Предпросмотр материала:
Джулаева Балия Бабыковна М.Құсайынов атындағы Ақтөбе облыстық дарынды балаларға
арналған мамандандандырылған мектеп-интернаттың қазақ
тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі
Қос сөздер
Сабақтың мақсаты: Қос сөздер және оның түрлерін оқушылардың әрекеті арқылы
меңгерту. Әдеби шығармалардан алынған мысалдар бойынша білімін
қайта жаңғырту. Анықтамаларды дұрыс түсініп айтып, сауатты жазуға,
сөйлем талдауға машықтану;
Дамытушылық: Өз бетінше ізденуге, ойлау деңгейін арттыруға, өз ойын еркін жеткізе
білуге баулу;
Тәрбиелік: Адамгершілікке тәрбиелей отырып, рухани білімін байыту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың әдісі: топтастыру, сұақ-жауап, іздену, зерттеп-талдау
Сабақтың көрнекілігі: сызба, интерактивті тақта, көмекші құралдар
Пәнаралық байланыс: әдебиет, әдеп, информатика
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
Оқушы зейінін аудару
Жан-жақты білімді оқушы
- Сабақта белсенділік көрсету
- Оқу әрекетінің зерттеу-шығармашылық түрін таңдау
- Қосымша ақпараттармен таныс болу
- Білім деңгейін кеңейтіп, қажетті кітаптарды таңдау
- Бос уақытын оқу еңбегіне арнай алатын оқушы
Балалар, бүгінгі сабақтағы міндетімізді айқындап алдық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қос сөздер». Сабағымыз сәтті өту үшін екі топқа бөлінеміз.
Қос сөздер
Қайталама Қосарлама
Қос сөздердің анықтамасы, түрлері, жасалу жолы туралы екі топтан оқушылар сөйлейді.
88-жаттығу (ауызша)
90-жаттығу (жазбаша)
93-жаттығу (ауызша)
95-жаттығу (жазбаша)
3. Сәйкестендір
1. Осындай тұнығын ..., аман-есен
шөптің сонысын ... талай
асқардан асып, талай шөлді іше-іше
басып, Төстігі бастап, Ерназар-
дың сегізі елдеріне... келді. жей-жей
(“Ер Төстік” ертегісі)
2. Осындай ... жиынның ортасында біріне-бірі
ең қадірлі бір қонақ бар.
Бүгінгі әнші, өнерлі жастардың
... көрсетіп жатқан құрмет, ғиззат, ойын-сауық
....арасындағы нәзік жарастық сый-сұхбат
күйі болады.
(М.Әуезов “Ақын қонақтар”)
3. Сосын екі танауына
... тосып еді, ащы көк таңқ-таңқ
бұйра кеңсірігін дуылдатып,
... түшкіріп жіберді. кезек-кезек
4. Арқаннан ұстап, құдыққа... қап-қара
тұрған жігіттердің әбден күнге
шыжғырылған ...сирақтарын төніп-төніп
көрді.
(Ә.Кекілбай “Шыңырау)
4. Графикалық диктант
Қайталама қосарлама
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
5. Жаңылтпаш жарысы
Айта-айта жақ талды, Қабат-қабат үй салдық
Қайта-қайта жатталды. Үйлер толы күй сандық
Жаттаған еңбек ақталды Күй сандықпен үй сәнді
Жаттағаным мәңгі сақталды. Күй сандыққа күй салдық
6. Шығармадан үзінді (қос сөздерді табу)
|
Дос- Қару- әуре-
|
7. Жеке оқушылармен жұмыс
|
Кескін- Апалы- Қиын- |
|
ап- топ- жап- |
|
Сеп- Ып- әп- |
8. Сөйлем талдау жұмысы
9. Жалғастыр...
Үй жұмысы: 100 жаттығу. Көркем әдебиеттен қос сөздері бар сөйлемдер жазу.
