Сынып:
|
11
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Шешендік
өнер туралы түсінік
|
Сабақтың мақсаты:
|
Шешендік
өнер туралы білімдерін тереңдете отырып, ой белсенділігін дамыту.
|
Оқытудың нәтижесі:
|
Шешендік
өнер туралы білім алады. Сыни тұрғыдан ойлап, шешім қабылдауға дағдыланады.
Еркін
ойлау дағдысы қалыптасады.
Бағалау
критерийлері бойынша өзін-өзі бағалауға және топты бағалауға
үйренеді.Ынтымақтастық одақ қалыптастыруға үйренеді.
|
Дереккөздер:
|
Оқулық,
Интербелсенді
оқыту әдістемесі, «Мұғалімге арналған нұсқаулық», интерактивті тақта
ресурстары, интернет материалдары
|
Сабақтың
әдісі:
|
Блум
таксономиясы бойынша сабақ жоспары әзірленді.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім
іс-әрекеті
|
Оқушы
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі.
|
3 мин.
|
Сыныпта жақсы
психологиялық ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» тренингін өткіземін.
|
Оқушылар
бір-біріне жақсы тілектер айтып,көңіл-күйлерін көтереді.
|
Рефлексия
|
3 мин.
|
Сұрақ-жауап
арқылы өткен тақырыпты еске түсіру:
|
Жауап
беріп,өз пікірлерін айтады.
|
Топқа бөлу
|
2 мин.
|
1,2,3
санау арқылы 3 топқа бөлу.
|
1,2,3
санау арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
Білу
|
3 мин.
|
Интербелсенді
тақтадан шешендік сөздер жазылған слайд көрсетемін.
Асқар
таудың өлгені –
Басынан
бұлттың асқаны.
Ай мен
күннің өлгені –
Еңкейіп
барып өлгені.
Аққан
судың өлгені –
Аязда
мұз болып қатқаны.
Қара жердің
өлгені –
Қар
астында жатқаны.
Ажал
деген – атқан оқ,
Одан
ешкім құтылмайды,
Бір
Алланың қақпаны.
Бұл
дүниеде не өлмейді?
-
Жақсының
аты өлмейді.
Ғалымның
хаты өлмейді – деген Жиренше шешен неге олай жауап берді? Қалай
ойлайсыңдар? Деген сұрақтардым қойдым.
|
Оқушылар
шешендік сөздерді оқи отырып, шешендік өнер туралы білімдерін толықтырады.
|
Түсіну
|
3 мин.
|
Шешендік
өнер жайлы интербелсенді тақтадан мағлұмат беремін.
|
Оқушылар
зейін қойып тыңдайды,жазып алады.
|
Қолдану
|
10 мин.
|
Тапсырма.
Сұраққа
жауап беру:
Қалай
ойлайсыңдар, Қазіргі кезде шешендік өнердің қажеттілігі бар ма? Сенімдісіңдер
ме? Сенімді дәлелдерің бар ма?
|
а) Әр топ
жеке-жекесұрақтарға жауап беріп, топ болып плакаттарға ментальды
карта түзейді, ,қорғайды.
Джиксо
әдісі бойынша бір-бірлерімен пікір алмасып, ой қоғайды.
|
Сергіту сәті
|
3 мин.
|
Интербелсенді
тақтадан «Жануарлар биі» туралы видеоролик арқылы оқушыларды билетіп
көңіл-күйлерін көтеру.
|
Оқушылар
экранға қарап билейді.
|
Талдау
|
9 мин.
|
Деңгейлік
тапсырмалар беру. 3 топқа 3 түрлі тапсырмалар беріледі.
|
1-топ: III деңгей
тапсырмалары
2-топ: II
деңгей тапсырмалары
3-топ: I деңгей
тапсырмалары
|
Жинақтау
|
4 мин.
|
Топтастыру
стратегиясын қолданамын.
|
Оқушылар
плакатқа шешендік өнертуралы тірек сызба жасайды.
|
Бағалау
|
3 мин.
|
Бағалау
критерийі арқылы өз-өзін бағалайды. «Бағдаршам» бағалау стратегиясы бойынша
формативті бағалау.Бірін-бірі бағалайды.
|
Оқушылар
сабақтан алған әсерлері жайлыстикерлерге жазыпғ плакатқа іледі.
Оқушылар
өз-өзін бағалайды.
|
Үйге тапсырма
|
2 мин.
|
Шешендік
өнер туралы оқу.
|
Күнделікке
жазып алады.
|
Барлығы:
|
45 мин.
|
|
|