Сабақтың тақырыбы: Хабарлы сөйлем
Сабақтың мақсаты :1.Оқушыларға сөйлем,оның хабарлы сөйлем екендігі туралы толық түсінік беру;мәтін құра білуге ,мәтінді ажы- ратуға ,сөйлемдердің түрлерін айыра білуге үйрету;топпен шығармашылық жұмыс істеуге үйрету.
2.Ауызша және жазбаша тілдерін дамыту,сөздік қорын,байланыстырып сөйлеу,шығармашылық ,есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Оқушыларды жеке тұлға екенін түсіне білуге,ұқыптылыққа,мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:Суреттер,шығармашылық тапсырмалар,интербелсенді тақта,слайд.
Сабақтың әдісі :түсіндіру,сұрақ-жауап,көрнекілік,ізденушілік; АҚТ.
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Сабақтың барысы :
1.Ұйымдастыру бөлімі.
- Психологиялық дайындық /1-слайд/
-Қуанамын мен де, Өзін көрсетеді.
Қуанасың сен де, Жанындағы досын көрсетеді
Қуанайық достарым, Бір-бірінің қолдарынан ұстайды.
Арайлап атқан күнге ! Қолдарын жоғары көтереді.
Тілек айту.
-Мен өзіме және өзгелерге ашық аспан тілеймін.
-Мен өзіме және өзгелерге нұрлы күн тілеймін. Бүгінгі сабақта топпен жұмыс істейміз. Ол үшін кесілген қағаздағы 1,2,3,4,5 –деп жазылған цифрларды аламыз да сол сандарға байланысты бес топқа бөлінеміз.
Сабақ барысында бес топ жұмыс жасайды.Бағалау парақшаларына өздеріңді бағалап отырасыңдар.
Ортақ тапсырма
ІІ.Қызығушылығын ояту. Сөзжұмбақты шешу.
1.Сәлем алып алыстан,
Туысыңнан,таныстан,
Келетұғын .... /хат/
2.Мәтінге не қоюға болады?Тақырып.
3. Мәтіннің әрбір бөлімі қалай аталады? Абзац
4.Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріппен жазылады? Бас
5.Ер жігітке ең басты не қажет? Ар
6.Ешкінің төлі. Лақ.
7. Шара,тәрелке,табақ бұлар не дейміз? Ыдыс.
-Тігінен қандай сөз шықты?
1. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.Ережемен таныстыру./2-слайд/
/3-слайд/ Балалар, мен бүлдіршіндер ханшайымымын.Мені мыстан кемпір ұрлап кетті. Маған көмек керек. Мен әр сөйлемде не жайында ,кім жайында айтып тұрмын?Әр сөйлем белгілі бір ойды білдіріп тұр.Енднше бірдеңенің жайын хабарлау мақсатымен айтылған сөйлемді хабарлы сөйлем дейді. Ханшайым бізге нені хабарлап тұр?
-Біз оған көмектесеміз бе?
-Ол үшін біз бірнеше көпірлерден өтуіміз керек.
Әр көпірдіен өту үшін түрлі тапсырмаларды орындауымыз керек.
1.Бірінші көпірдің тапсырмалары бәріңе ортақ./4-5-слайд/
- «Сөйлем» туралы не білеміз?
-Сөйлем дегеніміз не?
-Сөйлем неден құрылады?
-Сөйлем қалай басталады?
-Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады?
-Сөйлемнің соңына нүкте қойылса ол қандай сөйлем екен?
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу.Х,х әрпі. Сөздік диктант.
Хасен,Хадиша,Асхат,хат,хабар.
2. Екінші көпірдің тапсырмаларын әр топ орындайды./6-слайд/
Мағынаны ашу.
1-топ. 169-жаттығу.Оқу ,түсінігін айту./7-10 слайд/
2-топ. Итбалық сөзінен тағы басқа сөздер құрастыру./11-слайд/
3-топ.Итбалық (немен?) қоректенеді.Итбалықтың күшіктері /12-слайд/ (қандай?).Күшіктерін (қалай?) деп атайды. Сұраулы сөйлемдерді хабарлы сөйлемдерге айналдырып жаз.
4-топ. Итбалық сөзіне 5 жол өлең құрастыр./13-слайд/
/14-слайд/ .5-топ. Алақай,далада қар жауып тұр!Қардың қалың жаууын-ай! Бүгін ауа райы қандай жақсы! Лепті сөйлемдерді хабарлы сөйлемдерге аударып жаз.
Сергіту сәті /15 –слайд/
Актны пайдалану
3. Үшінші көпірдің тапсырмалары./16-слайд/
/17-слайд/ 1-топ. Айша, мектеп,балапан,қыс сөздерін қатыстырып сөйлемдер құрап жаз.
