Инфоурок Другое КонспектыҚазақ әдебиеті Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" повесі (7 сынып)

Қазақ әдебиеті Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" повесі (7 сынып)

Скачать материал

Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы

«Гимназия сыныптары бар №28 жалпы

білім беру орта мектеп» мемлекеттік мекемесінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

 Ниязмағанбетова Зәмзәгүл Төленқызы

 

Пәні : қазақ әдебиеті                     7- сынып        ІІІ тоқсан

Пән мұғалімі: Ниязмағанбетова З. Т.

Тақырыбы:   С. Мұратбеков  «Жусан иісі» повесі

Мақсаты: С. Мұратбековтің шығармашылығымен танысып, повестің мазмұнын түсіну арқылы шығарманың тақырыбын, идеясын ашу. Сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтағы негізгі түйіндер: Әке, әкені сағыну, жетім тағдыры, болашақ т.б. (топтық жұмыс)

 

Сабақтың кезеңдері, мақсаттары

Тапсырмалар

Сұрақтар

Күтілетін нәтиже

Жұмыс түрі

Оқушы

әрекеті

Мұғалім

әрекеті

Бағалау

Уақыт

 

 

1

 

Білу

І. Үй тапсырмасын сұрау.Мазмұнын игеруін анықтау.

 

 

Таныстырылым

1- топқа слайд

2- топқа  постер

3- топқа  көрініс

4- топқа өлең

 

 

1- топқа 1- бөлім

2- топқа 2- бөлім

3- топқа 3- бөлім

4- топқа 4- бөлім

 

 

І. Қызығушылығы оянады. Білімін көрсетеді. ІІ.Ынтасы артады, ізденеді.Топтағы жұмыс мақсаты үшін жауапкершілігі артады.өз ойын айтуға үйренеді,

 

Жұптық

және топтық

 

 

І.Қорғайды, рөлде ойнайды, өлең шығарады, мазмұныны айтады.

 ІІ. Топ ережесін құрады. «Мұғалім - оқушы» ролін орындайды.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру, топқа бөлу, жусанды көрсету арқылы қызығушылығын ояту.

 

 

Өзара бағалау

 

5+8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

Түсіну

«Сұрақ – жауап» әдісімен білімді бекіту.

 

 

 

Әр топқа тақырып бойынша әр түрлі сұрақ дайындау.

 

 

 

Әр топ өз бөлігінен 3 сұрақ

(“ашық сұрақ”) дайындап, басқа топтарға қою.  

 

 

 

 

Оқушының белсенділігі мен ынтымақтастығы артады.

 

 

 

Топтық, жеке

 

Тапсырманы түсінуге тырысады. Повестің идеясын, тақырыбын ашуға тырысады.   Топ арасында  ойларымен бөліседі. Дәптерге жазады.

 

 

 

 

Тапсырманы  түсіндіреді .Алған білімдерін  іс жүзінде жүзеге асыруға  итермелейді.топты бақылайды.

 

 

Топтық бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1+4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

Қолдану

Білгенін, үйренгенін бөлісу. Жеке қабілетін бағалату.

 

 

«Ортада қаламсап»
арқылы жұмыстарын қорғайды.

 

1-топ: Автор повесті неге “Жусан иісі деп атайды? Жусан иісі арқылы жазушы оқырманына қандай ой тастайды?

2-топ: Аян ертегіні көп айтады. Бірақ солардың мазмұны неге толық берілмейді?

3- топ: Аян мен осы әңгімені баяндап отырған баланың бойынан қандай адамгершілік қасиеттерді байқадыңдар?

4- топ: Аян сендерге қандай әсер қалдырды?

 

 

 

 

 

Сенімділігі артады, жауапкершілікті сезінеді.

 

 

Топтық және жеке

 

 

 

Ойларын өзі,  ортада талқылайды.   Топта өз идеясын ұсынады.  

 

 Оқушы қаламын таңдау арқылы бір баланың жауабын тыңдайды. Көшбасшы мен зерттеудегі оқушы әрекетін зерттейді.

 

 

Топтық бағалау  және жеке бағалау

 

 

 

 

1+4 мин

 

4

 

Сергіту сәті

 

 

 

«ОТ  ШАШУ»

1-2 мин

 

 

 

 

5

 

Талдау

«Кейіпкерге хат» шығармашылық қабілетін дамыту.

 

 

Аянға хат жазу

 

 

Аян өскенде кім болды екен?

 

 

Балалардың шығармашылығы дамиды, сыни ойлауға дағдыланады.

 

 

 

Жеке жұмыс

 

 

Қиялға беріліп, Аянның  болашағын болжайды. Ойларымен бөліседі.   

