Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Қазақ тілінен ашық сабақ 1 негізгі топтарға арналған

Қазақ тілінен ашық сабақ 1 негізгі топтарға арналған

Курсы профессиональной переподготовки
124 курса

Выдаем дипломы установленного образца

Заочное обучение - на сайте «Инфоурок»
(в дипломе форма обучения не указывается)

Начало обучения: 22 ноября
(набор групп каждую неделю)

Лицензия на образовательную деятельность
(№5201 выдана ООО «Инфоурок» 20.05.2016)


Скидка 50%

от 13 800  6 900 руб. / 300 часов

от 17 800  8 900 руб. / 600 часов

Выберите квалификацию, которая должна быть указана в Вашем дипломе:
... и ещё 87 других квалификаций, которые Вы можете получить

Получите наградные документы сразу с 38 конкурсов за один орг.взнос: Подробнее ->>

библиотека
материалов

Сабақтың технологиялық картасы (жоспары)


Курс тақырыбы № 4. Морфология.

Сабақтың тақырыбы № 16.Зат есім және басқа сөз таптарының септелуі. Қосымшалардың орын тәртібі. Жұрнақ. Жұрнақтың түрлері.Қазақ батырлары. Қабанбай батыр. Махамбет Өтемісұлы

Сабақтың типі: жаңа сабақты пысықтау.

Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар


Базалық құзыреттілік

Оқушының білімін сұрақ-жауап алу арқылы бақылау, жаттығу жұмыстары арқылы тексеру,Сөздердің құрамын, қосымшаларды,жалғаудың түрлерін,жалғаулардың орналасу тәртібін таба , ажырата білуге, сөз таптары, жұрнақ,сөз тұлғасы туралы сауатты,қатесіз жаза білуге үйрету.

Кәсіптік құзыреттілік

Сұраққа жауап беру, мәнерлеп айта білу, тілдік қорларын дамыту, сабақ барысында жауаптылыққа баули отырып, іскерлік дағдыларын қалыптастыру.

Арнайы құзыреттілік


-


Сабақ мақсаттары


оқытушылық

СТО технологиясының стратегияларын қолдана отырып,

а) сұрақ қою арқылы- қызығушылықты ояту,

ә) жауаптар іздеу, мәселені зерттеу арқылы- мағынаны ажырату

б) ойлау процесінің ең жоғарғы сатысында мәселені талқылау, яғни үш фазада сабақты бөліп өту, оқыту мен оқу процесін осындай үш сатыда ұйымдастыру арқылы - ой толғаныстарын арттыру

Базалық білімдерін тексере отырып,тәжірибелік білімді дамыту, сұрақтарға нақты жауап берулерін қадағалау.

тәрбиелік

Қазақ батырлары. Бөгенбай,Қабанбай,Райымбек,Махамбет Өтемісұлы туралы білуге, еліміздің ұлттық құндылықтарын қадірлей білуге, тарихи деректерді оқыта отырып,оқушының патриоттық сезімін арттыру,еліміздің тәуелсіздікті аңсаған батырларын сүюге тәрбиелеу, Отаншылдық сезімге бағыттау

дамытушылық

СТО-ды қолдана отырып,оқушы болжауға, зерттеп, қорытып, өз ойын жеткізуге, негізін ашуға, сұрыптауға, талқылауға, сын көзбен қарап,пікірін дәлелдеуге,үйрету. Пікір алмасу арқылы ортақ пікірге келеді, мақсатқа жетеді, өзін-өзі басқарады, топпен жұмыс істеуге үйренеді, жан дүниесін өзгертеді, ойлауды дамытады.Оқушының тілін, ой-өрісін, сөздік қорын,біліктіліктерін тапсырмалар арқылы дамыту, дағдыландыру.

Сабақтың түрі: тәжірибелік-сайыс

Пәнаралық байланыс


Сабақтың жабдықталуы

Қазақ тілі. А.Бектұров, А.Бектұрова. Алматы. 1999 ж.