2-топ. 170 –жаттығу.Мәтінге ат қой.Тиісті жерге нүкте қойып,алғашқы екі сөйлемді көшіріп жаз.Бұлбұл-кішкентай құсолтаңертеңағашқа қонып алып сайрайды бұлбұлдың үні құлаққа өте жағымды.
3-топ. Сөйлемдерді тауып,көшіріп жаз.
1. Алма, алмұрт, өрік.
2.Асқар кітап оқып отыр.
3. Тырналар ұшып барады.
4.Құмырсқа, дән, алды, тауып.
4-топ. Сөйлемді толықтырып жаз.
1.Күн ......шықты.
2.Мектепке .......келеміз.
3.Қоян өте........ аң.
5-топ. Ребусты шеш.
4. Сабақты қорытындылау.
Балалар біз барлық көпірден аман сау өтіп ханшайымды құтқардық Сендерге ханшайым рахметін айтып жатыр. Суретін көрсету.
Рефлексия
Сабақ ұнаса саусақты жоғары көтереміз,сабақта түсінбеген болсаңдар саусақты төмен қарай түсіреміз.
Бағалау. Үй тапсырмасы. 3 хабарлы сөйлем жазып келу.
2-топ. Балықшы сөзінен тағы басқа сөздер құрастыру.
---------------------------------------------------------------
3-топ.Сұраулы сөйлемдерді хабарлы сөйлемдерге айналдырып жаз.
Ит (немен?) қоректенеді.Иттің баласын қалай атайды? Күшіктерін (қандай?).
5-топ. Лепті сөйлемдерді хабарлы сөйлемдерге аударып жаз.
Алақай,далада жаңбыр жауып тұр!Жаңбырдың қатты жаууын-ай! Бүгін ауа райы өте жақсы!
4- топ. Балық сөзіне 5 жол өлең
Кім?не?
Не істеді?
Қандай?
Сөйлем
Синоним
1-топ. Сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрап жаз.
Айнұр, жарық,бала,күз.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-топ. Мәтінге ат қой.Тиісті жерге нүкте қойып,алғашқы екі сөйлемді көшіріп жаз.
Торғай -кішкентай құс ол таңертең ағашқа қонып отырады торғайларға қамқор болу керек.
3-топ. Сөйлемдерді тауып,көшіріп жаз.
1. Анар, жүзім, шие.
2.Дана газет оқып отыр.
3. Көгершіндер ұшып барады.
4.Жылан, жүреді, алды, тауып.
4-топ. Сөйлемді толықтырып жаз.
1.Бала ..................шықты.
2.Бәріміз ...........................келеміз.
3.Қасқыр өте.....................аң.
2-топ. Итбалық сөзінен тағы басқа сөздер құрастыру.
---------------------------------------------------------------
3-топ.169 –жаттығуды оқы./жауаптарын тауып ал/ Сұраулы сөйлемдерді хабарлы сөйлемдерге айналдырып жаз.
Итбалық (немен?) қоректенеді.Итбалықтың күшіктері (қандай?).Күшіктерін (қалай?) деп атайды.
5-топ. Лепті сөйлемдерді хабарлы сөйлемдерге аударып жаз.
Алақай,далада қар жауып тұр!Қардың қалың жаууын-ай! Бүгін ауа райы қандай жақсы!
4- топ. Итбалық сөзіне 5 жол өлең
Кім?не?
Не істеді?
Қандай?
Сөйлем
Синоним
1-топ. Сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрап жаз.
Айша, мектеп,балапан,қыс.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-топ. 170 –жаттығу.Мәтінге ат қой.Тиісті жерге нүкте қойып,алғашқы екі сөйлемді көшіріп жаз.
Бұлбұл-кішкентай құсолтаңертеңағашқа қонып алып сайрайды бұлбұлдың үні құлаққа өте жағымды.
3-топ. Сөйлемдерді тауып,көшіріп жаз.
1. Алма, алмұрт, өрік.
2.Асқар кітап оқып отыр.
3. Тырналар ұшып барады.
4.Құмырсқа, дән, алды, тауып.
4-топ. Сөйлемді толықтырып жаз.
1.Күн ..................шықты.
2.Мектепке ...........................келеміз.
3.Қоян өте........ ................аң.
Оқу білім бұлағы,
Білім өмір шырағы.
Оқусыз білім жоқ,
Білімсіз күнің жоқ.
Аққуды атуға болмайды,
Досыңды сатуға болмайды.
Досы көпті жау алмайды,
Ақылы көпті дау алмайды.
Туған жердей жер болмас,
Туған елдей ел болмас.