Джулаева Балия Бабыковна М.Құсайынов атындағы Ақтөбе облыстық дарынды балаларға
арналған мамандандандырылған мектеп-интернаттың қазақ
тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі
Қос сөздер
Сабақтың мақсаты: Қос сөздер және оның түрлерін оқушылардың әрекеті арқылы
меңгерту. Әдеби шығармалардан алынған мысалдар бойынша білімін
қайта жаңғырту. Анықтамаларды дұрыс түсініп айтып, сауатты жазуға,
сөйлем талдауға машықтану;
Дамытушылық: Өз бетінше ізденуге, ойлау деңгейін арттыруға, өз ойын еркін жеткізе
білуге баулу;
Тәрбиелік: Адамгершілікке тәрбиелей отырып, рухани білімін байыту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың әдісі: топтастыру, сұақ-жауап, іздену, зерттеп-талдау
Сабақтың көрнекілігі: сызба, интерактивті тақта, көмекші құралдар
Пәнаралық байланыс: әдебиет, әдеп, информатика
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
Оқушы зейінін аудару
Жан-жақты білімді оқушы
Сабақта белсенділік көрсету
Оқу әрекетінің зерттеу-шығармашылық түрін таңдау
Қосымша ақпараттармен таныс болу
Білім деңгейін кеңейтіп, қажетті кітаптарды таңдау
Бос уақытын оқу еңбегіне арнай алатын оқушы
Балалар, бүгінгі сабақтағы міндетімізді айқындап алдық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қос сөздер». Сабағымыз сәтті өту үшін екі топқа бөлінеміз.
Қос сөздер
Қайталама Қосарлама
Қос сөздердің анықтамасы, түрлері, жасалу жолы туралы екі топтан оқушылар сөйлейді.
88-жаттығу (ауызша)
90-жаттығу (жазбаша)
93-жаттығу (ауызша)
95-жаттығу (жазбаша)
3. Сәйкестендір
1. Осындай тұнығын ..., аман-есен
шөптің сонысын ... талай
асқардан асып, талай шөлді іше-іше
басып, Төстігі бастап, Ерназар-
дың сегізі елдеріне... келді. жей-жей
(“Ер Төстік” ертегісі)
2. Осындай ... жиынның ортасында біріне-бірі
ең қадірлі бір қонақ бар.
Бүгінгі әнші, өнерлі жастардың
... көрсетіп жатқан құрмет, ғиззат, ойын-сауық
....арасындағы нәзік жарастық сый-сұхбат
күйі болады.
(М.Әуезов “Ақын қонақтар”)
3. Сосын екі танауына
... тосып еді, ащы көк таңқ-таңқ
бұйра кеңсірігін дуылдатып,
... түшкіріп жіберді. кезек-кезек
4. Арқаннан ұстап, құдыққа... қап-қара
тұрған жігіттердің әбден күнге
шыжғырылған ...сирақтарын төніп-төніп
көрді.
(Ә.Кекілбай “Шыңырау)
4. Графикалық диктант
Қайталама қосарлама
-
-
-
-
-
5. Жаңылтпаш жарысы
Айта-айта жақ талды, Қабат-қабат үй салдық
Қайта-қайта жатталды. Үйлер толы күй сандық
Жаттаған еңбек ақталды Күй сандықпен үй сәнді
Жаттағаным мәңгі сақталды. Күй сандыққа күй салдық
6. Шығармадан үзінді (қос сөздерді табу)
Дос-
Қару-
әуре-
7. Жеке оқушылармен жұмыс
Кескін-
Апалы-
Қиын-
ап-
топ-
жап-
Сеп-
Ып-
әп-
8. Сөйлем талдау жұмысы
9. Жалғастыр...
Үй жұмысы: 100 жаттығу. Көркем әдебиеттен қос сөздері бар сөйлемдер жазу.
Джулаева Балия Бабыковна М.Құсайынов атындағы Ақтөбе облыстық дарынды балаларға
арналған мамандандандырылған мектеп-интернаттың қазақ
тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі
Қос сөздер
Сабақтың мақсаты: Қос сөздер және оның түрлерін оқушылардың әрекеті арқылы
меңгерту. Әдеби шығармалардан алынған мысалдар бойынша білімін
қайта жаңғырту. Анықтамаларды дұрыс түсініп айтып, сауатты жазуға,
сөйлем талдауға машықтану;
Дамытушылық: Өз бетінше ізденуге, ойлау деңгейін арттыруға, өз ойын еркін жеткізе
білуге баулу;
Тәрбиелік: Адамгершілікке тәрбиелей отырып, рухани білімін байыту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың әдісі: топтастыру, сұақ-жауап, іздену, зерттеп-талдау
Сабақтың көрнекілігі: сызба, интерактивті тақта, көмекші құралдар
Пәнаралық байланыс: әдебиет, әдеп, информатика
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
Оқушы зейінін аудару
Жан-жақты білімді оқушы
Сабақта белсенділік көрсету
Оқу әрекетінің зерттеу-шығармашылық түрін таңдау
Қосымша ақпараттармен таныс болу
Білім деңгейін кеңейтіп, қажетті кітаптарды таңдау
Бос уақытын оқу еңбегіне арнай алатын оқушы
Балалар, бүгінгі сабақтағы міндетімізді айқындап алдық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қос сөздер». Сабағымыз сәтті өту үшін екі топқа бөлінеміз.
