Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Тақырыптық сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті
5-сынып
2 слайд
Сабақтың тақырыбы: «Аяз биде» қонақта
Сабақтың мақсаты :
Білімділік. Оқушыларға ертегі мазмұнын меңгерту, ертегіні оқыту арқылы сөз құдыреттілігін білуге үйрету. Баланы оқыта отырып,дамыту.
Дамытушылық. Жүйелі ойлау, ойын әсерлі жеткізуге, жүйелі сөйлеуге төселдіру.
Тәрбиелік. Бала бойына еркіндік , мақсаткерлік,ар- намыс, адамгершілік, шыншылдық, еңбексүйгіштік қасиеттерін ұялату.
3 слайд
Сабақтың типі: Білік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі: “Аяз биде қонақта” ертегі сабағы
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, пікір айту
Көрнекілігі: Суреттер, топшамалар, кітаптар көрмесі, ертегі кейіпкерлерінің киімі, үнтаспа.
4 слайд
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
/Оқушылармен амандасып сабаққа қатыстарын тексеру/
1. Қызығушылықтарын ояту.
/ “Ертегілер ” әні ойналады./
Жүректен жүрекке шаттық шеңбері.
5 слайд
Оқушылар өздерін таныстырып, хан және аяз би болып екі топқа бөлініп отырады.
Тақтаға күнді жазып, дәптерлеріне тақырыпты жазамыз.
6 слайд
II. Мағынаны ашу.
- Оқушылар мен сіздерге “Аяз би” ертегісінің толық мазмұнын игеріп келуге
үйге тапсырма ретінде берген болатынмын. Сіздердің алдарыңызда тұрған міндет көркем әдебиетті өздеріңіз оқып меңгеру. Біздер екі топқа бөлініп отырдық.
Сіздердің алдарыңызда бағалау парақтары сол парақтарға -, +, орташа белгілерді қарсылас топтарыңызға салып отырасыздар, әрине әділдік керек.
7 слайд
1. Зерделеу стратегиясы.
/ Оқушыларға ертегі бойынша сурет салып келу тапсырылған болатын, сол тапсырма бойынша оқушылар суреттерді әңгімелей отырып, суретке сәйкесті мақалдар айтады/
8 слайд
“Суреттер сөйлейді. Мақал – сөздің мәйегі”
Менің алдымда сұрақтар тұр. Мақалдарды суреттерге сәйкестіндіре әңгімелейміз.
1. Құстың, шөптің, адамның жаманын табуға ханның уәзірлерін жұмсауы.
Есірген хан елді ермек етер.
2. Жаманның жақсы мен жаманды айыра білуі.
Көп жасаған білмейді,
Көпті көрген біледі.
3. Меңдінің Жаманды таңдауы.
Ақылды адам айтқызбай біледі,
Ақсұңқар қаққызбай біледі.
9 слайд
4. Жаманның сертке беріктігі
Жақсы байқап сөйлер,
Жаман шайқап сөйлер.
5. Ханның өтірігіне жаманның жауабы.
Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам
6. Ханның қырық уәзірді жолға салуға тапқан ақылы.
Ақылды жетер мұратқа,
Ақылсыз қалар ұятқа.
Жоспарларды реті бойынша жазып отырамыз.
10 слайд
2. Ізденіс стратегиясы. Мәтінмен жұмыс.
а. 2 топтың алдында тұрған ендігі мәселе мәтіндегі жұмбақтарды немесе тұспал, ишара сөздерді бір- біріңізге жасырасыздар.
1 /“Жау шапты, ел бүлінді,апат соқты” / 2- топ әңгімелеуі керек/
2 / 1- топтан біреуі жауап беруі керек/
/уәзірлер шешуі керек/
11 слайд
ә. “Кім шапшаң?” тезірек мәтіндегі мақал- мәтелдерді табу керек.
1.“Адам тілі тас жарар, тас жармаса, бас жарар”
2. “Аға өлсе, іні -мұра”
12 слайд
3. Ой салыстыру стратегиясы.
1. Хан тобы жаманға
2. Аяз би тобы қырық уәзірге.
13 слайд
4. Ой түю стратегиясы.
1.Мен адамды қалай бағалаймын? / ой – пікір айту/
“Ай, Аяз, баймын деп аспа, ханмын деп таспа! Аяз әліңді біл” деген сөзді қалай таратып айтып берер едің және қандай мақал – мәтелдермен ауыстыруға болады.
2. Бұрын елді хандар биледі, ал қазір елді кімдер басқарады?
/ Президент, әкімдер, министрлер, директорлар т.б/
Сен әкім немесе президент болсаң елің үшін не істер едің?/ Жазбаша
14 слайд
4. Қорытынды.
Ертегілердегі халық арманы / шағын ойтолғау жазу/
Бағалау парақтары бойынша оқушыларды бағалаймын. Көркем әдебиетті оқуға нұсқау беремін. Кітаптар көрмесімен танысу.
15 слайд
Назарларыңызға рахмет
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 661 789 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Серикбаева Дамира Айбековна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Мини-курс
6 ч.