Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚазақ әдебиеті: Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны. 8 сынып

Қазақ әдебиеті: Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны. 8 сынып

Скачать материал

Пәні: Әдебиет                             

Сыныбы: 8 сыныбы  

 Мұғалім: Жанабаева С                                                                                                                                                   

Тақырыбы:  Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны.

Мақсаты:Жүсіп Баласғұн өмірі мен еңбектері жайлы оқып білу, «Құтты білік»  дастынындағы кейіпкерлерге мінездеме беру арқылы талдау,салыстыру,қорытынды жасау қабілеттерін дамыту,шығармашылық қабілеттерін арттыру. 

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны   

 пайдалану, оқытудағы басқарушылық және  көшбасшылық, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, оқыту үшін 

 бағалау және оқытуды бағалау, 

Стратегиялар:  «Миға шабуыл», «Мен сізді таныстырғым келеді », «Жұптас,ойлан,бөліс» , «Кір жаю»,«Чемодан,корзина,мясорубка» кестесі.

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Кіріспе.

5 мин.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Шаттық шеңберіне тұру.

Оқушылармен амандасып,көңіл-күйлерін сұрау.    «Мен сізді таныстырғым келеді» стратегиясы арқылы бір-біріне мінездеме беруді ұсынамын.

Оқушылар қасында тұрған сыныптасының бойындағы ұнаған қасиетті атап, бір-бірлерін таныстырады.

 

 

Топ ұстанымын еске түсіру.

Оқушылар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне мінздеме береді.

Мысалы«сен салмақтысың,

әдемісің, ақылдысың...».

 

 

 

 

 

Оқушылар алтын ережедегі

топ ұстанымын еске түсіреді.

 

Өзін-өзі реттеу жұмыстарын жүргізеді.

Өте жақсы!

Тамаша!

 

 

 

 

 

 

 

 

«Алтын ереже»  жазылған плакат

ІІ.Тұсаукесер

5 мин

Үй тапсырмасын тексеру.

«Өрмекші торы» әдісі.

 

 

Топқа бөліну.

«Қаламсаптар»

 

 

Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы шеңберге тұрып, жіпті бір-біріне бере отырып сұрақ – жауап арқылы өткен  тақырыпты еске түсіреді.

 

Топқа қалай бөлініп жатқандарын табады.Өз ұсыныстарын білдіреді.

 

 

«Өте жақсы, жарайсың, жақсы, қанағаттанарлық»деген сөздер арқылы оқушы-лардың жұмыс-тарын формативті бағалау

Лента

 

Негізгі бөлім

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1.Қызығушылығын ояту.

Миға шабуыл.

Мақсаты: ой қозғау.

Интербелсенді тақтадан Power Point бағдарламасында жазылған  түрткі сұрақтар көрсетіледі:

1.Ежелгі дәуір әдебиеті қай ғасырларды қамтыған және неше кезеңге бөлінеді?

2.Ислам дәуіріндегі әдебиетке қандай ақын-ғалымдар жатады?

3.Жүсіп Баласағұн кім?

 

 

2. Оқулықпен жұмыс.

«Жұптас,ойлан,бөліс» стратегиясы.

Тапсырма:

Ж.Баласағұнның өмірі мен еңбектеріне байланысты  тақырыпшаны 4-ке бөліп таратамын.Оқушылар 1-2  деп санап жұпқа бөлінеді.Оқушылардың іс-әрекетін бақылап топта жұмыс жасағандарын қадағалаймын.

Жұмысқа қатысуын бақылау керек.

 

 

 

Тапсырма: Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастанын оқып,постер қорғату.

 «Кір жаю» әдісі.

 

 

 

 

 

Оқушылар  сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың жауаптары:

1.Ежелгі дәуір әдебиеті VI-XVғасырды қамтиды және үш кезеңге бөлінеді.

2.Ислам дәуіріндегі әдебиетке Әл-Фараби,Ахмет Йассауи, Жүсіп Баласағұн, Махмұт Қашқари,Сүлеймен Бақырғанти жатады.

3. Жүсіп Баласағұн- ақын,сөз зергері,ғалым.

 

 

«Жұптас,ойла,бөліс» стратегиясы арқылы  меңгертілді.Тапсырма:

 «А» тобы  «Ж.Баласағұнның өмірбаяны»

«Б»тобы  «Ж.Баласағұнның еңбектері»

 «В» тобы  «Құтты білік» дастанының тақырыбы.

«С» тобы «Құтты білік» дастанындағы кейіпкерлер.

Әр жұп өздеріне берілген тапсырманы оқып, бір-біріне түсінгендерін баяндайды.Одан кейін әр жұп  топта түсіндіреді.

Оқушылар «Құтты білік» жырындағы кейіпкерлерге кластер құру арқылы мінездеме береді.Топ басшысы орындаған жұмысын қорғап , жіпке іледі.

 

 

 

 

«жақсы»

Бағдаршам

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бас бармақ

 

 

 

 

«Өте жақсы. Жақсы» деген сөздер арқылы мадақтау.

 

 

Критериалды бағалау.

Бағалау өлшемдері:

1.Тақырыпты аша білуі.

2.Өмірмен байланысы.

3.Жеткізе білу.

 

 

Акт

Құм сағат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Құмсағат.

А4 парақшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Плакат,маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту кезеңі

3мин

«Қаңқалар» бейнетүсірілімін көрсету.

 

Оқушылар қозғалысқа түседі

 

 

7  мин

Тапсырма: Венн диаграммасы.  

«Құтты білік» дастаны мен «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі ұқсастықтарды табу.

Оқушылар  «Венн диаграммасы» арқылы ұқсастықтарын анықтайды.

Жақсы

Бағалау парақшалары.

3 мин

«Түртіп алу» әдісі.

Сөздікпен жұмыс

Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша  ақпарат іздестіріп, түсініксіз сөздерді тауып,талдайды.

Бас бармақ

Оқулық

 

Рефлексия.

2  мин.

 

 

Кері байланыс.

«Чемодан, мясорубка, корзина» әдісі

 Оқушылар стикерге

жазғандарын «Чемодан, мясорубка, корзина»

  кестесіне іледі.

 

Оқушылардың түсінулерін рефлексия әдісі арқылы бағалау

Плакат

 

стикерлер

1 мин

Қорытынды баға шығару

 

 

Смайликтер

 

Бағалау парақшалары

1 мин

Үйге тапсырма

   Жүсіп Баласағұнның өмірі мен шығармашылығына байланысты сұрақтар дайындап келу.

Әр оқушы 3 сұрақ, 3 жауап дайындап келеді.

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ әдебиеті: Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны. 8 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по экономической безопасности

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