Қосымша

Қазақ тілі Ұ.С. Байсақалова «Фолиант» баспасы 2007ж


Сабақ мазмұны


Сабақ элементі, қарастырылатын сұрақтар,

оқытудың әдістері мен тәсілдері

Қосымшалар, өзгерістер

1.

Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу

  • Түгендеу

  • Кезекшілікті қадағалау, дәрісхананың жаңа сабаққа дайындығын тексеру.

  • Бүгінгі сабақтың сайыс түрінде өтетінін айтып,тақырыппен таныстыру

  • Топқа бөлу

  • Әр топ өз ұраны мен атын қоятыны туралы тапсырма беру

  • Топ спикерлерін белгілеу.

  • Бағалау парақтарын тарату

  • 3минут


2

Үй тапсырмасы: «Ой ашар»

1.1-2 топтарға семантикалық карта тарату арқылы жалғаудың түрлерін бекіту

2. 1-топқа Түркістан қаласы туралы

2-топтан Астана туралы білетіндерін сұрау

3.Берілген тақырыптарға байланысты семантикалық кестемен жұмыс жасату

10 минут


3

Жаңа сабақ:

І .«Қызығушылықты ояту» бөлімі 2-топқа кезек сұрақтар қойылады.

  • 1.Септеу деген не?

  • 2.Қандай сөз таптары септеледі?

  • 3.Жұрнақтың қандай түрлерін білесіңдер?

  • 4.Қосымшалардың орын тәртібі дегенді қалай түсінесіңдер?


2 .Қазақ батырлары сөзіне «Ассоциация» немесе «Топтастыру» стратегиясы

Еhello_html_2870a8f8.gifлі үшін жанын берген Қалмақ,жоңғар

hello_html_m6b475237.gifhello_html_6d88f36.gifhello_html_7e1b1eb2.gif


Қhello_html_2c5732f8.gifhello_html_21de1a54.gifабанбай – Махамбет

hello_html_7af7270f.gif

hello_html_m44fe79cd.gifазаттық көтерілісі


тәуелсіздік үшін күресhello_html_7e1b1eb2.gif


3. «Борт журналы» стратегиясы 1.Қандай қазақ батырларын білесің?

2.Олардың бүгінгі таңдағы орны қандай?

3. Олардың соғысуының себебі неде?

4. Армандары орындалды ма?

Тапсырма:

1-топ Қабанбай

2-топ Махамбет туралы не білетіндерін кестеге толтыру.

1.Дәптердің бір бетін екіге бөлгізіп,берілген мәтін бойынша жұмыс жасату


Не білемін

Нені білдім +

2.Тақырыптары бойынша нені білетіндерін жазады.

3.Тақырыпқа байланысты тірек-конспект, таратып беріледі.Топ оқушылары мәтіннен қандай мағлұматтарды алғандарын жазады

Оқыту

ІІ. «Мағынаны ашу» бөлімі

Қосымшалардың жалғану тәртібі туралы түсіндіру

Сұрақтар:

1.Қосымша деген не?

2.Жұрнақтың неше түрі бар?

Сөзге қосымшалардың жалғануының орын тәртібі болады. Жұрнақ сөз тудыратын және оны түрлендіретін бөлшек болғандықтан, үнемі түбірден кейін, жалғаулардан бұрын жалғанады. Жалғау сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша түрі болғандықтан, сөздің соңында келеді.Мысалы;

үгіт+ші+лер+іміз+дің, кітап+хана+шы+лар+ымыз+бен, жапырақ+ша+лар+ы+ның, көл+шік+тер+де, т.б.

1.Зат есім жасайтын жұрнақтар

2). Оқушылардың сұраққа өз сөзімен жауап беруі, нені білетін, білмейтіндіктерін анықтау.

3).Түбір+жұрнақ+жалғау. Түбір+ жалғау. Түбір+жалғау+жалғау Сөздерді тапқызу.

  • Жалғаулардың орналасу тәртібі қандай?

  • Жұрнақ пен жалғаудың айрмашылығын айт.

