Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Қазақ тілі "Жай сөйлем мен жайылма сөйлем"

Қазақ тілі "Жай сөйлем мен жайылма сөйлем"


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Жай сөйлем мен жайылма сөйлем

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: жалаң және жайылма сөйлем туралы түсінік бере отырып,

жаттығулар орындау

Дамытушылығы: оқушылардың ойлау және шығармашылық қабілетгерін

дамыту.

Тәрбиелігі: жұппен жұмыс жасай білуге, бірлікке, ұйымшылдыққа, бірін-бірі

тыңдай білуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: синхронды карта, күн көзі, суреттер

Түрі: аралас, Блум таксономиясы бойынша.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа даярлық.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Қонақтарды құрметтеп,

Бас иеміз біз.

II.Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

Ескертпелер:

  1. Салақ болсаң жасыңнан,

Шыбын кетпес қасыңнан.

Таза болсаң жасыңнан,

Сабын кетпес қасыңнан.

Жалқау болсаң жасыңнан,

Ұйқы қалмас қасыңнан.

Еңбек етсең табылар,

Бар жақсылық басыңнан.


  1. Мақсатымыз білім алу,

Міндетіміз еңбектену.

Еңбек етіп жұмысла,

«4» пен «5» ке қол жеткізу


Адамның күлкісі - әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріп көріңдер. Бір-біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Ендеше сабағымызды бастайық.

Үй тапсырмасын тексеру: оқушыларға оқытып үй тапсырмасын тексереміз, талдаймыз, дәптерлерді жинап аламын.







III.Жаңа материалмен жұмыс.

Қазақ тілі сабағын,

Жанымыздай сүйеміз.

Сауатты әрі әдемі,

Жазуларды түзейміз.

Қолымдағы кітапты,

Жоғары алып қоямын.

Ережені жаттап ап,

Орынды пайдаланамын.


а) Өткенді еске түсіру тұрлаулы, тұрлаусыз мүше дегеніміз не?.

Тек қана тұрлаулы мүшеден тұратын сөйлемді Жалаң сөйлем дейміз. Тұрлаулы мүшелерден басқа мүшелері бар сөйлемді жайылма сөйлем дейміз.

  1. Боран соқты

  2. Екі күн қатарынан боран соқты.

Оқулықпен жұмыс. (екі қатардағы сөздерді салыстыру. Ауызша орындау)

ә) 1-жаттығудағы қарамен жазылған сөйлемдерді сызба бойынша талдау. (Қарамен жазылған сөйлемдер жайылма сөйлемдер, себебі олар тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерден тұрады)

б) Дәптермен жұмыс.

Бүгінгі күнді жазу

Азынаған суық жел,

Екпінінен танбады.

Ағараңдап құба бел,

Жердің бетін қар жапты

(Желтоқсан ай басталғанын айта отырып бүгінгі күнді жазамыз)

Күн ретін жазу.

Көркем жазу: Ққ Қар жауды.

2-жаттығу. Сызбаға қарап, қандай қорытынды шығаруға болады?

Жалаң сөйлем бастауыш пен баяндауыштан тұрады.

3Прямая соединительная линия 10Прямая соединительная линия 2Прямая соединительная линия 3Прямая соединительная линия 5Прямая соединительная линия 6Прямая соединительная линия 7Прямая соединительная линия 13Прямая соединительная линия 15Прямая соединительная линия 21Прямая соединительная линия 22-жаттығу. Алдымен жалаң, сонан соң жайылма сөйлемдерді көшіріп жаз. Бағдаршам жанды. Демалыс күні анам дәмді бауырсақ пісірді. Оқушы жазды.

Прямая соединительная линия 1Прямая соединительная линия 4Прямая соединительная линия 8Прямая соединительная линия 20

Прямая соединительная линия 14Прямая соединительная линия 9Прямая соединительная линия 12Прямая соединительная линия 16Прямая соединительная линия 18Прямая соединительная линия 19

Прямая соединительная линия 17

ҚПрямая соединительная линия 24Прямая соединительная линия 25Прямая соединительная линия 27Прямая соединительная линия 28Прямая соединительная линия 36Прямая соединительная линия 39Прямая соединительная линия 40Прямая соединительная линия 44Прямая соединительная линия 45Прямая соединительная линия 48Прямая соединительная линия 51ыста жер ақ қарға оранды. Жаяу адам соқпақ жолмен келеді.