 

 

 Шығармашыл дарынды балаларды анықтайды, қолдау көрсетіп отырады.

 

 

Топтық бағалау  және жеке бағалау

 

 

 

2+3 мин

 

 

 

6

 

Жинақтау

Қорытынды жасауға машықтандыру.

 

 

 

Әр оқушы өзі зерттеп тапқан бір түйінді қорытынды немесе  бір анықтамалық тауып айтады.

 

Бұл повестегі жазушының айтпақ идеясы неде?

Сабақтың басындағы таңдалған ойлар, пікірлер бойынша қорытынды шығарылады. Тыңдалым және түйіндеу жүреді.

 

 

Топтық және жеке

 

 

 

Өз мүмкіндіктерін көрсетуге тырысады, ойын толық айтуға үйренеді.

 

 

Оқушыларды өз ойын жинақтап айтуға итермелеуді ұйымдастырады.

 

 

Жеке бағалау

 

 

 

 

2-4 мин

 

 

 

7

 

Бағалау

Алдыңғы айтылған дәлелдердің дұрыс, бұрысын саралап топтың жұмыстары туралы пікір, ұсыныстар айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

 

 

 

Логикалық диктант

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Формативті бағалау

Рефлекциялар жаздыру

1.Повест кейіпкерлерін атаңыз.

2.Аян мен әңгімеші баланың қандай ұқсас қасиеттерін айтар едіңіз?

3.Сіз Аянның досы болсаңыз не істер едіңіз?

4.Сіздің ойыңызша, Бапай шал мен оның кемпірі Аянға қамқорлық жасады деп есептейсіз бе?

5.Сіз ертегіні басқаша қалай бастар едіңіз?

6.Аянның балалық шағының ауыр өтуі оның болашақта мықты азамат болуына септігін тигізді ме екен, қалай ойлайсыз? 

 

Өз нәтижесіне көз жеткізеді. Ұсыныстарды сабырмен қабылдауға үйренеді.

кері байланыс жасалады.

Сабақ мақсаты орындалады.

 

 

 

 

 

Жеке

 

 

 

 

 

Құндылықтарды айқындайды.

 

Рефлекция жазады.

Жауап нәтижелерін ИТ да көрсетеді. Топтарды бағалау,

топ басшысының өз тобын бағалауы

парағын береді.

Жұмыс соңында бағалау парағын жинайды: Үйге тапсырма береді.

 

 

 

 

 

 

Топтарды, өз тобын  бағалау.

 

7мин

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

8

Үйге  тапсырма

 

Өз қалауларыңызбен ертегі құрастыру, повесті аяқтау

Кестені толтыру, Аян бейнесін толықтырып жазу

 

9

Қосымша

 Бұл сабақта өзара байланысты алты модуль қолданылды: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда АКТ пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту мен оқудағы басқару және көшбасшылық.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТОП  БАСШЫСЫНЫҢ  ӨЗ  ТОБЫН БАҒАЛАУЫ

Топ басшысының аты – жөні_________________________________________

Сыныбы:_______      Пәні:______________      Күні:____________

Сабақтың тақырыбы: С. Мұратбеков «Жусан иісі»

 

Бағалау критерийлері

Бағаланушы топ мүшелері

 

 

 

 

 

 

Топтың топтық жұмысқа қосқан үлесі

 

 

 

 

 

Сұрақ қоюдағы тапқырлығы

 

 

 

 

 

Қойылған сұрақтарға ұтымды жауап беруі

 

 

 

 

 

Хат жазудағы ой ұшқырлығы

 

 

 

 

 

Логикалық диктанттағы өз идеясы

 

 

 

 

 

Ойын ашық айта алуы  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы ұпай: 60

 

 

 

 

 

 

8-10 ұпай- өте жақсы

7-6 ұпай - жақсы

5-3 ұпай -  орташа

2-1 ұпай - төмен 

 

 

 

ТОПТАРДЫ    БАҒАЛАУ

Баға беруші топ_______________________

Сыныбы:_______      Пәні:______________      Күні:____________

Сабақтың тақырыбы: С. Мұратбеков «Жусан иісі»

 

Бағалау критерийлері

Баға алушы топ

-         топ

-         топ

-         топ

Өз бөлігін  игеруі, қорғауы

 

 

 

Ашық сұрақтар дайындауы

 

 

 

Қойылған сұраққа жауап беруі

 

 

 

Кейіпкерге хат

 

 

 

Логикалық диктант

 

 

 

Жалпы ұпай:  50

 

 

 

 

8-10 ұпай- өте жақсы

7-6 ұпай - жақсы

5-3 ұпай -  орташа

2-1 ұпай - төмен

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ әдебиеті Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" повесі (7 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер монтажа

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
