Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / История / Рабочие программы / Қазақ әдебиеті мен елі туралы
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • История

Қазақ әдебиеті мен елі туралы

библиотека
материалов



АСТАНА ҚАЛАСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ

54 МЕКТЕП-ЛИЦЕЙІ

Бекітемін» «Келісемін»

54 мектеп-лицейінің директоры директордың ҒӘІЖО

___________ Г. К. Амрина ___________ М. У. Сағын

« » _______ , 2015 ж. « » __________ , 2015 ж.








Интеграциялық сабақ

Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және

Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы



9 «Ғ» сыныбы










Қазақстан тарихы пәнінің мұғалімі:

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Архамбекова М.К.







2015 жыл








Тексерілді:

Сыныбы: 9 «Ғ»

Күні: 11.03.2015 ж.

Оқушы саны: 26

Қатысқаны:

Пән мұғалімдері: ... И.А.

Архамбекова М.К.

Сабақтың түрі

Интеграциялық сабақ

Сабақтың тақырыбы

Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы

Мақсаты

Тарихи оқиғаларды білу және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығымен танысу

Міндеттері

- оқушыларға мысалды талдауға, өз ойын айтуға мүмкіндік беру; - алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы оқушыларға негізгі ойды ұғынуға көмектесу; - топпен жұмыс түрлерінің іздену ортасын құру.

Күтілетін нәтижелер

Бүгінгі сабақтан өздеріне қорытынды жасай алады.

Оқытудың

әдіс-тәсілдері

ой шақыру топтастыру, диалогтік оқыту, бағалау

Керекті жабдықтар

1.Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова, С. Қалиев, С.Дүйсебаев. Қазақ әдебиеті.

9-сыныпқа арналған оқулық. Алматы, «Мектеп», 2013 ж.

2. Ұ.Асыл, Т.Жұмажанова, Ғ.Бейсенбаев. Қазақ әдебиеті. Хрестоматия.

3. Интернеттен алынған қосымша мәліметтер.

4. Бейнефрагменттер

- бағалау парақтары, плакат, кесте

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Тарих пәні мұғалімі әрекеті

Әдебиет пәні мұғалімі әрекеті

Оқушы әрекеті

Психологиялық дайындық

Оқушыларға сәттілік тілеу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.


Тілекті қабылдай алу

Үй жұмысы (5-минут)




Үй жұмысын

қорытындылау




Топқа бөлу

Әуен қойылып, әртүрлі түсті пішіндер беріледі

Шаттық шеңберінде тұрып бір-біріне тілектер тілеу.Түстер арқылы топқа бөліну.


Кіріспе (5-минут)





Оқулықпен жұмыс



«Тарихшылар» тобы

«Әдебиетшілер» тобы «Зерттеушілер» тобы

Тұсаукесер

(5-мин)

1- тапсырма (5-минут)


Топта талқылайды.



Тренинг




Негізгі бөлім (15- минут)





2-тапсырма.

«Адал достар» тобы «Нағыз достар» тобы


«Өмірлік достар» тобы




Мысалды өз беттерінше оқиды










Қорытынды

(5-минут)




Дәптермен жұмыс


Хат жазу




Бағалау

Кері байланыс

парағы

(5-минут)

Жинаған ұпай балы есептеліп бағаланады.

«5»- 15 ұпай

«4» -12-9 ұпай

«3»- 6 ұпай



Үй жұмысы (5-минут)

























Пәні

Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті

Сыныбы 9 «Ғ»

Күні: 11.03.15

Сабақтың тақырыбы

Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы

Мақсаты

Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы туралы білім алу

Міндеттері

1.1920-1930 жылдардағы әдебиеттің (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров,

С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын түсінуге жағдай жасау

2. Жүсіпбек Аймауытовтың азаматтық биік тұлғасын, туған халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып-білу.

