1137985
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокНачальные классыКонспектыҚазақ тілі "Етістіктің жіктелуі"

Қазақ тілі "Етістіктің жіктелуі"

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің жіктелуі

Сабақтың мақсаты: Сөз таптарын еске түсіру. Етістік туралы білімдерін

тереңдету. Сөйлемдегі сөздерді жіктеу барысында

жекеше, көпше түрде талдау жасау. Көркем жазуға

төселдіру.

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, синхрондық карта.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

  1. Психологиялық дайындық

  2. Еске түсіру анықтамалары

  3. Жаңа сабақты түсіндіру

  4. «Сәйкестендір» Бағдар сызық арқылы жүйесіз орналасқан сөздерді сәйкестендір

  5. «Балық сызбасы» арқылы жұмыс

  6. Үш жақта (жекеше, көпше түрде) жазу

  7. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазу

  8. Шығармашылық тапсырма

  9. Үйге тапсырма

  1. Психологиялық дайындық (1-слайд)


Қара достым жан-жаққа

Дайынсың ба сабаққа?

Орныңда ма қараңдар

Кітап, дәптер, қаламдар.

Қарадық біз жан-жаққа

Дайынбыз біз сабаққа

Орнында тұр барлығы

Сабақты бастай берейік


2. Ендеше балалар еске түсіру анықтамасымен жұмыс жасап жіберейік (2-слайд)

а) Сөз таптарына нелер жатады?

Зат есім Сын есім Сан есім Етістік

ә) Зат есім дегеніміз не? Мысалы:

 б) Сын есім дегеніміз не?Мысалы:

в) Сан есім дегеніміз не? Мысалы:


Не білу керек: (3-слайд)

Етістіктің түрлерін, олардың жіктелуін білу;

Не істей білу керек:

Етістіктің түрлерін,жақтарын ажырату, жаттығу барысында талдай білу;

  1. Жаңа сабақты түсіндіру (4-слайд)

Олай болса біз етістіктің түрлерін олардың дара, күрделі, болымды, болымсыз екенін білеміз. Алдағы уақытта етістіктің жіктелуі туралы білімдерімізді толықтырамыз.

Ереже: Етістікке жіктік жалғау жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп атаймыз. Қазақ тілінде сөздер ІІІ жақта жіктеледі. І- жақ мен, ІІ- жақ сен, сіз, ІІІ-жақ ол бұлар жекеше түрі. Ал көпше түрде І-жақ біз, ІІ-жақ сендер, сіздер, ІІІ- жақ олар. Олай болса мына сөздерге көңіл бөлейік. Интерактивті тақтадан көрсету.

Септіктер:

Атау Кім? Не?

Ілік кімнің? Ненің? –дың, -дің, -тың, - тің,-ның, -нің

Барыс Кімге? Неге? Қайда? –ға, -ге, -қа, -ке

Табыс Кімді? Нені? –ны, -ні, -ды, -ді, -ты, -ті

Жатыс Кімде? Неде? –да, -де, -та,-те

Шығыс Кіммен? Немен? –нан,-нен,-тан,-тен,-лан,-ден

Көмектес Кіммен? Немен? –мен, -бен, -пен


2.1. Дара және күрделі етістіктерді тап (5-слайд)

Мен оқыдым. Мен біліп отырмын.

Сен оқыдың. Сен біліп отырсың.

Ол оқыды. Ол біліп отыр.


2.2. “Балғаның әні”

Балға деген баламын,

Шегені тік қағамын.

Ал қисықты табамын

Түзетудің амалын.

Істен қалмай тысқары,

Қуантамын ұстаны.

Жіңішкертіп жуанды,

Ұзартамын қысқаны


  1. Дәптермен жұмыс (6-7 слайд)


hello_html_mf08b24c.png


hello_html_m7d75d82f.png


3.1«Сәйкестендір» Бағдар арқылы жүйесіз орналасқан сөздерді сәйкестендір. (8-слайд)

Мен кітап отырсыз.

Сендер аналарыңды келдіңіздер.

Сен тақта алдында шығарып салдыңдар.

Сіз автобуста сөйлеп тұрсың.

Сіздер қаладан айтып тұрмыз.

Біз ән оқып отырмын.

3.2.Берілген сөздерді «балық» сызбасының тиістісіне қойып,орналастыр, түріне қарай ажырат.

келдім, келе жатырмын, жаздым, жазып отырмын, көрдім көріп тұрмын.


hello_html_32d10b8b.png








4.1. Үш жақта (жекеше, көпше түрде) жаз. (9-слайд)

Әжем туған ауылға

Әкем туған ауылға

Тұңғыш келе жатырмын

Туыстарды мұндағы

Көрген жоқпын туғалы

Тұңғыш келе жатырмын

Қандай ауыл алдымда

Нендей қызық бар мұнда

Тұңғыш келе жатырмын

4.2. Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғаудықойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

Бұл күйді алғаш мен тартқан….. . Сен ақындар айтысына

қатыса……. .

Біз сабаққа бірге дайындала....... .


