1821770
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚазақ тілі пәні , 5-сынып, тақырыбы "Жол белгілерін білеміз бе?"

Қазақ тілі пәні , 5-сынып, тақырыбы "Жол белгілерін білеміз бе?"

Проверен экспертом
библиотека
материалов

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім: Көлік және жол белгілері

Мектеп: «Үлгілі ауылындағы орта мектеп Ақдала бастауыш мектебімен» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мағазбекқызы Гүларай

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жол белгілерін білеміз бе?

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу

мақсаттары

5.Т/А5 Тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру

5.ӘТН4.3. Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу.

Сабақтың мақсаты:

Тыңдалған мәтін мазмұнын түсінеді, көркем әдебиет стилімен айта алады.

Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, өз ойларын білдіреді. Көтерілген мәселені түсініп, шешу жолдарын ұсынады.

Мәтінде көтерілген өзекті мәселені толық түсінеді, сындарлы пікір айтады, өз көзқарасын жеткізуде нақты дәлелдер келтіреді. Мәтіндегі сын есімдерді мағыналық түрлеріне қарай табады.

Бағалау критерийлері:

Ойлау деңгейлері: түсіну, қолдану, талдау.

  • мәтін мазмұны негізінде қойылған сұрақтарға жауап береді, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді;

  • өзіндік пікір қалыптастырып, өмірмен байланыстыра талдайды;

  • өзекті мәселелер бойынша өз ойын дәлелдермен білдіреді.Сұрақтар қою арқылы сын есімдерді табады.

Тілдік мақсаттар

Мына сөздердің мағынасын түсіндіру және сөйлеу барысында дұрыс қолдануға жаттықтыру:көлік кептелісі, карбалас сәт,жол белгілері, жол көлік оқиғасы,жол көлік апаты, ескерту,басымдылық белгілер,ақпараттық-көрсеткіш

Құндылықтарды дарыту

Жол ережесі мен жол белгілері туралы оқушылардың ойларын ашық түрде жеткізуін және айналасындағы адамдарды құрметтеуін қалыптастырады.

Пәнаралық байланыс

Өзін – өзі тану, бейнелеу өнері

Осыған дейін меңгерілген білім

Жолда жүру ережелері, жол белгілері, сөз таптары 2-сынып, сын есім 3-сынып

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


















1 минут



1.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Бүгінгі көңіл-күйлерің қандай? 1 рет қол шапалақтаймыз!

Бір-бірімізді тыңдап , белсенділік танытамыз ба? 2 рет шапалақтаймыз!

Бүгінгі сабақты қызықты өткізуге дайынбыз ба? 3 рет

Үй тапсырмасы.

6-тапсырма.Берілген өлең жолдарынан зат есімдерді табу.

(Интербелсенді тақтадан өлең жолдары көрсетіледі, екі-үш оқушы шығып, астын сызады.Морфологиялық талдау жасайды.)

2.«Ой түрткі» . «Жол белгілері» жайлы мультфильм көрсету.

  • Мультфильм не жайлы?

  • Жол белгілері жайлы не білесіңдер?

  • Жол белгілері не үшін қажет?

  • Күнделікті өмірде жол белгілерін қолданбай-ақ қойсақ болады ма?

(Оқушылар мультфильмді тамашалай отырып, жол белгілері туралы өз білгендерін ортаға салады. Мультфильмде баян етілген оқиғамен байланыстыруға, ұштастыруға тырысады.)

3.Топқа бөлу.

Оқушыларға жол белгілері бейнеленген таратпа қағаздарды таратып беру.Топқа бөліну тәсілін өздері анықтауға мүмкіндік беру.Оқушылар жол белгілері бойынша 3 топқа топтасады.

1-топ: Ескерту белгілері

2-топ: Тыйым салу белгілері

3-топ: Ақпараттық-көрсеткіш белгілері










АКТ

Сабақтың ортасы

3 минут











4 минут










3 минут






















2 минут



2 минут



4 минут

























5 минут


























7 минут

4. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.

Айтылым. 1-тапсырма. Жеке жұмыс.Суреттегі жол белгілерінің ішінен өзің қай жол белгілерді білесің? Олардың мағынасын түсіндіріп көр.

hello_html_5eae44f7.jpg


2-тапсырма.Жұптық жұмыс.