  • Зат есім жасайтын жұрнақтардың неше түрі бар?

Зат есімнің жұрнақтары,оның түрлері туралы айтып беру

МЫСАЛЫ: түсіндіру).

1.Зат есімнің рең мәнін тудыратын жұрнақтар-еке,ке,а(

2. Есімдерден зат есім жасайтын жұрнақтар: -шы, ші,лық, лік

3. Етістіктен зат есім жасайтын жұрнақтар: -ма,-у,-ғыш-гіш

2.Зат есімнің немесе басқа сөз таптарының септелуі

Мысалы:

А.с қарлығаш
І.с қарлығаштың
Б.с қарлығашқа
Т.с қарлығашты
Ж.с қарлығашта
Ш.с қарлығаштан
К.с қарлығашпен


А.с үлкен

І.с үлкеннің

Б.с үлкенге

Т.с үлкенді
Ж.с үлкенде

Ш.с үлкеннен

К.с үлкенмен


А.с бес

І.с бестің
Б.с беске

Т.с бесті

Ж.с бесте

Ш.с бестен
К.с беспен


35минут

4.

ІІ. «Мағынаны ашу» бөлімі

1-жаттығу жұмысы:(ауызша) мәтіннің ішінен,қосымшаларды тапқызу,оларды жалғау мен жұрнақтың түрлерін ажыратып айту

2-жаттығу жұмысы: таблицадағы жұрнақтарға мысалдар жазу

2. 1-топқа Төменде берілген жұрнақтар арқылы зат есімдер жасаңыз.

Үлгі: –шылық – шаруа-шылық, егін-шілік, айырма-шылық;

-шілік, -ша, -ше, -шық, -шік, -ыл, -іл, -л, -хана, -стан, -кеш, -ма, -ме, -ба, -бе, -па, -пе, -ым, -ім, -м.

3. 2-топқа

Сөз түрлендіруші жұрнақтар: зат есімнен: -шық, -шік, -ша, -ше, -шақ, -шек, -тай, -жан, -қай, -қан, -ай, -й; сын есімнен: -рақ, -рек, -ырақ, -ірек, -дау, -деу, -тау, -теу, -шіл, -шілтім; етістіктен: -ған, -ген, -мақ, -мек, -ар, -ер, -атын, -етін арқылы сөздер құрастырыңыздар

3-жаттығу жұмысы:

Кез-келген сан есім мен сын есімді септе.

2 топқа үлестірмелер беріледі

4.«Бес жолды өлең» немесе «Сингвейн» стратегиясы

(2 топқа Райымбек пен Махамбет туралы өлең шығарту)

1.Зат есім. Райымбек

2.Сын есім, сын есім. Жанын қиған, өжет

3.Етістік,етістік. Ерлігін, дәлелдеген

4.Сөйлем (зат есім, етістік,зат есім) тәуелсіздік ұраны болған батыр

5. Зат есім. Бір туар ұл 15 минут


5

Үйге тапсырма беру: Зат есімді қайталау.

«Елі үшін туған ерлер» батырлар туралы шығарма жазу.

Олар туралы қосымша деректер жинау.

2 минут


6

Қорытынды: «Ой толғаныс» бөлімі

1) Топтар бір-біріне 3 сұрақтан әзірлейді

1.Жаңа сабақты қорыту мақсатында сұраққа жауап беру.

1.Зат есім дегеніміз не?

2.Ол нешеге бөлінеді?

3.Жұрнақтардың түрлерін ата?

4.Зат есім және басқа сөз таптары қалай септеледі?

5.Елдік,ерлік,батырлар туралы қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер?

2.Мақал –мәтелдердің соңын айтқызу.

3. « Егер ел басына күн туса, мен....» Эссе жазу

10 минут


7

Бағалау: спикерлердің бағалау парақтары бойынша әр оқушының білімін бағалап, журналға қою

5 минут

80 минут



Оқытушы _________ Хусайнова Ж.Х.

Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 22 ноября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

