Сабақтың тақырыбы : Махамбет
Өтемісұлы. Өмірі мен шығармалары.
Сабақтың мақсаты :
а) білімділік : Махамбеттің өмірі жайлы
түсінік беру , шығармаларымен таныстыру.
ә) дамытушылық : мәнерлеп оқу дағдыларын ,
зұлымдық пен адалдықты салыстыра отырып , ізгілік жөнінде ой қорыту дағдыларын
дамыту.
б) тәрбиелік : оқушыларды елін , жерін ,
тілін қадірлеуге , сүюге баулу.
Сабақтың түрі : дастүрлі , жаңа
білімді игерту.
Сабақтың әдісі : баяндау , сұрақ –
жауап , талдау.
Сабақтың көрнекілігі : кесте ,
тірек сызба.
Пәнаралық байланыс : тарих.
Сабақтың барысы :
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Оқушыларды түгендеп , сабаққа
бейімдеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру :
- Дулат “Еспенбет” позмасын қандай
мақсатпен жазған ?
- Мазмұнын қысқаша айтып беріндер.
- Еспенбет батыр образын талда.
- Поэманың батырлар жырына ұқсастығы мен
айырмашылығы қандай ?
ІІІ. Жаңа сабақ.
а) Мұғалімнің кіріспе сөзі :
Махамбет 1803 жылы Батыс Қазақстан облысы
, Жәнібек ауданында дүниеге келген. Әкесі Өтемістің 10 баласы болған , соның
сегізі 1836 -1837 жылдары көтеріліске қатысқан. Махамбет орысша , арабша жаза
білген. Ол әрі ақын , әрі батыр. 2003 жылы 200 жыл толған мерей тойы ЮНЕСКО
ауқымында аталып өтті.
ә) Өлең -
жырларының тақырыптары :
Кестені толтыру.
Ел мен
жер туралы
|
Ерлік
жырлары . Исатайға арналған өлеңдері
|
Мхамбеттің
өзі туралы жырлары
|
“ Нарын” ,“ Ұлы
арман”, “ Қызғыш
құс”.
|
“
Тарланым”, “ Ереуіл атқа ер салмай”, “ Ұл туса”.
|
“
Айныман”, “ Әй , Махамбет , жолдасым”, “ Жалғыздық”.
|
б) Хрестоматиямен жұмыс.
“Әй , Махамбет , жолдасым” өлеңі.
- Өлеңді тұтас түсініп оқу.
- Сөздікпен жұмыс.
- Өлеңдегі оқиғаларды ата.
- Исатай мен Махамбеттің образын аш.
- Өлеңнің тақырыптық – идеялық негізін аш.
ІV. Сабақты бекіту.
Кестені толтыр.
Не
білемін
|
Не
білдім
|
Не
білгім келеді
|
|
|
|
V. Үйге
тапсырма.
- Ақынның ұнаған 3
өлеңін жаттап келу;
- “Исатай деген
ағам бар” өлеңіне талдау жасау.
VI. Қорытындылау.
VII. Бағалау.