3. Еркін сөйлеуге, ашық пікір айта білуге баулу,

Сабақтың түрі

Интеграциялық сабақ

Оқытудың тәсілі

ой шақыру, диалогтік оқыту, бағалау, АКТ

Күтілетін нәтиже





Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар:






Жазушының өмірі мен шығармашылығы туралы біледі, шығарманың тақырыптық-идеялық мазмұнын ұғынады.

Жұрт алдында сөйлеу мәдениеті қалыптасады.

Оқушылар бағалауды үйренеді.


1. Қазақ әдебиеті: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.

/ Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова, С. Қалиев, С.Дүйсебаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.

2. Қазақ әдебиеті: Хрестоматия. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқу құралы. / Ұ.Асыл, Т.Жұмажанова, Ғ.Бейсенбаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.

3. Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. /М.Қозыбаев, К.Нұрпейіс, Қ.Жүкешев.- Алматы: «Мектеп», 2013 ж.

4. Қазақ әдебиетін оқытуға арналған әдістемелік нұсқаулық.

5. Қ. Бітібаева. Әдебиетті оқыту әдістемесі.Алматы, «Рауан», 1997 жыл.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Тарих пәні мұғалімі әрекеті

Әдебиет пәні мұғалімі әрекеті

уақыт

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу. 

Сыныпты топқа бөлу.

Топ жетекшісін тағайындау.

Бағалау парағын тарату.








2 минут

Оқушылар топқа бөлінеді.

Әр топ өз топ басшысын тағайындайды. 






Әр топқа жеке тапсырамалар беріледі. /10 мин/

2.1. Оқулықпен жұмыс

2.2. Әр топқа бір өкіл жіберіледі

2.3. Топта талқылап, дәптерлеріне жазып алады.

1-топ:

2-топ:

3-топ:

























Қызығушылықты

ояту















Формативті

бағалау


Мағынаны тану





























Ой толғаныс









Бағалау







Үйге тапсырма



І. Ұйымдастыру кезеңі               1 минут

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау          8 минут

ІІІ. Үй тапсырмасын қорыту      2 минут

ІҮ. Жаңа сабақты түсіну       8 минут

Ү. Жаңа сабақты бекіту              20 минут

ҮІ. Жаңа сабақты қорыту           3 минут

ойтолғау

ҮІІ. Үйге тапсырма беру             1 минут

ҮІІІ. Оқушылардың білімін бағалау      2 минут


Ұйымдастыру. Оқушыларды төрт топқа бөліп отырғызу. Топ басшысын тағайындау, бағалау парағын беру.

Тарих пәнінің мұғалімі

1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті:

  • халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою,

  • қазақ жазуының араб әліпбиінен латынға ауысуы, орыс жазуы негізінде жаңа әліпбидің енгізілуі

  •  Әдебиет (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын қорытындылау.


1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті: (сұрақтар слайд арқылы көрсетіледі)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.



Оқушылар алдын ала берілген тапсырмалар бойынша жауап береді.

4 топ бірін-бірі бағалайды. Топта ақылдасып, сыныптастарын суретпен бағалайды.


Жаңа сабақ. (Оқулықпен жұмыс).

І топ: Әдебиеттің дамуы. (Қазақ әдебиетінің өкілдерін және олардың негізгі

шығармаларын атаңдар).

ІІ топ: Театрдың дамуы.

ІІІ топ: Кино өнері.

ІV топ: Музыка мәдениеті


  • Слайд арқылы көрсетіледі, фильмнен үзінді қойылады.

Әдебиет пәнінің мұғалімі:

1. Әдебиеттегі «Бес арыс» туралы білетінімізді еске түсірейік.

- «Бес арыс» деп кімдерді айтамыз?

- Олардың әдеби мұраларын еске түсіріп көрейік.

- Әдебиетіміздегі көрнекті тұлғаның бірі Ж.Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығымен тереңірек танысамыз.

- Ж.Аймауытов туралы не білеміз? Қандай шығармасымен таныссыңдар?

