«Тұрыш
мектеп – балабақша кешені»
Тақырыбы:
Қазақстан қайта құру
кезеңінде.
Дайындаған: Мырзабаева Н.
2014 жыл.
Сабақ
тақырыбы: Қазақстан
қайта құру кезеңінде
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік:
КСРО – да қайта құрудың
басталуы және оның Қазақстанға әсері болғандығы туралы оқушы санасына
жеткізу.
Желтоқсан - жаңа тарихи
бет бұрысымыздың жойқын беташары болғандығы, желтоқсан қозғалысы 1916
жылға 70 жыл өткеннен кейін қайталанған ұлт – азаттық көтерілістің
жалғасы екені дәлелденеді.
Тәрбиелік:
1. Оқушыларды ұлттық рухта, ұлтжандылыққа,
патриоттыққа, отансүйгіштікке, адамгершілікке, оқушының позициясын
қалыптастыруға тәрбиленеді.
2. Желтоқсан құрбандарының ерлігін әр кез
есте ұстап, оларға құрмет беруге тәрбиеленеді.
Дамытушылық: Оқушылардың ойнау
қабілетін, сөйлеу мәдениетін дамыту.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту.
Сабақтың әдісі: Ауызша, сұрақ – жауап.
Сабақтың жүрісі:
I.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
II. Үй тапсырмасы:
Ұяшықтарды таңдау арқылы үй
тапсырмасын қорыту.
1. Қазақ КСР Ғылым академиясы қашан ашылды?
2. Е. Бекмаханов не үшін айыпталды?
3. «Жылылық» жылдары қандай оқиғалар болды?
4. ЮНЕСКО сөзінің мағынасы қандай? Ол өз
қызметін қай жылы бастады?
5. 1985 жылы республикада қанша ғылыми
қызметкер жұмыс істеді?
6. 1950 жылдары республикада білім беру ісі
қалай дамыды?
7. Қазақстан қай жылы КСРО – ның ірі ғылыми
орталықтарының біріне айналды?
8. Қазақ КСР жоғарғы сотының қылмысты істер
жөніндегі алқасының үкімімен 25 жылға бас бостандығынан айырылған
тарихшы.
9. 70 –жылдардың соңы – 90 жылдардағы
мәдениеттің дамуындағы негізгі бағыттар.
10. Республикадағы қазақ тілінің жағдайы.
III. Жаңа тақырып:
Қазақстан қайта құру кезеңінде.
80 – жылдардың бас
кезінде Кеңестер Одағының барлық реппубликаларында аса ауыр әлеуметтік
– экономикалық жағдайлар қалыптасты.
Бұл жағдайлар елді күрделі
дағдарысқа әкеліп тіреді.
1985
жылы наурызда К.У. Черченко қайтыс болғаннан кейін КОКП ОК хатшысының қызметіне
М.С.Горбачев сайланды.
1985 жылдың сәуірінен басталған тарихи бетбұрыс о оңайға түскен жоқ.
Жаңару жолындағы тежеудің ұшығы
бұрынғы әміршіл - әкімшіл жүйенің сақталуында, оның саяси
институттарының халыққа жаттығы мен оралымсыздығында, адамдар үшін
жақсы жұмыс істеу тиімсіз болған, оның экономикалық құрылымдарының
өміршең еместігінде жатты. Елде жарияланған мақсаттар мен нақты
өмірдің шындығы арасындағы күрделі қарама – қайшылықтың нәтижесі 1986
жылғы желтоқсан оқиғаларына әкетіп соқты.
1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
Д. А.
Қонаев 1960 – 1986 жылдары республика
басшылығында болды. Ол КОКП ОК Саяси
бюросының мүшесі болып, үш мәрте Социалистік
Еңбек ері атағын алды.
Картамен
жұмыс
ІҮ.
Венн диограммасы.
V. Қорытынды
Бекіту сұрақтары:
1.
Жеделдету бағыты КОКП ОК
– нің қай жылғы,қай Пленумында жарияланды?
2.
М.С.Горбачев КОКП ОК Бас
хатшысы қызметіне қай жылы сайланды?
3.
Әлеуметтік-экономикалық
дамуды жеделдету дегеніміз не?
4.
Қазақ жастарына қарсы
қандай жазалау шаралары қолданды?
5.
Д.А.Қонаевтың Қазақстан
Компартиясы ОК-нің Бірінші хатшысы қызметін атқарған жылдарын атаңдар?
6.
Желтоқсан оқиғасы қашан
болды?
7.
Желтоқсан оқиғасының
себебі?
8.
Ақын М.Шахановтың сіңірген
еңбегі неден көрінеді?
9.
Желтоқсан оқиғасының
сипаты?
VI.Үйге тапсырма.
«Желтоқсан құрбандары» тақырыбына тарихи эссе жазу.
VII.Бағалау