Инфоурок / История / Конспекты / Қазақ тілі 9 сынып қысқа мерзімді жоспар. Тіл мәдениеті және пунктуация
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Қазақ тілі 9 сынып қысқа мерзімді жоспар. Тіл мәдениеті және пунктуация

библиотека
материалов

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:



Тіл мәдениеті және пунктуатция

Сабақтың мақсаты:

Тіл мәдениеті жайлы түсіндіру, мазмұнымен оқушыларды таныстыру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықты жете түсінуге баулу.


Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары тіл мәдениеті тарауында өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды.




Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Мозайка» әдісі

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




  1. Тіл білімінің негізгі салаларын атаңдар.

  2. Қазақ тіл білімінің негізін салушылардың қандай еңбектерін білесіңдер?

Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:

  1. Пунктуатция дегенді қалай түсінесіңдер?

  2. Тіл мәдениеті деген не?






Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды

Постер. Стикерлер, маркелер

Талдау және қолдану:



Сергіту сәті:






«Қаражорға» биі



«Оқушылар қаражорға биін билейді»




Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айтуды сұрайды.



Оқушылар тақырып бойынша түйінді сөздерін айтады.Топтастырады

Тақта ,бор

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.

Бағалау парақшасы

Рефлексия:






Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.



парақтар


Үйге тапсырма










Сөз мәдениетіне тарауына кіріспе.

3-жаттығу

Күнделікке жазады,кері байланыс

Бас бармақ»

әдісі









Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:



Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер.

Сабақтың мақсаты:

Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру оқушыларды таныстыру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықты жете түсінуге баулу.


Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары тсқйлем соңында қойылатын тыныс белгілер жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды.




Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«пазл» әдісі

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




  1. Тіл білімінің негізгі салаларын атаңдар.

  2. Қазақ тіл білімінің негізін салушылардың қандай еңбектерін білесіңдер?

Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:

  1. Сөйлем соңында қандай тыныс белгілер қойылады?

  2. Бұл тыныс белгілер не үшін сөйлем соңында қойылады деп ойлайсыңдар?






Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:



Сергіту сәті:


Сөйлемдер жазып сөйлем мүшелеріне талдайды.



«Оркестр» әдісі

Сөйлем талдайды,кешенді талдау жаайды.

«Оқушылар түрлі аспапта ойнап қимылдар жасайды»




Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айту үшін микс әдісін қолданады..



Оқушылар тақырып бойынша 7 сөз айтып 1 топ эссе, 2топ өлең, 3 топ әнге қосады


Тақта,бор

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.

Бағалау парақшасы

Рефлексия:






Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.



«Бас бармақ»

әдісі

Үйге тапсырма








8 сөйлемге синтаксистік кешенді талдау жасау

3-жаттығу

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды,Нені білдім, нені үйрендім

Парақшалар





Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:



Нүкте.

Сабақтың мақсаты:

Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгі нүкте жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру оқушыларға талдату.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықтығ орнының үлкендігін жете түсінуге үйрету.


Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары тсқйлем соңында қойылатын тыныс белгі нүкте жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды, талдайды, қолданады.




Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Тыныс белгілер» арқылы топқа бөлінеді

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




  1. Сөйлем соңында келетін негізгі тыныс белгілерді атаңдар.



  1. Бұл тыныс белгілерді сөйлемнің ортасына қоюға болады ма?

Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:

  1. Сөйлем соңында не үшін нүкте қойылады?

  2. Нүкте сөйлем соңында қойылғанда қандай қызмет атқарады деп ойлайсыңдар?






Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды.Белсенділік танытады.

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:



Сергіту сәті:


Өз ойларынан сөйлемдер жазып сөйлем мүшелеріне талдауға береді.Жай сөйлемдерден құрмалалас сөйлемдер жасау тапсырылады



«Оркестр» әдісін ұсынады

«Оқушылар сөйлемдер жазып сөйлем мүшелеріне талдайды.Жай сөйлемдерден құрмалалас сөйлемдер жасайды

түрлі аспапта ойнап қимылдар жасайды»




Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айту үшін Балық қаңқасы әдісін қолданады..