(«Әнші», «Күн менікі» әңгімелері).


Бейнебаян көрсету.

Мәтінмен жұмыс

Топтастыру стратегиясымен жұмыс істейді, плакатқа жазып, ортаға шығып қорғайды.

І топ: Ж.Аймауытовтың өмірі туралы

ІІ топ: Ж.Аймауытов – ақын, жазушы

ІІІ топ: Ж.Аймауытов – драматург, аудармашы

ІV топ: Ж.Аймауытов - публицист, ғалым









Бағалау критерийлері:

1. Үй тапсырмасын орындауы

2. Топтық жұмыста ой қосуы.

3.

4. Талқыланып отырған мәселе жөнінде өз ойын еркін жеткізе білуі.

Топ басшысының бағалауы (топ басшысы өз тобын бағалап, бағалау парағын мұғалімге тапсырады).

«Қартқожа» романын оқу.



Бағалау парағы


Оқушының аты-жөні


(1-7 балл)

Топтық жұмыста ой қосуы


(1-5 балл)




(1-5 балл)

Өз ойын еркін

жеткізе алуы

(1-8 балл)


Жалпы ұпай



1







2







3







4







5







6








Баллдары:

20 - 25 балл

21 – 24 балл

13 – 20 балл

12 – 6 балл

0 – 5 балл




Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Бағалау


Ұйымдастыру


Оқушылармен амандасу. 

Сыныпты топқа бөлу.

Топ жетекшісін тағайындау.

Бағалау парағын тарату.

Оқушылар топқа бөлінеді.

Әр топ өз топ басшысын тағайындайды. 


2 минут

Топ басшысының

критерий бойынша

қорытынды

бағалауы.

Білу 

Теориялық материалды еске түсіру арқылы оқушының қызығушылығын ояту

Түсіну  

Тақырыптың мақсаты  мен міндетін ашу

Ассоциация құру арқылы оқушылар қосымша мәліметтерді еске түсіреді.




Тарих пәнінің мұғалімі

1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті:

халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою,

қазақ жазуының араб әліпбиінен латынға ауысуы, орыс жазуы негізінде жаңа әліпбидің енгізілуі

Әдебиет (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын қорытындылау.



Оқушылар өздері ой қозғайды.
Бұрынғы біліміне сүйенеді.
Еске түсіреді.

10 минут







15 минут


Қолдану 






Жинақтау 

Сабақты қорытындылау





Бағалау


Оқушылар кері байланыс парағын толтырады


Топ басшылары

қорытынды

ұпайды шығарып, 

топ жұмысына баға

береді.

Үйге тапсырма







































Сыныбы: 9 «Ғ»

Пәні: Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті

Пән мұғалімдері: Серикбаева И.А., Архамбекова М.Қ.

Мерзімі: 11.03.2015


Сабақтың тақырыбы: Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және Жүсіпбек

Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы.


Мақсаты: Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы туралы білім алу


Міндеттері: 1. 1920-1930 жылдардағы әдебиеттің (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров,

С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын түсінуге жағдай жасау

2. Жүсіпбек Аймауытовтың азаматтық биік тұлғасын, туған халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып-білу.

3. Еркін сөйлеуге, ашық пікір айта білуге баулу,


Сабақтың түрі: Интеграциялық сабақ


Оқытудың тәсілі: ой шақыру, диалогтік оқыту, бағалау, АКТ

Күтілетін нәтиже: Жазушының өмірі мен шығармашылығы туралы біледі, шығарманың тақырыптық-идеялық мазмұнын ұғынады.

Жұрт алдында сөйлеу мәдениеті қалыптасады.

Оқушылар бағалауды үйренеді.


Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар:

1. Қазақ әдебиеті: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.

/ Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова, С. Қалиев, С.Дүйсебаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.

2. Қазақ әдебиеті: Хрестоматия. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқу құралы. / Ұ.Асыл, Т.Жұмажанова, Ғ.Бейсенбаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.

3. Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. /М.Қозыбаев, К.Нұрпейіс, Қ.Жүкешев.- Алматы: «Мектеп», 2013 ж.

4. Қазақ әдебиетін оқытуға арналған әдістемелік нұсқаулық.

5. Қ. Бітібаева. Әдебиетті оқыту әдістемесі.Алматы, «Рауан», 1997 жыл.

6. Интерактивті тақта, Ж. Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығына арналған слайд



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Бағалау


Ұйымдастыру


Оқушылармен амандасу. 

Сыныпты топқа бөлу.

Топ жетекшісін тағайындау.

Бағалау парағын тарату.

Оқушылар топқа бөлінеді.

Әр топ өз топ басшысын тағайындайды. 


2 минут

Топ басшысының

критерий бойынша

қорытынды

бағалауы.

Білу 

Теориялық материалды еске түсіру арқылы оқушының қызығушылығын ояту

Түсіну  

Тақырыптың мақсаты  мен міндетін ашу

Ассоциация құру арқылы оқушылар қосымша мәліметтерді еске түсіреді.




Тарих пәнінің мұғалімі

1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті:

халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою,

қазақ жазуының араб әліпбиінен латынға ауысуы, орыс жазуы негізінде жаңа әліпбидің енгізілуі

Әдебиет (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын қорытындылау.



Оқушылар өздері ой қозғайды.
Бұрынғы біліміне сүйенеді.
Еске түсіреді.

10 минут







15 минут


Қолдану 






Жинақтау 

Сабақты қорытындылау





Бағалау


Оқушылар кері байланыс парағын толтырады


Топ басшылары

қорытынды

ұпайды шығарып, 

топ жұмысына баға

береді.

Үйге тапсырма


















































Пəнаралық байланыс















Қызығушылықты

ояту















Формативті

бағалау


Мағынаны тану





























Ой толғаныс









Бағалау







Үйге тапсырма



кино өнері


І. Ұйымдастыру кезеңі               1 минут

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау          8 минут

ІІІ. Үй тапсырмасын қорыту      2 минут

ІҮ. Жаңа сабақты түсіну       8 минут

Ү. Жаңа сабақты бекіту              20 минут

ҮІ. Жаңа сабақты қорыту           3 минут

ойтолғау

ҮІІ. Үйге тапсырма беру             1 минут

ҮІІІ. Оқушылардың білімін бағалау      2 минут


Ұйымдастыру. Оқушыларды төрт топқа бөліп отырғызу. Топ басшысын тағайындау, бағалау парағын беру.

Тарих пәнінің мұғалімі

1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті:

  • халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою,

  • қазақ жазуының араб әліпбиінен латынға ауысуы, орыс жазуы негізінде жаңа әліпбидің енгізілуі

  •  Әдебиет (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин және т.б. шығармалары) дамуын қорытындылау.


1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті: (сұрақтар слайд арқылы көрсетіледі)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.



Оқушылар алдын ала берілген тапсырмалар бойынша жауап береді.

4 топ бірін-бірі бағалайды. Топта ақылдасып, сыныптастарын суретпен бағалайды.


Жаңа сабақ. (Оқулықпен жұмыс).

І топ: Әдебиеттің дамуы. (Қазақ әдебиетінің өкілдерін және олардың негізгі

шығармаларын атаңдар).

ІІ топ: Театрдың дамуы.

ІІІ топ: Кино өнері.

ІV топ: Музыка мәдениеті


  • Слайд арқылы көрсетіледі, фильмнен үзінді қойылады.

Әдебиет пәнінің мұғалімі:

1. Әдебиеттегі «Бес арыс» туралы білетінімізді еске түсірейік.

- «Бес арыс» деп кімдерді айтамыз?

- Олардың әдеби мұраларын еске түсіріп көрейік.

- Әдебиетіміздегі көрнекті тұлғаның бірі Ж.Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығымен тереңірек танысамыз.

