1627695
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокВсеобщая историяДругие методич. материалыҚазақ халқының діни наным-сенімі

Қазақ халқының діни наным-сенімі

библиотека
материалов

Күні

21.02.2017

Пән мұғалімі

Ерғожин Махарбек Аманжолұлы

Пәні

Қазақстан тарихынан әңгімелері

Класы

5

Сабақтың тақырыбы

Қазақ халқының діни наным-сенімі

Сабақтың мақсаты

Ұжымдық іс-әрекет дағдыларды қалыптастыра отырып, қазақ халқының наным сенімдері дінімен ерте кездегі наным сенім түрінің пайда болуы туралы білу.

  • Оқушылардың дінге деген жан - жақты көзқарастарын қалыптастыру.

  • Халқымыздың ежелден келе жатқан рухани мәдениетіне құрметпен қарауға үйрету, имандылыққа адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

  • Ұжымда жұмыс жасау дағдылары қалыптасады.

  • Бірлесе жұмыс жасай отырып, қазақ халқының ерте кездегі діни түсініктері туралы біледі.

Түйінді идея

Дін – тәрбие діңгегі

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы іс-әрекет

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе (сабақ басталмас бұрын оқушылар алдын-ала нені білетіндігін анықтау жұмыстары)

- Психологиялық тренинг «Рахмет, рахмет, рахмет»

М: бүгін балалар халықаралық рахмет айту күні сондықтанда біртіндеп кімге рахмет айтатынымызды айтайық мен бастаймын

«Ең бірінші өмір сыйлаған Аллаға рахмет,

Дүниеге әкелген ата-анама рахмет,

Артымнан ерген бауырларыма, көзімнің нұрындай балаларыма, аса сыйлайтын жолдасыма рахмет,

Бір қауым ел болған ауылдастарыма рахмет,

Отбасы болып жүрген коллективіме рахмет»-деп ары қарай балалар жалғастырып кетеді.

1.- Үй тапсырмасын шолу «Блок»

2.- мини тест

1. Көне заманнан бері нешеге жуық әр түрлі музыкалық аспаптар болды

А) 50 Б) 55 С) 40

2. Қазақтың ән өнерінің аса дамыған орны

А) Батыс Қазақстан Б) Сырдария өңірі С) Көкшетау

3. Төкпе күйдің майталман шебері

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

4. «Балбырауын» кімнің күйі?

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

5. Түркі халықтарына ортақ ұлы ойшыл, бақсылардың қамқоршысы.

А) Ықылас Б) Қорқыт С) Асан қайғы

6.Қай ғасыр қазақ өнерінің алтын ғасыры болды?

А) XX-ғасыр Б) XXI-ғасыр С)XIX-ғасыр

-Үш шапалақ











Бірін-бірі бағалау












Тес сұрақтары

Жаңа материалдың таныстырылымы (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуі үшін қолданылатын жұмыс түрлері)

  • Ой шақыру

  1. «Дін дегеніміз не?», «Дін – тәрбие діңгегі»

(оқушылар өз ойларын ортаға салып, пікірлеседі, сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын қояды)

  1. «Бортты журнал»

Болжам

Жаңа ақпарат





-Жаңа сабақтың таныстырылымы слайдтар арқылы түсіндіру

1-слайд: ежелгі дүниенің діни түсініктері

2-слайд: қазақ халқының алғашқы сенімдері

-«үш шапалақ»








-«бағдаршам»






Үлестірме қағаздар



Интерактивті тақта, слайдтар

Жаңа материалды қолдану (сабақта қолданылатын нақты мысалдар, проблемалар, жобалар және т.б. )

  1. Сергіту сәті «көңілді күн»

  2. «Тарихи диктант»

Адам баласының Жаратушы туралы ойлары ------------ байланысты қалыптасты. Археолгиялық қазба деректер арқылы ----------------------анықтай аламыз. Тас дәуірінде адамдар------------------------------деп атаған. Түркілердің Көктен кейінгі --------------------деп сенген. Б.з-дың VI ғ бастап Қазақстан жерінде-----------------------ене бастайды. ---------------------3500 жылдай бұрын Орталық Азия даласында пайда болды. Әлемдегі ең көне кітаптардың бірі----------------------қасиетті кітабы.