Оқушылар тақырып бойынша

Алған мәліметтерін балық қаңқасына салып қорытындылайды.


парақтар

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.

Бағалау парақшасы

Рефлексия:






Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.



Бағдаршам

әдісі

Үйге тапсырма




Эссе жазып келу.Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні тақырыбында.

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды,Аяқталмаған сөйлем

Парақшалар

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:



Сұрақ белгісі.

Сабақтың мақсаты:

Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгісі сұрақ белгі жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру жаттығулар барысында оқушыларға талдату,мағлұмат беру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықтығ орнының үлкендігін жете түсінуге үйрету.


Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары төйлем соңында қойылатын тыныс белгі сұрақ белгісі жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды, талдайды, қолданады.




Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Тыныс белгілер» арқылы топқа бөлінеді

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:






  1. Нүктенің негізгі қызметін атаңдар?



  1. Нүктенің ойға қатысы ұандай?

Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:

  1. Сұрақтың сөйлемдегі қызметі жайлы не білеміз?

  2. Өмірдің өзі сұрақтан тұрады деген сөзге қосыласыңдар ма? Қалай ойлайсыңдар?






Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды.Белсенділік танытады.

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:






Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдеу ұсынылады.Құрмалас сөйлемдердегі сұрақ белгісінің қойылуын түсіндіру беріледі, сөйлемдер жасау тапсырылады






«Оқушылар мысалдармен дәлелдейді,



Құрмалалас сөйлемдердегі сұрақ белгісінің қойылуын топта талдап түсіндіреді,сөйлемдер жасайды





Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айту үшін ИНСЕРТ әдісін қолданады..



Оқушылар тақырып бойынша

Алған мәліметтерін ИНСЕРТәдісі бойынша түсінгендерін түртіп алады .


парақтар

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.

Бағалау парақшасы

Рефлексия:






Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.



Бағдаршам

әдісі

Үйге тапсырма




Сөйлемдер жазып сөйлем мүшелеріне талдап келу.

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды.Нені білдім, нені білгім келеді?

Парақшалар

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:





Леп белгісі.

Сабақтың мақсаты:

Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгісі леп белгі жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру жаттығулар барысында оқушыларға талдату,мағлұмат беру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықтың орнының үлкендігін жете түсінуге үйрету.


Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары төйлем соңында қойылатын тыныс белгі сұрақ белгісі жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды, талдайды, қолданады.




Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Тыныс белгілер» арқылы топқа бөлінеді

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:

  1. Сұрақ белгісі сөйлемде қандай ойды білдіреді ?



  1. Сұрақ белгісінің сөйлем мазмұнына қатысы қандай?

Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:

  1. Леп белгісінің сөйлемдегі қызметі жайлы не білеміз?



  1. Леп белгісінің сөйлемге қосар мәні қандай? Қалай ойлайсыңдар?

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды.Белсенділік танытады.

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:






Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдеу ұсынылады.Құрмалас сөйлемдердегі леп белгісінің қойылуын түсіндіру беріледі, сөйлемдер жасау тапсырылады


«Оқушылар мысалдармен дәлелдейді,



Құрмалалас сөйлемдердегі сұрақ белгісінің қойылуын топта талдап түсіндіреді,сөйлемдер жасайды



Тақта ,бор

Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айту үшін СВОТсараптау әдісін қолданады..



Оқушылар тақырып бойынша

Алған мәліметтерін СВОТәдісі бойынша түсінгендерін түртіп алады .


парақтар

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.топтық баға

Бағалау парақшасы

Рефлексия:






Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.



Бағдаршам

әдісі

Үйге тапсырма










Көркем мәтіннен лепті сөйлемдер теріп жазып,қолданылуын түсіндіру беріледі.

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды.

