Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Қазақ тілі " Сын есім" ашық сабақ
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Қазақ тілі " Сын есім" ашық сабақ

библиотека
материалов

4-сынып

Қазақ тілі

01.03.2016ж

Сабақтың тақырыбы

Сын есім

Сілтеме

Қазақ тілі оқулығы, «Атамұра баспасы-2010ж» ,интернет

Мақсаты

Оқушыларға сын есім туралы түсініктерін кеңейту, сөйлем ішінде қай сөзбен байланысты болып келетіні туралы білімдерін тиянақтауға мүмкіндік туғызу;

оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту; ұйымшылдықа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі

Оқушылардың сөйлеу дағдыларын жетілдіреді

Сыни тұрғыдан ойлай білуге дағдыланады

Әдіс тәсілдері

Жеке-дара, жұптық, топтық, ұжымдық

Көрнекілігі

мазмұнды суреттер,сөз таптары,слайд,т.б

Сабақтың кезеңдері


Қолда

нылған

модуль


Мұғалім әрекеті


Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі



Оқытудың

жаңа тәсілдері

1.Амандасып, балаларды түгендеу

3.Психологиялық дайындық

Қазақ тілі –бал тілім,

Өзің барда шалқыдым.

Тілімнен нәр табармын,

Тіліме кім тағар мін,-деп

Қазақ тілі сабағын бастаймын.

Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Қандай өзгерістер болып жатыр? Несімен ерекшеленеді?

Ендеше балалар, көктемде алғашқы шығатын гүлдерді атайықшы. \бәйшешек, қызғалдақ, жауқазын \

Топбасшы сайлау.

2.Оқушыларды топқа бөлу

\бәйшешек, қызғалдақ,жауқазын\
















Гүл атаулары бойынша

3 топқа бөлінеді:

Тірек білімдерін жетілдіру (көпір тапсырмалары)


Диалогтік оқыту

А)Өткенді қайталау

І-топ осы шақ

ІІ-топ өткен шақ

ІІІ-топ келер шақ

Ережелерін айтып, мысал келтіру.

Үй тапсырмасы; 162 бет 57 жаттығу.

Оқы,көр, ойна.


Сұрақтарға жауап алу:


Слайдтан көрсету



Үш топ үш жақта айтып шығады.

Жаңа сабақ







СТО



Жас ерек

шелігіне

қарай

оқыту















АКТ

«Сөзжұмбақ шешу»

1.Тілден ұшып құлаққа қонады. (Сөз)

2.Қанаты бар ұшпайды,

Су астында қыстайды. (Балық)

3. Жатса да үш ай көгенде, тіл үйірер жегенде. (Қауын)

4. Қанаты жоқ ұшады,

Аяғы жоқ қашады. (Жел)

5. Жылт-жылт етеді,

Жылғалардан өтеді. (Су)

6. Дегендей ешкім тимесін,

Алыпты қадап инесін. (Кірпі)

7. Өзі жап-жас мұрты бар

Ет пен сүтке ұмтылар. (Мысық)

Қандай сөз шықты? «Сын есім» сөзі шықты. Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Сын есім»

Дәптермен жұмыс.

Күн ретін жазу. Көркем жазу.

«Ой қозғау»

-Балалар мынау не?

-Иісі қандай?

-Түсі қандай?

Яғни, біз бір заттың сындық ерекшеліктерін атадық.

Ендеше осы ерекшеліктерге қарай отырып, қандай ереже шығаруға болады?

1. Заттың түрін, түсін білдіреді:

2. Заттың көлемдік, салмақтық белгісі:

3. Заттың дәміне сипатталған белгілер:

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Мәнерлеп оқытып, ауызша талдатамын.




2-жаттығу.Жұмбақты жатқа жазу.

Сергіту сәті

Ұжымдық жұмыс:

Сөзжұмбақты шешіп, жауабын табады.

















Бірінші наурыз

Сынып жұмысы

Сын есім

Пп Пп


-Алма.

-Жұпар иісті, жағымды.

-Үлкен.

-Қызыл.


Заттың сынын, сапасын, түрін, пішінін білдіретін сөздерді сын есім дейміз. Сын есім қандай? қай? сұрақтарына жауап береді.

-ақ, сұр, қызыл т.б

-биік, кіші, ұзын, қысқа, ауыр, жеңіл.

-ащы, тәтті, қышқыл.

Жұмбақты жатқа жазып.

\Бір-бірлерін тексереді\



Бекіту

Диалогтік оқыту

3-жаттыығу ауызша орындалады.

«Ой қозғау»

Семантикалық карта

«Мен қандаймын?» ойыны Шарты: Сыныптағы әр оқушы өзінің аты қандай әріптен басталса, оған сол әріптен басталатын сын есім сөзін қосып айтады. Мысалы: Айнұр-ақылды. Әйгерім- әдепті.

Қосымша мәлімет

Сәйкестікті тап

1. тәтті ---- жар
2. тік -------адам
3. тегіс ------қант
4. суық----- қоян
5. сұр -------су
6. ақылды ------жер

Әркім өз бетінше орындау Кесте бойынша балалар тапсырманы орындайды



Әр оқушы өз атына сын есім қосып айтып шығады


Сәйкестікті тауып, оқиды, талқылайды.

Қорыту



СТО


Дарынды баламен жұмыс

Бұл не?” ойыны.

Сипатталған заттарды тап.

Ақ, тәтті, қатты, ұсақ – бұл не? (Қант)

Домалақ, жұмсақ, үрленген – бұл не? (Шар)

Ащы, қызыл, жасыл – бұл не? (Бұрыш)

Тәтті, нәрлі, қызыл, сары, көк –бұл не? (Алма)



Өзіндік жұмыс


СТО

І



Кері байланыс


Балалар, бүгін не үйрендік?

Сын есім қандай сөздермен байланысып тұрады? Сын есім дегеніміз не?

Түсінгендерін, ойларын жазады.

hello_html_m243c8dae.png

Бағалау

Оқытуды бағалау

Кретерии бойынша әркім өзін бағалайды

бағалау

Үйге тапсырма


6-жаттығу. 165-бет ,ережені жаттау.


Орындауға берілетін тапсырма: 11-жаттығу, 167-бет.





Семантикалық карта


Етістік










Сын есім









Сан есім













Автор
Дата добавления 08.04.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров70
Номер материала ДБ-017300
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
