А.А.Байсапакова

 

 

 

 

 

 

                                            2015 жыл

 

Күні: 24.11.15ж                  

Пәні: қазақ әдебиеті             

Сыныбы: 10 «А»

Мұғалім: А.А.Байсапакова

      Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы

      Мақсаты:

а) білімділік:

Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан Уәлихановтың  өмірі, өмір сүрген ортасы, ғылымға қосқан үлесі жайлы  оқушылардың шығармашылық жұмысы арқылы кең  түрде мағлұмат беру. 

 

 ә) дамытушылық:

 Шоқан еңбектерінің құндылығы, ғылымға қосқан үлесі жайлы талдау  

  

б) тәрбиелік:

Оқушылардың бойында еліміздің біртуар ұлы ғалымы Шоқанның өміріне деген қызығушылық сезіміне  тәрбиелеу

 

Міндеті: Топтық жұмыста рөлді дұрыс бөлу.

Күтілетін  нәтиже: 1. Оқушылардың  сыни көзқарасы қалыптасады.

                                   2.  Топтық жұмыс жасайды.

Сабақтың түрі: жаңа  сабақ

Әдіс- тәсілдер:  « Инсерт» стратегиясы(білемін,білгім келеді,үйрендім), «Джиксо», «Ойлаудың бес гүлі» әдісі.

 Көрнекілік: портреті, постер,маркер,слайд,интер.тақта

 

   Кезеңі

 

 

 

Мұғалімнің  әрекеті

 

     Оқушының  әрекеті

 

Ұйымдастыру

 

1. Психологиялық сәт. «Шаттық шеңбері» 2 мин.

 

2.Сабақтың мақсатымен таныстыру.

3.Стикер арқылы  үш топқа бөлу.

 

1.Оқушылар амандасады. 2.Оқушылар стикер  арқылы үш  топқа бөлінеді.

 

Қызығушылықты                ояту.

Үй тапсырмасын сұрау.

«Кім жылдам?» әдісі бойынша сұрақтар қою.

1.      ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ әдебиетінің сипаты қандай болған?

2.      Әдебиет пен қоғам шындығы, тарихи  жағдай қандай үндестікте болған?

3.      Зар заман ақындары шығармаларының ерекшеліктері қандай?

4.      Қазақ әдебиетінде жаңа бағыттардың тууына қандай оқиғалар негіз болды?

5.      ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы әдебиетке кімдерді жатқызамыз?

 

Оқушылар  тақырыпты еске түсіре отырып,  сұрақтарға тез жауап береді.

 

Мағынаны тану

 

 

 

 

 

 

 

Қорыту

 

 

 

 

 

Бағалау.

 

 

 

.

 

 

Топтық жұмыстар

"Джиксо" әдісі  бойынша үй тапсырмасы сұралады.  

І топ – Шоқанның  шығармашылығы.

ІІ топ – Шоқан – әдебиетші ғалым. 

ІІІ топ – Шоқан – зерттеуші. /постер қорғау/  10 мин.

 

«Аквариум» әдісі. 5 мин.

І және ІІ  топ бір-біріне сұрақтарын қояды.

ІІІ топ – жауаптың дұрыс –бұрыстығын тексеріп отырады./зерттеуші топ/

 

 

«INSERT» стратегиясы бойынша сабақты қорытындылау.

 

“Автор орындығы” 5 мин. /Авторға хат/

 

Кері байланыс. 1 мин. «Менің сабақтан алған әсерім»

 

Топ басшыларына бағалау парағы таратылады.

Мұғалім топтық жұмыстарды формативті бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Оқушылар  топқа бөлінеді.

Топтық жұмыс арқылы Топ басшылары "Джиксо" әдісі арқылы  әр топқа түсіндіріп, постер қорғайды. 

 

 

 

 

Оқушылар «Білемін, білгім келеді, үйрендім» кестесін толтырады.

 

Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.

 

Топ басшылары   өздеріне берілген топтық жұмыстарын  берілген критерийлері  арқылы орындап шығады  және

бағалау критерийлері арқылы  өзара бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ әдебиеті пәніне семинар сабақ жоспары. Тақырыбы "Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Контент-менеджер

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