Екі жақты күнделік

Парақшалар

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:

Көп нүкте

Сабақтың мақсаты:

Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгісі көп нүкте жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру жаттығулар барысында оқушыларға талдату,мағлұмат беру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықтың орнының үлкендігін жете түсінуге үйрету.

Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары төйлем соңында қойылатын көп нүкте жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды, талдайды, қолданады.

Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Тыныс белгілер» арқылы топқа бөлінеді

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




  1. Леп белгісінің сөйлемдегі қызметі жайлы не білеміз

  2. Леп белгісінің сөйлем мазмұнына қатысы қандай?

Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.Топтастырады

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:

Топтарға сұрақтар беріледі:

  1. Көп нүкте сөйлемде қандай ойды білдіреді ?

Көп нүкте сөйлемде қандай жерлерге қойылады?

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды.Белсенділік танытады.

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:






Өз ойларын мысалдар арқылы дәлелдеу ұсынылады.

Мәтіннен көп нүктенің қойылуын түсіндіру беріледі,

Ойды аяқтау тапсырылады

«Оқушылар мысалдармен дәлелдейді,

Мәтіндегі көп нүктенің қойылу себебін түсіндіреді, топта талдап түсіндіреді,ойды аяқтайды ж




Тақта ,бор

Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айту үшін СВОТсараптау әдісін қолданады..



Оқушылар тақырып бойынша

Алған мәліметтерін СВОТәдісі бойынша түсінгендерін талдайды.

парақтар

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.топтық баға

Бағалау парақшасы

Рефлексия:




Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы .



Бағдаршам

әдісі

Үйге тапсырма






Көркем мәтіннен үзінді

жазып,көп нүктенің қойылуын түсіндіру беріледі.

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды.

Екі жақты күнделік

Парақшалар











Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:

Сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгі үтір

Сабақтың мақсаты:

Сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгісі үтір жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру жаттығулар барысында оқушыларға талдату,мағлұмат беру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықтың орнының үлкендігін жете түсінуге үйрету.

Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары сөйлем ішінде қойылатын үтір жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды, талдайды, қолданады.

Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Тыныс белгілер» арқылы топқа бөлінеді

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




  1. Көп нүкте сөйлемде қандай ойды білдіреді ?

15 Көп нүкте сөйлемде қандай жерлерге қойылады?




Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.Топтастырады

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:



16.Үтір сөйлемде қандай ойды білдіреді ?



17.Үтірдің ойға қатысы қандай?

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды.Белсенділік танытады.

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:


.

Мәтіннің үтірлерін қойып үтірдің қойылуын түсіндіру беріледі,

Жазып алу тапсырылады

,

Мәтіндегі үтірлерді қойып жазады, қойылу себебін түсіндіреді, жұпта талдап түсіндіреді,ой қорытады



Интер белсенді тақта


Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айту үшін

«Ыстық орындық» әдісін қолданады..



Оқушылар тақырып бойынша

Алған мәліметтерін «Ыстық орындық» әдісі бойынша түсінгендерін талдайды.


парақтар

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.топтық баға

Бағалау парақшасы

Рефлексия:






Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы жазады.




Үйге тапсырма
















Эссе жазып келу «Тіл білген -ел біледі»

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды.




Парақшалар





Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:

Нүктелі үтір,жақша

Сабақтың мақсаты:

Сөйлемде қолданылатын нүктелі үтір,жақша жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру жаттығулар барысында оқушыларға талдату,мағлұмат беру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықтың орнының үлкендігін жете түсінуге үйрету.

Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары сөйлем ішінде қойылатын нүктелі үтір,жақша жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды, талдайды, қолданады.

Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Тыныс белгілер» арқылы топқа бөлінеді

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




16.Үтір сөйлемде қандай ойды білдіреді ?



17.Үтірдің ойға қатысы қандай?


Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.Топтастырады

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:

18.Нүктелі үтір сөйлемде қандай қызымет атқарады?

19.Жақша не үшін қойылады?

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды.Белсенділік танытады.

