Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Қазақ тілі "Дауысты дыбыстар "
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Другое

Қазақ тілі "Дауысты дыбыстар "

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Дауысты дыбыстар, жуан,

жіңішке дауыстылар

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: тіліміздегі дыбыстардың, соның ішіндегі дауысты дыбыстардың жіктелуін оқушылардың өздерін қатыстыра отырып түсіндіру.

2.Тәрбиелік: оқушыларды ел тарихы мен дәстүрін қастерлеуге, сөз өнерін ардақтауға тәрбиелеу.

3.Дамытушылық: оқушылардың жалпы сауаттылықтары мен логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, лингвистикалық дүниетанымдарын кеңейту, грамматикалық талдау жасау дағдыларын дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың түрі: СТО

Стратегиялар: : түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, салыстыру.

Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер.

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу

2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру

3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару

II.Үй тапсырмасын тексеру:

1 Қазақ әліпбиі туралы түсінік

2.Қазақ әліпбиінің авторы туралы мәлімет жинау.

3.239 – жаттығу.
Сұрақ жауап

  1. Фонетика қандай ғылым, ол нелерді зерттейді?

  2. Дыбыс жасауда біздің қандай мүшелеріміз қатысады?

  3. Қазақ әліпбиі туралы не білеміз?

  4. Қазақ әліпбиіндегі төл дыбыстарымыздың рөлі, жазылуы қандай екен?

Қызығушылығын ояту:

Қазақ әліпбиі дегеніміз не?


Үзбей жазу

Мағынаны ажырату

Ауа – өкпеден кедергісіз шығып, үннен ғана тұратын дыбыстарды дауысты дыбыстар дейміз.

Қазақ тілінің төл дауысты дыбыстары – 9: а, ә, о, ө, е, ы, і, ұ, ү. Орыс тілінен енген және халықаралық терминдерде и, у, э, дауыстылары кездеседі:кино, уран, электр, Қазақтың төл сөздерінде и, у жазылғанымен, олар дербес дауыстылар емес. И әрпі ы+й, і+й дыбыстарының, у әрпі ұ+у, ү+у дыбыстарының тіркесі( жазылуы – қи, ит, су, сурет, айтылуы – қый, іит, сұу, сүурет).

Енді осы дауыстыларды тілдің қатысына қарай жуан және жіңішке дауыстылар деп, жақтың қатысына қарай ашық және қысаң дауыстылар деп, еріннің қатысына қарай еріндік және езулік деп үш топқа бөлеміз.

Тіл кейін шегініп, үсті дөңестену арқылы жасалған дауысты дыбыстарды жуан дауыстылар дейміз. Олар: а,о,ұ,ы,у.

У дыбысы айтылуына қарай әрі жуан,әрі жіңішен дауыстылар тобына жатады.


Өздік жұмысы

          1. Әліпбиді жазып шық.

          2. Тіл дыбыстары қалай жасалады?

          3. Дыбыс дегеніміз не?

          4. Әріп дегеніміз не? төмендегі сөздерде қанша әріп бар?

Балалар, мектеп,баспасөз, шығарма, сусындар, мекеме, мәжіліс.

VІІ. Жаңа сабақты бекіту.

1.Оқулықпен жұмыс

240 -жаттығу (жазбаша)

  • Мына жұмбақтарды көшіріп жазып, жуан дауысты сөздердің астын бір, жіңішке дауысты сөздердің астын екі сызыңдар.

241 -жаттығу (жазбаша)

  • Мына сөздердің ішінен жуан у дыбысы бар сөздерді бір бағанға,жіңішке у дыбысы бар сөздерді бір бағанға теріп жазыңдар.

242-жаттығу (жазбаша)

  • Көп нүктенің орнына тиісті дыбыстарды қойып көшіріңдер.

Ой толғаныс: «Тіл- қатынас құралы»

  1. Үлестірме қағаздармен жұмыс.


Жигсо-1

Ой толғаныс:

«Ауылым»

Бес тармақты өлең


Үйге тапсырма беру:

243 жаттығу сатылай кешенді талдау


Шығу парағы

Не білдім?

Не үйрендім?

Прищепкамен ілу

Бағалау:

Формативті бағалау





Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы:  Дауысты  дыбыстар,  жуан,

                                                  жіңішке  дауыстылар

     Сабақтың мақсаты:

 1.Білімділік:  тіліміздегі  дыбыстардың,  соның  ішіндегі  дауысты  дыбыстардың  жіктелуін  оқушылардың  өздерін  қатыстыра  отырып  түсіндіру.  

