Сабақтың тақырыбы:
Қазақстан- тәуелсіз демократиялық мемлекет
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларда Қазақстан – тәуелсіз демократиялық мемлекет деген түсінік
қалыптасады. Танымдық қызығушылықтары, бақылай білу, талдау, қорытынды
жасай білу дағдылары дамиды. Отан, туған жеріне деген сүйіспеншілікке
тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
физикалық карта, суреттер, карточкалар,презентация көрсету.
Сабақтың барысы:1.
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру мақсатында оқушылармен «Тұрғын үй» ойынын
ойнаттым. (2 минут)
Шаттық шеңберін
құрып бір-біріне сәттілік тілейді. ( 1 минут)
Қуанамын
менде, (жүрекке қолдарын қояды)
Қуанасың
сенде, (достарын көрсетеді)
Қуанайық
достар (бір-бірінің қолдарын ұстайды)
Арайлап атқан
күнге! (қолдарын көтереді)
Ақын Әбдіраштың
Жарасқанының «Отан» деген өлеңін оқып беремін. (2 минут)
Отан – атам, Отан-
әкем!
Осы сөзім қате
ме екен?!
Қате болса, Неге
біздер
Дейміз оны:
«Атамекен?!»
Отан- әжем, Отан-
анам!
«Туған ел» деп,
«Туған жер!» деп,
Ол бекерге
аталмаған...
Атам, әжем, әкем,
анам-
Төртеуі де Отан
маған.
Төртеуі де:
«Ботам», - дейді.
«Ер- азамат
атан!»- дейді.
Мақтанамын
Отаныммен,
Отаныма
«Ботамын!» мен.
- Отан
дегенімізді қалай түсінесің??
- Біздің
Отанымыз қалай аталады?
- Біз қашан
тәуелсіздікті алдық?
- тәуелсіздік
туралы Конституциялық заңы қашан қабылданды?
2. Жаңа
материалмен жұмыс.
1. Кіріспе
әңгіме.
Отанымыз Қазақстан
Республикасы тәуелсіздік алған жылдар, ел басымыздың ерен еңбектері
жайлы слайдтар көрсетемін (2минут) АКТ- пайдалану
2. Оқушыларды
стикердің түстерімен төрт топқа бөлу
Оларды
дөңгелек стол қылып отырғызамын
Топ басшыларын
сайлайды
3.Топ
басшыларына топ мүшелерін бағалау парақтарын таратып беру.
Әр топқа «Тәуелсіз»
сөзіне ассоциация жасату.
-Балалар тәуелсіз
дегенді қалай түсінесіңдер?
-
осы сөзді естігенде ойларыңа не келеді?(1 минут) жеке жұмыс, жұппен
жұмыс
-
ақылдаса отырып, өз ойларыңды қағаз бетіне түсіріп жазыңдар?
жазғандарыңды қорғаңдар? (4 минут) Әр топ ойланып, өз ойларын
постерге түсіріп, соларын қорғайды. ( топпен жұмыс)
3. Оқулықпен
жұмыс.
Әр топ
мәтіндерді бөліктерге бөліп оқиды. (8 минут)
1-топқа тапсырма: Әр топ өздеріне берілген
тақырып бойынша оқығандарын толықтырып баяндайды. (2 минут)
2-
топқа тапсырма: тақырыптарына сай сызба
құрастыру (2 минут)
3-
топқа тапсырма: сурет
салады (2 минут)
4-
топқа тапсырма: әңгіме құрастырады (
2 минут)
4. Пікір айт.
Үздік
оқушылар арасында пікір- талас жүргізу.
-Отанымыз
туралы мақтанышпен айта аламыз ба? (2 минут)
(Әр
оқушы өз ойларын айтуға да, эссе қылып жазуға да болады)
Үлгерімі
төмен оқушыларға тапсырма (3 минут)
-
Отаныңа деген махабатыңды қалай білдіресің?
Бес
жол өлең құрастыруға болады.
5. Сабақты
қорытындылау.
1.
Екі дос туралы әңгіме оқимын. (2 минут)
-
Екі дос кездесіп, әңгіме- дүкен құрды. Біріншісі: «Ұйықтап, 100 жылдан
соң оянып, елімнің қандай болғанын көрсем ғой», деді. Ал екіншісі
тұрып: «Мен ұйықтағым келмейді. Мен елімнің болашағын өз қолыммен
тұрғызғым келеді»,- деді.
Сендер екеуінің жауабының қайсысын қолдар едіңдер?
2.
Топпен жұмыс.
Әр топ
«Елімнің болашағы» тақырыбында сурет
салу.Салған суреттерін қорғау. ( 5 минут)
6. Өзіңді
тексер. (2 минут)
Әр баланың
алдында ноутбуктерде көрсетіліп тұрады.
1.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздігі туралы Декларация
қашан қабылданды?
а ) 1990 жылы 25
қазанда
ә ) 1990 жылы 30
қарашада
б ) 1993 жылы 1
желтоқсанда
2.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздік туралы Конституциялық
заңы қашан қабылданды?
а ) 1991 жылы 31
желтоқсанда
ә ) 1991 жылы 16
желтоқсанда
б ) 1989 жылы 18
желтоқсанда
3.
Қазақстанның Біріккен Ұлттар Ұйымына кірген жылды көрсет.
а ) 1995 жылы
ә )1990 жылы
б ) 1992 жылы
4. Елдің негізгі заңы не?
а ) Қылмыстық
кодекс
ә ) «Адам құқығы
туралы» декларация
б )Конституция
5. Қазақстан Республикасының Конституциясы қашан бекіді?
а ) 1994 жылы 30
тамызда
ә ) 1995 жылы 30
тамызда
б ) 1996 жылы 30
тамызда
Жауаптары: 1) а,
2) ә, 3) б, 4) б, 5) ә жауаптарын тексереді.
Топ басшылары
алдарындағы бағалау парақтарына бүгінгі сабаққа қатысуларына, тест
сұрақтарына қаншалықты дұрыс жауап бергендеріне қарай топ мүшелерін
бағалайды.
Реклексия ( 1
минут) Кері байланыс ( Оқушылар бүгінгі
сабақ қалай өткендігі жөнінде 2 жұлдыз, 1 тілек жазады)
7. Бағалау кезеңі.
Топ басшылары өзінің тобының мүшелерін
бағалауларын айтады. (1 минут)
8. Үйге тапсырма
беру. Мәтінді оқып келу (1 минут)