Сабақ
тақырыбы:
|
Біз
мектепте Жаңа жыл тойлаймыз
|
Мақсаты:
|
Сөйлесу
әрекетіне жетелейтін қарапайым
сөйлем
үлгілерін қолдану негізінде Жаңа жыл туралы толық ақпарат бере білуге
машықтандыру.
|
Міндеттері:
|
Тақырып
аясында синонимдерді меңгерту, септіктерді қайталау.
Оқушылардың
Жаңа жыл мейрамы жайлы ой-өрістерін кеңейту.
Қысқа
мәтіндер мен өлеңдер арқылы бірлікке, ұйымшылдыққа
тәрбиелеу.
|
Сілтеме:
|
Оқу
бағдарламасы, «Қазақ
тілі» оқулығы
|
Жетістік
критерийлері (күтілетін нәтижелер)
|
Оқушының
төменгі жетістігі (ОТЖ): Жаңа жыл туралы ақпарат береді,
достарымен
сөйлеседі.
Оқушының
орташа жетістігі (ООЖ): тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді
Тілдесім
барысында тиімді қолдана алады.
Оқушының
жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып аясында өзінің достарын,
ұстазын
Жаңа жылмен қалай құттықтайтынын, мейрамды қалай
өткізетінін
сипаттап айтып береді.
|
Негізгі
түсініктер:
|
Арасында,
көрермендер, әзіл, қылықтар, күлкі, ұсынды.
|
Сабақта
қолданылатын материалдар:
|
Интерактивті тақта,
слайдтар, А4 парағы, маркерлер, плакат, түрлі түсті
қарындаштар
мен фломастерлер, парақшалар, желім қағаздар.
|
Оқыту
әдістері:
|
Әңгімелеу,
сипаттау, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Көңіл күйді анықтау»
тренингі,«Ой
шақыру» әдісі,
ассоциаграмма, «Жылдам
жина» ойыны,
синквейн, «Жеке әңгіме»
техникасы, сергіту жаттығуы.
|
Дереккөздері:
|
Әдістемелік
құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.
|
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Оқушыларға
психологиялық
ахуал туғызу
|
Мұғалім
ұйымдастыру кезеңінде «Шаттық Шеңбері»
тренингін өткізеді.
|
Оқушылар
«Шаттық
шеңбері»
тренингінің
негізінде
сәлемдеседі,
бір-біріне жақсы
тілектер
айтып, сәттілік тілейді.
|
Фонетикалық
жаттығу
|
1.
«Жаңа
жыл» өлең ұсынады.
2.
Тапсырманы
түсіндіреді.
|
1.Өлеңді
мәнерлеп оқиды, өз сөздерімен түсіндіреді.
2.
Өздері білетін тақырыпқа байланысты өлеңдерді жатқа айтады.
|
Тіл
дамытуға арналған сұрақтар
|
«Кім
жылдам» ойыны
Берілген
сұрақтарға толық жауап беріңдер.
1.
Жаңа жылдың нышаны не?
2.
Шыршаны немен безендіреміз?
3.
Аяз атаның немересі кім?
4.
Жаңа жыл қандай мереке?
|
Сұрақтарға
толық жауап береді.
|
Өткен
сабақты тексеру
|
Өткен
сабақтың тапсырмасын тексереді.
Кемшіліктерді
анықтайды, түзетеді, бағалайды.
1.Сөздерді
тексеру: безендіреді, түрлі түсті, тілектер, ұйымдастырамыз, ілдік, қолмен
жасалған, төменгі жағы.
Критериалды бағалау:
«5»
- 8 сөз
«4»
- 6-7 сөз
«3»
- 5 сөз
«2»
- 0- 4 сөз
2.Балалар,сендер
Жаңа жыл мейрамын ұнатасыңдар
ма?
Отбасыларында Жаңа жылды қалай атап өтесіңдер? Айтып беріңдерші.
«Жаңа жылды отбасыммен қарсы аламыз» тақырыбына байланысты интербелсенді
тақтада суреттер беріледі.
|
1.Сөздерді
жазады, мұғалім ұсынған критериилер бойынша өздерін тексеріп бағалайды.
2.Тапсырманы
айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
« Жаңа
жылды отбасыммен қарсы аламыз» интербелсенді тақтада берілген суреттерді
жинай арқылы әңгімелейді, Жаңа жылды сипаттайды.
Оқушылар
бірін-бірі «Бағдаршам» әдісі арқылы формативті бағалайды.
|
І.
Қызығушылықты ояту
|
1.Оқушылардың
жаңа сабаққа деген
қызығушылығын
арттыру мақсатында «Ой шақыру» әдісін пайдаланып, интерактивті тақтадан «Жаңа
жыл» бейнеленген слайдтарды көрсетеді.