 2.Тәрбиелік: оқушыларды ел тарихы мен дәстүрін қастерлеуге, сөз өнерін ардақтауға  тәрбиелеу.

3.Дамытушылық: оқушылардың жалпы  сауаттылықтары  мен  логикалық  ойлау  қабілеттерін  дамыту, лингвистикалық дүниетанымдарын  кеңейту, грамматикалық  талдау жасау дағдыларын  дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

     Сабақтың типі: аралас

     Сабақтың түрі:СТО

Стратегиялар: : түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, салыстыру.

     Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер.

     Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті

     Сабақтың барысы:

     I.Ұйымдастыру кезеңі:1.Оқушылармен сәлемдесу

                                           2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру

                                           3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару 

 II.Үй тапсырмасын тексеру:

1 Қазақ  әліпбиі  туралы  түсінік

2.Қазақ  әліпбиінің  авторы  туралы  мәлімет  жинау.

       3.239 – жаттығу. 
Сұрақ  жауап

1.     Фонетика  қандай  ғылым,  ол  нелерді  зерттейді?

2.     Дыбыс  жасауда  біздің  қандай  мүшелеріміз  қатысады?

3.     Қазақ  әліпбиі  туралы  не  білеміз?

4.     Қазақ  әліпбиіндегі  төл  дыбыстарымыздың  рөлі, жазылуы  қандай  екен?

  Қызығушылығын ояту:

  Қазақ әліпбиі дегеніміз не?

 

Үзбей жазу

Мағынаны ажырату

Ауа – өкпеден  кедергісіз  шығып, үннен  ғана тұратын  дыбыстарды  дауысты  дыбыстар  дейміз.

         Қазақ  тілінің төл  дауысты  дыбыстары – 9: а, ә, о, ө, е, ы, і, ұ, ү. Орыс тілінен енген  және халықаралық терминдерде и, у, э, дауыстылары  кездеседі:кино, уран, электр, Қазақтың  төл  сөздерінде и, у жазылғанымен,  олар дербес  дауыстылар емес. И әрпі ы+й, і+й  дыбыстарының, у әрпі ұ+у, ү+у  дыбыстарының  тіркесі( жазылуы – қи, ит, су, сурет, айтылуы – қый, іит, сұу, сүурет).                      

Енді  осы  дауыстыларды  тілдің  қатысына  қарай  жуан  және  жіңішке  дауыстылар деп,  жақтың  қатысына  қарай  ашық  және  қысаң  дауыстылар  деп,  еріннің  қатысына  қарай  еріндік  және  езулік  деп  үш  топқа  бөлеміз.

Тіл  кейін  шегініп,  үсті  дөңестену  арқылы  жасалған  дауысты  дыбыстарды  жуан  дауыстылар  дейміз. Олар: а,о,ұ,ы,у.

У дыбысы  айтылуына  қарай  әрі  жуан,әрі  жіңішен  дауыстылар  тобына  жатады.

 

   Өздік  жұмысы

1.     Әліпбиді  жазып  шық.

2.     Тіл  дыбыстары  қалай  жасалады?

3.     Дыбыс  дегеніміз  не?

4.     Әріп  дегеніміз  не?  төмендегі  сөздерде  қанша  әріп  бар?

Балалар,  мектеп,баспасөз, шығарма,  сусындар, мекеме, мәжіліс.

 VІІ. Жаңа сабақты бекіту.

1.Оқулықпен жұмыс

        240 -жаттығу (жазбаша)

·        Мына  жұмбақтарды  көшіріп  жазып,  жуан  дауысты  сөздердің  астын  бір, жіңішке  дауысты  сөздердің  астын  екі  сызыңдар.

   

           241 -жаттығу  (жазбаша)

·        Мына  сөздердің  ішінен жуан у  дыбысы  бар  сөздерді бір  бағанға,жіңішке  у  дыбысы  бар  сөздерді  бір  бағанға  теріп  жазыңдар.

 242-жаттығу  (жазбаша)

·        Көп  нүктенің  орнына  тиісті  дыбыстарды  қойып  көшіріңдер.

 Ой толғаныс: «Тіл- қатынас құралы»

2.     Үлестірме қағаздармен жұмыс.

 

Жигсо-1

Ой толғаныс:

«Ауылым»

Бес тармақты  өлең

 

   Үйге тапсырма беру:  

243жаттығу сатылай кешенді талдау

 

Шығу парағы

Не білдім?

Не үйрендім?

Прищепкамен ілу

Бағалау:

Формативті бағалау

 

 

 

 

 

Автор
Дата добавления 22.02.2015
Раздел Другое
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров919
Номер материала 404237
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
