Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚазақ әдебиеті. 5-сынып. Ашық сабақ. Н. Серәлиев "Аңсау әңгімесі"

Қазақ әдебиеті. 5-сынып. Ашық сабақ. Н. Серәлиев "Аңсау әңгімесі"

Скачать материал

 

Сабақ № 3

5 «а» сынып (10-11 жасар).     Қазақ әдебиеті.       Мұғалім : Ахметкалиева Б.А

 

Сабақ өтілетін күн

18.04.2015 жыл.

 

Сабақтың тақырыбы

«Аңсау әңгімесіндегі баланың сағынышы»

 

Сабақтың мақсаты:

«Аңсау» әңгімесінің мазмұнын ашу, топта шығармашылық атмосфера қалыптастыруға дағдыландыру, адамгершілікке тәрбиелеу.

 

Сілтеме

Күнтізбелік жоспар . 5- сынып. Қазақ әдебиеті

 

Түйінді идеялар

«Қарты бардың  қазынасы бар»

 

 Сабақтың түрі

Аралас сабақ

 

Әдіс - тәсілдер

Жұптық, топтық, жекелей жұмыс формалары. «Аквариум», «Венн диограммасы»

«Эйфел мұнарасы», «Ауыспалы топ», «Сатылай кешенді талдау», «Минтальді карта», «Конверттегі сұрақ», «микрафон», «Жарық жұлдыз».

 

 

 

 

Көрнекіліктер

 

Слайд «Аңсау әңгімесіндегі бала сағынышы»,  смайликтер, ауыл көрінісінің суреті, бағалау парағы, А-3, маркер, микрафон.

 

 

 

Дереккөздер

Қазақ әдебиеті. 5- сынып. Ә. Дайыр, Қ.Айтқалиев, Г.Құрманбай

Алматы: Атамұра. – 2010 ж.

 

 

Оқыту нәтижелері

- Әңгіменің түйінді идеясын түсінеді

- Кейіпкерге мінездеме береді;

-Жаңылтпашты шапшаң жауап беруге талпынады, тілдік қорларын дамытады;

-Тілдерін шұбарландырмай таза қазақ тілінде сөйлеуге дағдыланады;

-Өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіре біледі.

-Қала баласы мен ауыл баласын салыстыра алады.

 

 

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

 

Сабақтың кезеңдері

1)    Қызығушылығын ояту (10 минут)

 

 

Оқушылармен амандасу, топтау  («Аңсау», «Арман», «Сағыныш», «Қиял»)  сөздерімен топтастыру, сабаққа аудару.

Балалар, біз бүгінгі сабағымызда біліміміздің арқасында мына Эйфель мұнарасына шығуымыз керек. Сондықтан сабаққа белсенділік танытсаңдар осы мұнараның шыңына жете аласыңдар.

Үй тапсырмасын тексеру:

Интербелсенді тақтадан серпілген сауал арқылы білімдерін тексеру.

- Қария қалаға неге келді?

Баланың анасы не себепті ұлына бөтен қарияның қасына жатуға рұқсат береді?

-Баланың түсіне не кірді?

- Әңгіме неге «Аңсау» деп аталады деп ойлайсыңдар?

2.Кейіпкерге хат

Балалар, сендердің алдарындағы тарелкада ораулы не жатуы мүмкін?

Оқушылар домбыра, қамшы, киіз үй,асық бойынша топтасады

 

 

Интербелсенді  тақтадағы сұраққа жауап береді.

-Оқушылар тақырып бойынша білгендерін ортаға салады;

-Бірінің жауабын бірі толықтырады.

 

- Қария қалаға неге келді?

Баланың анасы не себепті ұлына бөтен қарияның қасына жатуға рұқсат береді?

-Баланың түсіне не кірді?

- Әңгіме неге «Аңсау» деп аталады деп ойлайсыңдар?

 

2.Кейіпкерге хат

 

 

 

-оқушылар әр түрлі жауап беруі мүмкін.

Мұғалім тарапынан түзету,қолдау, мадақтау;

 

бағалау критерийі бойынша бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ басшысының бағалауы

 

2)Мағынаны ажырату

       (20 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқыту стильдерін назарға алу

Бағыт – бағдар беремін,

ұйымдастырамын,

Әр оқушыға қолдау көрсетуді қамтамассыз ету

Оқушылардың өсуі мен жетістіктерін қадағалау,

Әр топқа тапсырма беру

«Ауыспалы топ» арқылы

І топ: «Балаға мінездеме».

ІІ топ «Қарияға мінездеме »

ІІІ топ «Анасына мінездеме»

ІV топ «Әңгіменің идеясын табады»   тапсырманы орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қала баласы мен ауыл баласының қандай айырмашылығы бар?