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:






Нүктелі үтірге қатысты сөйлемдер беріледі, нүктелі үтірдің қойылуын түсіндіру беріледі, жақшалы сөйлемдер жасау тапсырылады.

Жазып алу тапсырылады

,

Сөйлемдердегі нүктелі үтірлердің қойылу себебін түсіндіреді, жұпта талдап ой қорытады.Жақшаны қатыстырып сөйлемдер жасайды.



Интер белсенді тақта


Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп айту үшін

«Шахмат» әдісін қолданады..



Оқушылар тақырып бойынша

Алған мәліметтерін «Шахмат» әдісі бойынша түсінгендерін талдайды.

парақтар

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.топтық баға

Бағалау парақшасы

Рефлексия:




Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы жазады.




Үйге тапсырма


Көркем мәтіннен үзінді жазып түсіндіріп айту

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды.

Парақшалар













Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 -сынып

Сабақтың тақырыбы:

Тырнақша

Сабақтың мақсаты:

Сөйлемде қолданылатын тырнақша жайлы білетін мәліметтерін толықтыру,түсіндіру жаттығулар барысында оқушыларға талдату,мағлұмат беру.

Оқушыларға пікірлерін айтқызу арқылы оларды сөз өнерінде керекті сауаттылықтың орнының үлкендігін жете түсінуге үйрету.

Күтілетін нәтиже:

Сынып оқушылары сөйлем ішінде қойылатын тырнақша жайлы білген білімдерін толықтырады, өтілетін тақырыптармен танысады, бір-бірімен ой бөліседі, пікірлерін тыңдайды, талдайды, қолданады.

Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Тыныс белгілер» арқылы топқа бөлінеді

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




16 Нүктелі үтір сөйлемде қандай қызымет атқарады?

17.Жақша не үшін қойылады?




Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.

Пікір таластырады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер,парақшалар

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




Топтарға сұрақтар беріледі:

18.

Тырнақша сөйлемде не

Үшін қойылады?

19.Тырнақшаның сөйлемдегі қызметі қандай?

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша ойларын ортаға салады. Постерге бейнелеп, қорғайды.Белсенділік танытады.

Постер. Стикерлер, маркелер.Түрлі түсті қағаздар.

Талдау және қолдану:






.Тырнақшаға қатысты төл сөзді сөйлемдер беріледі, тырнақшаның қойылуын түсіндіру беріледі,төлеу сөзді сөйлемдерден тырнақшалы сөйлемдер жасау тапсырылады.

Сөйлемдердегі тырнақшаның қойылу себебін түсіндіреді, жұпта талдап ой қорытады. Төлеу сөздерден тырнақшаны қатыстырып төл сөзді сөйлемдер жасайды.



Интер белсенді тақта


Оқулықпен жұмыс


  1. жаттығу

  2. жаттығу (жазбаша)

Ауызша орындайды.

Жазбаша орындалады.

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


Мұғалім бүгінгі өтілген тақырып бойынша оқушылардың түсінгендерін түйіндеп білу үшін

«Автобус аялдамасы» әдісін қолданады..

Оқушылар тақырып бойынша

Алған мәліметтерін «Автобус аялдамасы» әдісі бойынша түсінгендерін жазады.

парақтар

Бағалау 2 мин

Бағалау

Өздерін-өздері бағалайды.топтық баға

Бағалау парақшасы

Рефлексия:




Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша пікірлері сұралады.

Оқушылар білімдерін «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы жазады.




Үйге тапсырма




Көркем мәтіннен қанатты сөздер,офоризмдер

жазып мағнасын түсіндіріп айту

Күнделікке жазады,кері байланыс жасайды.

Парақшалар











Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 –сынып


Мерзімі


Сабақтың тақырыбы

Сын жұмысы «Көктемде»

Сабақтың мақсаты

Балалардың есте сақтау қабілетін дамыту,өз ойын еркін жеткізе білуге,сауатты жазуға дағдыландыру.

Мұқият тыңдап, ұқыпты жаза білуге үйрету

Күтілетін нәтиже

Есте сақтау қабілеті дамиды.

