Күні:
6. Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз н
мен ң (184
– 189 жаттығулар)
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың
алған білімдерін тиянақтай отырып, дауыссыз н мен ң туралы білімдерін бекіту
мақсатында жаттығу жұмыстарын орындату;
2. Алған
білімдерін пайдалана отырып, ой қорыту, пікір айту, дәлелдеу дағдыларын
дамытып, ой-өрістерін жетілдіру, дыбыстық жүйе туралы білімдерін арттыру;
3. Оқу
білімге деген құштарлықтарын арттыра отырып, сауаттылыққа, әдемі таза жазуға
тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,
көрнекіліктік, түсіндірмелі, талдау-жинақтау, т.б.
Көрнекілігі: суреттер,
сызбалар
Қосымша материалдар:
үлестірмелі дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру
кезеңі:
-
Балаларды
сабаққа дайындау
2. Үй
тапсырмасын тексеру: Жазып келген хабарландыруларын оқыта отырып
тексеру
3.
Өткенді пысықтау: - Дыбыс дегеніміз не? әріп деген не? дыбыстың қандай
түрлері бар?
-
Тақтада берілген сызбаны толтырайық:
Сызбадағы
дыбыстардың астына тиісті әріптерді жазу.
184 –
жаттығу: мәтінді
оқытып, талдау жүргізу:
- Мәтін не туралы
айтылған екен? Қандай кітаптар бар екен? Ал, өздерің кітап туралы не
білесіңдер? Кітаптың адам өміріне қаншалықты пайдасы бар?
- Осы жаттығу
мәтініндегі қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазып, дауыссыз дыбыстардың астын
белгілеп, сызайық:
Кездесетін,
бір жарым, алып, сақтаулы.
4. Жаңа
сабақ: 185- жаттығу: Берілген өлеңді оқыту, жаттату, жатқа
жаздыру:
- Өлең не
туралы екен? түйе қандай жануар? (сипаттама беру) Өлеңдегі н, ң әріптерінің
астын сызу,
-
Мыналар ненің суреттері? Аю, қоян – осы сөздерде қандай қосарлы дыбыстар бар?
(я
мен ю). Олар неге қосырлы дауысты дыбыстар? Кәне ендеше я мен ю әріптері
бар сөздер ойлап айтайықшы. (оқушылар өздері сөздер ойлап табады. Сол ойлаған
сөзде-ріне сөйлемдер құратып, тақтаға жаздыру)
5. Сергіту
сәті: Қорбаңдаған
аюдың, Құлпынайы көп екен.
Теріп-теріп алайық, Қалтамызға салайық.
188 –жаттығу:
берілген сөздерге дыбыстық талдау жасау:
Таяқ,
үзеңгі, рәсім, лашын, жүйрік.
Таяқ – 4 әріп, 4
дыбыс, 2 буын, т – д\з, қатаң, а – д\ы, жуан, я – дауысты, қосарлы, н – д\з,
үнді;
Үзеңгі–6әріп,6дыбыс,
3буын ү–д\ы, жіңішке,з-д\з, ұяң, е–д\ы, жіңішке, ң–д\з, үнді, г–д\з,ұяң, і-д\ы,
жіңішке
189-жаттығу:
мәтінді
оқып талдау жасау, жоспар құру:
-
Мәтін
не туралы екен? қоянның салмағы қанша болады екен? Мәтінде тағы басқа қандай
аңдардың аты аталған? Қоян өз өмірін қалай сақтайды екен? Лның түсі туралы не
білуші едік? Мәтіннің жоспары:
І. Қоянның мекені ІІ. Қоянның
жауы
Жоспар бойынша
мәтінге сүйене отырып, өз сөздерімен шағын мазмұндама жазу, жазғандарын оқыту;
6. Бекіту:
Сюжетті суреттермен жұмыс жүргізіледі: оқушылар сурет
бойынша сөйлемдер құрайды.
Суреттегі
басты кейіпкерлерді тауып, солардың атауларына дыбыстық талдаулар жасайды.
186-жаттығу:
кестедегі
бос торкөздерге кеспе әріптердің ішінен тиісті әріптерді ілу:
Ұяң
|
Үнді
|
Қатаң
|
...
|
...
|
...
|
7.
Қорытынды:
- Бүгінгі сабақта қандай тақырыптарды,
дыбыстарды еске түсіріп, пысықтадық?
- Сонымен дауыссыз дыбыстарының
айтылуында қандай өзгешелік бар екен? б мен п, к мен қ,
к мен ғ, н мен ң әрпінің қандай жазылу ерекшелігі бар
екен? Бірнеше мысалдар келтірте отырып, сабақты қорытындылау;
5. Үйге
тапсырма: 61-
беттегі тест тапсырмасын орындап келу;
6. 9. Бағалау.