Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Қазақ тілі "Тұрлаусыз мүшелер"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Қазақ тілі "Тұрлаусыз мүшелер"

библиотека
материалов
hello_html_455b7c0f.gifhello_html_6ae932cd.gifhello_html_516cff5.gifhello_html_6d4804bd.gifhello_html_4680b21f.gifhello_html_6cdf0f5d.gif

Пәні:Қазақ тілі

Ашық сабақтың тақырыбы: «Тұрлаусыз мүшелер»

Сабақтың мақсаты: Тұрлаусыз мүшелерді ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру.

Міндеттері:1.Тұрлаусыз мүшелерге сұрақ қойып үйрену,тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелерді ажырата білу.

2.Оқушылардың ақыл-ойын,шығармашылық қабілеттерін және каллиграфияларын жетілдіру,сөйлеу тілдерін дамыту.

3.Білімділікке,ізденімпаздыққа,сауаттылыққа және өз ана тілін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс - тәсілі: Топтық жұмыс, сұрақ - жауап, ой қозғау.
Сабақтың көрнекілігі: интертақтада слайдтар,ребус,сызба,ойын.

Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық.

Армысың, асыл күн,!

Армысың, асыл құрбым!

Міне, менің қолым,

Жылуыма жылу қос.

Бүгінгі алған бағаң

Кілең бестік болсын!

2. Үй тапсырмасын тексеру:

3-қатардан бір оқушыдан сұралады.

65 - жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастыру.

Өткен сабақты пысықтау
-Балалар, қане,өткен сабақты пысықтап жіберейік.(өткен сабақтар бойынша жеке-жеке тілшелер көрсетіліп отырылады,оқушылар ережелерін айтып отырады.)
«Қызығушылығын ояту.»

Мысалы: «Бастауыш», «Баяндауыш», «Сөйлем мүшелері.», «Бастауыш -»
-Бастауыш пен баяндауыш қандай мүшелер?

-Тек қана тұрлаулы мүшелерден тұратын сөйлемдер айтайық.

Жаңа тақырып:

-Балалар ребус шешіп жіберсек қалай болады,қане шешуін кім тез табады?





Ребус: Т , D:\Documents and Settings\медет\Рабочий стол\ГУЛФАРА Е\200px-Black_Grouse_Nationalpark_Bayerischer_Wald.jpg ,D:\Documents and Settings\медет\Рабочий стол\ГУЛФАРА Е\291455.jpg D:\Documents and Settings\медет\Рабочий стол\ГУЛФАРА Е\74303_html_mfdd1cc2.jpg,,,

http://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=8670693a618484dd06bfb410f304e9d6-06-144&n=21 ,,, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/Bucket.agr.jpg/1024px-Bucket.agr.jpg , р.



Ребустың шешуі: «Тұрлаусыз мүшелер.»



-Олай болса,біздің тақырыбымыз «Тұрлаусыз мүшелер.» Дәптерімізді ашып,бүгінгі күнді және тақырыпты жазамыз.

Түсіндіру: Сызба бойынша Тұрлаулы мүшелер

Бастауыш .......... Баяндауыш

Тұрлаусыз мүшелер

-Бастауышты кімге теңедік?

-Анамызға

-Иә,өйткені анамызсыз отбасы құрылмайтыны сияқты,бастауышсыз сөйлем болмайды.

-Баяндауышты кімге теңедік?

--Әкемізге.

-Әке сендер үшін кім? -Әкеміз отбасы қорғаны.

-Толық отбасы болу үшін кімдер жетіспей тұр?

-Балалар.

-Дұрыс айтасыңдар,балалар ата-ана өмірінің мәні,сәні.

-Олай,болса,тұрлаусыз мүшелерді біз «балаларға»теңейтін боламыз.Өйткені,балаларсыз отбасының сәні жоқ болса,ал,тұрлаусыз мүшелерсіз сөйлем толық анықтама бере алмайды.

-Ал,осы ата-аналарың жұмыстан келген соң,сендерге түрлі сұрақтар қоя бере ме?

-Қане,естеріңе түсіріңдерші қандай сұрақтар қояды?

-Дұрыс,олай болса,тұрлаусыз мүшелерге де көп және түрлі сұрақтар қойылады екен,қане,оқулығымызды ашып,ережесін оқып жіберейік.(1-2 бала оқиды.)

Оқулықпен жұмыс.
Ереже:
Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер деп атайды. Оларға қандай? Кімге? Неге? Нені? Қашан? қайда? т. б. сұрақтар қойылады.

Мысалы:
Айгүл гүлді суарды.
Қонақтар төрге отырды.
Біз ұшаққа міндік.

Дәптермен жұмыс.

Дәптерімізді ашып ,әдемілеп жазамыз.

Көркем жазу минуты:

Оо он,тон.
66 - жаттығу “Ой қозғау”
Ауызша орындалады.
Екі бағанадағы сөйлемдерді салыстырып оқу.
1 - топ: Жадыра келді. / Жадыра қалаға келді.
2 - топ: Қоңырау соғылды. / Қоңырау қайта - қайта соғылды.
3 - топ: Мал өседі. / Мал төлден өседі.
Су ақты. / Су арықпен ақты.
67 - жаттығу “Ой шақыру”
Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою.
Қарамен жазылған сөздер бастауышқа қатысты ма,баяндауышқа қатысты ма?
Сергіту сәті.
«Өз бетімен жұмыс»
68 – жаттығу.
Жаңылтпашты оқып, жатқа жазамыз.Бастауыштың астын-бір,баяндауыштың астын –екі,тұрлаусыз мүшелердің астын ирек сызықпен сызамыз.
«Шығармашылық жұмыс»

69-жаттығу Ауызша орындау.
1 - топ:
Тұрлаусыз мүше болатындай сөйлем құрау.

Гүл далада өседі. Көбелек гүлге қонды.
2 - топ: Гүлге өлең құрастыру.
3 – топ: Көбелекке,гүлге жаңылтпаш құрау

Көбелек гүлді іздеді,

Гүл көбелекті іздеді.

Көбелек гүлге керек,

Гүлге көбелек керек.

70-жаттығу «Кім тапқыр?» ойыны

Мәтінді оқып,алғашқы үш сөйлемді көшіріп жазамыз.

Сөйлемдерден тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелерді тауып,тиісті інге кіргіземіз.
Қорытынды:
Семантикалық карта толтыру.

Сөздер ----------------- Тұрлаулы мүшелер --------------------- Тұрлаусыз мүшелер
әнші
таза
жүгірді
жақсы
күз
гүлді

Венн диаграммасы:



Тұрлаулы мүшелер: Тұрлаусыз мүшелер:





























hello_html_m3507c54a.png

Үйге тапсырма беру: 79 бет 71-жаттығу









Қандыағаш қалалық №1 орта мектеп



Ашық сабақтың тақырыбы:

Тұрлаусыз мүшелер.



D:\Documents and Settings\медет\Рабочий стол\ГУЛФАРА Е\kazak-tili-1.jpg



Пәні: қазақ тілі



Класс: 3« Б»

Класс жетекшісі: Алиманова Г.Е.





2014-2015 оқу жылы










































Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 15.12.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1165
Номер материала ДВ-260606
Получить свидетельство о публикации