Өз ойын еркін жеткізе біледі.

Мұқият тыңдап, ұқыпты жазуға үйренеді.

Сабақтың әдісі


Жұптық жұмыс, диалог, баяндау.

Уақыты

Сабақ кезең/рі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

3 мин





5 мин


Кіріспе

«Шаттық шеңберін» ұйымдастырамын.



.

«Миға шабуыл» әдісі

Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қойылады.

Жазбаша берілген тапсырманы жұптасып тексертіп, өзара бағалау жүргізу.


Шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.



Өткен материалды сұрақтарға жауап беру арқылы есеріне түсіреді. Бір-бірлерінің дәптерлерін тексеріп, өзара бағалау жүргізеді.

Оқулық





Оқушы дәптері

Бағалау парақшасы

27 мин












Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Оқушыларға сын жұмысы жазылатын дәптерлерін тарқатып беремін. Тақтаға сын жұмысын тақырыбын жазып, мәтінді оқып беремін. Берілген тақырып бойынша сын жұмысын аламын.

Көктемде

Екі күннен кейін мен қалаға жүріп кеттім.

Каспий суының жаңа ашылған кезі. Лай судың үстінде болбырлау сұрғылт сеңдер теңселе жылжиды. Оларды біздің қайығымыз қуып жетті де, басып озды. Сеңдер қайықтың жақтауына соқтығып ,шатынай айырылып қалып жатты. Толқындарды жарға айдап, «жорға жел» ойнақтады. Бөшке,қап,жәшік сияқты ауыр жүк артқан моторлы қайық тербеліп келеді. Рульді ұстап келе жатқан жас жігіт еді. Оның үстіне қырма қой терісінен істеген, омырауы әр түсті жіппен кестелеген әсем пешпеті бар.

Оның жүзі сабырлы,салқын қанды еді. Қайықтың тұмсық жағында көмекшісі отыр. Бұл-үстіне жыртық шекпен киген ,белін арқан жіппен буған,басында көнетоз қалпағы бар,үсті-басы үрпі-түрпі бір мұжық еді. Ол ұзын ағашқа ілген темер ілмекпен сеңдерді серпіп қояды. (122 сөз)

Мәтінді қайталап оқимын.



Оқушылар берілген сын жұмыс дәптерлерін алып, тақтада жазылған тақырыпты жазып, мәтінді мұқият тыңдап, сын жұмысын жазады.


Оқушылар мәтінді қайта тыңдап, тыныс белгілерін қойып шығады.

АКТ, маркер, оқулық, плакат.














3 мин

Қорытынды

Сұрақ-жауап

Жаңа тақырып бойынша өздерінің тың ақпараттарын қорытындылады.





2 мин

Бағалау

Жиынтық бағалау негізіндегі критерийлері.

Жұптық бағалау жүргізеді.

Бағалау парақшасы

2 мин

Рефлек сия

Кері байланыс . Оқушылардың көңіл-күйлерін білу мақсатында басбармақты көтеру арқылы формативті бағалау.

Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.

Сабақтан алған көңіл-күйлерін басбармақтарын жоғары, төмен көтеру арқылы көрсетіп отырды.

Стикер

1 мин

Үйге тапсырма беру

150-жаттығуды орындайды.

Күнделікке жазып алады

Күнделік











Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні:

Сабақтың тақырыбы:

Тест жұмысы


Сабақтың мақсаты:

Тест жұмысы арқылы жыл бойы алған білімдерін талдау,саралау,қортындылау.




Күтілетін нәтиже:

Алған білімдерін қолдана алады,өткенді еске түсіріп қортынды жасай алады.




Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар,тест жинақтары

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Мозайка» әдісі

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




  1. «Автобус аялдамасы» әдісімен.Жыл бойында өткен тақырыптарды еске түсіртеді.

  2. Түрткі болатын сұрақтар арқылы диалог орнатады

Оқушылар өткен тақырыптарын парақшаларға жазып шығады.Диалогқа белсенді қатысады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:




1.Тыныс белгілеріді қою үшін қандай белгілерге сүйенесің?