«Жол белгілерін білудің қандай маңызы бар?» деген сұраққа шағын мәтін құрап жазыңдар.

«Ортадағы қалам» тәсілімен 2-3 жұпқа мәтіндерін оқыту.

Дескриптор:

  1. Жол белгілерінің маңызын біледі.

  2. Сөйлемдерді байланыстырып, ойын көркем тілмен жеткізе алады.

ҚБ.«Парталас көршіңе 1 пікір таңдаңыз»

Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!

3-тапсырма. «Сәйкестендір» тәсілі.

Суреттегі жол белгілерінің қалай аталтынын анықта. Оларды төмендегі кестеге бөліп орналастыр.

hello_html_m4243323a.pnghello_html_17e7c515.pnghello_html_m6e5dfd14.pnghello_html_77ac8a8c.png

hello_html_90d082e.pnghello_html_m625b2ff2.jpg

Тыйым салу белгісі

Ескерту белгісі




/Интербелсенді тақтамен жұмыс/

Дескриптор:

1.Жол белгілерін ажырата алады.

2. Белгілерді тиісті бағандарға жіктей алады.

Қалыптастырушы бағалау. Басбармақ .


Сергіту сәті.

Флипчарттан сурет көрсетіліп. Әрбір суретке сәйкес келетін жол белгісін сәйкестендіруді тапсыру.


Тыңдалым.4-тапсырма. Өлеңді үнтаспадан мұқият тыңда.


5-тапсырма. Айтылым.

Тыңдалған өлең бойынша мына сұрақтарға жауап бер.

  1. Өлеңде не туралы айтылады?

  2. Өлеңге қандай тақырып қояр едің? Неге?

  3. Автор қай шумақта қандай жол белгілеріне ерекше

  4. тоқталып тұр?

  5. Өлеңде қандай сын есім сөздер қолданылды? Туынды сөздердің қандай түрлері кездесті?

Саралау тапсырмасы. Қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға мәтінде кездескен сын есімдер тізімін беремін. Олар: қатаң, мықты,жабайы т.б.

Дескриптор

  1. Мәтін мазмұнын түсініп, сұрақтарға жауаптар бере алады.

  2. Сұрақтарға көркем әдеби стильдік тұрғыда жауап бере алады.

  3. Сын есімді табады, туынды сөздердің қалай жасалғанын түсіндіре алады.

Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау. Жасыл – өте жақсы жауап берді.

Сары – жақсы жауап берді.

Қызыл – орташа, толық қанағаттанбаймын.



Тілдік бағдар.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

hello_html_m49296837.jpg





Сын есімнің сұрақтары....



Оқылым.7-тапсырма. ТЖ. «Бөлшекте, жинақта!».

Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топтағы оқушылар №1,№2,№3 деп белгіленеді. 1-кезекте әр топтағы балалар өздеріне берілген мәтінді оқиды.2-кезеңде нөмір бойынша бірігеді.3-кезеңде қайтадан өз орындарына отырып,мәтін мазмұнын қалаған тәсілмен(тірек сөздер кестесі, кластер,диаграмма, сурет, карта т.б ) ойларын жинақтайды, мәтіндерінен сын есімдерді табады. Соңында «Әткеншек» әдісімен қорғайды.

Дескриптор

  1. Мәтін бойынша өз пікірін айта алады.

  2. Айтқан пікірін дәлелдеп, өмірмен байланыстыра біледі.

  3. Мәтін бойынша қорытынды жазып, сын есімдерді таба алады.

Қалыптастырушы бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек»


























АКТ












hello_html_737e7a11.png































hello_html_323521fd.jpg







Сабақтың соңы

3 минут


Рефлексия

«3 Қ» әдісі арқылы қорытындылау.


Қызық

Құнды

Қиын












hello_html_ma3a7797.jpg

Үйге тапсырма 1минут


12-тапсырма.Жолға, жол ережелеріне байланысты құрамында сын есімдер бар мақал – мәтел, жұмбақтар жазып келу.


Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)




Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?






Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Педагог-библиотекарь
Курс профессиональной переподготовки
Библиотекарь