Инфоурок Русский язык Другие методич. материалыҚазақ тілінен "Мен кезекшімін" 6 сынып

қазақ тілінен "Мен кезекшімін" 6 сынып

Скачать материал

6 сынып

Тақырыбы: Мен кезекшімін

Мақсаты:  кластер арқылы ақпарат алуға үйрену

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.  Жаңа сабақ.

І деңгей

Мен...  атым- Жанар. Мен мектеп... оқи... .  Біз әрқашан мектеп....  кезекшілік қызметін

атқара.... . Оқушы...  кезекшілік атқарғанда,  тақта... сүртеді, гүл... суарады және сынып.... тазалығын

бақылайды.

 

ІІ деңгей.

  1. Кластерді етістіктің рай түрлері бойынша  толтырып жазыңдар.

 

 

 


 

  1. Мектеп кабинеттерін  жаза отырып кластерді толтырыңдар.

 

 

 

 

 


                                                        

 


Овал:    

Овал:
 

 


ІІІ деңгей

1.Берілген сөйлемдерден етістіктің шақтарын  ажырату арқылы тапсырманы орындап жазыңдар.

 Мен мектепке бардым.   Мен сынып  кезекшілігін атқарып жатырмын. Сабақтан кейін тақтаны сүртіп, гүлдерді  суарамын.

 

 

 

 

 

 


                                                        

 

 

 

 

 

 

2. Кластерді толықтыру арқылы оқушының бейнесін  жазазыңдар.

 

 

 

 

 

 


                                                         

Овал:
Овал:  ьььььььььььььььььь
 


 

 

3. Кластерді толықтыр.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ІҮ деңгей

Сыныптағы кезекшілік пен мектептегі кезекшілікті салыстырып, қорытындысын

 дәптерген  жазыңдар.

Ү деңгей

Сыныптың мектеп кезекшілігіндегі  алгоритмін жазыңдар.

1

2

3

4

5

ҮІ деңгей

Сендердің сыныптарының кезекшілігі кезінде далада жаңбыр жауды. Мектепте, сыныпта  тазалықты қалай  сақтауға болады. Өздеріңнің ойларынды  жазыңдар.

 ІІІ деңгей – «3»

ІҮ-Ү деңгей – «4»

ҮІ деңгей  - «5»                                              Бағалау парағы

 Оқушының аты –жөні

І деңгей

ІІ деңгей

ІІІ деңгей

ІҮ деңгей

Ү деңгей

ҮІ деңгей

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 сынып

Тақырыбы: Менің сүйікті кейіпкерім.

Мақсаты: оқушыларға оқуды үйрету. Балық  қаңқасы бойынша тақырып бойынша   сөздердің аудармасын табу, кейіпкерлерді салыстыру , салт және сабақты  етістіктерді ажырату, өткен шақты келершаққа қойып жазуды өздері үйрену.

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.  Жаңа сабақ.

 

І деңгей

 1. Берілген сөздердің ішінен  тақырыпқа қатысты сөздерді анықтаңдар.

Кейіпкер, мектеп, жағымды,  кітап, фантастикалық, қалам,  оқу, Қожа,  көру, Алдар көсе.

 

 

 

 

 

 

 


ІІ деңгей.

1. Берілген сөздерді орысша аудармасын табу.

Ертегі- отрицательный герой

Жағымды-  басня

Жағымсыз- легенда

Аңыз- сказка

Мысал-положительный герой

 

 

 

 

 

 

 

 


2. Сызба бойынша Қожа мен Сұлтанның бейнесін салыстырыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 


ІІІ деңгей.

1.Берілген сөйлемдердің ішінен етістіктің өткен  шағын   келер шаққа айналдыру.

Біз сабақта ертегі кейіпкерлері  туралы өттік. Сабақта оқушылар көп ертегілер айтты. Біз кейіпкерлерге мінездеме бердік. Біз кейіпкерлердің жағымды және жағымсыз  бейнесі туралы білдік.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2. Берілген балықтың үлгісіндегі  сөздерден сөйлем жасау.

                                          ақпарат         қазақ тілі

               ертегілер            Мен

 

 


                        туралы          бүгін

                                   сабағында        алдым

 

 

 

3. Берілген етістіктерден салт және сабақты етістіктерді анықтаңдар.

Көрді, оқыды, талдады,барды,ойнады, берді,шықты,жазды.