- Ж.Аймауытов туралы не білеміз? Қандай шығармасымен таныссыңдар?

(«Әнші», «Күн менікі» әңгімелері).


Бейнебаян көрсету.

Мәтінмен жұмыс

Топтастыру стратегиясымен жұмыс істейді, плакатқа жазып, ортаға шығып қорғайды.

І топ: Ж.Аймауытовтың өмірі туралы

ІІ топ: Ж.Аймауытов – ақын, жазушы

ІІІ топ: Ж.Аймауытов – драматург, аудармашы

ІV топ: Ж.Аймауытов - публицист, ғалым









Бағалау критерийлері:

1. Үй тапсырмасын орындауы

2. Топтық жұмыста ой қосуы.

3.

4. Талқыланып отырған мәселе жөнінде өз ойын еркін жеткізе білуі.

Топ басшысының бағалауы (топ басшысы өз тобын бағалап, бағалау парағын мұғалімге тапсырады).

«Қартқожа» романын оқу.



Бағалау парағы


Оқушының аты-жөні


(1-7 балл)

Топтық жұмыста ой қосуы


(1-5 балл)




(1-5 балл)

Өз ойын еркін

жеткізе алуы

(1-8 балл)


Жалпы ұпай



1







2







3







4







5







6








Баллдары:

20 - 25 балл

21 – 24 балл

13 – 20 балл

12 – 6 балл

0 – 5 балл






Сабақтың тақырыбы: Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығын оқыту.

Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Суреткер жазушы Ж. Аймауытовтың өмірбаяны мен шығармашылығын оқытуда оқушыларға жан – жақты білім беру үшін, жазушының азаматтық биік тұлғасы, туған халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып – білуді оқушылардың өздеріне жұмыс істете, іздендіре отырып меңгерту.
2. Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін, ойлау қабілетін, ауыз – екі сөйлеу тілін дамыту, өз бетінше іздене білуге дағдыландыру, оқуға деген ынтасын арттыру.
3. Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды елін, жерін сүйе білуге баулу. Адамгершілікке, қайырымдылыққа, имандылыққа тәрбиелеу. Жазушы өмірін үлгі ету. Әдебиетті сүюге баулу.

Сабақтың түрі: Дәстүрсіз, пікір қорғау (зерттеу сабағы).
Сабақтың әдісі: Ой шақыру, әңгіме – лекция, оқушы хабарламасы, түсіндірмелі әдіс, өз бетінше зерттеу.
Сабақтың таным белгілерін арттыру: Жеке және топтық форма (ФОПД)
Сабақтың көрнекіліктері: Жазушы өмірі туралы буклет, ғалымдардың естеліктері, сын зерттеу мақалалары. Жазушының шығармалары кітаптар көрмесі.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих.
Сабақтың барысы.

Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың құралдарының бар - жоғын қадағалау.
ә) Кезекші арқылы сыныпты түгендеу.
б) Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.
в) Бүгінгі күнді тақтаға жазу.

Үй тапсырмасын тексеру
Балалар үйге С. Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығына байланысты реферат, газет беттерінен мақалалар тауып келуге берген болатынмын. Қане кім дайын? Балалардың рефераттарынан кішкене мазмұнын сұраймын.

Жаңа сабақ:
- Балалар біз жаңа сабақты бастамас бұрын маған мынандай сұрақтарға жауап беріңдерші:
1. Ж Жүсіпбек Аймауытов туралы не білесіңдер?
2. Қандай шығармаларымен таныссыңдар?

Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Қазақ әдебиеті алыптарының бірі – Жүсіпбек Аймауытов. Оның қазақ әдебиетінің жанр жағынан дамытудағы еңбегі орасан зор. Ол – ақын, прозашы, публицист, сыншы, театр режисеры, аудармашы педагог болды. Бір өзі әдебиет пен ғылымның әр саласында еңбек етті. Қазақ әдебиетін проза, драматургия жанры жағынан қалыптастыруды және мектептер мен оқу орындарының оқушыларына арнап бірнеше оқу құралдарын жазуға қатысқан.
Осындай әдебиетіміздің, театрдың, ғылымның дамуына айрықша қызмет еткен қламгердің еңбектері 60 жыл бойы оқушының назарынан тасада қалып келді.
Еліміздегі қайта құрудың нәтижесінде болған өзгерістерден кейін ғана – 1988 жылдан бастап Ж. Аймауытовтың өмірі мен еңбектері және мақалалары жарық көре бастады.

1. Ғылыми – педагогикалық мұрасы
Ғылыми - педагогикалық мұрасы

Тәрбие жетекші
Психология
Жан жүйесі және өнер таңдау
Комплексті оқыту жолдары

2. Поэзиялық туындылары

Сарыарқаның сәлемі
Ах - ха - хау
Көшу
Тұңғиық түпсіз астында
Ұршығым
Жәмила
Әскер марсельезасы
Нұр күйі поэмасы

3. Драмалық жанры

Ескі тәртіппен бала оқыту
Рабиға
Мансапқорлар
Сылаң қыз
Шернияз
Қанапия мен Шәрбану
Ел қорғаны

4. Прозалық жанрлары
1. Романдары: «Қартқожа»1626;«Ақбілек» 1927 - 1928
4. Хикаяттары: « Күнекейдің жазығы» 1928
5. Сын мақалалары: Абайдан соңғы ақындар 1918; Мағжанның ақындығы 1923; Аударма туралы; Сұңқар жыры
6. Әңгімелері: «Бетім – ау, құдай ғой»; Елес 1924; Өмір деген осы ма?; Мысыққа ойын, тышқанға өлім 1923; Әнші 1925; Боранды болжағыш әулие; Көшпелі Көжебай 1925.

Сабақты қорыту:
- Міне балалар, өздерің жазушы туралы естеліктер мен пікірлерден мысалдар келтіре отырып, оның адамгершілік қасиеттерін, еңбектерін, туған жерге деген сүйіспеншілігін танып білдіңдер. Ендеше, Жүсіпбек әлемі телегей теңіздей екен. Оның нағыз сегіз қырлы, бір сырлы дарын иесі екенін білдіңдер. Оның мол мұрасы – келер ұрпақ үшін мол қазына, асыл мұра. Оның өмірі ұрпаққа өнеге. Енді мына сызба схеманы толтырайық:

Жүсіпбек Аймауытов кім?

Ақын
Жазушы
Драматург
Публицист
Аудармашы
Домбырашы
Ұстаз - ағартушы
Ғалым
Психолог
Актер

Үй тапсырмасын беру.
(42 - 53 беттер) Жүсіпбек Аймауытовтың өмірбаяны мен Әнші әңгімесін оқып, төмендегі сұрақтарға жауап береміз.
Бағалау.
Оқушыларды бағалаймын (2 - 3 минут)




Сабақтың түрі: практикалық сабақ - конференция,жобалау.

Әдісі:шығармашылық ізденіс, сұрақ-жауап, талдау , тірек-сызба. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету,ой қозғау, топтастыру, пікір алмасу.

 Көрнекілігі:Абайдың портреті,кітаптары,газет-журнал материалдары.

Өзектілігі: оқушыны ойлауға үйрету,өзін-өзі жеке тұлға ретінде дамуына жағдай жасау.





Сабақтың кезеңдері:

Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин.

Үй тапсырмасын сұрау: 6 мин. (сөйлесім)

Жаңа тақырып:8 мин.

Дайындық кезең: 12 мин.

 Жобалау жұмыстары: 10мин.

Қорытындылау, бекіту:7 мин

Сабақтың барысы:І Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылардың көңіл-күйін, сабаққа белсенділігін арттыру үшін бәріміз бір-бірімізге  жылы сөздер, тілектер айт









Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