 

 

-Араларында кім шапшаң, ұшқыр ойлы екен :

Интербелсенді тақтадан жаңылтпаш  айтылады

Ата мен әже, ана да,

Алма мен алмұрт тереді,

Ауырға Арман бала да,

Арбамен тасып береді.

***

Әркім өзі орындайды, жұпта тексереміз.

Әдебиет теориясынан білімдерін тексеру.

 

 

 

 

Оқушылардың алдына

Минтальді карта «Ауылдың суреті»  ұсынамын. Олар ауылдың қасиетін жазады

Тыныштандыру  сәті:  1(минут)

Балалар, барлағымыз бойымызды жазып алайық.

 

Мұғалім ұйымдастырады, балалардың сабаққа ынтасын арттыру үшін ұтымды тапсырмалар беру.

«С» оқушысы мінездеме береді

І топ: «Балаға мінездеме».

ІІ топ «Қарияға мінездеме »

ІІІ топ «Анасына мінездеме»

ІV топ «Шіркін немере де тәтті – ау дегенді  қалай түсінесіңдер?

Топта орындайды, рольге бөлінеді,топ ішінен 1-2 шығып қорғайды, басқа топтар оны бағалап өз пікірлерін білдіреді.

«А» оқушы топта белсенділік танытады, «С» оқушысына көмек көрсетеді.

 «В» - кейіпкердің іс –әрекетіне байланысты салыстырмалы мінездеме береді, ойын көркем жеткізе біледі.

«С» - мәтінмен жұмыс жасай алады, сұраққа жауап береді.Топтар  бір – бірін бағалайды.

Интербелсенді тақтада Венн диограммасын жазады

 

 

Интерактивті тақтадан  шапшаң, қатесіз  айтуға тырысады.

«В» оқушысы жаңылтпашты айтады

 

 

 

 

 

 

І топ  «Әңгімеден пейзажды табады»

ІІ топ Әңгімеден портретті табады»

ІІІ топ Әңгімедегі диологты табады

ІV топ Әңгімедегі монологты табады.

Минталдьі карта «Ауыл өмірі » яғни ауылдың пайдасы жайлы айтады.

 

Оқушылар ойларын жинақтайды.

Екі жұлдыз, бір тілек жазады

 

 

Оқушылардың өзара бағалауы

 

Оқушы тарапынан бір-бірін  ауызша бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімнің сұрақты бағыттап немесе түрткі сұрақтар арқылы жауапты нақтылауға ұмтылуы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұхбаттасатын жұп

 

 

 

 

 

 

Екі жұлдыз, бір тілек

 

 

 

 

 

 

 

Ой толғаныс

 

 

 

 

Тапсырманы түсіндіру, микрафон беру. (1минут)

-Әңгімені өзің қалай аяқтар едіңдер?

Конверттегі сұрақ:

1.Қай кез суреттелген?

2.Ауа қандай?

3.Бала қандай ойын ойнап жүр?

4.Бала қарияны кімге ұқсатты?

5. Шал бауырсақты қайда ұмыттым дейді?

6.Бала атамен қалай ойнады?

Дәптерлерін жинап алу.

«Егер мен жазушы болсам...» әңгімені қалай аяқтар едің?

Микрафон арқылы арқылы өз ойларын жеткізеді.

ынталандыру

 

 

-Балалар, сонымен қағазда ораулы жатқан не екен?

-Әрине ол біздің кейіпкеріміз аңсаған бауырсақтар мен құрт екен.

Ал сендер нені армандайсыңдар?

Ал мен сендердің аңсаған армандарың орындалғанын және биік белестерден көргім келеді.

-         Бауырсақ пен құрт.

 

 

 

 

«Арманыңа сен»  Әр оқушы өз арманын жазып, сандықшаға салады.

Оқушылар өз ойларын айтады.

 

 

 

 

Бағалау: ( 2 минут)

Әділ, сабаққа қатысқан белсенділігіне байланысты бағаланады. Сендер өздерің бүгі Эйфел мұнарасына шыға алдым деп ойлайсыңдар ма?

 

Күнделікке бағаларын қойдырады

Жиынтық бағалау

 

 

Үйге тапсырма (1 минут)

1. Әңгімені оқу, мазмұндау.

2. «Қала баласы мен ауыл баласы».

 

«Менің арманым» эссе

 

 

 

Кері байланыс (2 минут)

Бүгінгі сабақта не білдім?

Не үйрендім?

 

Оқушылар сабақтан не білді, сабақтан алған әсерлерін, Сабақтан түйгендерін жазады.

 

  Жарық жұлдыз

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ әдебиеті. 5-сынып. Ашық сабақ. Н. Серәлиев "Аңсау әңгімесі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Системный администратор

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
