130392
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыДругие методич. материалыҚазақ тілі 2-сынып. Тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы.

Қазақ тілі 2-сынып. Тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы.

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

2-сынып қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы.

Сабақтың мақсаты:

1.әр сөздің мағынасы болатындығымен таныстыру; сөздердің мағынасын дұрыс ажырата білуге дағдыландыру;

2. сөздерді орынды, дұрыс қолдана білуге үйрету; сөздік қорларын арттыру.

3. оқушылардың сауаттылықтарын арттыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, көрнекілік, түсіндіру.

Көрнекіліктер: суреттер, кесте

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты әр сөздің мағынасы болатындығымен таныстыру; сөздердің мағынасын дұрыс ажырата білуге дағдыландыру; сөздерді орынды, дұрыс қолдана білуге үйрету; сөздік қорларын арттыру.

2. Үй тапсырмасын тексеру. Ережелерді қайталау

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

С

Иісі

аңқиды

өйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысып тұрады. Олардың байланысы сұрақ қою арқылы табылады. Мысалы, Қалың орманның ішінен тәтті жидектің иісі аңқиды.


Прямая со стрелкой 30

Прямая со стрелкой 29Прямая со стрелкой 28

Жидектің

Ненің? Қайдан?

Орман ішінде

Қандай?


Прямая со стрелкой 24Прямая со стрелкой 25

Қ

тәтті

қалың

андай? Қандай?




Осы сөйлемдерге синтетикалық сызба жасау.

Қалың

Орман ішінде

тәтті

жидектің

иісі

аңқиды



Прямая со стрелкой 7Прямая со стрелкой 8Прямая со стрелкой 9Прямая со стрелкой 10Прямая со стрелкой 11Прямая со стрелкой 12Прямая со стрелкой 13Прямая со стрелкой 14Прямая со стрелкой 15

Прямая со стрелкой 4Прямая со стрелкой 5Прямая со стрелкой 6

Прямая со стрелкой 1Прямая со стрелкой 2Прямая со стрелкой 3


Бұл сызбалардың екеуінде де сөздердің арасындағы байланыс көрсетіледі.

Біріншісінде сөздердің байланысы сұрақтар мен сызықтар арқылы көрсетілген. Ал екіншісінде сұрақсыз сызықтар бағдаршамен көрсетілген.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.

Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысып тұрады. Олардың байланысы сұрақ қою арқылы табылады ма?

Сөзбердеің байланысын не арқылы анықтаймыз

Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрастыр. Сөйлем құрастыру үшін не істедің?

Өсімдіктер, өседі, жайқалып. Ғарышкерлер, әлемін, аспан, зертейді. Ана тілін, құрметтеу керек, әрбір, адам. Жусан - , иісті, жұпар, өсімдік. Біздің, шежірелі, жерлер, елімізде, көп.

2-жаттығу . Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қой.

Балалар тоғайға барды. Әсет адасып қалды. Балалар үйлеріне қайтты. Олар болған жайды Әсеттің анасына айтты. Анасы Әсетті тоғайдан тауып алды. Анасын көрген Әсет қатты қуанды.

3-жаттығу. Сөйлемдерді оқы. Сөйлемдердегі сөздердің байланысын гі бойынша сұрақ қойып анықта.

Үлгі: балалар циркке барды.

Балалар не істеді?

Балалар барды.

Қайда барды?

Циркке барды?

4-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдерге сұрақ қой. Сызба бойынша сөздерге сұрақ қой.

Түн болды. Аспанда жұлдыздар жымыңдайды. Жұмысшылар зауытқа келді. Арманның анасы тамақ пісірді.

Ү. Сабақты қорытындылау.

Не білдік? Не үйрендік?

ҮІ. Үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.

89-бет 5-жаттығу. Сурет бойынша сөйлемдер құрастыр. Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызба арқылы көрсет. ҮІІ. Бағалау.Оқушылардың бағаларын журнал мен күнделікке қойып шығу.