Прямая соединительная линия 23Прямая соединительная линия 26Прямая соединительная линия 29Прямая соединительная линия 30Прямая соединительная линия 31Прямая соединительная линия 35Прямая соединительная линия 37Прямая соединительная линия 42Прямая соединительная линия 43Прямая соединительная линия 46Прямая соединительная линия 53Прямая соединительная линия 33Прямая соединительная линия 34Прямая соединительная линия 38Прямая соединительная линия 41Прямая соединительная линия 49Прямая соединительная линия 50

Прямая соединительная линия 32Прямая соединительная линия 47

Сергіту сәті:

Аспанға қарап айды көрдік,

Төменге қарап жерді көрдік.

Оңға бұрылып, Солға бұрылып,

Егеменді ел көрдік.


5-жаттығу

hello_html_m492319d5.pnghello_html_m47ca7ed6.pnghello_html_m17523a5a.pnghello_html_17a06981.pnghello_html_m63b6d2e7.pnghello_html_m2c8b3b2d.png


Өзіндік жұмыс ретінде орындату.

Синхронды карта

(бір сұраққа жауап беретін сөздерді топтастыр)


р/с

Сөздер

Кім? Не?

Не істеді?

Қандай?

1

Ағаш




2

Жасыл




3

Оқушы




4

Гүлдеді





Синхронды карта

(бір сұраққа жауап беретін сөздерді топтастыр)


р/с

Сөздер

Кім? Не?

Не істеді?

Қандай?

1

Ұзын




2

Биік




3

Жазушы




4

Биледі





Синхронды карта

(бір сұраққа жауап беретін сөздерді топтастыр)

р/с

Сөздер

Кім? Не?

Не істеді?

Қандай?

1

Оқиды









2

Апа




3

Ата




4

Қысқа











Оқушының тапсырмасы

Еске түсіру:

    1. Зат есім дегеніміз не?____________________________________________

    2. Құрамы қалай бөлінеді?__________________________________________

    3. Мысал келтір.Зат есімді тап.______________________________________

Оқушының тапсырмасы

Еске түсіру:

    1. Сын есім дегеніміз не?____________________________________________

1.2Құрамы қалай бөлінеді?__________________________________________

1.3 Мысал келтір.Сын есімді тап.______________________________________

Оқушының тапсырмасы

Еске түсіру:

1.1Сан есім дегеніміз не?____________________________________________

    1. Құрамы қалай бөлінеді?__________________________________________

    2. Мысал келтір.Сан есімді тап.______________________________________

Оқушының тапсырмасы

Еске түсіру:

    1. Етістік дегеніміз не?____________________________________________

1.2Құрамы қалай бөлінеді?__________________________________________

1.3 Мысал келтір.Етістікті тап.______________________________________


«Балық сүйегіне» мағынасы жуық сын есімді тауып жаз.

hello_html_627b3113.gifhello_html_m7b779b30.gifhello_html_m3bb5000d.gif

hello_html_m7804ff96.gifәдемі кәрі жуас инабатты

hello_html_m58bbff2e.gifhello_html_3654d946.gifhello_html_m7804ff96.gifhello_html_1581c352.gifhello_html_5d45c0d4.gif

hello_html_m5d5adccb.gifhello_html_15941fc5.gifhello_html_20b33c1d.gifhello_html_m6d7bf6b4.gifhello_html_m44dad231.gif



«Балық сүйегіне» мағынасы қарсы мағыналы сын есімді тауып жаз.


hello_html_m7804ff96.gifақ ұзын биік жалпақ

hello_html_m58bbff2e.gifhello_html_3654d946.gifhello_html_m7804ff96.gifhello_html_1581c352.gifhello_html_5d45c0d4.gif

hello_html_m5d5adccb.gifhello_html_15941fc5.gifhello_html_20b33c1d.gifhello_html_m6d7bf6b4.gifhello_html_m44dad231.gif




Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендір.

Жалаң сөйлем: Жаңбыр сіркіреді. Қаз қаңқылдады.

Жайылма сөйлем: Жолдасты жол айырады. Екі дос мектептен қайтты.


IV.Қорытындылау.

- Балалар, бүгін біз не үйрендік?

I қатардың балалары жалаң сөйлемдер айтады. (Мысалы, Бауыржан келді)

II қатардың балалары жайылма сөйлемге айналдырады. (Бауыржан сабақтан келді)

III қатардың балалары жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің ұқсастығы мен айырмашылығын дәлелдейді. Сөйлем турлерін атайды.


V. Үйге тапсырма беру: 3-жаттығу.


VI. Окушыларды бағалау.