2.Сөйлем интонатциясына қарай қандай белгілер қойылады?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді,белсенділік танытады.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер

Талдау және қолдану:



Сергіту сәті:



2 мин

Тест тапсыруға парақшалар беріледі

«Менің әсем қимылдарым »

Оқушылар тестті жеке, жұппен тапсырады.

«Оқушылар би билейді»


Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер

Оқулықпен жұмыс




Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»




Топтық әңгіме арқылы өткен тақырыптарға талдау жасатады,топтастыру жасауға бағыт береді.


Топтық әңгіме арқылы өткен тақырыптарға талдау жасап,топтастыру жасайды.

Оқушылар тақырып бойынша түйінді сөздерін айтады.


Бағалау 2 мин

Формативті бағаны суммативті бағаға айналдыру.



Суммативті бағаланады

сынып

журнал

Рефлексия:






«Бас бармақ» әдісі

Оқушылар

«Бес бармақ» әдісі арқылы сабаққа баға береді






«Бас бармақ»

әдісі

Үйге тапсырма


Күнделікке жазады
















Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың өту мерзімі: Пәні:

Сабақтың тақырыбы:



Жыл бойы өткенді қайталау.

Сабақтың мақсаты:

Жыл бойы өткенді еске түсіру ,қорытынды жасау.Алған білімдерін қолдана білуге үйрету.

Күтілетін нәтиже:

Алған білімдерін қолдана біледі.Жылдық қорытынды жасалады.

Негізгі дерек көзі

Оқулық, ғаламтор, электронды оқулықтар

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Ынтымақтастық атмосфераны орнату

Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.

«Мозайка» әдісі

ІІ Үй тапсырмасы

(өткен тақырып бойынша кері байланыс)

Еске түсіру:




  1. «Автобус аялдамасы» әдісімен.Жыл бойында өткен тақырыптарды еске түсіртеді.

2.Зерттеушілік әңгіме арқылы өткенге тақырыпты талдаймыз.

«Автобус аялдамасы» әдісімен.Жыл бойында өткен тақырыптарды еске түсіреді.

Зерттеушілік әңгіме арқылы тақырыптарды талдайды.

Флипчарт,

маркерлер,

стикерлер

ІІІ Жаңа сабақ:

Білу, түсіну:






1.Грамматикалық принцип дегеніміз не?

2.Сөйлем соңындағы тыныс белгілер қандай мақсатқа байланысты қойылады?

3.Сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерді атаңдар?






Оқушылар топтасып ақылдаса отырып, сұрақтарға жауап береді.

Мәліметтерді жинақтап, өз пікірлерін ортаға салады.

Пікір таластырады


Талдау және қолдану:



Сергіту сәті:


Сөйлемдер арқылы талдау жасау беріледі.Мысалдар келтіріп дәлелдеу тапсырылады



«Қаражорға» биі

Сөйлемдер арқылы талдау жасайды Мысалдар келтіріп дәлелдейді.



«Оқушылар қаражорға биін билейді»


Оқулықпен жұмыс


202 жаттығуды орындау тапсырылады

202 жаттығуды орындайды

Оқулық

Жинақтау



мин

«Түйінді сөз»


«Шахмат» әдісі арқылы жұппен еске өткенді түсіру тапсырылады

«Шахмат» әдісі арқылы жұппен еске өткенді түсіреді.

Оқушылар тақырып бойынша түйінді сөздерін «Шахмат» әдісімен жұпта жазады..


Бағалау 2 мин

Бағалау

Өзін-өзі бағалау, топ жетекшілері бағалау,жиынтық бағалау

Бағалау парақшасы

Рефлексия:






«Аяқталмаған сөйлем» әдісімен рефлексия жазау тапсырылады.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісімен рефлексия жазады



«Бас бармақ»

әдісі

Үйге тапсырма










Қайталау

Күнделікке жазады










Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
