Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Қазақ тілінен қмж тақырыбы "Дауыссыз к мен г" (2-сынып)

Қазақ тілінен қмж тақырыбы "Дауыссыз к мен г" (2-сынып)

Курсы профессиональной переподготовки
124 курса

Выдаем дипломы установленного образца

Заочное обучение - на сайте «Инфоурок»
(в дипломе форма обучения не указывается)

Начало обучения: 22 ноября
(набор групп каждую неделю)

Лицензия на образовательную деятельность
(№5201 выдана ООО «Инфоурок» 20.05.2016)


Скидка 50%

от 13 800  6 900 руб. / 300 часов

от 17 800  8 900 руб. / 600 часов

Выберите квалификацию, которая должна быть указана в Вашем дипломе:
... и ещё 87 других квалификаций, которые Вы можете получить

Получите наградные документы сразу с 38 конкурсов за один орг.взнос: Подробнее ->>

библиотека
материалов

Күні: Реті: 1

Сыныбы: 2 «а»

Пәні: Қазақ тілі

Сабақ тақырыбы:

Дауыссыз к мен г

Мақсаты:

Дауыссыз дыбыстар туралы ақпарат беру.Дауыссыз к дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе,ол г-ге айналатынын үйрену. Топта бірлесіп жұмыс жасау.

Тәрбиелеу мен оқыту міндеттері:

Білімділік – к мен г - нің жазылу емлесімен таныстыру, дауысты дыбыс қосылғанда қандай өзгеріске ұшырайтынын түсіндіре отырып, сауаттылыққа жетелеу, мысалдар арқылы дәлелдей білуге үйрету;

Дамытушылық – Ой шапшаңдығын дамыту, берілген сұрақтарға толық жауап беруге үйрету, сөздік қорын молайту;

Тәрбиелік Ұлттық тәлім - тәрбиенің асыл нәрін сіңіру, бауырмалдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.

Оқыту нәтижелері:

  • дауыссыз дыбыстар туралы ақпарат алады.

  • дауыссыз к дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе, ол г-ге айналатынын үйренеді

  • шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыланады, өзбетінше ізденеді;

  • білімдерін жүйелейді, жетілдіреді.

  • топта бірлесіп жұмыс жасай алады

Әдіс-тәсілдері:

«Ой қозғау», «Бір сөзбен», «Жүгіртпе қағаз»

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Көрнекі құралдары:

Оқулық, постерлер, таратпа қазғаздар, ПЖ.

Негізгі ресурстар:

Қазақ тілі оқулығы 2 сынып Ж.Қ. Балтабаева, М.Қ. Солтанғазина, Ф.С. Лекерова 2013 ж

Қамтылған модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, АКТ, ОүБ, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.


Кезеңдері,уақыты

және ескертулер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

кезеңі (7мин)

  1. Амандасу, оқушыларды түгендеу, сынып тазалығына қадағалау.

Оқушылар амандасады.

Кезекші сабақта неше оқушы жок екенін айтады.

Ынтымақтастық атмосферасын құру: Дайындықтарын тексеріп, зейіндерін өзіме аударамын.Дәптерлерін таратып, партада дұрыс отыруын қадағалаймын. Тренинг.

Армысың, асыл күн.

Армысың , көк аспан.

Армысың, жан досым.

Жылуыма жылу қос.

Міне менің қолым!

Сыныпты топқа бөлу. Қатаң, ұяң, үнді. Таратпа қағазға дауыссыз дыбыс түрлерін жазу.






Әр окушы қима қағаздағы жазу арқылы 8 кісіден 3 топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын сұрау. (5 мин)


Ереже, 5-жаттығуды тексеру

1. К мен г дыбысы қандай дауыссыздарға жатады?

2. К –дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?

3. Г -дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?


Мағынаны тану

(20 мин)


«Ой қозғау» әдісі. Оқушыларға жұмбақ шешуді ұсынамын.

Иесі оның сәби,

Әрі төсек, әрі үй? (бесік)


-Неше буын?

  1. Қандай дыбыспен аяқталады?

-Осы сөздің соңына дауысты дыбыс қосып айтайық. Қандай өзгеріс байқадыңдар?



1-жаттығу Өлеңді түсініп оқу: Бесік, жөргек сөздернің алдына менің, сенің, оның сөздерін қойып жазу.

-Қорытынды шығару.

-Дәптермен жұмыс: Күнді жазу, көркем жазу минуты. Кк Кк Кк

Көбелек-көбелегі, көрік-көрігі, жүрек-жүрегі.


Сергіту сәті:

Дауылға да қарама.

Жауынға да қарамай.

Балықшылар айдында.

Ау тартады жағалай.



2-жаттығу: Суреттегі заттардың аттарын үлгіге қарап жазу. Улгі: Көжек-көжегі, көйлек-көйлегі, үйрек-үйрегі, есек-есегі.

3-тапсырма: -Топпен жұмыс: Сөздерге у, і әріптернің тиістісін жалғап жазу:

1 топ- Терек, бүк, тік, күрек, көлік.

2 топ- Көжек, төк, кірпік, кебек, үтік. 3 топ- Шелек, тірек, серік, сөк, елік.

Қорытынды шығару. Қорғау.

Оқушылар жұмбақты шешеді. Сұрақтарға жауап береді. Ержеге сүйену.

Бесік+і=бесігі

Бе-сі-гі 3 буын бар







Өлеңді бірнеше оқушы оқиды. Топпен тапсырманы орындайды. Қорғайды.













.

Тақтаға шығып, кезекпен жазады.





Топпен шығып қорғайды.

Қорытынды

«Жүгіртпе қағаз» әдісі. Топ ішінде к дыбысына аяқталатын сөздерге мысал келтіру, келесі топқа дауысты дыбыс қосып оқуға беру.



Үйге тапсырма

3жаттығу орындау. Ереже


Рефлексия (5 мин)

«Бір сөзбен» әдісі

*Төзімсіздік, *Ашу, * Қуаныш, * Немқұрайлылық,*Қанағаттану, *Шабыт,*Зерігу,* Алаңдау, * Тыныштық, * Сенімділік, * Сенімсіздік, *Рахаттану.

- Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипатайтындай 3 сөзді таңдап айтады.



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 22 ноября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