 

Салт

 

 

 

 


Сабақты

 

 

ІҮ деңгей

1.Екі кейіпкердің  ұқсастығын табыңдар.

 

 

 

 

Ү деңгей

Сөзжұмбақтың шешуі арқылы Алдардың тағы бір қасиетін тану.

 

             1      

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Дүние сөзінің синонимі

2.Ұлыс мерекесі

3. Жиренше

4.Оқшының құралы

                                                                                     3 

 

ҮІ деңгей

 Бердібек Соқпақбаевтің  «Менің атым Қожа» фильміндегі Қожа бейнесімен өзіңді салыстыр.

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Бағалау

ҮІ деңгей  - «5»

ІҮ-Ү деңгей – «4»

ІІІ деңгей – «3»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген сөздерді мәндес сөздермен (синоним) жазыңдар.  

Сыйлық –

Дәуір, уақыт –

Бірінші - әр түрлі –

Соңғы –

Фишбоун (балық жотасы арқылы мәндес сөздерді жазу)

 

 

 

 

 


2.  Берілген етістіктерді өздік  және өзгелік етістерге айналдырыңдар

Киді,  ойла,  бөлген,  ұйымдастты, ие болды.

өздік етіс:-н, -ын,-ін:

өзгелік етіс: -дыр, - дір, - тыр, -тір, -ыр, -ір;

                      -ғыз, -гіз,-қыз, - кіз, -т;

өздік

 

 

 

 


өзгелік

ІІІ деңгей

1.Берілген сөздердің ішінен кино өнерінің салалары мен кезеңдерін ретімен екі топқа топтастырып жазыңдар.

            Деректі  фильм, 30-40 жылдар, көркем фильм, 1945 жылдан бастап, тұңғыш киноның шығуы 1895-1918 жылдар, мультипликациялық кино, 20-шы жылдар,  ғылыми – көпшілік киномотография.

Салалары

 

 

 

 


Кезеңдері

2. Берілген екі бағандағы сөздермен байланыс орнату.

Кіргізу                                                    біріктіріледі

Соңғы                                                     деректі

Көркем                                                    сала

      Түрі                                                         тұңғыш

      Бөлінеді                                                  шығару

 

 

 

 


                                                       

                                                

3. Берілген жалаң сөйлемдерді пайдаланып  жайылма сөйлем құрастырып жазыңдар.

Балалық шағы өткен. Қызметкерлері қатысады. Кино шығарды.

 

Жалаң

         

 

 

 


Жайылма

 

ІҮ деңгей

Екі белгілі тұлғалардың ұқсастығын табыңдар.

 

Ү деңгей

Ш. Аймановқа 1952 жылы ол не үшін КСРО мемлекеттік сыйлығы берілді?

 

             1      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

       5

  1.  
  2.  
  3. Ш.Айманов басты рөлде ойнаған фильм
  4. Ш.Аймановтың туған жері
  5. Ш.Аймановтың фильмдері қандай бағаға ие болды (жоғары, төмен, орташа)
  6. Шәкеннің атасының аты
  7. Павлодар қаласында Ш.Айманов атында не бар?
  8. Кино өнерінің дамуы неше кезеңнен тұрады?
  9. Кино өнері бағы 4 неге бөлінеді?
  10. «Қошқар мен ....» мультфильмін көрдім.

ҮІ деңгей

Досыңды Ш.Айманов ойнаған «Алдар көсе» фильмін көруге шақыр, көндір.

 

ІІІ. Бағалау

ҮІ деңгей  - «5»

ІҮ-Ү деңгей – «4»

ІІІ деңгей – «3»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І деңгей

 1. Берілген сөздердің ішінен  тақырыпқа қатысты сөздерді айырып жазыңдар.

Жүргізуші, кітап, қала, қатысушы, папка, дүкен, тележурналис, телеарна, құс, көрермендер, базар, бөлім.

ІІ деңгей.

1. Берілген сөздерді мәндес сөздермен (синоним) жазыңдар.  

Сыйлық –

Дәуір, уақыт –

Бірінші - әр түрлі –

Соңғы –

Фишбоун (балық жотасы арқылы мәндес сөздерді жазу)

 

 

 

 

 


2.  Берілген етістіктерді өздік  және өзгелік етістерге айналдырыңдар

Киді,  ойла,  бөлген,  ұйымдастты, ие болды.