Қос сөздер
Қайталама Қосарлама
Қос сөздердің анықтамасы, түрлері, жасалу жолы туралы екі топтан оқушылар сөйлейді.
88-жаттығу (ауызша)
90-жаттығу (жазбаша)
93-жаттығу (ауызша)
95-жаттығу (жазбаша)
3. Сәйкестендір
1. Осындай тұнығын ..., аман-есен
шөптің сонысын ... талай
асқардан асып, талай шөлді іше-іше
басып, Төстігі бастап, Ерназар-
дың сегізі елдеріне... келді. жей-жей
(“Ер Төстік” ертегісі)
2. Осындай ... жиынның ортасында біріне-бірі
ең қадірлі бір қонақ бар.
Бүгінгі әнші, өнерлі жастардың
... көрсетіп жатқан құрмет, ғиззат, ойын-сауық
....арасындағы нәзік жарастық сый-сұхбат
күйі болады.
(М.Әуезов “Ақын қонақтар”)
3. Сосын екі танауына
... тосып еді, ащы көк таңқ-таңқ
бұйра кеңсірігін дуылдатып,
... түшкіріп жіберді. кезек-кезек
4. Арқаннан ұстап, құдыққа... қап-қара
тұрған жігіттердің әбден күнге
шыжғырылған ...сирақтарын төніп-төніп
көрді.
(Ә.Кекілбай “Шыңырау)
4. Графикалық диктант
Қайталама қосарлама
-
-
-
-
-
5. Жаңылтпаш жарысы
Айта-айта жақ талды, Қабат-қабат үй салдық
Қайта-қайта жатталды. Үйлер толы күй сандық
Жаттаған еңбек ақталды Күй сандықпен үй сәнді
Жаттағаным мәңгі сақталды. Күй сандыққа күй салдық
6. Шығармадан үзінді (қос сөздерді табу)
Дос-
Қару-
әуре-
7. Жеке оқушылармен жұмыс
Кескін-
Апалы-
Қиын-
ап-
топ-
жап-
Сеп-
Ып-
әп-
8. Сөйлем талдау жұмысы
9. Жалғастыр...
Үй жұмысы: 100 жаттығу. Көркем әдебиеттен қос сөздері бар сөйлемдер жазу.
Профессия: Руководитель отделения (департамента, комплекса, управления, центра) библиотеки
Профессия: Педагог-библиотекарь
Профессия: Библиотекарь
Профессия: Начальник отдела (заведующий отделом) архива
Профессия: Специалист по микрокопированию и оцифровке документов
Профессия: Руководитель микрофинансовой организации
В каталоге 7 023 курса по разным направлениям
Учебник: «Экономика. Базовый и углублённый уровни (в 2-х частях) 10-11 классы», Лукашенко М.А., Пашковская М.В., Ионова Ю.Г., Потапова О.Н., Рубин Ю.Б., Соболева И.А., Михненко П.А., Турчанинова Е.В.
Тема: § 12.1. Финансы семьи, предприятия, государства
Учебник: «Детская риторика в рассказах и рисунках. Учебная тетрадь для 4 класса», Ладыженская Т.А., Ладыженская Н.В., Ладыженская Т.М., Марысева О.В.
Тема: Говорю, пишу, читаю, слушаю
Учебник: «Школьная риторика (в 2-х частях)», Ладыженская Т.А., Ипполитова Н.А., Антонова Л.Г. и др.; под ред. Ладыженской Т.А.
Тема: Вспоминаем изученное