-«үш шапалақ»


формативті

Бейнеролик


Үлестірме қағаздар

Қорытынды (оқушылардың оқып-үйрену нәтижесін анықтау үшін бағалау тәсілдерін (кері байланыс) қолдану)

-Рефлексия

1) «Бортты журнал»

Болжам

Жаңа ақпарат














Үлестірме қағаздар






Не сәтті өтті?


Не сәтсіз өтті?


Нені өзгерткіңіз келеді? Нені дамыта аласыз























АТЖ-----------------------------------------------

мини тест

1. Көне заманнан бері нешеге жуық әр түрлі музыкалық аспаптар болды

А) 50 Б) 55 С) 40

2. Қазақтың ән өнерінің аса дамыған орны

А) Батыс Қазақстан Б) Сырдария өңірі С) Көкшетау

3. Төкпе күйдің майталман шебері

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

4. «Балбырауын» кімнің күйі?

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

5. Түркі халықтарына ортақ ұлы ойшыл, бақсылардың қамқоршысы.

А) Ықылас Б) Қорқыт С) Асан қайғы

6.Қай ғасыр қазақ өнерінің алтын ғасыры болды?

А) XX-ғасыр Б) XXI-ғасыр С)XIX-ғасыр



АТЖ-----------------------------------------------

мини тест

1. Көне заманнан бері нешеге жуық әр түрлі музыкалық аспаптар болды

А) 50 Б) 55 С) 40

2. Қазақтың ән өнерінің аса дамыған орны

А) Батыс Қазақстан Б) Сырдария өңірі С) Көкшетау

3. Төкпе күйдің майталман шебері

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

4. «Балбырауын» кімнің күйі?

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

5. Түркі халықтарына ортақ ұлы ойшыл, бақсылардың қамқоршысы.

А) Ықылас Б) Қорқыт С) Асан қайғы

6.Қай ғасыр қазақ өнерінің алтын ғасыры болды?

А) XX-ғасыр Б) XXI-ғасыр С)XIX-ғасыр



АТЖ-----------------------------------------------

мини тест

1. Көне заманнан бері нешеге жуық әр түрлі музыкалық аспаптар болды

А) 50 Б) 55 С) 40

2. Қазақтың ән өнерінің аса дамыған орны

А) Батыс Қазақстан Б) Сырдария өңірі С) Көкшетау

3. Төкпе күйдің майталман шебері

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

4. «Балбырауын» кімнің күйі?

А) Құрманғазы Б) Тәттімбет С) Ықылас

5. Түркі халықтарына ортақ ұлы ойшыл, бақсылардың қамқоршысы.

А) Ықылас Б) Қорқыт С) Асан қайғы

6.Қай ғасыр қазақ өнерінің алтын ғасыры болды?

А) XX-ғасыр Б) XXI-ғасыр С)XIX-ғасыр


АТЖ--------------------------------------------------


«Тарихи диктант»


Адам баласының Жаратушы туралы ойлары ------------------------------------------------------


----------------------------- байланысты қалыптасты. Археолгиялық қазба деректер арқылы


-----------------------------------------------------------------------------------------------------анықтай


аламыз. Тас дәуірінде адамдар-------------------------------------------------------------------------


-------------------------деп атаған. Түркілердің Көктен кейінгі ------------------------------------


-------------------------------------------------------------------------------------------------деп сенген.


Б.з-дың VI ғ бастап Қазақстан жерінде--------------------------------------------------------------


---------------------------------------------------------------------------------------------ене бастайды.


-------------------------------------------------------------------------------------3500 жылдай бұрын


Орталық Азия даласында пайда болды. Әлемдегі ең көне кітаптардың бірі----------------


-------------------------------------------------------------------------------------------қасиетті кітабы.























АТЖ---------------------------------------------------

«Бортты журнал»

















АТЖ---------------------------------------------------

«Бортты журнал»

















АТЖ---------------------------------------------------

«Бортты журнал»















Курс профессиональной переподготовки
Учитель истории и обществознания
Labirint.ru - ваш проводник по лабиринту книг