5.1.Шығармашылық тапсырма (10-слайд)

Қарамен жазылған сөздерді жекеше, көпше түрде жікте

Жүрегім, жырым сенікі,

Келісті далам, кең далам.

Тудым, өстім, есейдім,

Ен далам- анам, мен балаң


Сабақты қорыту:

Әрбір адам? Досым, сыныптасым

Әрбір сабақ? Үйрену, оқу, іздену

Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық,

Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық


Үйге тапсырма:

5-жаттығу 114 бет


Бағалау



Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің жіктелуі

Сабақтың мақсаты: Сөз таптарын еске түсіру. Етістік туралы білімдерін

тереңдету. Сөйлемдегі сөздерді жіктеу барысында

жекеше, көпше түрде талдау жасау. Көркем жазуға

төселдіру.

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, синхрондық карта.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі

1.Психологиялық дайындық

2.Еске түсіру анықтамалары

3.Жаңа сабақты түсіндіру

4.«Сәйкестендір» Бағдар сызық арқылы жүйесіз орналасқан сөздерді сәйкестендір

5.«Балық сызбасы» арқылы жұмыс

6.Үш жақта (жекеше, көпше түрде) жазу

7.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазу

8.Шығармашылық тапсырма

9.Үйге тапсырма

1.Психологиялық дайындық (1-слайд)

Қара достым жан-жаққа

Дайынсың ба сабаққа?

Орныңда ма қараңдар

Кітап, дәптер, қаламдар.

Қарадық біз жан-жаққа

Дайынбыз біз сабаққа

Орнында тұр барлығы

Сабақты бастай берейік

2. Ендеше балалар еске түсіру анықтамасымен жұмыс жасап жіберейік (2-слайд)

а) Сөз таптарына нелер жатады?

Зат есім Сын есім Сан есім Етістік

ә) Зат есім дегеніміз не? Мысалы:

б) Сын есім дегеніміз не?Мысалы:

в) Сан есім дегеніміз не? Мысалы:

Не білу керек: (3-слайд)

Етістіктің түрлерін, олардың жіктелуін білу;

Не істей білу керек:

Етістіктің түрлерін,жақтарын ажырату, жаттығу барысында талдай білу;

3.Жаңа сабақты түсіндіру (4-слайд)

Олай болса біз етістіктің түрлерін олардың дара, күрделі, болымды, болымсыз екенін білеміз. Алдағы уақытта етістіктің жіктелуі туралы білімдерімізді толықтырамыз.

Ереже: Етістікке жіктік жалғау жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп атаймыз. Қазақ тілінде сөздер ІІІ жақта жіктеледі. І- жақ мен, ІІ- жақ сен, сіз, ІІІ-жақ ол бұлар жекеше түрі. Ал көпше түрде І-жақ біз, ІІ-жақ сендер, сіздер, ІІІ- жақ олар. Олай болса мына сөздерге көңіл бөлейік. Интерактивті тақтадан көрсету.

Септіктер:

Атау Кім? Не?

Ілік кімнің? Ненің? –дың, -дің, -тың, - тің,-ның, -нің

Барыс Кімге? Неге? Қайда? –ға, -ге, -қа, -ке

Табыс Кімді? Нені? –ны, -ні, -ды, -ді, -ты, -ті

Жатыс Кімде? Неде? –да, -де, -та,-те

Шығыс Кіммен? Немен? –нан,-нен,-тан,-тен,-лан,-ден

Көмектес Кіммен? Немен? –мен, -бен, -пен

2.1. Дара және күрделі етістіктерді тап (5-слайд)

Мен оқыдым. Мен біліп отырмын.

Сен оқыдың. Сен біліп отырсың.

Ол оқыды. Ол біліп отыр.

2.2. “Балғаның әні”

Балға деген баламын,

Шегені тік қағамын.

Ал қисықты табамын

Түзетудің амалын.

Істен қалмай тысқары,

Қуантамын ұстаны.

Жіңішкертіп жуанды,

Ұзартамын қысқаны

4.Дәптермен жұмыс (6-7 слайд)

3.1«Сәйкестендір» Бағдар арқылы жүйесіз орналасқан сөздерді сәйкестендір. (8-слайд)

Мен кітап отырсыз.

Сендер аналарыңды келдіңіздер.

Сен тақта алдында шығарып салдыңдар.

Сіз автобуста сөйлеп тұрсың.

Сіздер қаладан айтып тұрмыз.

Біз ән оқып отырмын.

3.2.Берілген сөздерді «балық» сызбасының тиістісіне қойып,орналастыр, түріне қарай ажырат.

келдім, келе жатырмын, жаздым, жазып отырмын, көрдім көріп тұрмын.

4.1. Үш жақта (жекеше, көпше түрде) жаз. (9-слайд)

Әжем туған ауылға

Әкем туған ауылға

Тұңғыш келе жатырмын

Туыстарды мұндағы

Көрген жоқпын туғалы

Тұңғыш келе жатырмын

Қандай ауыл алдымда

Нендей қызық бар мұнда
