8-сынып Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Пысықтауыш
Мақсаты: Сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі пысықтауыш туралы толық білу,өзіндік ерекшеліктерін сөйлемдегі қызметін түсіну.
Қолданылатын әдіс: сұрақ-жауап,түсіндіру,талдау,ой қозғау.
Қолданылатын модульдер:Диалогтық оқыту,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,АКТ-ны қолдану,оқыту үшін бағалау оқуды бағалау.
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,оқулық,бағалау парағы,нақылсөздер,стикер,плакат,маркер
Күтілетін нәтиже: Пысықтауыш туралы толық білімдерін шыңдайды,сыни тұрғыдан ойлай алады,өз ойларын жеткізе алады,бір-бірін пікірін тыңдай алады.
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық жасалады.Түрлі түсті қағаздар арқылы төрт топқа бөлінеді.Әрбір топ өздерінің топбасшысын,хатшы,таймкипер сайлайды.
I.Кіріспе бөлім. Үй жұмысын тексеру.Білу (Блум таксономиясы)
А)1-2 топтан оқушылар тақтаға шығып,сөйлемдерін талдайды.
3-4 топ. «Ыстық орындық» әдісі бойынша сұрақ-жауап арқылы үй жұмысын тексеру.Әр топтан бір –бір оқушыдан шығып,берілген сұрақтарға жауап береді.
ә)Диалогтық оқыту (сұрақ-жауап) Әрбір топ бір-біріне сұрақ қояды.
II.Тұсаукесер бөлім. Түсіну. Жаңа тақырып
А)Араб сауаттылығы. П..С..ҚТ..У..Ш түсіп қалған дауысты дыбыстарды орнына қойып,тақырыпты ашу.Мақсат қою.
ә)Дөңгелек үстел әдісі. Әр топқа а-4 қағазына жазылған сөйлемдер таратылады.Мысал беріледі. Сөйлемдерді талдап,пысықтауышты тауып,қандай сұраққа жауап беріп,қандай мағынада жұмсалып тұрғанын айту.Ережесін шығару.
б) Әр топқа тапсырма беремін.(постер құрастыру)
1-топ.Пысықтауыш қандай сөз таптарынан жасалады.
2-топ.Пысықтауыштың негізгі белгілері:байланысу түрі.
3-топ.Құрылысына қарай бөлінуі.
4-топ.Мағынасына қарай бөлінуі.(әр топтан бір оқушыдан басқа топқа барып түсіндіру,бірін-бірі оқыту)
III.Негізгі бөлім.Қолдану. Талдау.
А)1-2 топ.Семантикалық кестені толтыру.(жұппен жұмыс,одан соң топпен жұмыс)
Ә)3-4 топ.Даналық сөздер.(сыни тұрғыдан ойлау)Мағынасын ашу пысықтауышты тауып,түрін анықтау.М:Тумай жатып,толдым деме,толмай жатып,болдым деме.
Б)Қазақ тілдік домино. (интерактивті тақтада) Шашыраңқы пысықтауыштың түрлерін рет –ретімен орындарына қою.
IV.Қорытынды бөлім. Жинақтау.Бағалау.
А)Сызықтық диктант. Интерактивті тақтада берілген сұрақтардың «иә» жауабы кезінде графикті жоғары көтереді, «жоқ» жауабы кезінде түзу сызық ретімен белгілейді. 0-1-2-3-4-5-6-7
1.Пысықтауыш тұрлаулы мүшеге жата ма?
2.Пысықтауыш еліктеу сөзден жасала ма?
3.Байланысу түрі қабысу бола ма?
4.Қиқаң-қиқаң дара пысықтауыш па?
5.Қашан? деген сұрақ мекен пысықтауыштікі ме?
6.Ағамда деген сөз тура толықтауыш па?
7.Барыс,жатыс,шығыс,көмектес септіктердегі сөз жанама толықтауыш бола ма?
Бағалау:Әр топбасшысы топ мүшелерін бағалайды,жиынтық бағаны қоямын.
Үйге тапсырма:72-жаттығу.
Рефлексия.Кері байланыс. Стикер.