Инфоурок Другое Рабочие программыҚазақ тілінен сабақ жоспары "Зат есімнің көптелуі"

Қазақ тілінен сабақ жоспары "Зат есімнің көптелуі"

Скачать материал

                                                                     Баужанова Диана Павловна

Павлодар облысы

Павлодар ауданы

Кеңес негізгі мектебі

Қазақ тілі  мен әдебиеті мұғалімі

 

Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 7

САБАҚ: Зат есімнің көптелуі

Мектеп: Кеңес негізгі мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Баужанова Диана Павловна

СЫНЫП:  7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

 

Көптік жалғауын қабылдайтын  және қабылдамайтын зат есімдер  туралы түсінік алады.Айырмашылығын көрсете  біледі.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

·         Көптік жалғаудың түрлерін қолдана алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

·         Көптелмейтін зат есімдерге көптік жалғауын белгілі бір мақсатта қосылатындығын  айқындайды.

Кейбір оқушылар:

·         Көптік жалғау қосылмайтын  зат есімдерді   ажырата алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

·         Жаңа тақырыпты өз сөздермен түсіндіреді, дәлелдей (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Зат есім, түрлендіру,  көптік жалғау

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

-Көптік жалғау не үшін қажет?

- Ол сөзге қандай мағынаны үстейді?

 -Мысал келтір.

-Нелектен кейбір зат есімдер көптік жалғауды қажет етпейді?

 -Мысал келтір, дәлелде.

 

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Мен енді .........білемін.

Мен ....... екенін түсіндім.

Мен үшін әлі ......... түсініксіздеу.

Ол үшін мен ...... қадам жасаймын.

 

Алдыңғы оқу

дара,  күрделі  зат есім. Зат есімнің түрленуі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

3мин

Диалогтік оқыту.

ОЖТ

 

«Өрмекшінің өрмегі» әдіс бойынша үй жұмысын тексеру.

Жіп

Ортасы

 5мин

 

СТО,

 ОЖТ,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

         АКТ

Білу:

Мұғалімнің іс- әрекеті: Қима қағаздар арқылы оқушыларды топқа бөледі.

Қима қағаздар ішіндегі сөздер: Балалар, терезелер.

   Сөздердің жасалу ерекшеліктері қандай?

  Сөздердің ұқсастығы бар ма? Ол қандай?

 

Оқушының іс- әрекеті:   Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.  Тапсырманы орындайды. Сұрақтар арқылы тақырыпқа шығады.

Түсіну:

Мұғалімнің іс- әрекеті: 23жаттығу. Мәтінді оқытады. Бір біріне сұрақ қойғызады.Бағыттайды.

 -Көптік жалғау не үшін қажет?

- Ол сөзге қандай мағынаны үстейді?

 -Мысал келтір.

-Нелектен кейбір зат есімдер көптік жалғауды қажет етпейді?

 -Мысал келтір, дәлелде.

Оқушының іс- әрекеті:  Мәтінді оқиды. Топта талқылайды. Сұрақ құрастырады. Бір- біріне сұрақ қояды.

Бағалау: Мадақтау

 

 

 

Қолдану:

Мұғалімнің іс- әрекеті: «Боз інген» музыканы тыңдату.  21жаттығудағы  көп нүктенің орына қажетті жеріне көптік жалғауларын тиістісін қойып жаз.

Өлеңнен қандай әсер алдыңыз? Сурет салынемесе шығарма жазыңыз

Ол өлең қай кезеңде пайда болды деп ойлайсындар?

Ойыңызды дәлілдеңдер.

Оқушының іс- әрекеті: көптелетін сөздер мен көптік жалғауды қажет етпейтін сөздердің айырмашылығын  мен ұқсастығын флипчартқа түсіреді.

Бағалау: Постерді бағалау.

Талдау:

Мұғалімнің іс- әрекеті:  «Топтастыру» әдісі бойынша интербелсенді тақтамен жұмыс

Суреттер: балалар, тары, мұнай, мал, ноутбуктер, кесе, газ, мектептер, үйлер, шайларын, Зейнептер.

Оқушының іс- әрекеті:  Берілген сөздерді бөледі.

 

                            Зат есім

 

 


Көптік жалғау            Көптік жалғаусыз     

бар сөздер                               сөздер

Көптік жалғау қажет етпейтін сөздердің  қандай мағынада қолданылып тұр?

 

 Сатылай фонетикалық талдау жасау.

«Жұмыс алгоритімі»

  Сатылай фонетикалық талдау үлгісі бойынша талдау жүргізу.

Бағалау: Дәптермен алмасу.

                       

Жинақтау:

Мұғалімнің іс- әрекеті: «Сұхбат алу» жұптық жұмыс.

Оқушының іс- әрекеті:   Жұпта тапсырма орындайды. Бір оқушы сұхбат алушы, екінші сұхбат беруші. Сұрақ қою арқылы тақырыпты жинақтайды.Тапсырманы диктофонмен орындайды.

 

 

Қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Музыка, оқулықпен жұмыс,

флипчарт, түрлі маркер.

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұялы телефон

Аяқталуы

Рефлексия:  Мен енді .........білемін.

Мен ....... екенін түсіндім.

Мен үшін әлі ......... түсініксіздеу.

Ол үшін мен ...... қадам жасаймын.

 

 Мұғалімнің іс- әрекеті:  «Желкенді қайық»  суреті бойынша  кері байланыс жасау.

Оқушының іс- әрекеті:   Желкенді бояйды. Қызыл түс- түсінген жоқпын.

Сары түс- жартылай түсіндім.

Жасыл түс- толық түсіндім

Ұй жұмысы:  Алған сөздерге талдау жасау.

 

 

 

Желкенді қайықтың суреттері 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

·         Жұмыс алгоритмі

·         Түрткі сұрақтар

 

·         «Желкенді қайық» -кері байланыс арқылы бағалау.

Бағалау парағы

 

·         hello_html_m73304948 - копия

·         Музыка

·         Тарих

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?  Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшық сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Психологиялық ахуал жақсы болды. Сабақ бірінші сабақтан гөрі тез өтіп, бүкіл тапсырмаларды оқушылар орындай алды.  Сонда да уақыт біраз жетпей қалды.

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағамдау:

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

 

2.

 

 

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

 

2.

 

 

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілінен сабақ жоспары "Зат есімнің көптелуі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Администратор баз данных

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