өздік етіс:-н, -ын,-ін:

өзгелік етіс: -дыр, - дір, - тыр, -тір, -ыр, -ір; -ғыз, -гіз,-қыз, - кіз, -т;

өздік

 

 

 

 


өзгелік

ІІІ деңгей

1.Берілген сөздердің ішінен кино өнерінің салалары мен кезеңдерін ретімен екі топқа топтастырып жазыңдар.

            Деректі  фильм, 30-40 жылдар, көркем фильм, 1945 жылдан бастап, тұңғыш киноның шығуы 1895-1918 жылдар, мультипликациялық кино, 20-шы жылдар,  ғылыми – көпшілік киномотография.

 

Салалары

 

 

 

 


Кезеңдері

 

2. Берілген екі бағандағы сөздермен байланыс орнату.

Кіргізу                                                    біріктіріледі

Соңғы                                                     деректі

Көркем                                                    сала

      Түрі                                                         тұңғыш

      Бөлінеді                                                  шығару

 

 

 

 


         

 

 

 

 

 

 

                                                                                   

3. Берілген жалаң сөйлемдерді пайдаланып  жайылма сөйлем құрастырып жазыңдар.

Балалық шағы өткен. Қызметкерлері қатысады. Кино шығарды.

 

Жалаң

         

 

 

 


Жайылма

 

ІҮ деңгей

Екі белгілі тұлғалардың ұқсастығын табыңдар.

 

Ү деңгей

Ш. Аймановқа 1952 жылы ол не үшін КСРО мемлекеттік сыйлығы берілді?

 

             1      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

       5

  1. Ш.Айманов басты рөлде ойнаған фильм
  2. Ш.Аймановтың туған жері
  3. Ш.Аймановтың фильмдері қандай бағаға ие болды (жоғары, төмен, орташа)
  4. Шәкеннің атасының аты
  5. Павлодар қаласында Ш.Айманов атында не бар?
  6. Кино өнерінің дамуы неше кезеңнен тұрады?
  7. Кино өнері бағы 4 неге бөлінеді?
  8. «Қошқар мен ....» мультфильмін көрдім.

ҮІ деңгей

Досыңды Ш.Айманов ойнаған «Алдар көсе» фильмін көруге шақыр, көндір.

 

Бағалау

ҮІ деңгей  - «5»

ІҮ-Ү деңгей – «4»

ІІІ деңгей – «3»

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілінен "Мен кезекшімін" 6 сынып"

Настоящий материал опубликован пользователем Куандык Нургуль Мадениетовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 02.01.2015 1951
    • DOCX 155.5 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Куандык Нургуль Мадениетовна
    Куандык Нургуль Мадениетовна

    учитель казахского языка и литературы

    • На сайте: 9 лет и 8 месяцев
    • Подписчики: 3
    • Всего просмотров: 5873
    • Всего материалов: 5

    Об авторе

    Категория/ученая степень: Первая категория
    я -учитель казахского языка и литературы и классный руководитель 9 "Б" класса. люблю свою работу, очень люблю детей. люблю делать слайды, карточки. раздаточные материалы. люблю составлять поурочные планы по таксономии блума. особенно нравиться работать в начальных классах. И огромное спасибо что есть вы

Қазақ тілі. 8-сынып. Көшпелілер мен табиғат тұтастығы. ҚМЖ

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
12781
16
20.11.2024

Материал разработан автором:

Разработок в маркетплейсе: 9
Покупателей: 98

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Ахмер Біржан Ермекұлы. Инфоурок является информационным посредником

Қазақ тілі. 8-сынып. Көшпелілер мен табиғат тұтастығы. ҚМЖ. "Синтаксис. Биоалуантүрлілік. Қызыл Кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер" бөлімі. Оқу мақсаты: 8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8.4.4.2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану, Сабақ мақсаты: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады; - сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын табады, қызметін түсініп қолданады

Краткое описание методической разработки

Қазақ тілі. 8-сынып. Көшпелілер мен табиғат тұтастығы. ҚМЖ. "Синтаксис. Биоалуантүрлілік. Қызыл Кітапқа енген жануарлар

мен өсімдіктер" бөлімі. Оқу мақсаты: 8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;

8.4.4.2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану,  Сабақ мақсаты: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады;

- сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын табады, қызметін түсініп қолданады

Развернуть описание
Смотреть ещё 5 584 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