шақыру
сұрақтарын қояды. —
2.Суреттер
ұсынады, сабақтың тақырыбы, мақсатын сұрайды.
|
Берілген
суреттер арқылы сабақтың мақсаты мен тақырыбын табады.
|
Жаңа
тақырыпты игеруге арналған тапсырмалар
|
Білу, тан 1.Мәтінді
оқып, таныс емес сөздерді түртіп алыңдар, сөздікке көшіріңдер,
аударыңдар. 2.Мәтіндегі негізгі ойды көрсетіңдер.
|
Тыңдайды,
қабылдайды, еске сақтайды, ойлайды.
|
|
1.
Мәтіналды жұмыс.
А)
Жазылым. Айтылым. Дұрыс жазуға, жаңа ақпаратты
қабылдауға машықтандыру үшін
Сөздікпен
жұмыс. А)
«Сыр сандық» ойыны. Мұғалім сандықтан шыққан тақырыпқа қатысты жаңа сөздер
береді. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.
|
Оқушылар
сөздікпен жұмыстейді, аударады.Тыңдалым. Оқылым.
Жаңа
сөздерді тыңдайды,
қайталайды.
Айтылым.
Дұрыс
айтылуымен
ауызша
жаттығу жүргізеді.
|
ІІ.
Мағынаны тану
Жаңа
тақырып
|
Тілдесім.
Айтылым.
Топтық
жұмыс. Әр топ берілген мәтінді оқып аударады, плакатқа түсіреді.
|
Әр
топ өз жұмыстарын қорғайды.
|
|
|
|
Сергіту
сәті
|
3. Сергіту сәті. Сергіту
жаттығуын жасатады.
|
Жаттығу
жасайды.
|
Жаңа
тақырыпты бекіту
|
Сөздер
беріледі, сол сөздерден сөйлем құрастыру.
|
Интербелсенді
тақтада сөздерден сөйлем құрастырады.
|
|
4.
Грамматика.
Синоним,
септіктерді
меңгертеді.
|
Мәтіннің
ішінен синонимдерді табады, ережені еске түсіреді.
|
|
LeningEPS
бағдарламасындағы «Пазл» ойыны арқылы cептіктерді қайталау.
|
Септіктерді
қайталайды.
|
|
5.
Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды қойып, жазыңдар.
Біздің мектеп ... Жаңа жылдық кеш өтті. Клоун болып киінген оқушылар
көрермендер... әзіл..., тапқырлығы... күлкі... батырды.
6.
Синоним дегеніміз не? Сөздерге синонимдер табу: дайындалу- әзірлену, арасында
– аралығында.
|
5.
Өз беттерінше тапсырманы орындайды.
6.
Сөздік арқылы синоним сөздерді табады.
|
|
Жұптық
жұмыс. Мәтін бойынша диалог құрастырады.
|
Жазылым.
Айтылым.
Сұрақтарға
жауап береді.
Тілдесім.
Айтылым. Диалог
құрады,
сұрақтарға жауап
береді.
|
|
Түсіну
Ә)
Жазылым. Айтылым. Оқулықтағы
4,5-тапсырманы
орындатады.
Б)
Жазылым. Оқылым. Оқулықтағы
6-тапсырманы
орындатады.
В)
Тілдесім. Айтылым. Оқулықтағы
7-тапсырманы
орындатады.
Г) Жазылым. Оқулықтағы 8 тапсырма
орындау.
|
Түсіндіреді,
айтады, көрсетеді, жазады.
Жазылым.
Айтылым. Көп
нүктенің
орнына қажетті
сөздерді
қояды, сұрақтарға
жауап
береді, қате жазылған
сөйлемді
табады, себебін
айтады.
Жазылым. Оқылым.
Көп
нүктенің орнына қажетті
сөзді
жазып, ой екпінін қояды.
|
ІІІ.
Ойтолғаныс
|
Қолдану
Жағдаят: Жаңа
жыл мерекесі аянында сіздерге қонақ келетін болды. Қонақты қарсы алуға қалай
дайындаласыңдар? Сол туралы айтып беріңдер.
|
Бұрынғы
білім негізінде соны пайдалана отырып жаңа проблема шешеді.
|
|
«Дұрыс, Бұрыс» ойыны. Бейнетаспа
тындалады. Оқушылар қаншалықты түсінгенін тексеру сұрақтар
беріледі. 1. Бала Жаңа жылды отбасымен
тойлайды. 2. Ол
ата-анасына сыйлық дайындаған жоқ. 3. Бала шыршаны өзі безендңрді.
|
Дұрыс –
жасыл түс, Бұрыс – қызыл түс арқылы жауап береді.
|
V.
Бағалау
|
Формативті
бағалау. Мұғалім
оқушылардың
бағалауы бойынша өз ойын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды.
|
«Жеке
әңгіме»
техникасы
бойынша
бағаланады
|
VI. Үйге
тапсырма
|
3. Жаңа сөздерді жаттау.
4. «Біз мектепте
Жаңа жыл тойлаймыз»
эссе жазу, әңгімелеу.
|
Күнделіктеріне үй жұмысын
жазады.
|
VII.
Рефлексия
|
Стикерлер
таратады.
|
Оқушылар
сабақта не білемін, не білдім, не білгім келеді сұрақтарға жазып
тақтаға
іледі.
|